Upload
gladys-esther-erbes
View
26
Download
1
Embed Size (px)
DESCRIPTION
asdfasdfsa
Citation preview
Item: Tanque Deposito Vertical 150 m3
Vessel No:
Customer: S.A. Lito Gonella e Hijo
Date: Mayo 2015
Table of ContentsDeficiencies Summary............................................................................................................................................1/101
Nozzle Schedule......................................................................................................................................................2/101
Nozzle Summary.....................................................................................................................................................3/101
Pressure Summary.................................................................................................................................................4/101
Revision History......................................................................................................................................................6/101
Settings Summary...................................................................................................................................................7/101
Radiography Summary...........................................................................................................................................9/101
Thickness Summary.............................................................................................................................................10/101
Weight Summary...................................................................................................................................................11/101
Long Seam Summary...........................................................................................................................................12/101
Test Report............................................................................................................................................................14/101
Ellipsoidal Head #2...............................................................................................................................................15/101
Straight Flange on Ellipsoidal Head #2...............................................................................................................17/101
CD (N3)...................................................................................................................................................................23/101
E (N4)......................................................................................................................................................................31/101
Cylinder #1.............................................................................................................................................................36/101
Trunnion.................................................................................................................................................................42/101
Cylinder #2.............................................................................................................................................................53/101
Cylinder #3.............................................................................................................................................................59/101
B (N2)......................................................................................................................................................................65/101
F (N5)......................................................................................................................................................................73/101
Straight Flange on Ellipsoidal Head #1...............................................................................................................77/101
Ellipsoidal Head #1...............................................................................................................................................83/101
A (N1)......................................................................................................................................................................86/101
Support Skirt #1....................................................................................................................................................94/101
Skirt Base Ring #1.................................................................................................................................................98/101
i
Deficiencies Summary
Warnings Summary
Warnings for TrunnionThis vessel will likely require a horizontal to vertical rotational lift and should have a tailing lug. If a tailing lug is notspecified the lift lugs are only analyzed for a straight vertical lift. (warning)
1/101
Nozzle Schedule
Specifications
Nozzlemark Identifier Size Materials Impact
Tested Normalized Fine Grain Flange Blind
N1 A NPS 24 XS DN 600 Nozzle SA-106 B Smls. Pipe No No No NPS 24 Class 150SO A105 No
Pad SA-516 70 No No No
N2 B NPS 28 Sch 20 (XS) DN 700Nozzle SA-106 B Smls. Pipe No No No NPS 28 Class 150
WN A105
NPS 28Class 150
A105Pad SA-516 70 No No No
N3 CD NPS 3 Sch 80 (XS) DN 80 Nozzle SA-106 B Smls. Pipe No No No NPS 3 Class 150SO A105 No
Pad SA-516 70 No No No
N4 E NPS 2 Sch 160 DN 50Nozzle SA-106 B Smls. Pipe No No No NPS 2 Class 150
SO A105
NPS 2 Class150
A105Pad SA-516 70 No No No
N5 F NPS 1 Class 3000 - threaded Nozzle SA-106 B Smls. Pipe No No No N/A No
2/101
Nozzle Summary
Dimensions
Nozzlemark
OD(mm)
tn(mm)
Req tn(mm) A1? A2?
Shell ReinforcementPad Corr
(mm)Aa/Ar(%)
Nom t(mm)
Design t(mm)
User t(mm)
Width(mm)
tpad(mm)
N1 609.6 12.7 11.35 Yes Yes 25.4* 19.46 150 22.22 1.6 109.8
N2 711.2 12.7 11.35 Yes Yes 22.22 21.54 300 22.22 1.6 105.0
N3 88.9 7.62 7.31 Yes Yes 22.22* 19.46 50 19 1.6 131.4
N4 60.33 8.74 5.74 Yes Yes 22.22* N/A 50 19 1.6 Exempt
N5 44.45 5.52 3.54 Yes Yes 22.22 N/A N/A N/A 1.6 Exempt
*Head minimum thickness after forming
Definitions
tn Nozzle thickness
Req tn Nozzle thickness required per UG-45/UG-16
Nom t Vessel wall thickness
Design t Required vessel wall thickness due to pressure + corrosion allowance per UG-37
User t Local vessel wall thickness (near opening)
Aa Area available per UG-37, governing condition
Ar Area required per UG-37, governing condition
Corr Corrosion allowance on nozzle wall
3/101
Pressure Summary
Component Summary
IdentifierP
Design(kg/cm2)
T
Design(°C)
MAWP(kg/cm2)
MAP(kg/cm2)
MDMT(°C)
MDMTExemption
ImpactTested
Ellipsoidal Head #2 12 50 12.47 13.44 -29 Note 1 No
Straight Flange on Ellipsoidal Head #2 12 50 12.41 13.37 -29 Note 1 No
Cylinder #1 12 50 12.41 13.37 -29 Note 1 No
Cylinder #2 12 50 12.41 13.37 -29 Note 1 No
Cylinder #3 12 50 12.41 13.37 -29 Note 1 No
Straight Flange on Ellipsoidal Head #1 12 50 14.31 15.27 -10.1 Note 3 No
Ellipsoidal Head #1 12 50 14.39 15.36 -10.3 Note 2 No
A (N1) 12 50 12 12 -29 Nozzle Note 4 No
Pad Note 5 No
B (N2) 12 50 12 12 -29 Nozzle Note 6 No
Pad Note 5 No
CD (N3) 12 50 12 12 -29 Nozzle Note 7 No
Pad Note 8 No
E (N4) 12 50 12 12 -29 Nozzle Note 9 No
Pad Note 8 No
F (N5) 12 50 12 12 -105 Note 10 No
Chamber Summary
Design MDMT -10 °C
Rated MDMT -10.1 °C @ 12 kg/cm2
MAWP hot & corroded 12 kg/cm2 @ 50 °C
MAP cold & new 12 kg/cm2 @ 25 °C
(1) This pressure chamber is not designed forexternal pressure.
4/101
Notes for MDMT Rating
Note # Exemption Details
1. Material is impact test exempt per UG-20(f) UCS-66 governing thickness = 22.22 mm
2. Material impact test exemption temperature from Fig UCS-66M Curve B = -1°CFig UCS-66.1M MDMT reduction = 9.3°C, (coincident ratio = 0.8336) UCS-66 governing thickness = 25.4 mm
3. Material impact test exemption temperature from Fig UCS-66M Curve B = -1°CFig UCS-66.1M MDMT reduction = 9.1°C, (coincident ratio = 0.8379) UCS-66 governing thickness = 25.4 mm
4. Nozzle is impact test exempt to -105°C per UCS-66(b)(3) (coincident ratio = 0.3098).
5. Pad is impact test exempt per UG-20(f) UCS-66 governing thickness = 22.22 mm.
6.Nozzle impact test exemption temperature from Fig UCS-66M Curve B = -24.98°CFig UCS-66.1M MDMT reduction = 68.8°C, (coincident ratio = 0.3634)Rated MDMT of -93.78°C is limited to -48°C by UCS-66(b)(2)
UCS-66 governing thickness = 11.11 mm.
7. Nozzle is impact test exempt to -105°C per UCS-66(b)(3) (coincident ratio = 0.0761).
8. Pad is impact test exempt per UG-20(f) UCS-66 governing thickness = 19 mm.
9. Nozzle is impact test exempt to -105°C per UCS-66(b)(3) (coincident ratio = 0.0382).
10. Nozzle is impact test exempt per UCS-66(d) (NPS 4 or smaller pipe).
5/101
Revision History
Revisions
No. Date Operator Notes
0 4/ 1/2014 HP New vessel created ASME Section VIII Division 1 [COMPRESS 2014 Build 7400]
6/101
Settings Summary
INSPECT 2015 Build 7500
ASME Section VIII Division 1, 2013 Edition Metric
Units MKS
Datum Line Location 0.00 mm from bottom seam
Vessel Design Mode Get Thickness from Pressure
Minimum thickness 1.5 mm per UG-16(b)
Design for cold shut down only Yes
Design for lethal service (full radiography required) No
Design nozzles for Design P only
Corrosion weight loss 100% of theoretical loss
UG-23 Stress Increase 1.20
Skirt/legs stress increase 1.3
Minimum nozzle projection 1 mm
Juncture calculations for α > 30 only Yes
Preheat P-No 1 Materials > 1.25" and <= 1.50" thick No
UG-37(a) shell tr calculation considers longitudinal stress No
Cylindrical shells made from pipe are entered as minimum thickness No
Nozzles made from pipe are entered as minimum thickness No
Pipe caps are entered as minimum thickness No
Butt welds Tapered per Figure UCS-66.3(a)
Disallow Appendix 1-5, 1-8 calculations under 15 psi No
Hydro/Pneumatic Test
Shop Hydrotest at user defined pressure 18 kg/cm2
Test liquid specific gravity 1.00
Maximum stress during test 90% of yield
Required Marking - UG-116
UG-116(e) Radiography RT1 (user specified, automatic determinationdeactivated)
UG-116(f) Postweld heat treatment None
Code Cases\Interpretations
Use Code Case 2547 No
Use Code Case 2695 No
Apply interpretation VIII-1-83-66 Yes
Apply interpretation VIII-1-86-175 Yes
7/101
Apply interpretation VIII-1-01-37 Yes
Apply interpretation VIII-1-01-150 No
Apply interpretation VIII-1-07-50 No
No UCS-66.1 MDMT reduction No
No UCS-68(c) MDMT reduction No
Disallow UG-20(f) exemptions No
UG-22 Loadings
UG-22(a) Internal or External Design Pressure Yes
UG-22(b) Weight of the vessel and normal contents under operatingor test conditions Yes
UG-22(c) Superimposed static reactions from weight of attachedequipment (external loads) No
UG-22(d)(2) Vessel supports such as lugs, rings, skirts, saddles andlegs Yes
UG-22(f) Wind reactions No
UG-22(f) Seismic reactions No
UG-22(j) Test pressure and coincident static head acting during thetest: Yes
Note: UG-22(b),(c) and (f) loads only considered when supports are present.
8/101
Radiography Summary
UG-116 Radiography
ComponentLongitudinal Seam Top Circumferential Seam Bottom Circumferential Seam
MarkCategory
(Fig UW-3) Radiography / Joint Type Category(Fig UW-3) Radiography / Joint Type Category
(Fig UW-3) Radiography / Joint Type
UG-116(e) Required Marking: RT1 (user specified, automatic determination deactivated)
9/101
Thickness Summary
Component Data
ComponentIdentifier
Material Diameter(mm)
Length(mm)
Nominal t(mm)
Design t(mm)
Total Corrosion(mm)
JointE
Load
Ellipsoidal Head #2 SA-516 70 4,650 ID 1,184.72 22.22* 21.44 1.6 1.00 Internal
Straight Flange on Ellipsoidal Head #2 SA-516 70 4,650 ID 38.1 22.22 21.54 1.6 1.00 Internal
Cylinder #1 SA-516 70 4,650 ID 2,500 22.22 21.54 1.6 1.00 Internal
Cylinder #2 SA-516 70 4,650 ID 2,500 22.22 21.54 1.6 1.00 Internal
Cylinder #3 SA-516 70 4,650 ID 2,500 22.22 21.54 1.6 1.00 Internal
Straight Flange on Ellipsoidal Head #1 SA-516 70 4,650 ID 38.1 25.4 21.54 1.6 1.00 Internal
Ellipsoidal Head #1 SA-516 70 4,650 ID 1,187.9 25.4* 21.44 1.6 1.00 Internal
Support Skirt #1 SA-516 70 4,650 ID 470 22.22 3.44 3.2 0.55 Weight
*Head minimum thickness after forming
Definitions
Nominal t Vessel wall nominal thickness
Design t Required vessel thickness due to governing loading + corrosion
Joint E Longitudinal seam joint efficiency
Load
Internal Circumferential stress due to internal pressure governs
External External pressure governs
Wind Combined longitudinal stress of pressure + weight + windgoverns
Seismic Combined longitudinal stress of pressure + weight + seismicgoverns
10/101
Weight Summary
Weight (kg) Contributed by Vessel Elements
Component MetalNew*
MetalCorroded Insulation Insulation
Supports Lining Piping+ Liquid
OperatingLiquid Test Liquid Surface Area
m2
New Corroded New Corroded
Ellipsoidal Head #2 4,482.8 4,163.5 0 0 0 0 0 0 13,797.3 13,834.5 27.24
Cylinder #1 6,386.8 5,928.9 0 0 0 0 0 0 42,420.2 42,478.6 36.87
Cylinder #2 6,386.8 5,928.9 0 0 0 0 0 0 42,420.2 42,478.6 36.87
Cylinder #3 6,317.4 5,864.5 0 0 0 0 0 0 42,430.3 42,488.9 36.47
Ellipsoidal Head #1 5,076.8 4,761 0 0 0 0 0 0 13,866.7 13,904.6 27.03
Support Skirt #1 1,103.6 944.7 0 0 0 0 0 0 0 0 13.86
Skirt Base Ring #1 2,714.3 2,714.3 0 0 0 0 0 0 0 0 18.92
TOTAL: 32,468.6 30,305.8 0 0 0 0 0 0 154,934.8 155,185.2 197.28
*Shells with attached nozzles have weight reduced by material cut out for opening.
