1
Indicators
The indicator is usually a weaker chelate forming ligand. The indicator has a color
when free in solution and has a clearly different color in the chelate. The following
equilibrium describes the function of an indicator (H3In) in a Mg2+ reaction with
EDTA:
MgIn- (Color 1) + Y4- MgY2- + In3- (Color 2)
2
Problems Associated with Complexometric Indicators
There could be some complications which may render some complexometric titrations useless or have great uncertainties. Some of these problems are discussed
below:
1. Slow reaction rates
In some EDTA titrations, the reaction is not fast enough to allow acceptable and successful determination of a metal
ion. An example is the titration of Cr3+ where direct titration is not possible. The best way to overcome this
problem is to perform a back titration. However, we are faced with the problem of finding a suitable indicator that
is weaker than the chelate but is not extremely weak to be displaced at the first drop of the titrant.
3
2. Lack of a suitable indicator
This is the most sever problem in EDTA titrations and one should be critical about
this issue and pay attention to the best method which may be used to overcome
this problem. First let us take a note of the fact that Mg2+-EDTA titration has excellent indicators that show very good change in
color at the end point. Look at the following situations:
4
a. A little of a known standard Mg2+ is added to the metal ion of interest. Now the indicator will form a clear cut color with magnesium ions. Titration of the metal ion follows and after it is over, added EDTA will react with Mg-In chelate to release the free indicator, thus changing color. This procedure requires performing the same titration on a blank containing the same amount of Mg2+.
5
b. A blank experiment will not be necessary if we add a little of Mg-EDTA complex to the metal ion of interest. The metal ion will replace the Mg2+ in the Mg-EDTA complex thus releasing Mg2+ which immediately forms a good color with the indicator in solution. No need to do any corrections since the amount of EDTA in the added complex is exactly equal to the Mg2+ in the complex.
6
c. If it is not easy to get a Mg-EDTA complex, just add a little Mg2+ to the EDTA titrant. Standardize the EDTA and start titration. At the very first point of EDTA added, some Mg2+ is released forming a chelate with the indicator and thus giving a clear color.
It is wise to consult the literature for suitable indicators of a specific titration. There are a lot of data and information on titrations of all metals you may think of. Therefore, use this wealth of information to conduct successful EDTA titrations.
7
Example
Find the concentrations of all species in solution at equilibrium resulting from mixing 50 mL of 0.200 M Ca2+
with 50 mL of 0.100 M EDTA adjusted to pH 10. 4 at pH
10 is 0.35. kf = 5.0x1010
Solution
Ca2+ + Y4- CaY2-
mmol Ca2+ added = 0.200 x 50 = 10.0
mmol EDTA added = 0.100 x 50 = 5.00
mmol Ca2+ excess = 10.0 – 5.00 = 5.00
[Ca2+]excess = 5.00/100 = 0.050 M
mmol CaY2- formed = 5.00
[CaY2-] = 5.00/100 = 0.050
CaY2- Ca2+ + Y4-
8
CT = [H4Y] + [H3Y-] + [H2Y
2-] + [HY3-] + [Y4-]
Kf = [CaY2-]/[Ca2+]4CT
[Ca2+] = CT
Using the same type of calculation we are used to perform, one can write the following:
9
Kf = [CaY2-]/[Ca2+][Y4-]
5.0x1010 = (0.05 – x)/((0.050 + x)*4 x)
assume that 0.05>>x
x = 5.6x10-11
Relative error will be very small value
The assumption is valid
[Ca2+] = 0.050 + x = 0.050 M
[CaY2-] = 0.050 – x = 0.050 M
[Y4-] = 0.35 * 5.6x10-11 = 1.9x10-11 M
10
Example
Calculate the pCa of a solution at pH 10 after addition of 100 mL of 0.10 M Ca2+ to 100 mL of 0.10 M EDTA. 4 at pH 10 is 0.35. kf = 5.0x1010
Solution
Ca2+ + Y4- = CaY2-
mmol Ca2+ = 0.10 x 100 = 10
mmol EDTA = 0.10 x 100 = 10
mmol CaY2- = 10
[CaY2-] = 10/200 = 0.05 M
Therefore, Ca2+ will be produced from partial dissociation of the complex
11
CaY2- Ca2+ + Y4-
CT = [H4Y] + [H3Y-] + [H2Y
2-] + [HY3-] + [Y4-]
Kf = [CaY2-]/[Ca2+]4CT
[Ca2+] = CT
5.0x1010 = 0.05/([Ca2+]2 x 0.35)
[Ca2+] = 1.7x10-6 M
pCa = 5.77
Using the same type of calculation we are used to perform, one can write the following:
12
Kf = [CaY2-]/[Ca2+][Y4-]
5.0x1010 = (0.05 – x)/(x*4 x)
assume that 0.05>>x
x = 1.7x10-6
Relative error = (1.7x10-6/0.05) x 100 = 3.4x10-3%
[Ca2+] = 1.7x10-6 M
pCa = 5.77
13
Example
Calculate the titer of a 0.100 M EDTA solution in terms of mg CaCO3 (FW = 100.0) per mL EDTA
Solution
The EDTA concentration is 0.100 mmol/mL, therefore, the point here is to calculate the mg CaCO3 reacting
with 0.100 mmol EDTA. We know that EDTA reacts with metal ions in a 1:1 ratio. Therefore 0.100 mmol
EDTA will react with 0.100 mmol CaCO3.
Mg CaCO3 = 0.100 mmol x 100.0 mg/mmol = 10.0
Therefore, the titer og EDTA in terms of CaCO3 is
10.0 mg CaCO3/mL EDTA
14
Example
An EDTA solution is standardized against high purity CaCO3 by dissolving 0.3982 g of CaCO3 in HCL
and adjusting the pH to 10. The solution is then titrated with EDTA requiring 38.26 mL. Find the
molarity of EDTA.
