Upload
lakshmy-geeth
View
218
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
7/31/2019 6-Probability- 13 Sept 11
1/17
1/1/200
Probability
Prof. Dhananjay M.Apte
98231 90939
Rolling Dice.What is the possibility
(probability) of getting
6 when rolling a
standard Dice cube?
outcomespossible
outcomesfavorableyprobabilit
How many 6s are there?How many possible outcomes?
= 1/ 6
7/31/2019 6-Probability- 13 Sept 11
2/17
1/1/200
Rolling Dice.
What is the P (getting 2 )
when rolling a standardDice cube?
outcomespossible
outcomesfavorableyprobabilit
How many 2s are there?
How many possible outcomes?
= 1/ 6
SpinnerWhat is the probability of the spinner landing on 1?
8
3
7/31/2019 6-Probability- 13 Sept 11
3/17
1/1/200
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 5
Bunch of 52 playing cards. A card is drawn.
Probability of getting a King.
Ans. 4 /52
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 6
P (any one Heart ) = 13 / 52 = 1/ 4 = 0.25 = 25 %
7/31/2019 6-Probability- 13 Sept 11
4/17
1/1/200
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 7
Bunch of 52 playing cards. A card is drawn.
P (an Ace or a King )
4 /52 = 8 /524 /52+
Addition rule of Probability
Mutually Exclusive ( Do NOT occur together) Events
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 8
P ( a king from 1st bunch & a Heart from 2nd bunch)
= 1/ 524 /52 13 /52X
Multiplication rule of Probability
Independent Events
7/31/2019 6-Probability- 13 Sept 11
5/17
1/1/200
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 9
and
P (6 on Red Dice and 4 on black)
1/ 6 X 1/6 = 1/36
If two Dices Red & Black are rolled, Find
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 10
P ( a king & a Queen)= 16/ (52 x 51)4 /52 4 / 51X
P ( two kings)
= 12/ (52 x 51)4 /52 3 / 51X
- 1 = 51
Drawing2 cards at random from a single bunch of cards
Dependent Events
7/31/2019 6-Probability- 13 Sept 11
6/17
1/1/200
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 11
A throw of 2 Dices (one big and one small) is made. What is theProbability of getting 1 on a Dice and 4 on the other ?
anotherpossibility
& &
(1/6 X 1/6 ) (1/6 X 1/6)
=( 1/36 ) + (1/36) = 2/36 = 1/18
+
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 12
A bag contains 6 white, 4 red, 10 black balls
2 balls are drawn at random.
Find P( both the 2 balls are black)
Can be solved using conventional approach.
Now using Permutations, Combinations Theory approach
Total 20 balls.. 2 balls are drawn at random..
2 Balls are drawn in 20 c 2 = 190 ways..(Total no of possibilities)
Possibilities of both 2 balls are black = 10 c 2 = 45..(Favorable possibilities)
Hence P( both the 2 balls are black) = 45/ 190 = 0.237
7/31/2019 6-Probability- 13 Sept 11
7/17
1/1/200
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 13
A bag contains 8 white and 4 red balls
5 balls are drawn at random.
Find P (2 balls are red & 3 are white)
Its tedious to be solved using conventional approach. using Combinations approach
Total 12 balls.. 5 balls are drawn at random..
5 Balls are drawn in 12 c 5 = 792 ways..(Total no of possibilities)
Favorable possibilities (2 red balls) = 4 c 2 = 6
Favorable possibilities (3 white balls) = 8 c 3 = 56
Favorable possibilities (2 red & 3 white) = 6 x 56 = 336
Hence P (2 balls are red & 3 are white) = 336/ 792 = 0.424
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 14
A bag contains 5 white and 8 red balls3 balls are drawn at random.. for 2 times
Find P (3 balls are white in 1st drawing & 3 are red in the 2nd )
Total 13 balls.. 3 balls are drawn at random..
3 Balls are drawn in 13 c 3 = 286 ways..(Total no of possibilities)
Favorable possibilities (3 white) = 5 c 3 = 10
Hence P (3 balls are white) = 10/ 286 = 0.0349
Now there are 10 balls3 balls are drawn
3 Balls are drawn in 10 c 3 = 120 ways..(Total no of possibilities) Favorable possibilities (3 red) = 8 c 3 = 56
Hence P (3 balls are red) = 56 / 120 = 0.4666
Hence P (3 balls are white in 1st drawing & 3 are red in the 2nd )= 0.0349 x 0.4666 = 0.0162
7/31/2019 6-Probability- 13 Sept 11
8/17
1/1/200
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 15
Exercise
1) Drawing 6 cards at random from a single bunch of cards
Find P ( 3 kings & 3 Queens)
HintsNumber of ways 6 cards are drawn from 52 cards are 52 c 6 = 2,03,58,520
Number of ways 3 kings are drawn from 52 cards are
4 c 3.
2) With & Without out replacement
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 16
NOT Approach
P (happening an event) = 1P ( NOT happening theevent)
7/31/2019 6-Probability- 13 Sept 11
9/17
1/1/200
Bayes Theorem
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 18
If a company buys 40% of
the cars for its customers
from agency I and 60%
from agency II. If6% of
the cars from agency I and
5% of the cars from
agency II break down,
what is the probability that
a car rented by thiscompany breaks down?