Weight (kg) Contributed by Attachments
Component Body Flanges Nozzles &Flanges Packed
BedsLadders &Platforms
Trays TraySupports
Rings &Clips
VerticalLoads
SurfaceAream2
New Corroded New Corroded
Ellipsoidal Head #2 0 0 18.1 17.4 0 0 0 0 0 0 0.11
Cylinder #1 0 0 0 0 0 0 0 0 486.4 0 0.98
Cylinder #2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Cylinder #3 0 0 740.1 737.6 0 0 0 0 0 0 1.6
Ellipsoidal Head #1 0 0 217.4 210.3 0 0 0 0 0 0 0.74
Support Skirt #1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
TOTAL: 0 0 975.6 965.4 0 0 0 0 486.4 0 3.43
Vessel Totals
New Corroded
Operating Weight (kg) 33,931 31,758
Empty Weight (kg) 33,931 31,758
Test Weight (kg) 188,865 186,943
Surface Area (m2) 200.71 -
Capacity** (liters) 154,984 155,233
**The vessel capacity does not includevolume of nozzle, piping or otherattachments.
Vessel Lift Condition
Vessel Lift Weight, New (kg) 33,931
Center of Gravity from Datum (mm) 3,148.68
11/101
Long Seam Summary
Shell Long Seam Angles
Component Seam 1 Seam 2
Cylinder #1 30° 324.3138°
Cylinder #2 60° 354.3138°
Cylinder #3 30° 324.3138°
Support Skirt #1 60° 352.6237°
Shell Plate Lengths
Component StartingAngle Plate 1 Plate 2
Cylinder #1 30° 12,000 mm 2,678.21 mm
Cylinder #2 60° 12,000 mm 2,678.21 mm
Cylinder #3 30° 12,000 mm 2,678.21 mm
Support Skirt #1 60° 11,931.09 mm 2,747.12 mm
Notes
1) Plate Lengths use the circumference of the vessel based on the mid diameter of the components.2) North is located at 0°
12/101
Shell Rollout
13/101
Test Report
Horizontal shop test based on user defined pressure
Gauge pressure at 25°C = 18 kgf/cm2
Horizontal shop test
IdentifierLocal testpressure(kgf/cm2)
Test liquidstatic head(kgf/cm2)
Stressduring test(kgf/cm2)
Allowabletest stress(kgf/cm2)
Stressexcessive?
Ellipsoidal Head #2 18.48 0.48 1,740.493 2,404.489 No
Straight Flange on Ellipsoidal Head #2 18.48 0.48 1,943.107 2,404.489 No
Cylinder #1 18.48 0.48 1,943.107 2,404.489 No
Cylinder #2 18.48 0.48 1,943.107 2,404.489 No
Cylinder #3 18.48 0.48 1,943.107 2,404.489 No
Straight Flange on Ellipsoidal Head #1 18.48 0.48 1,700.989 2,404.489 No
Ellipsoidal Head #1 18.48 0.48 1,522.589 2,404.489 No
A (N1) 18.28 0.28 2,448.002 3,606.733 No
B (N2) 18.02 0.02 3,004.838 3,606.733 No
CD (N3) 18.25 0.25 1,850.935 3,606.733 No
E (N4) 18.17 0.17 1,636.725 3,606.733 No
F (N5) 18.25 0.25 3,278.385 3,606.733 No
(1) PL stresses at nozzle openings have been estimated using the method described in Division2 Part 4.5.(2) 1.5*0.9*Sy used as the basis for the maximum local primary membrane stress at the nozzleintersection PL.(3) The zero degree angular position is assumed to be up, and the test liquid height is assumedto the top-most flange.
The field test condition has not been investigated.
The test temperature of 25 °C is warmer than the minimum recommended temperature of 6.9 °C so the brittlefracture provision of UG-99(h) has been met.
14/101
Ellipsoidal Head #2
ASME Section VIII Division 1, 2013 Edition Metric
Component Ellipsoidal Head
Material SA-516 70 (II-D Metric p. 22, ln. 6)
Attached To Cylinder #1
ImpactTested Normalized Fine Grain
Practice PWHT Optimize MDMT/Find MAWP
No No No No No
DesignPressure (kgf/cm2)
DesignTemperature (°C)
DesignMDMT (°C)
Internal 12 50 -10
Static Liquid Head
Condition Ps (kgf/cm2) Hs (mm) SG
Test horizontal 0.48 4,825 1
Dimensions
Inner Diameter 4,650 mm
Head Ratio 2
Minimum Thickness 22.22 mm
Corrosion Inner 1.6 mm
Outer 0 mm
Length Lsf 38.1 mm
Nominal Thickness tsf 22.22 mm
Weight and Capacity
Weight (kg)1 Capacity (liters)1
New 4,482.85 13,808.29
Corroded 4,163.52 13,845.44
Radiography
Category A joints Full UW-11(a) Type 1
Head to shell seam Full UW-11(a) Type 11includes straight flange
15/101
Results Summary
Governing condition internal pressure
Minimum thickness per UG-16 1.5 mm + 1.6 mm = 3.1 mm
Design thickness due to internal pressure (t) 21.44 mm
Maximum allowable working pressure (MAWP) 12.47 kgf/cm2
Maximum allowable pressure (MAP) 13.44 kgf/cm2
Rated MDMT -29°C
UCS-66 Material Toughness Requirements
Governing thickness, tg = 22.22 mm
MDMT = -29°C
Material is exempt from impact testing per UG-20(f) at the Design MDMT of -10°C.
Factor K
K = (1/6)*[2 + (D / (2*h))2]
Corroded K = (1/6)*[2 + (4,653.2 / (2*1,164.1))2] 0.9991
New K = (1/6)*[2 + (4,650 / (2*1,162.5))2] 1
Design thickness for internal pressure, (Corroded at 50 °C) Appendix 1-4(c)
t = P*D*K / (2*S*E - 0.2*P) + Corrosion= 12*4,653.2*0.999084 / (2*1,407.21*1 - 0.2*12) + 1.6= 21.44 mm
Maximum allowable working pressure, (Corroded at 50 °C) Appendix 1-4(c)
P = 2*S*E*t / (K*D + 0.2*t) - Ps= 2*1,407.21*1*20.62 / (0.999084*4,653.2 +0.2*20.62) - 0= 12.47 kgf/cm2
Maximum allowable pressure, (New at 25 °C) Appendix 1-4(c)
P = 2*S*E*t / (K*D + 0.2*t) - Ps= 2*1,407.21*1*22.22 / (1*4,650 +0.2*22.22) - 0= 13.44 kgf/cm2
% Extreme fiber elongation - UCS-79(d)
EFE = (75*t / Rf)*(1 - Rf / Ro)= (75*22.22 / 801.61)*(1 - 801.61 / ∞)= 2.0789%
The extreme fiber elongation does not exceed 5%.
16/101
Straight Flange on Ellipsoidal Head #2
ASME Section VIII Division 1, 2013 Edition Metric
Component Cylinder
Material SA-516 70 (II-D Metric p. 22, ln. 6)
ImpactTested Normalized Fine Grain
Practice PWHT Optimize MDMT/Find MAWP
No No No No No
DesignPressure (kgf/cm2)
DesignTemperature (°C)
DesignMDMT (°C)
Internal 12 50 -10
Static Liquid Head
Condition Ps (kgf/cm2) Hs (mm) SG
Test horizontal 0.48 4,825 1
Dimensions
Inner Diameter 4,650 mm
Length 38.1 mm
Nominal Thickness 22.22 mm
Corrosion Inner 1.6 mm
Outer 0 mm
Weight and Capacity
Weight (kg) Capacity (liters)
New 97.34 647.02
Corroded 90.36 647.92
Radiography
Longitudinal seam Full UW-11(a) Type 1
Bottom Circumferentialseam Full UW-11(a) Type 1
17/101
Results Summary
Governing condition Internal pressure
Minimum thickness per UG-16 1.5 mm + 1.6 mm = 3.1 mm
Design thickness due to internal pressure (t) 21.54 mm
Design thickness due to combined loadings + corrosion 11.48 mm
Maximum allowable working pressure (MAWP) 12.41 kg/cm2
Maximum allowable pressure (MAP) 13.37 kg/cm2
Rated MDMT -29 °C
UCS-66 Material Toughness Requirements
Governing thickness, tg = 22.22 mm
MDMT = -29°C
Material is exempt from impact testing per UG-20(f) at the Design MDMT of -10°C.
Design thickness, (at 50 °C) UG-27(c)(1)
t = P*R / (S*E - 0.60*P) + Corrosion= 12*2,326.6 / (1,407.21*1.00 - 0.60*12) + 1.6= 21.54 mm
Maximum allowable working pressure, (at 50 °C) UG-27(c)(1)
P = S*E*t / (R + 0.60*t) - Ps= 1,407.21*1.00*20.62 / (2,326.6 + 0.60*20.62) - 0= 12.41 kg/cm2
Maximum allowable pressure, (at 25 °C) UG-27(c)(1)
P = S*E*t / (R + 0.60*t)= 1,407.21*1.00*22.22 / (2,325 + 0.60*22.22)= 13.37 kg/cm2
% Extreme fiber elongation - UCS-79(d)
EFE = (50*t / Rf)*(1 - Rf / Ro)= (50*22.22 / 2,336.11)*(1 - 2,336.11 / ∞)= 0.4756%
The extreme fiber elongation does not exceed 5%.