Solution
EDTA reacts with metal ions in a 1:1 ratio. Therefore,
mmol CaCO3 = mmol EDTA
mg/FW = Molarity x VmL
398.2/100.0 = M x 38.26
MEDTA = 0.1041
15
Example
Find the concentration of Ca2+ in a 20 mL of 0.20 M solution at pH 10 after addition of 100 mL of 0.10 M
EDTA. 4 at pH 10 is 0.35. kf = 5x1010
Solution
Initial mmol Ca2+ = 0.20 x 20 = 4.0
mmol EDTA added = 0.10 x 100 = 10
mmol EDTA excess = 10 – 4.0 = 6.0
CT = 6.0/120 = 0.050 M
mmol CaY2- = 4.0
[CaY2-] = 4.0/120 = 0.033 M
Ca2+ + Y4- CaY2- kf = 5.0x1010
16
Kf = [CaY2-]/[Ca2+][Y4-]
5x1010 = (0.033 – x)/(x*4(0.050 + x) )
assume that 0.033>>x
x = 3.9x10-11
The assumption is valid by inspection of the values and no need to calculate the relative error. [Ca2+] = 3.9x10-11 M
pCa = 10.41
17
Example
Find pCa in a 100 mL solution of 0.10 M Ca2+ at pH 10 after addition of 0, 25, 50, 100, 150, and 200 mL of
0.10 M EDTA. 4 at pH 10 is 0.35. kf = 5x1010
Solution
Again, we should remember that EDTA reactions with metal ions are 1:1 reactions. Therefore, we have:
Ca2+ + Y4- CaY2- kf = 5.0x1010
1. After addition of 0 mL EDTA
[Ca2+] = 0.10
pCa = 1.00
18
2. After addition of 25 mL EDTA
Initial mmol Ca2+ = 0.10 x 100 = 10
mmol EDTA added = 0.10 x 25 = 2.5
mmol Ca2+ left = 10 – 2.5 = 7.5
[Ca2+]left = 7.5/125 = 0.06 M
In fact, this calcium concentration is the major source of calcium in solution since the amount of calcium
coming from dissociation of the chelate is very small. However, let us calculate the amount of
calcium released from the chelate:
mmol CaY2- formed = 2.5
[CaY2-] = 2.5/125 = 0.02 M
19
Kf = [CaY2-]/[Ca2+][Y4-]
5x1010 = (0.02 – x)/((0.06 + x)*4 x)
assume that 0.02>>x
x = 1.9x10-11
The assumption is valid even without verification.
[Ca2+] = 0.06 + 1.9x10-11 = 0.06 M
pCa = 1.22
20
3. After addition of 50 mL EDTA
mmol EDTA added = 0.10 x 50 = 5.0
mmol Ca2+ left = 10 – 5.0 = 5.0
[Ca2+]left = 5.0/150 = 0.033 M
We will see by similar calculation as in step above that the amount of Ca2+ coming from dissociation of the chelate is exceedingly small as compared to amount left. However, for the sake of practice
let us perform the calculation:
Mmol CaY2- formed = 5.0
[CaY2-] = 5.0/150 = 0.033 M
21
Kf = [CaY2-]/[Ca2+][Y4-]
5x1010 = (0.033 – x)/((0.033 + x)*4 x)
assume that 0.033>>x
x = 5.7x10-11
The assumption is valid even without verification.
[Ca2+] = 0.033+ 5.7x10-11 = 0.033 M
pCa = 1.48
22
4. After addition of 100 mL EDTA
mmol EDTA added = 0.10 x 100 = 10
mmol Ca2+ left = 10 – 10 = ??
This is the equivalence point. The only source for Ca2+ is the dissociation of the Chelate
mmol CaY2- formed = 10
[CaY2-] = 10/200 = 0.05 M
Ca2+ + Y4- CaY2- kf = 5.0x1010
23
Kf = [CaY2-]/[Ca2+][Y4-]
5x105 = (0.05 – x)/(x*4 x)
assume that 0.05>>x, x = 1.7x10-6
Relative error = (1.7x10-6/0.05) x 100 = 3.4x10-3%
[Ca2+] = 1.7x10-6 M, pCa = 5.77
5. After addition of 150 mL EDTA
mmol EDTA added = 0.10 x 150 = 15
mmol EDTA excess = 15 – 10 = 5.0
CT = 5.0/250 = 0.02 M
Mmol CaY2- = 10
[CaY2-] = 10/250 = 0.04 M
Ca2+ + Y4- CaY2- kf = 5.0x1010
24
Kf = [CaY2-]/[Ca2+][Y4-]
5x1010 = (0.04 – x)/(x*4(0.02 + x) )
assume that 0.02>>x
x = 1.1x10-10
The assumption is valid
[Ca2+] = 1.1x10-10 M
pCa = 9.95
25
6. After addition of 200 mL EDTA
mmol EDTA added = 0.10 x 200 = 20
mmol EDTA excess = 20 – 10 = 10
CT = 10/300 = 0.033 M
mmol CaY2- = 10
[CaY2-] = 10/300 = 0.033 M
Ca2+ + Y4- CaY2- kf = 5.0x1010
26
Kf = [CaY2-]/[Ca2+][Y4-]
5x1010 = (0.033 – x)/(x*4(0.033 + x) )
assume that 0.033>>x
x = 5.7x10-11
The assumption is undoubtedly valid
[Ca2+] = 5.7 x10-11 M
pCa = 10.24