Agency I Agency II
40% = 0.4Prior Probability
60% = 0.6Prior Probability
6% = 0.06Conditional Probability
5% =0.05Conditional Probability
0.4 x 0.06 =0.024
Joint probability
0.6 x 0.05 =0.03
Joint probability
P (car breaks down)
= (.4) (.06) + (.6) (.05)
= .054 = 5.4%
P (break down car is from Agency 1)
= Posterior Probability
= 0.024/ (0.024 + 0.03)
Whats P of Agency 2?
7/31/2019 6-Probability- 13 Sept 11
10/17
1/1/200
Probability Distribution
Binomial
Poisson
Normal
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 20
Weighted Mean
7/31/2019 6-Probability- 13 Sept 11
11/17
1/1/200
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 21
10 Possibilities
5 coin tosses. Find probability that you flip exactly 3 heads
= 0.3125The number of Possible combinations can also be determined by
using Combinations Theory.. n C r = 5 C 3 = 10
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 22
5 coin tosses. Find probability that you flip exactly 3 heads
UseBinomialProbabilityDistribution Theorem.
7/31/2019 6-Probability- 13 Sept 11
12/17
1/1/200
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 23
5 coin tosses. Find probability that you flip exactly 3 heads
Here Number of events (n) = 5
Number of times, the outcome (of getting heads) =3termed as r
Binomial considers two possibilities.
1) Success (Event happens)... Probability is termed p
2) Failure (Event do not happen)..Probability is termed q
In above problemgetting 3 heads is Success, Not getting 3 heads-Failure.
Probability of getting Head in a Coin (p) =
Probability ofNOT getting Head in a Coin (q) = 1-p =
P = (n c r )= 0.3125
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 24
When to use the Binomial Distribution
A fixed number of trials
Only two outcomes (true, false; heads tails; girl, boy; six, not six ..)
Each trial is independent
7/31/2019 6-Probability- 13 Sept 11
13/17
1/1/200
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 25
Problem n r p q Answer
A dice is rolled 5 times
What is the probability it will
show 6 exactly 3 times?
5 3 1/6 5/6
A coin is tossed 7 times.
Find the probability of
getting exactly 3 heads.
7 3 0.27
If I toss a coin 20 times,
whats the probability of
getting 2 or fewer heads?
20 2,
1,0
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 26
Pascals Triangle
To determine n C r.we use
Pascals Triangle
5 C 0 = 1 , 5 C 1 = 5, 5 C 2 = 10,
7 C 0 = 1 , 7 C 1 = 7, 7 C 2 = 21,
7/31/2019 6-Probability- 13 Sept 11
14/17
1/1/200
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 27
Pascals Triangle
1
1 1
1 2 1
1 3 3 1
1 4 6 4 1
1 5 10 10 5 1
1 6 15 20 15 6 1
1 7 21 35 35 21 7 1
Edges are all 1s
Add the two
numbers in the
row above to
get the number
below, e.g.:
3+1=4; 5+10=15
To get the
coefficient for
expanding to
the 5th power,
use the row
that starts
with 5.
(p + q)5= 1p5 + 5p4q1 + 10p3q2 + 10p2q3+ 5p1q4+ 1q5
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 28
Use of tables
7/31/2019 6-Probability- 13 Sept 11
15/17
1/1/200
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 32
Poisson Distribution
Example-1 A rare disease has an incidence of1 in 1000 person per
year. Find the probability of 0 incidences (cases) (x = 0)Consider population = 10,000(Assume that members of the population are affected independently)
The probability is 1 in 1000, i.e. 1/ 1000 = 0.001
The expected value = 0.001*10,000 = 10 (Termed as mean, m )
10 new cases expected in this population per year
00227.!2
)10()2(
000454.!1
)10()1(
0000454.!0
)10()0(
)10(2
)10(1
)10(0
eXP
e
XP
eXP
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 33
Example-2 If new cases of West Nile Virus in New
England are occurring at a rate of about 2 per month,
then find the probabilities that: 0,1, 2, 3, 4, 5, 6, to 1000
cases will occur in New England in the next month:
7/31/2019 6-Probability- 13 Sept 11
16/17
1/1/200
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 34
Poisson Probability table
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 35
Exercise
1a. If calls to your cell phone are a Poisson process with a
constant rate =2 calls per hour, whats the probability
that, if you forget to turn your phone off in a 1.5 hour
movie, your phone rings during that time?
1b. How many phone calls do you expect to get during the
movie?
Hint-Rate = 2 calls per hr..Expected Value = 2 x 1.5 hrs
7/31/2019 6-Probability- 13 Sept 11
17/17
1/1/200
Monday, January 01,
2007
D.M.Apte 98231 90939 36
Answer
We have to find : P(X1) =1 P(X=0) =2 calls/hour..m = 2 x 1.5
P(X1)=1 .05 = 95% chance
1b. How many phone calls do you expect to get during the movie?
E(X) = t = 2(1.5) = 3
xxx