18/101
Thickness Required Due to Pressure + External Loads
Condition Pressure P (kg/cm2)
Allowable StressBefore UG-23
Stress Increase (kg/cm2)
Temperature (°C)
Corrosion C(mm) Load Req'd Thk Due to
Tension (mm)
Req'd Thk Dueto
Compression(mm)
St Sc
Operating, Hot & Corroded 12 1,407.2 887.7 50 1.6 Weight 9.88 9.88
Operating, Hot & New 12 1,407.2 906.5 50 0 Weight 9.87 9.87
Empty, Corroded 0 1,407.2 887.7 25 1.6 Weight 0.03 0.03
Empty, New 0 1,407.2 906.5 25 0 Weight 0.03 0.03
Hot Shut Down, Corroded, Weight& Eccentric Moments Only 0 1,407.2 887.7 50 1.6 Weight 0.03 0.03
Allowable Compressive Stress, Hot and Corroded- ScHC, (table CS-2Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,347.22 / 20.62)= 0.001098
B = 887.7 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScHC = min(B, S) = 887.7 kg/cm2
Allowable Compressive Stress, Hot and New- ScHN, (table CS-2 Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,347.22 / 22.22)= 0.001183
B = 906.5 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScHN = min(B, S) = 906.5 kg/cm2
Allowable Compressive Stress, Cold and New- ScCN, (table CS-2 Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,347.22 / 22.22)= 0.001183
B = 906.5 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScCN = min(B, S) = 906.5 kg/cm2
Allowable Compressive Stress, Cold and Corroded- ScCC, (table CS-2Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,347.22 / 20.62)= 0.001098
B = 887.7 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScCC = min(B, S) = 887.7 kg/cm2
19/101
Allowable Compressive Stress, Vacuum and Corroded- ScVC, (tableCS-2 Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,347.22 / 20.62)= 0.001098
B = 887.7 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScVC = min(B, S) = 887.7 kg/cm2
Operating, Hot & Corroded, Bottom Seam
tp = P*R / (2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)= 12*2,326.6 / (2*1,407.21*1.00*1.00 + 0.40*|12|)= 9.9 mm
tm = M / (π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 10.8 / (π*2,336.912*1,407.21*1.00*1.00) * 105
= 0 mm
tw = W / (2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)= 4,180.9 / (2*π*2,336.91*1,407.21*1.00*1.00) * 102
= 0.02 mm
tt = tp + tm - tw(total required,tensile)
= 9.9 + 0 - (0.02)= 9.88 mm
tc = |tmc + twc - tpc|(total, nettensile)
= |0 + (0.02) - (9.9)|= 9.88 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t - tm + tw) / (R - 0.40*(t - tm + tw))= 2*1,407.21*1.00*1.00*(20.62 - 0 + (0.02)) / (2,326.6 - 0.40*(20.62 - 0 + (0.02)))= 25.06 kg/cm2
Operating, Hot & New, Bottom Seam
tp = P*R / (2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)= 12*2,325 / (2*1,407.21*1.00*1.00 + 0.40*|12|)= 9.9 mm
tm = M / (π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 11.3 / (π*2,336.112*1,407.21*1.00*1.00) * 105
= 0 mm
tw = W / (2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)= 4,500.9 / (2*π*2,336.11*1,407.21*1.00*1.00) * 102
= 0.02 mm
tt = tp + tm - tw(total required,tensile)
20/101
= 9.9 + 0 - (0.02)= 9.87 mm
tc = |tmc + twc - tpc|(total, nettensile)
= |0 + (0.02) - (9.9)|= 9.87 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t - tm + tw) / (R - 0.40*(t - tm + tw))= 2*1,407.21*1.00*1.00*(22.22 - 0 + (0.02)) / (2,325 - 0.40*(22.22 - 0 + (0.02)))= 27.03 kg/cm2
Empty, Corroded, Bottom Seam
tp = 0 mm (Pressure)tm = M / (π*Rm
2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)= 10.8 / (π*2,336.912*887.72*1.00) * 105
= 0 mm
tw = W / (2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)= 4,180.9 / (2*π*2,336.91*887.72*1.00) * 102
= 0.03 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, net compressive)= |0 + 0 - (0.03)|= 0.03 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)= 0 + (0.03) - (0)= 0.03 mm
Empty, New, Bottom Seam
tp = 0 mm (Pressure)tm = M / (π*Rm
2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)= 11.3 / (π*2,336.112*906.53*1.00) * 105
= 0 mm
tw = W / (2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)= 4,500.9 / (2*π*2,336.11*906.53*1.00) * 102
= 0.03 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, net compressive)= |0 + 0 - (0.03)|= 0.03 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)= 0 + (0.03) - (0)= 0.03 mm
Hot Shut Down, Corroded, Weight & Eccentric Moments Only, Bottom Seam
tp = 0 mm (Pressure)
21/101
tm = M / (π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 10.8 / (π*2,336.912*887.72*1.00) * 105
= 0 mm
tw = W / (2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)= 4,180.9 / (2*π*2,336.91*887.72*1.00) * 102
= 0.03 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, net compressive)= |0 + 0 - (0.03)|= 0.03 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)= 0 + (0.03) - (0)= 0.03 mm
22/101
CD (N3)
ASME Section VIII Division 1, 2013 Edition Metric
Note: round inside edges per UG-76(c)
Location and Orientation
Located on Ellipsoidal Head #2
Orientation 0°
End of nozzle to datum line 8,800 mm
Calculated as hillside No
Distance to head center, R 0 mm
Passes through a Category A joint No
Nozzle
Description NPS 3 Sch 80 (XS) DN 80
Access opening No
Material specification SA-106 B Smls. Pipe (II-D Metric p. 14, ln. 19)
Inside diameter, new 73.66 mm
Nominal wall thickness 7.62 mm
Corrosion allowance 1.6 mm
Projection available outside vessel, Lpr 69.77 mm
Projection available outside vessel to flange face, Lf 77.39 mm
Local vessel minimum thickness 22.22 mm
Liquid static head included 0 kgf/cm2
Longitudinal joint efficiency 1
Reinforcing Pad
Material specification SA-516 70 (II-D Metric p. 22, ln. 6)
Diameter, Dp 188.9 mm
23/101
Thickness, te 19 mm
Is split No
Welds
Inner Fillet, Leg41 9.5 mm
Outer Fillet, Leg42 14 mm
Nozzle to vessel groove weld 22.22 mm
Pad groove weld 19 mm
ASME B16.5-2009 Flange
Description NPS 3 Class 150 SO A105
Bolt Material SA-193 B7 Bolt <= 64 (II-D Metric p. 352, ln. 31)
Blind included No
Rated MDMT -48°C
Liquid static head 0 kgf/cm2
MAWP rating 19.58 kgf/cm2 @ 50°C
MAP rating 19.99 kgf/cm2 @ 25°C
Hydrotest rating 30.59 kgf/cm2 @ 25°C
External fillet weld leg (UW-21) 8.43 mm (8.43 mm min)
Internal fillet weld leg (UW-21) 7.62 mm (7.62 mm min)
PWHT performed No
Impact Tested No
Notes
Flange rated MDMT per UCS-66(b)(1)(b) = -48°C (Coincident ratio = 0.6004)Bolts rated MDMT per Fig UCS-66 note (c) = -48°C
UCS-66 Material Toughness Requirements Nozzle
tr = 12*38.43 / (1,203.26*1 - 0.6*12) = 0.39 mm
Stress ratio = tr*E* / (tn - c) = 0.39*1 / (6.67 - 1.6) = 0.0761
Stress ratio ≤ 0.35, MDMT per UCS-66(b)(3) = -105°C
Material is exempt from impact testing at the Design MDMT of -10°C.
24/101
UCS-66 Material Toughness Requirements Pad
Governing thickness, tg = 19 mm
MDMT = -29°C
Material is exempt from impact testing per UG-20(f) at the Design MDMT of -10°C.
25/101
Reinforcement Calculations for Internal Pressure
UG-37 Area Calculation Summary (cm2)UG-45
Summary(mm)
For P = 12 kgf/cm2 @ 50 °C
The opening is adequately reinforcedThe nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable A1 A2 A3 A5
Awelds treq tmin
14.0384 18.4416 2.0735 3.2806 -- 12.3158 0.7716 6.4 6.67
UG-41 Weld Failure Path Analysis Summary (kgf)
All failure paths are stronger than the applicable weld loads
Weld loadW
Weld loadW1-1
Path 1-1strength
Weld loadW2-2
Path 2-2strength
Weld loadW3-3
Path 3-3strength
17,237 23,033 35,245 8,690 65,435 26,021 58,629
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld description Required weldsize (mm)
Actual weldsize (mm) Status
Nozzle to pad fillet (Leg41) 4.21 6.65 weld size is adequate
Pad to shell fillet (Leg42) 9.5 9.8 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 12 kgf/cm2 @ 50 °C
Parallel Limit of reinforcement per UG-40
LR = MAX(d, Rn + (tn - Cn) + (t - C))= MAX(76.86, 38.43 + (7.62 - 1.6) + (22.22 - 1.6))= 76.86 mm
Outer Normal Limit of reinforcement per UG-40
LH = MIN(2.5*(t - C), 2.5*(tn - Cn) + te)= MIN(2.5*(22.22 - 1.6), 2.5*(7.62 - 1.6) + 19)= 34.05 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn / (Sn*E - 0.6*P)= 12*38.43 / (1,203.2642*1 - 0.6*12)= 0.39 mm
Required thickness tr from UG-37(a)(c)
tr = P*K1*D / (2*S*E - 0.2*P)= 12*0.8994*4,653.2 / (2*1,407.2073*1 - 0.2*12)= 17.86 mm
26/101
Area required per UG-37(c)
Allowable stresses: Sn = 1,203.264, Sv = 1,407.207, Sp = 1,407.207 kgf/cm2
fr1 = lesser of 1 or Sn / Sv = 0.8551
fr2 = lesser of 1 or Sn / Sv = 0.8551
fr3 = lesser of fr2 or Sp / Sv = 0.8551
fr4 = lesser of 1 or Sp / Sv = 1
A = d*tr*F + 2*tn*tr*F*(1 - fr1)= (76.86*17.86*1 + 2*6.02*17.86*1*(1 - 0.8551)) / 100= 14.0384 cm2
Area available from FIG. UG-37.1
A1 = larger of the following= 2.0735 cm2
= d*(E1*t - F*tr) - 2*tn*(E1*t - F*tr)*(1 - fr1)= (76.86*(1*20.62 - 1*17.86) - 2*6.02*(1*20.62 - 1*17.86)*(1 - 0.8551)) / 100= 2.0735 cm2
= 2*(t + tn)*(E1*t - F*tr) - 2*tn*(E1*t - F*tr)*(1 - fr1)= (2*(20.62 + 6.02)*(1*20.62 - 1*17.86) - 2*6.02*(1*20.62 - 1*17.86)*(1 - 0.8551)) / 100= 1.4226 cm2
A2 = smaller of the following= 3.2806 cm2
= 5*(tn - trn)*fr2*t= (5*(6.02 - 0.39)*0.8551*20.62) / 100= 4.9671 cm2
= 2*(tn - trn)*(2.5*tn + te)*fr2= (2*(6.02 - 0.39)*(2.5*6.02 + 19)*0.8551) / 100= 3.2806 cm2
A41 = Leg2*fr3= (9.52*0.8551) / 100= 0.7716 cm2
A42 = Leg2*fr4= (02*1) / 100= 0 cm2
(Part of the weld is outside of the limits)
27/101
A5 = (Dp - d - 2*tn)*te*fr4= ((153.72 - 76.86 - 2*6.02)*19*1) / 100= 12.3158 cm2
Area = A1 + A2 + A41 + A42 + A5
= 2.0735 + 3.2806 + 0.7716 + 0 + 12.3158= 18.4416 cm2
As Area >= A the reinforcement is adequate.
UW-16(c)(2) Weld Check
Inner fillet: tmin = lesser of 19 mm or tn or te = 6.02 mmtc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin = 4.21 mmtc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*9.5 = 6.65 mm
Outer fillet: tmin = lesser of 19 mm or te or t = 19 mmtw(min) = 0.5*tmin = 9.5 mmtw(actual) = 0.7*Leg = 0.7*14 = 9.8 mm
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
ta UG-27 = P*R / (S*E - 0.6*P) + Corrosion= 12*38.43 / (1,203.2642*1 - 0.6*12) + 1.6= 1.99 mm
ta = max[ ta UG-27 , ta UG-22 ]= max[ 1.99 , 0 ]= 1.99 mm
tb1 = 21.44 mm
tb1 = max[ tb1 , tb UG16 ]= max[ 21.44 , 3.1 ]= 21.44 mm
tb = min[ tb3 , tb1 ]= min[ 6.4 , 21.44 ]= 6.4 mm
tUG-45 = max[ ta , tb ]= max[ 1.99 , 6.4 ]
28/101
= 6.4 mm
Available nozzle wall thickness new, tn = 0.875*7.62 = 6.67 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
Allowable stresses in joints UG-45 and UW-15(c)
Groove weld in tension: 0.74*1,407.207 = 1,041.333 kgf/cm2
Nozzle wall in shear: 0.7*1,203.264 = 842.285 kgf/cm2
Inner fillet weld in shear: 0.49*1,203.264 = 589.599 kgf/cm2
Outer fillet weld in shear: 0.49*1,407.207 = 689.532 kgf/cm2
Upper groove weld in tension: 0.74*1,407.207 = 1,041.333 kgf/cm2
Strength of welded joints:
(1) Inner fillet weld in shear(π / 2)*Nozzle OD*Leg*Si = (π / 2)*88.9*9.5*589.599 = 7,821.73 kgf
(2) Outer fillet weld in shear(π / 2)*Pad OD*Leg*So = (π / 2)*188.9*14*689.532 = 28,644.05 kgf
(3) Nozzle wall in shear(π / 2)*Mean nozzle dia*tn*Sn = (π / 2)*82.88*6.02*842.285 = 6,601.24 kgf
(4) Groove weld in tension(π / 2)*Nozzle OD*tw*Sg = (π / 2)*88.9*20.62*1,041.333 = 29,984.46 kgf
(6) Upper groove weld in tension(π / 2)*Nozzle OD*tw*Sg = (π / 2)*88.9*19*1,041.333 = 27,629.02 kgf
Loading on welds per UG-41(b)(1)
W = (A - A1 + 2*tn*fr1*(E1*t - F*tr))*Sv
= (1,403.8389 - 207.3544 + 2*6.02*0.8551*(1*20.62 - 1*17.86))*1,407.207= 17,236.94 kgf
W1-1 = (A2 + A5 + A41 + A42)*Sv
= (328.0639 + 1,231.58 + 77.1611 + 0)*1,407.207= 23,033.26 kgf
W2-2 = (A2 + A3 + A41 + A43 + 2*tn*t*fr1)*Sv
= (328.0639 + 0 + 77.1611 + 0 + 2*6.02*20.62*0.8551)*1,407.207= 8,689.71 kgf
W3-3 = (A2 + A3 + A5 + A41 + A42 + A43 + 2*tn*t*fr1)*Sv
= (328.0639 + 0 + 1,231.58 + 77.1611 + 0 + 0 + 2*6.02*20.62*0.8551)*1,407.207= 26,020.61 kgf
Load for path 1-1 lesser of W or W1-1 = 17,236.94 kgf
29/101
Path 1-1 through (2) & (3) = 28,644.05 + 6,601.24 = 35,245.29 kgfPath 1-1 is stronger than W so it is acceptable per UG-41(b)(2).
Load for path 2-2 lesser of W or W2-2 = 8,689.71 kgfPath 2-2 through (1), (4), (6) = 7,821.73 + 29,984.46 + 27,629.02 = 65,435.21 kgfPath 2-2 is stronger than W2-2 so it is acceptable per UG-41(b)(1).
Load for path 3-3 lesser of W or W3-3 = 17,236.94 kgfPath 3-3 through (2), (4) = 28,644.05 + 29,984.46 = 58,628.51 kgfPath 3-3 is stronger than W so it is acceptable per UG-41(b)(2).
30/101
E (N4)
ASME Section VIII Division 1, 2013 Edition Metric
Note: round inside edges per UG-76(c)
Location and Orientation
Located on Ellipsoidal Head #2
Orientation 45°
End of nozzle to datum line 8,750 mm
Calculated as hillside Yes
Distance to head center, R 1,150 mm
Passes through a Category A joint No
Nozzle
Description NPS 2 Sch 160 DN 50
Access opening No
Material specification SA-106 B Smls. Pipe (II-D Metric p. 14, ln. 19)
Inside diameter, new 42.85 mm
Nominal wall thickness 8.74 mm
Corrosion allowance 1.6 mm
Opening chord length 47.87 mm
Projection available outside vessel, Lpr 161.97 mm
Projection available outside vessel to flange face, Lf 170.7 mm
Local vessel minimum thickness 22.22 mm
Liquid static head included 0 kgf/cm2
Longitudinal joint efficiency 1
Reinforcing Pad
Material specification SA-516 70 (II-D Metric p. 22, ln. 6)
31/101
Diameter, Dp 162.66 mm
Thickness, te 19 mm
Is split No
Welds
Inner Fillet, Leg41 9.5 mm
Outer Fillet, Leg42 14 mm
Nozzle to vessel groove weld 22.22 mm
Pad groove weld 19 mm
ASME B16.5-2009 Flange
Description NPS 2 Class 150 SO A105
Bolt Material SA-193 B7 Bolt <= 64 (II-D Metric p. 352, ln. 31)
Blind included Yes
Rated MDMT -48°C
Liquid static head 0 kgf/cm2
MAWP rating 19.58 kgf/cm2 @ 50°C
MAP rating 19.99 kgf/cm2 @ 25°C
Hydrotest rating 30.59 kgf/cm2 @ 25°C
External fillet weld leg (UW-21) 7.87 mm (7.87 mm min)
Internal fillet weld leg (UW-21) 8.29 mm (8.29 mm min)
PWHT performed No
Impact Tested No
Notes
Flange rated MDMT per UCS-66(b)(1)(b) = -48°C (Coincident ratio = 0.6004)Bolts rated MDMT per Fig UCS-66 note (c) = -48°C
UCS-66 Material Toughness Requirements Nozzle
tr = 12*23.02 / (1,203.26*1 - 0.6*12) = 0.23 mm
Stress ratio = tr*E* / (tn - c) = 0.23*1 / (7.65 - 1.6) = 0.0382
Stress ratio ≤ 0.35, MDMT per UCS-66(b)(3) = -105°C
Material is exempt from impact testing at the Design MDMT of -10°C.
32/101
UCS-66 Material Toughness Requirements Pad
Governing thickness, tg = 19 mm
MDMT = -29°C
Material is exempt from impact testing per UG-20(f) at the Design MDMT of -10°C.
33/101
Reinforcement Calculations for Internal Pressure
UG-37 Area Calculation Summary(cm2)
UG-45Summary
(mm)
For P = 12 kgf/cm2 @ 50 °C The nozzlepasses UG-45
Arequired
Aavailable A1 A2 A3 A5
Awelds treq tmin
This nozzle is exempt from areacalculations per UG-36(c)(3)(a) 5.02 7.65
UG-41 Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculations per UW-15(b)(2)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld description Required weldsize (mm)
Actual weldsize (mm) Status
Nozzle to pad fillet (Leg41) 5 6.65 weld size is adequate
Pad to shell fillet (Leg42) 9.5 9.8 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 12 kgf/cm2 @ 50 °C
Parallel Limit of reinforcement per UG-40
LR = MAX(d, Rn + (tn - Cn) + (t - C))= MAX(47.87, 23.94 + (8.74 - 1.6) + (22.22 - 1.6))= 51.69 mm
Outer Normal Limit of reinforcement per UG-40
LH = MIN(2.5*(t - C), 2.5*(tn - Cn) + te)= MIN(2.5*(22.22 - 1.6), 2.5*(8.74 - 1.6) + 19)= 36.84 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn / (Sn*E - 0.6*P)= 12*23.02 / (1,203.2642*1 - 0.6*12)= 0.23 mm
Required thickness tr from UG-37(a)(c)
tr = P*K1*D / (2*S*E - 0.2*P)= 12*0.8994*4,653.2 / (2*1,407.2073*1 - 0.2*12)= 17.86 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
34/101
UW-16(c)(2) Weld Check
Inner fillet: tmin = lesser of 19 mm or tn or te = 7.14 mmtc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin = 5 mmtc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*9.5 = 6.65 mm
Outer fillet: tmin = lesser of 19 mm or te or t = 19 mmtw(min) = 0.5*tmin = 9.5 mmtw(actual) = 0.7*Leg = 0.7*14 = 9.8 mm
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
ta UG-27 = P*R / (S*E - 0.6*P) + Corrosion= 12*23.02 / (1,203.2642*1 - 0.6*12) + 1.6= 1.83 mm
ta = max[ ta UG-27 , ta UG-22 ]= max[ 1.83 , 0 ]= 1.83 mm
tb1 = 21.44 mm
tb1 = max[ tb1 , tb UG16 ]= max[ 21.44 , 3.1 ]= 21.44 mm
tb = min[ tb3 , tb1 ]= min[ 5.02 , 21.44 ]= 5.02 mm
tUG-45 = max[ ta , tb ]= max[ 1.83 , 5.02 ]= 5.02 mm
Available nozzle wall thickness new, tn = 0.875*8.74 = 7.65 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
35/101
Cylinder #1
ASME Section VIII Division 1, 2013 Edition Metric
Component Cylinder
Material SA-516 70 (II-D Metric p. 22, ln. 6)
ImpactTested Normalized Fine Grain
Practice PWHT Optimize MDMT/Find MAWP
No No No No No
DesignPressure (kgf/cm2)
DesignTemperature (°C)
DesignMDMT (°C)
Internal 12 50 -20
Static Liquid Head
Condition Ps (kgf/cm2) Hs (mm) SG
Test horizontal 0.48 4,825 1
Dimensions
Inner Diameter 4,650 mm
Length 2,500 mm
Nominal Thickness 22.22 mm
Corrosion Inner 1.6 mm
Outer 0 mm
Weight and Capacity
Weight (kg) Capacity (liters)
New 6,386.83 42,455.68
Corroded 5,928.91 42,514.14
Radiography
Longitudinal seam Full UW-11(a) Type 1
Top Circumferentialseam Full UW-11(a) Type 1
Bottom Circumferentialseam Full UW-11(a) Type 1
36/101
Results Summary
Governing condition Internal pressure
Minimum thickness per UG-16 1.5 mm + 1.6 mm = 3.1 mm
Design thickness due to internal pressure (t) 21.54 mm
Design thickness due to combined loadings + corrosion 11.45 mm
Maximum allowable working pressure (MAWP) 12.41 kg/cm2
Maximum allowable pressure (MAP) 13.37 kg/cm2
Rated MDMT -29 °C
UCS-66 Material Toughness Requirements
Governing thickness, tg = 22.22 mm
MDMT = -29°C
Material is exempt from impact testing per UG-20(f) at the Design MDMT of -20°C.
Design thickness, (at 50 °C) UG-27(c)(1)
t = P*R / (S*E - 0.60*P) + Corrosion= 12*2,326.6 / (1,407.21*1.00 - 0.60*12) + 1.6= 21.54 mm
Maximum allowable working pressure, (at 50 °C) UG-27(c)(1)
P = S*E*t / (R + 0.60*t) - Ps= 1,407.21*1.00*20.62 / (2,326.6 + 0.60*20.62) - 0= 12.41 kg/cm2
Maximum allowable pressure, (at 25 °C) UG-27(c)(1)
P = S*E*t / (R + 0.60*t)= 1,407.21*1.00*22.22 / (2,325 + 0.60*22.22)= 13.37 kg/cm2
% Extreme fiber elongation - UCS-79(d)
EFE = (50*t / Rf)*(1 - Rf / Ro)= (50*22.22 / 2,336.11)*(1 - 2,336.11 / ∞)= 0.4756%
The extreme fiber elongation does not exceed 5%.
37/101
Thickness Required Due to Pressure + External Loads
Condition Pressure P (kg/cm2)
Allowable StressBefore UG-23
Stress Increase (kg/cm2)
Temperature (°C)
Corrosion C(mm) Load Req'd Thk Due to
Tension (mm)
Req'd Thk Dueto
Compression(mm)
St Sc
Operating, Hot & Corroded 12 1,407.2 887.7 50 1.6 Weight 9.85 9.85
Operating, Hot & New 12 1,407.2 906.5 50 0 Weight 9.84 9.84
Empty, Corroded 0 1,407.2 887.7 25 1.6 Weight 0.08 0.08
Empty, New 0 1,407.2 906.5 25 0 Weight 0.09 0.09
Hot Shut Down, Corroded, Weight& Eccentric Moments Only 0 1,407.2 887.7 50 1.6 Weight 0.08 0.08
Allowable Compressive Stress, Hot and Corroded- ScHC, (table CS-2Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,347.22 / 20.62)= 0.001098
B = 887.7 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScHC = min(B, S) = 887.7 kg/cm2
Allowable Compressive Stress, Hot and New- ScHN, (table CS-2 Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,347.22 / 22.22)= 0.001183
B = 906.5 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScHN = min(B, S) = 906.5 kg/cm2
Allowable Compressive Stress, Cold and New- ScCN, (table CS-2 Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,347.22 / 22.22)= 0.001183
B = 906.5 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScCN = min(B, S) = 906.5 kg/cm2
Allowable Compressive Stress, Cold and Corroded- ScCC, (table CS-2Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,347.22 / 20.62)= 0.001098
B = 887.7 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScCC = min(B, S) = 887.7 kg/cm2
38/101
Allowable Compressive Stress, Vacuum and Corroded- ScVC, (tableCS-2 Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,347.22 / 20.62)= 0.001098
B = 887.7 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScVC = min(B, S) = 887.7 kg/cm2
Operating, Hot & Corroded, Bottom Seam
tp = P*R / (2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)= 12*2,326.6 / (2*1,407.21*1.00*1.00 + 0.40*|12|)= 9.9 mm
tm = M / (π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 10.8 / (π*2,336.912*1,407.21*1.00*1.00) * 105
= 0 mm
tw = W / (2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)= 10,596.3 / (2*π*2,336.91*1,407.21*1.00*1.00) * 102
= 0.05 mm
tt = tp + tm - tw(total required,tensile)
= 9.9 + 0 - (0.05)= 9.85 mm
tc = |tmc + twc - tpc|(total, nettensile)
= |0 + (0.05) - (9.9)|= 9.85 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t - tm + tw) / (R - 0.40*(t - tm + tw))= 2*1,407.21*1.00*1.00*(20.62 - 0 + (0.05)) / (2,326.6 - 0.40*(20.62 - 0 + (0.05)))= 25.09 kg/cm2
Operating, Hot & New, Bottom Seam
tp = P*R / (2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)= 12*2,325 / (2*1,407.21*1.00*1.00 + 0.40*|12|)= 9.9 mm
tm = M / (π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 11.3 / (π*2,336.112*1,407.21*1.00*1.00) * 105
= 0 mm
tw = W / (2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)= 11,374.2 / (2*π*2,336.11*1,407.21*1.00*1.00) * 102
= 0.06 mm
tt = tp + tm - tw(total required,tensile)
39/101
= 9.9 + 0 - (0.06)= 9.84 mm
tc = |tmc + twc - tpc|(total, nettensile)
= |0 + (0.06) - (9.9)|= 9.84 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t - tm + tw) / (R - 0.40*(t - tm + tw))= 2*1,407.21*1.00*1.00*(22.22 - 0 + (0.06)) / (2,325 - 0.40*(22.22 - 0 + (0.06)))= 27.07 kg/cm2
Empty, Corroded, Bottom Seam
tp = 0 mm (Pressure)tm = M / (π*Rm
2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)= 10.8 / (π*2,336.912*887.72*1.00) * 105
= 0 mm
tw = W / (2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)= 10,596.3 / (2*π*2,336.91*887.72*1.00) * 102
= 0.08 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, net compressive)= |0 + 0 - (0.08)|= 0.08 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)= 0 + (0.08) - (0)= 0.08 mm
Empty, New, Bottom Seam
tp = 0 mm (Pressure)tm = M / (π*Rm
2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)= 11.3 / (π*2,336.112*906.53*1.00) * 105
= 0 mm
tw = W / (2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)= 11,374.2 / (2*π*2,336.11*906.53*1.00) * 102
= 0.09 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, net compressive)= |0 + 0 - (0.09)|= 0.09 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)= 0 + (0.09) - (0)= 0.09 mm
Hot Shut Down, Corroded, Weight & Eccentric Moments Only, Bottom Seam
tp = 0 mm (Pressure)
40/101
tm = M / (π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 10.8 / (π*2,336.912*887.72*1.00) * 105
= 0 mm
tw = W / (2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)= 10,596.3 / (2*π*2,336.91*887.72*1.00) * 102
= 0.08 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, net compressive)= |0 + 0 - (0.08)|= 0.08 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)= 0 + (0.08) - (0)= 0.08 mm
41/101
Trunnion
Geometry Inputs
Attached To Cylinder #1
Material A36
Distance of Lift Point From Datum 7,300 mm
Angular Position 0° and 180°
Centerline Distance, L 300 mm
Thickness, t 77.93 mm
Hole Diameter, d 48 mm
Pin Diameter, Dp 42 mm
Diameter at Pin, D 152.4 mm
Load Eccentricity, E 100 mm
Load Angle from Vertical, φ 0°
Pipe Outer Diameter, Dpipe 406.4 mm
Minimum Pipe Thickness, tp 19 mm
Plate Outer Diameter, Dplate 550 mm
Welds
Size, tw 15 mm
Groove Weld, tgroove 15 mm
Reinforcement Pad
Width, Wpad 97 mm
Thickness, tpad 22.22 mm
Weld Size, twp 15 mm
42/101
Intermediate Values
Load Factor 1.5000
Vessel Weight (new, incl. Load Factor), W 50,896 kg
Lug Weight (new), Wlug 486.4 kg (Qty=2)
Allowable Stress, Tensile, σt 1,404.7 kg/cm2
Allowable Stress, Shear, σs 936.5 kg/cm2
Allowable Stress, Bearing, σp 2,107.1 kg/cm2
Allowable Stress, Bending, σb 1,560.9 kg/cm2
Allowable Stress, Weld Shear, τallowable 936.5 kg/cm2
Allowable Stress set to 1/3 Sy per ASME B30.20 No
Summary Values
Required Lift Pin Diameter, dreqd 41.59 mm
Required Lug Thickness, treqd 28.76 mm
Lug Stress Ratio, σratio 0.16
Weld Shear Stress Ratio, τratio 0.1
Trunnion Bending Stress Ratio 0.06
Trunnion Shear Stress Ratio 0.12
Lug Design Acceptable
Local Stresses WRC 107 Acceptable
Maximum Out of Plane Lift Angle - Weak Axis Bending 56.36°INSPECT recommends a spreader beam be used to prevent weak axis bending of the top lugs.
Lift Forces
Fr = force on vessel at lugFr = [W / cos(φ1)]*(1 - x1 / (x1 + x2))
= (50,896) / cos(0°)*(1 - 2,347.22/ (2,347.22 +2,347.22))
= 25,448 kgf
where 'x1' is the distance between this lug and the center of gravity'x2' is the distance between the second lift lug and the center of gravity
Lug Pin Diameter - Shear stress
dreqd = (2*Fv / (π*σs))0.5
= (2*25,448 / (π*936.5))0.5 = 41.59 mm
dreqd / Dp = 41.59 / 42 = 0.99 Acceptable
σ = Fv / A= Fv / (2*(0.25*π*Dp
2))= 25,448 / (2*(0.25*π*422)) = 918.4 kg/cm2
43/101
σ / σs = 918.4 / 936.5 = 0.98 Acceptable
Lug Thickness - Tensile stress
treqd = Fv / ((D - d)*σt)= 25,448 / ((152.4 - 48)*1,404.7) = 17.35 mm
treqd / t = 17.35 / 77.93 = 0.22 Acceptable
σ = Fv / A= Fv / ((D - d)*t)= 25,448 / ((152.4 - 48)*77.93) = 312.8 kg/cm2
σ / σt = 312.8 / 1,404.7 = 0.22 Acceptable
Lug Plate Ligament Tensile Stress
σten = Fv / A = Fv / ((Dplate - Dpipe)*t)= 25,448 / ((550 - 406.4)*77.93) = 227.4
σten / σt = 227.4 / 1,404.7 = 0.16 Acceptable
Required Plate Outer DiameterODplate rqd = Fv / (t*σt) + Dpipe
= 25,448 / (77.93*1,404.7) + 406.4 = 429.65 mmODplate rqd / ODplate = 429.65 / 550 = 0.78 Acceptable
Lug Thickness - Bearing stress
treqd = Fv / (Dp*σp)= 25,448 / (42*2,107.1) = 28.76 mm
treqd / t = 28.76 / 77.93 = 0.37 Acceptable
σ = Fv / Abearing
= Fv / (Dp*(t))= 25,448 / (42*(77.93)) = 777.5 kg/cm2
σ / σp = 777.5 / 2,107.1 = 0.37 Acceptable
Lug Thickness - Shear stress
treqd = [Fv / σs] / (2*Lshear)= (25,448 / 936.5) / (2*57.56) = 23.6 mm
treqd / t = 23.6 / 77.93 = 0.30 Acceptable
44/101
τ = Fv / Ashear
= Fv / (2*t*Lshear )= 25,448 / (2*77.93*57.56) = 283.7 kg/cm2
τ / σs = 283.7 / 936.5 = 0.3 Acceptable
Shear stress length (per Pressure Vessel and Stacks, A. Keith Escoe)
φ = 55*Dp / d= 55*42 / 48= 48.125°
Z = 0.5*(D - d) + 0.5*Dp*(1 - cos(φ))= 0.5*(152.4 - 48) + 0.5*42*(1 - cos(48.125))= 59.18 mm
Z1 = 0.5*D - sqr(0.25*D*D - (0.5*Dp*sin(φ))2)= 0.5*152.4 - sqr(0.25*152.4*152.4 - (0.5*42*sin(48.125))2)= 1.62 mm
Lshear = Z - Z1= 57.56 mm
Lug Plate Stress
Lug stress, tensile (no bending), during rotational lift - see Lug Thickness - Tensile stress section above
Weak Axis Bending Stress
Maximum lift cable angle from vertical θ = 56.36°
σb = M / Z = (F*sin(θ)* L1) / ZF*cos(θ) = 0.5*W => F = 0.5*W / cos(θ)θ = arctan( (2*σb*Z ) / (W* L1) )
θ =arctan((2*1,560.9*(234.36*77.932/6) ) /(50,896*96.8*100) )
= 56.36°
45/101
Weld Stress
Turning plate type trunnion. No torsional shear on weld between pipe / vessel.
IMPORTANT: Trunnion to be welded directly to the shell (Fig. UW-16.1(a-1)).
The same fillet and groove welds are required at both ends of the trunnion pipe.
Weld stress, direct and torsional shear + bending, during rotational lift at pipe weld:
Direct shear:
Maximum weld shear stress occurs at lift angle 90.00°; lift force = 25,448 kgf
Aweld = (0.707*tw + tgroove)*(π*Dpipe)= (0.707*15 + 15)*(π*406.4) = 32,691.01 mm2
τ 1 = Ftop(α) / Aweld
= 25,448 / 32,691.01 = 77.8 kg/cm2
torsional shear:second polar moment of area:J = (0.707*tw + tgroove)*( 0.25*π*Dpipe
3 )= (0.707*15 + 15)*(0.25*π*406.43) = 1349819691 mm4
τ 2 = M * r / J= [F(α)*cos(α)*L] * r / J= (25,448*cos(90.0)*300)*203.2 / 1349819691.2464 = 0 kg/cm2
τ = τ1 + τ2
= 77.8 + 0 = 77.8 kg/cm2
bending stress:section modulus:Zweld = (0.707*tw + tgroove)*( (π / 8)*Dpipe
3 / (0.5*Dpipe) )= (0.707*15 + 15)*( (π / 8)*406.43 / (0.5*406.4) ) = 3321407 mm3
σ weld = M / Zweld
= [F(α)*E] / Zweld
= (25,448*77.78) / 3321406.7206 = 59.6 kg/cm2
τtotal = sqr( τ2 + σweld2 )
= sqr(77.82 + 59.62) = 98 kg/cm2
τ ratio = τ / τallowable ≤ 1= 98 / 936.5 = 0.10 ≤ 1 Acceptable
Turning plate type trunnion. No torsional shear on weld between pipe / vessel.
Pad Weld Stress
Weld stress, direct and torsional shear + bending, during rotational lift at pad weld:
Direct shear:
46/101
Maximum weld shear stress occurs at lift angle 90.00°; lift force = 25,448 kgf
Aweld = 0.707*twp*(π*Dpad)= 0.707*15*(π*600.4) = 20,003.28 mm2
τ 1 = Ftop(α) / Aweld
= 25,448 / 20,003.28 = 127.2 kg/cm2
torsional shear:second polar moment of area:J = 0.707*twp*( 0.25*π*Dpad
3 )= 0.707*15*(0.25*π*600.43) = 1802696456 mm4
τ 2 = M * r / J= [F(α)*cos(α)*L] * r / J= (25,448*cos(90.0)*300)*300.2 / 1802696455.9887 = 0 kg/cm2
τ = τ1 + τ2
= 127.2 + 0 = 127.2 kg/cm2
bending stress:section modulus:Zweld = 0.707*twp*( (π / 8)*Dpad
3 / (0.5*Dpad) )= 0.707*15*( (π / 8)*600.43 / (0.5*600.4) ) = 3002492 mm3
σ weld = M / Zweld
= [F(α)*E] / Zweld
= (25,448*100) / 3002492.4317 = 84.8 kg/cm2
τtotal = sqr( τ2 + σweld2 )
= sqr(127.22 + 84.82) = 152.9 kg/cm2
τ ratio = τ / τallowable ≤ 1= 152.9 / 936.5 = 0.16 ≤ 1 Acceptable
Trunnion Bending Stress
σtrun = Fv * E / Zpipe
= Fv * E / ((π / 64)*(Dpipe4 - IDpipe
4) / (0.5*Dpipe))= 25,448*77.78 / (2139991.4162) = 92.5 kg/cm2
σtrun / σb = 92.5 / 1,560.9 = 0.06 Acceptable
Required Pipe ThicknessZrqd_b = Fv * E / σb
trqd_b = 0.5*(Dpipe - (Dpipe4 - (32 / π)*Fv*E*Dp / σb)0.25) = 0.98 mm
trqd_b / t = 0.98 / 19 = 0.05 Acceptable
47/101
Trunnion Shear Stress
τtrun = F / Apipe
= F / ((π / 4)*(Dpipe2 - IDpipe
2))
= 25,448 / ((π / 4)*(406.42 -368.42))
= 110.1 kg/cm2
τtrun / σs = 110.1 / 936.5 = 0.12 Acceptable
Required Pipe Thickness - Sheartrqd_s = 2.14 mmIDrqd= Dpipe - 2*trqd_s = 402.12 mmτtrun (at trqd_s) = 25,448 / (0.25*π*(406.42 - 402.122))
= 935.5 kg/cm2
WRC 107 Analysis
Geometry
Eccentricity 100 mm
Pipe Diameter 406.4 mm
Pipe Thickness 19 mm
Fillet Weld Size 15 mm
Location Angle 0.00° and 180.00°
Reinforcement Pad
Diameter 600.4 mm
Thickness 22.22 mm
Weld Size 15 mm
48/101
Applied Loads
Radial load, Pr 0 kgf
Circumferential moment, Mc 0 kgf-m
Circumferential shear, Vc 0 kgf
Longitudinal moment, ML 2,544.8 kgf-m
Longitudinal shear, VL 25,448.02 kgf
Torsion moment, Mt 0 kgf-m
Internal pressure, P 0 kgf/cm2
Mean shell radius, Rm 2,336.11 mm
Local shell thickness, T 22.22 mm
Design factor 3
Maximum stresses due to the applied loads at the pad edge (includes pressure)
γ = Rm / T = 2,336.11 / 22.22 = 105.1355
β = 0.875*ro / Rm = 0.875*300.2 / 2,336.11 = 0.1124
Pressure stress intensity factor, I = 0 (derived from Division 2 Part 4.5)
Local circumferential pressure stress = I*P*Ri / T =0 kgf/cm2
Local longitudinal pressure stress = I*P*Ri / (2*T) =0 kgf/cm2
Maximum combined stress (PL+P
b+Q) = -553.95 kgf/cm2
Allowable combined stress (PL+P
b+Q) = ±3*S = ±4,221.62 kgf/cm2
The maximum combined stress (PL+P
b+Q) is within allowable limits.
Maximum local primary membrane stress (PL) = -210.15 kgf/cm2
Allowable local primary membrane stress (PL) = ±1.5*S = ±2,110.81 kgf/cm2
The maximum local primary membrane stress (PL) is within allowable limits.
49/101
Stresses at the pad edge per WRC Bulletin 107
Figure value Au Al Bu Bl Cu Cl Du Dl
3C* Nφ / (P / Rm) 11.1151 0 0 0 0 0 0 0 0
4C* Nφ / (P / Rm) 15.364 0 0 0 0 0 0 0 0
1C Mφ / P 0.0788 0 0 0 0 0 0 0 0
2C-1 Mφ / P 0.0461 0 0 0 0 0 0 0 0
3A* Nφ / [Mc / (Rm2*β)] 4.1424 0 0 0 0 0 0 0 0
1A Mφ / [Mc / (Rm*β)] 0.0788 0 0 0 0 0 0 0 0
3B* Nφ / [ML / (Rm2*β)] 11.2592 -210.147 -210.147 210.147 210.147 0 0 0 0
1B-1 Mφ / [ML / (Rm*β)] 0.0292 -343.801 343.801 343.801 -343.801 0 0 0 0
Pressure stress* 0 0 0 0 0 0 0 0
Total circumferential stress -553.948 133.653 553.948 -133.653 0 0 0 0
Primary membrane circumferentialstress* -210.147 -210.147 210.147 210.147 0 0 0 0
3C* Nx / (P / Rm) 11.1151 0 0 0 0 0 0 0 0
4C* Nx / (P / Rm) 15.364 0 0 0 0 0 0 0 0
1C-1 Mx / P 0.0767 0 0 0 0 0 0 0 0
2C Mx / P 0.0481 0 0 0 0 0 0 0 0
4A* Nx / [Mc / (Rm2*β)] 7.4504 0 0 0 0 0 0 0 0
2A Mx / [Mc / (Rm*β)] 0.0399 0 0 0 0 0 0 0 0
4B* Nx / [ML / (Rm2*β)] 4.1086 -76.705 -76.705 76.705 76.705 0 0 0 0
2B-1 Mx / [ML / (Rm*β)] 0.0402 -473.306 473.306 473.306 -473.306 0 0 0 0
Pressure stress* 0 0 0 0 0 0 0 0
Total longitudinal stress -550.011 396.601 550.011 -396.601 0 0 0 0
Primary membrane longitudinal stress* -76.705 -76.705 76.705 76.705 0 0 0 0
Shear from Mt 0 0 0 0 0 0 0 0
Circ shear from Vc 0 0 0 0 0 0 0 0
Long shear from VL 0 0 0 0 -121.42 -121.42 121.42 121.42
Total Shear stress 0 0 0 0 -121.42 -121.42 121.42 121.42
Combined stress (PL+Pb+Q) -553.948 396.601 553.948 -396.601 242.84 242.84 242.84 242.84
* denotes primary stress.
Maximum stresses due to the applied loads at the pipe OD (includes pressure)
γ = Rm / T = 2,336.11 / 44.44 = 52.5677
β = 0.875*ro / Rm = 0.875*203.2 / 2,336.11 = 0.0761
Pressure stress intensity factor, I = 0 (derived from Division 2 Part 4.5)
Local circumferential pressure stress = I*P*Ri / T =0 kgf/cm2
Local longitudinal pressure stress = I*P*Ri / (2*T) =0 kgf/cm2
Maximum combined stress (PL+P
b+Q) = -365.46 kgf/cm2
Allowable combined stress (PL+P
b+Q) = ±3*S = ±4,221.62 kgf/cm2
The maximum combined stress (PL+P
b+Q) is within allowable limits.
Maximum local primary membrane stress (PL) = -69.6 kgf/cm2
50/101
Allowable local primary membrane stress (PL) = ±1.5*S = ±2,110.81 kgf/cm2
The maximum local primary membrane stress (PL) is within allowable limits.
51/101
Stresses at the pipe OD per WRC Bulletin 107
Figure value Au Al Bu Bl Cu Cl Du Dl
3C* Nφ / (P / Rm) 8.5796 0 0 0 0 0 0 0 0
4C* Nφ / (P / Rm) 9.392 0 0 0 0 0 0 0 0
1C Mφ / P 0.1375 0 0 0 0 0 0 0 0
2C-1 Mφ / P 0.102 0 0 0 0 0 0 0 0
3A* Nφ / [Mc / (Rm2*β)] 1.4066 0 0 0 0 0 0 0 0
1A Mφ / [Mc / (Rm*β)] 0.0993 0 0 0 0 0 0 0 0
3B* Nφ / [ML / (Rm2*β)] 5.0483 -69.604 -69.604 69.604 69.604 0 0 0 0
1B-1 Mφ / [ML / (Rm*β)] 0.0497 -216.123 216.123 216.123 -216.123 0 0 0 0
Pressure stress* 0 0 0 0 0 0 0 0
Total circumferential stress -285.727 146.52 285.727 -146.52 0 0 0 0
Primary membrane circumferentialstress* -69.604 -69.604 69.604 69.604 0 0 0 0
3C* Nx / (P / Rm) 8.5796 0 0 0 0 0 0 0 0
4C* Nx / (P / Rm) 9.392 0 0 0 0 0 0 0 0
1C-1 Mx / P 0.139 0 0 0 0 0 0 0 0
2C Mx / P 0.099 0 0 0 0 0 0 0 0
4A* Nx / [Mc / (Rm2*β)] 1.9326 0 0 0 0 0 0 0 0
2A Mx / [Mc / (Rm*β)] 0.0563 0 0 0 0 0 0 0 0
4B* Nx / [ML / (Rm2*β)] 1.3722 -18.913 -18.913 18.913 18.913 0 0 0 0
2B-1 Mx / [ML / (Rm*β)] 0.0797 -346.543 346.543 346.543 -346.543 0 0 0 0
Pressure stress* 0 0 0 0 0 0 0 0
Total longitudinal stress -365.455 327.63 365.455 -327.63 0 0 0 0
Primary membrane longitudinal stress* -18.913 -18.913 18.913 18.913 0 0 0 0
Shear from Mt 0 0 0 0 0 0 0 0
Circ shear from Vc 0 0 0 0 0 0 0 0
Long shear from VL 0 0 0 0 -89.712 -89.712 89.712 89.712
Total Shear stress 0 0 0 0 -89.712 -89.712 89.712 89.712
Combined stress (PL+Pb+Q) -365.455 327.63 365.455 -327.63 179.423 179.423 179.423 179.423
* denotes primary stress.
52/101
Cylinder #2
ASME Section VIII Division 1, 2013 Edition Metric
Component Cylinder
Material SA-516 70 (II-D Metric p. 22, ln. 6)
ImpactTested Normalized Fine Grain
Practice PWHT Optimize MDMT/Find MAWP
No No No No No
DesignPressure (kgf/cm2)
DesignTemperature (°C)
DesignMDMT (°C)
Internal 12 50 -20
Static Liquid Head
Condition Ps (kgf/cm2) Hs (mm) SG
Test horizontal 0.48 4,825 1
Dimensions
Inner Diameter 4,650 mm
Length 2,500 mm
Nominal Thickness 22.22 mm
Corrosion Inner 1.6 mm
Outer 0 mm
Weight and Capacity
Weight (kg) Capacity (liters)
New 6,386.83 42,455.68
Corroded 5,928.91 42,514.14
Radiography
Longitudinal seam Full UW-11(a) Type 1
Top Circumferentialseam Full UW-11(a) Type 1
Bottom Circumferentialseam Full UW-11(a) Type 1
53/101
Results Summary
Governing condition Internal pressure
Minimum thickness per UG-16 1.5 mm + 1.6 mm = 3.1 mm
Design thickness due to internal pressure (t) 21.54 mm
Design thickness due to combined loadings + corrosion 11.42 mm
Maximum allowable working pressure (MAWP) 12.41 kg/cm2
Maximum allowable pressure (MAP) 13.37 kg/cm2
Rated MDMT -29 °C
UCS-66 Material Toughness Requirements
Governing thickness, tg = 22.22 mm
MDMT = -29°C
Material is exempt from impact testing per UG-20(f) at the Design MDMT of -20°C.
Design thickness, (at 50 °C) UG-27(c)(1)
t = P*R / (S*E - 0.60*P) + Corrosion= 12*2,326.6 / (1,407.21*1.00 - 0.60*12) + 1.6= 21.54 mm
Maximum allowable working pressure, (at 50 °C) UG-27(c)(1)
P = S*E*t / (R + 0.60*t) - Ps= 1,407.21*1.00*20.62 / (2,326.6 + 0.60*20.62) - 0= 12.41 kg/cm2
Maximum allowable pressure, (at 25 °C) UG-27(c)(1)
P = S*E*t / (R + 0.60*t)= 1,407.21*1.00*22.22 / (2,325 + 0.60*22.22)= 13.37 kg/cm2
% Extreme fiber elongation - UCS-79(d)
EFE = (50*t / Rf)*(1 - Rf / Ro)= (50*22.22 / 2,336.11)*(1 - 2,336.11 / ∞)= 0.4756%
The extreme fiber elongation does not exceed 5%.
54/101
Thickness Required Due to Pressure + External Loads
Condition Pressure P (kg/cm2)
Allowable StressBefore UG-23
Stress Increase (kg/cm2)
Temperature (°C)
Corrosion C(mm) Load Req'd Thk Due to
Tension (mm)
Req'd Thk Dueto
Compression(mm)
St Sc
Operating, Hot & Corroded 12 1,407.2 887.7 50 1.6 Weight 9.82 9.82
Operating, Hot & New 12 1,407.2 906.5 50 0 Weight 9.81 9.81
Empty, Corroded 0 1,407.2 887.7 25 1.6 Weight 0.13 0.13
Empty, New 0 1,407.2 906.5 25 0 Weight 0.13 0.13
Hot Shut Down, Corroded, Weight& Eccentric Moments Only 0 1,407.2 887.7 50 1.6 Weight 0.13 0.13
Allowable Compressive Stress, Hot and Corroded- ScHC, (table CS-2Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,347.22 / 20.62)= 0.001098
B = 887.7 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScHC = min(B, S) = 887.7 kg/cm2
Allowable Compressive Stress, Hot and New- ScHN, (table CS-2 Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,347.22 / 22.22)= 0.001183
B = 906.5 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScHN = min(B, S) = 906.5 kg/cm2
Allowable Compressive Stress, Cold and New- ScCN, (table CS-2 Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,347.22 / 22.22)= 0.001183
B = 906.5 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScCN = min(B, S) = 906.5 kg/cm2
Allowable Compressive Stress, Cold and Corroded- ScCC, (table CS-2Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,347.22 / 20.62)= 0.001098
B = 887.7 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScCC = min(B, S) = 887.7 kg/cm2
55/101
Allowable Compressive Stress, Vacuum and Corroded- ScVC, (tableCS-2 Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,347.22 / 20.62)= 0.001098
B = 887.7 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScVC = min(B, S) = 887.7 kg/cm2
Operating, Hot & Corroded, Bottom Seam
tp = P*R / (2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)= 12*2,326.6 / (2*1,407.21*1.00*1.00 + 0.40*|12|)= 9.9 mm
tm = M / (π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 10.8 / (π*2,336.912*1,407.21*1.00*1.00) * 105
= 0 mm
tw = W / (2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)= 16,525.2 / (2*π*2,336.91*1,407.21*1.00*1.00) * 102
= 0.08 mm
tt = tp + tm - tw(total required,tensile)
= 9.9 + 0 - (0.08)= 9.82 mm
tc = |tmc + twc - tpc|(total, nettensile)
= |0 + (0.08) - (9.9)|= 9.82 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t - tm + tw) / (R - 0.40*(t - tm + tw))= 2*1,407.21*1.00*1.00*(20.62 - 0 + (0.08)) / (2,326.6 - 0.40*(20.62 - 0 + (0.08)))= 25.13 kg/cm2
Operating, Hot & New, Bottom Seam
tp = P*R / (2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)= 12*2,325 / (2*1,407.21*1.00*1.00 + 0.40*|12|)= 9.9 mm
tm = M / (π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 11.3 / (π*2,336.112*1,407.21*1.00*1.00) * 105
= 0 mm
tw = W / (2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)= 17,761 / (2*π*2,336.11*1,407.21*1.00*1.00) * 102
= 0.09 mm
tt = tp + tm - tw (total required, tensile)= 9.9 + 0 - (0.09)
56/101
= 9.81 mm
tc = |tmc + twc - tpc| (total, net tensile)= |0 + (0.09) - (9.9)|= 9.81 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t - tm + tw) / (R - 0.40*(t - tm + tw))= 2*1,407.21*1.00*1.00*(22.22 - 0 + (0.09)) / (2,325 - 0.40*(22.22 - 0 + (0.09)))= 27.11 kg/cm2
Empty, Corroded, Bottom Seam
tp = 0 mm (Pressure)tm = M / (π*Rm
2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)= 10.8 / (π*2,336.912*887.72*1.00) * 105
= 0 mm
tw = W / (2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)= 16,525.2 / (2*π*2,336.91*887.72*1.00) * 102
= 0.13 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, net compressive)= |0 + 0 - (0.13)|= 0.13 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)= 0 + (0.13) - (0)= 0.13 mm
Empty, New, Bottom Seam
tp = 0 mm (Pressure)tm = M / (π*Rm
2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)= 11.3 / (π*2,336.112*906.53*1.00) * 105
= 0 mm
tw = W / (2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)= 17,761 / (2*π*2,336.11*906.53*1.00) * 102
= 0.13 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, net compressive)= |0 + 0 - (0.13)|= 0.13 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)= 0 + (0.13) - (0)= 0.13 mm
Hot Shut Down, Corroded, Weight & Eccentric Moments Only, Bottom Seam
tp = 0 mm (Pressure)tm = M / (π*Rm
2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)= 10.8 / (π*2,336.912*887.72*1.00) * 105
57/101
= 0 mm
tw = W / (2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)= 16,525.2 / (2*π*2,336.91*887.72*1.00) * 102
= 0.13 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, net compressive)= |0 + 0 - (0.13)|= 0.13 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)= 0 + (0.13) - (0)= 0.13 mm
58/101
Cylinder #3
ASME Section VIII Division 1, 2013 Edition Metric
Component Cylinder
Material SA-516 70 (II-D Metric p. 22, ln. 6)
ImpactTested Normalized Fine Grain
Practice PWHT Optimize MDMT/Find MAWP
No No No No No
DesignPressure (kgf/cm2)
DesignTemperature (°C)
DesignMDMT (°C)
Internal 12 50 -20
Static Liquid Head
Condition Ps (kgf/cm2) Hs (mm) SG
Test horizontal 0.48 4,825 1
Dimensions
Inner Diameter 4,650 mm
Length 2,500 mm
Nominal Thickness 22.22 mm
Corrosion Inner 1.6 mm
Outer 0 mm
Weight and Capacity
Weight (kg) Capacity (liters)
New 6,317.42 42,455.68
Corroded 5,864.49 42,514.14
Radiography
Longitudinal seam Full UW-11(a) Type 1
Top Circumferentialseam Full UW-11(a) Type 1
Bottom Circumferentialseam Full UW-11(a) Type 1
59/101
Results Summary
Governing condition Internal pressure
Minimum thickness per UG-16 1.5 mm + 1.6 mm = 3.1 mm
Design thickness due to internal pressure (t) 21.54 mm
Design thickness due to combined loadings + corrosion 11.4 mm
Maximum allowable working pressure (MAWP) 12.41 kg/cm2
Maximum allowable pressure (MAP) 13.37 kg/cm2
Rated MDMT -29 °C
UCS-66 Material Toughness Requirements
Governing thickness, tg = 22.22 mm
MDMT = -29°C
Material is exempt from impact testing per UG-20(f) at the Design MDMT of -20°C.
Design thickness, (at 50 °C) UG-27(c)(1)
t = P*R / (S*E - 0.60*P) + Corrosion= 12*2,326.6 / (1,407.21*1.00 - 0.60*12) + 1.6= 21.54 mm
Maximum allowable working pressure, (at 50 °C) UG-27(c)(1)
P = S*E*t / (R + 0.60*t) - Ps= 1,407.21*1.00*20.62 / (2,326.6 + 0.60*20.62) - 0= 12.41 kg/cm2
Maximum allowable pressure, (at 25 °C) UG-27(c)(1)
P = S*E*t / (R + 0.60*t)= 1,407.21*1.00*22.22 / (2,325 + 0.60*22.22)= 13.37 kg/cm2
% Extreme fiber elongation - UCS-79(d)
EFE = (50*t / Rf)*(1 - Rf / Ro)= (50*22.22 / 2,336.11)*(1 - 2,336.11 / ∞)= 0.4756%
The extreme fiber elongation does not exceed 5%.
60/101
Thickness Required Due to Pressure + External Loads
Condition Pressure P (kg/cm2)
Allowable StressBefore UG-23
Stress Increase (kg/cm2)
Temperature (°C)
Corrosion C(mm) Load Req'd Thk Due to
Tension (mm)
Req'd Thk Dueto
Compression(mm)
St Sc
Operating, Hot & Corroded 12 1,407.2 887.7 50 1.6 Weight 9.8 9.78
Operating, Hot & New 12 1,407.2 906.5 50 0 Weight 9.78 9.77
Empty, Corroded 0 1,407.2 887.7 25 1.6 Weight 0.17 0.19
Empty, New 0 1,407.2 906.5 25 0 Weight 0.17 0.2
Hot Shut Down, Corroded, Weight& Eccentric Moments Only 0 1,407.2 887.7 50 1.6 Weight 0.17 0.19
Allowable Compressive Stress, Hot and Corroded- ScHC, (table CS-2Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,347.22 / 20.62)= 0.001098
B = 887.7 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScHC = min(B, S) = 887.7 kg/cm2
Allowable Compressive Stress, Hot and New- ScHN, (table CS-2 Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,347.22 / 22.22)= 0.001183
B = 906.5 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScHN = min(B, S) = 906.5 kg/cm2
Allowable Compressive Stress, Cold and New- ScCN, (table CS-2 Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,347.22 / 22.22)= 0.001183
B = 906.5 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScCN = min(B, S) = 906.5 kg/cm2
Allowable Compressive Stress, Cold and Corroded- ScCC, (table CS-2Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,347.22 / 20.62)= 0.001098
B = 887.7 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScCC = min(B, S) = 887.7 kg/cm2
61/101
Allowable Compressive Stress, Vacuum and Corroded- ScVC, (tableCS-2 Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,347.22 / 20.62)= 0.001098
B = 887.7 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScVC = min(B, S) = 887.7 kg/cm2
Operating, Hot & Corroded, Bottom Seam
tp = P*R / (2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)= 12*2,326.6 / (2*1,407.21*1.00*1.00 + 0.40*|12|)= 9.9 mm
tm = M / (π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 1,850.8 / (π*2,336.912*1,407.21*1.00*1.00) * 105
= 0.01 mm
tw = W / (2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)= 23,127.3 / (2*π*2,336.91*1,407.21*1.00*1.00) * 102
= 0.11 mm
tt = tp + tm - tw(total required,tensile)
= 9.9 + 0.01 - (0.11)= 9.8 mm
tc = |tmc + twc - tpc|(total, nettensile)
= |0.01 + (0.11) - (9.9)|= 9.78 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t - tm + tw) / (R - 0.40*(t - tm + tw))= 2*1,407.21*1.00*1.00*(20.62 - 0.01 + (0.11)) / (2,326.6 - 0.40*(20.62 - 0.01 + (0.11)))= 25.16 kg/cm2
Operating, Hot & New, Bottom Seam
tp = P*R / (2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)= 12*2,325 / (2*1,407.21*1.00*1.00 + 0.40*|12|)= 9.9 mm
tm = M / (π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 1,857 / (π*2,336.112*1,407.21*1.00*1.00) * 105
= 0.01 mm
tw = W / (2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)= 24,818.6 / (2*π*2,336.11*1,407.21*1.00*1.00) * 102
= 0.12 mm
tt = tp + tm - tw(total required,tensile)
62/101
= 9.9 + 0.01 - (0.12)= 9.78 mm
tc = |tmc + twc - tpc|(total, nettensile)
= |0.01 + (0.12) - (9.9)|= 9.77 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t - tm + tw) / (R - 0.40*(t - tm + tw))= 2*1,407.21*1.00*1.00*(22.22 - 0.01 + (0.12)) / (2,325 - 0.40*(22.22 - 0.01 + (0.12)))= 27.14 kg/cm2
Empty, Corroded, Bottom Seam
tp = 0 mm (Pressure)tm = M / (π*Rm
2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)= 1,850.8 / (π*2,336.912*887.72*1.00) * 105
= 0.01 mm
tw = W / (2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)= 23,127.3 / (2*π*2,336.91*887.72*1.00) * 102
= 0.18 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, net compressive)= |0 + 0.01 - (0.18)|= 0.17 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)= 0.01 + (0.18) - (0)= 0.19 mm
Empty, New, Bottom Seam
tp = 0 mm (Pressure)tm = M / (π*Rm
2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)= 1,857 / (π*2,336.112*906.53*1.00) * 105
= 0.01 mm
tw = W / (2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)= 24,818.6 / (2*π*2,336.11*906.53*1.00) * 102
= 0.19 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, net compressive)= |0 + 0.01 - (0.19)|= 0.17 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)= 0.01 + (0.19) - (0)= 0.2 mm
Hot Shut Down, Corroded, Weight & Eccentric Moments Only, Bottom Seam
tp = 0 mm (Pressure)
63/101
tm = M / (π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 1,850.8 / (π*2,336.912*887.72*1.00) * 105
= 0.01 mm
tw = W / (2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)= 23,127.3 / (2*π*2,336.91*887.72*1.00) * 102
= 0.18 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, net compressive)= |0 + 0.01 - (0.18)|= 0.17 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)= 0.01 + (0.18) - (0)= 0.19 mm
64/101
B (N2)
ASME Section VIII Division 1, 2013 Edition Metric
Note: round inside edges per UG-76(c)
Location and Orientation
Located on Cylinder #3
Orientation 0°
Nozzle center line offset to datum line 1,250 mm
End of nozzle to shell center 2,500 mm
Passes through a Category A joint No
Nozzle
Description NPS 28 Sch 20 (XS) DN 700
Access opening No
Material specification SA-106 B Smls. Pipe (II-D Metric p. 14, ln. 19)
Inside diameter, new 685.8 mm
Nominal wall thickness 12.7 mm
Corrosion allowance 1.6 mm
Projection available outside vessel, Lpr 27.3 mm
Projection available outside vessel to flange face, Lf 152.78 mm
Local vessel minimum thickness 22.22 mm
Liquid static head included 0 kgf/cm2
Longitudinal joint efficiency 1
Reinforcing Pad
Material specification SA-516 70 (II-D Metric p. 22, ln. 6)
Diameter, Dp 1,311.2 mm
Thickness, te 22.22 mm
65/101
Is split No
Welds
Inner Fillet, Leg41 12.7 mm
Outer Fillet, Leg42 14 mm
Nozzle to vessel groove weld 22.22 mm
Pad groove weld 22.22 mm
ASME B16.47-2011 Flange
Description NPS 28 Class 150 WN A105 Series A
Bolt Material SA-193 B7 Bolt <= 64 (II-D Metric p. 352, ln. 31)
Blind included Yes
Rated MDMT -48°C
Liquid static head 0 kgf/cm2
MAWP rating 19.58 kgf/cm2 @ 50°C
MAP rating 19.99 kgf/cm2 @ 25°C
Hydrotest rating 30.59 kgf/cm2 @ 25°C
PWHT performed No
Impact Tested No
Circumferential joint radiography Full UW-11(a) Type 1
Notes
Flange rated MDMT per UCS-66(b)(1)(b) = -48°C (Coincident ratio = 0.6004)Bolts rated MDMT per Fig UCS-66 note (c) = -48°C
UCS-66 Material Toughness Requirements Nozzle
Governing thickness, tg = 11.11 mm
Exemption temperature from Fig UCS-66M Curve B = -24.98°C
tr = 12*344.5 / (1,203.26*1 - 0.6*12) = 3.46 mm
Stress ratio = tr*E* / (tn - c) = 3.46*1 / (11.11 - 1.6) = 0.3634
Reduction in MDMT, TR from Fig UCS-66.1M = 68.8°C
MDMT = max[ MDMT - TR, -48] = max[ -24.98 - 68.8 , -48] = -48°C
Material is exempt from impact testing at the Design MDMT of -20°C.
66/101
UCS-66 Material Toughness Requirements Pad
Governing thickness, tg = 22.22 mm
MDMT = -29°C
Material is exempt from impact testing per UG-20(f) at the Design MDMT of -20°C.
67/101
Reinforcement Calculations for Internal Pressure
UG-37 Area Calculation Summary (cm2)UG-45
Summary(mm)
For P = 12 kgf/cm2 @ 50 °C
The opening is adequately reinforcedThe nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable A1 A2 A3 A5
Awelds treq tmin
138.0422 144.8761 4.6477 3.569 -- 133.32 3.3393 9.93 11.11
UG-41 Weld Failure Path Analysis Summary (kgf)
All failure paths are stronger than the applicable weld loads
Weld loadW
Weld loadW1-1
Path 1-1strength
Weld loadW2-2
Path 2-2strength
Weld loadW3-3
Path 3-3strength
187,895 197,331 301,642 12,472 582,018 202,839 438,701
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld description Required weldsize (mm)
Actual weldsize (mm) Status
Nozzle to pad fillet (Leg41) 6 8.89 weld size is adequate
Pad to shell fillet (Leg42) 9.5 9.8 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 12 kgf/cm2 @ 50 °C
Parallel Limit of reinforcement per UG-40
LR = MAX(d, Rn + (tn - Cn) + (t - C))= MAX(689, 344.5 + (12.7 - 1.6) + (22.22 - 1.6))= 689 mm
Outer Normal Limit of reinforcement per UG-40
LH = MIN(2.5*(t - C), 2.5*(tn - Cn) + te)= MIN(2.5*(22.22 - 1.6), 2.5*(12.7 - 1.6) + 22.22)= 49.97 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn / (Sn*E - 0.6*P)= 12*344.5 / (1,203.2642*1 - 0.6*12)= 3.46 mm
Required thickness tr from UG-37(a)
tr = P*R / (S*E - 0.6*P)= 12*2,326.6 / (1,407.2073*1 - 0.6*12)= 19.94 mm
68/101
Area required per UG-37(c)
Allowable stresses: Sn = 1,203.264, Sv = 1,407.207, Sp = 1,407.207 kgf/cm2
fr1 = lesser of 1 or Sn / Sv = 0.8551
fr2 = lesser of 1 or Sn / Sv = 0.8551
fr3 = lesser of fr2 or Sp / Sv = 0.8551
fr4 = lesser of 1 or Sp / Sv = 1
A = d*tr*F + 2*tn*tr*F*(1 - fr1)= (689*19.94*1 + 2*11.1*19.94*1*(1 - 0.8551)) / 100= 138.0422 cm2
Area available from FIG. UG-37.1
A1 = larger of the following= 4.6477 cm2
= d*(E1*t - F*tr) - 2*tn*(E1*t - F*tr)*(1 - fr1)= (689*(1*20.62 - 1*19.94) - 2*11.1*(1*20.62 - 1*19.94)*(1 - 0.8551)) / 100= 4.6477 cm2
= 2*(t + tn)*(E1*t - F*tr) - 2*tn*(E1*t - F*tr)*(1 - fr1)= (2*(20.62 + 11.1)*(1*20.62 - 1*19.94) - 2*11.1*(1*20.62 - 1*19.94)*(1 - 0.8551)) / 100= 0.4084 cm2
A2 = smaller of the following= 3.569 cm2
= 2*(tn - trn)*fr2*Lpr
= (2*(11.1 - 3.46)*0.8551*27.3) / 100= 3.569 cm2
= 2*(tn - trn)*fr2*Lpr
= (2*(11.1 - 3.46)*0.8551*27.3) / 100= 3.569 cm2
A41 = Leg2*fr3= (12.72*0.8551) / 100= 1.3794 cm2
A42 = Leg2*fr4= (142*1) / 100= 1.96 cm2
69/101
A5 = (Dp - d - 2*tn)*te*fr4= ((1,311.2 - 689 - 2*11.1)*22.22*1) / 100= 133.32 cm2
Area = A1 + A2 + A41 + A42 + A5
= 4.6477 + 3.569 + 1.3794 + 1.96 + 133.32= 144.8761 cm2
As Area >= A the reinforcement is adequate.
UW-16(c)(2) Weld Check
Inner fillet: tmin = lesser of 19 mm or tn or te = 11.1 mmtc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin = 6 mmtc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*12.7 = 8.89 mm
Outer fillet: tmin = lesser of 19 mm or te or t = 19 mmtw(min) = 0.5*tmin = 9.5 mmtw(actual) = 0.7*Leg = 0.7*14 = 9.8 mm
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
ta UG-27 = P*R / (S*E - 0.6*P) + Corrosion= 12*344.5 / (1,203.2642*1 - 0.6*12) + 1.6= 5.06 mm
ta = max[ ta UG-27 , ta UG-22 ]= max[ 5.06 , 0 ]= 5.06 mm
tb1 = P*R / (S*E - 0.6*P) + Corrosion= 12*2,326.6 / (1,407.2073*1 - 0.6*12) + 1.6= 21.54 mm
tb1 = max[ tb1 , tb UG16 ]= max[ 21.54 , 3.1 ]= 21.54 mm
tb = min[ tb3 , tb1 ]= min[ 9.93 , 21.54 ]= 9.93 mm
tUG-45 = max[ ta , tb ]= max[ 5.06 , 9.93 ]= 9.93 mm
Available nozzle wall thickness new, tn = 0.875*12.7 = 11.11 mm
70/101
The nozzle neck thickness is adequate.
Allowable stresses in joints UG-45 and UW-15(c)
Groove weld in tension: 0.74*1,407.207 = 1,041.333 kgf/cm2
Nozzle wall in shear: 0.7*1,203.264 = 842.285 kgf/cm2
Inner fillet weld in shear: 0.49*1,203.264 = 589.599 kgf/cm2
Outer fillet weld in shear: 0.49*1,407.207 = 689.532 kgf/cm2
Upper groove weld in tension: 0.74*1,407.207 = 1,041.333 kgf/cm2
Strength of welded joints:
(1) Inner fillet weld in shear(π / 2)*Nozzle OD*Leg*Si = (π / 2)*711.2*12.7*589.599 = 83,651.32 kgf
(2) Outer fillet weld in shear(π / 2)*Pad OD*Leg*So = (π / 2)*1,311.2*14*689.532 = 198,825.18 kgf
(3) Nozzle wall in shear(π / 2)*Mean nozzle dia*tn*Sn = (π / 2)*700.1*11.1*842.285 = 102,816.39 kgf
(4) Groove weld in tension(π / 2)*Nozzle OD*tw*Sg = (π / 2)*711.2*20.62*1,041.333 = 239,875.7 kgf
(6) Upper groove weld in tension(π / 2)*Nozzle OD*tw*Sg = (π / 2)*711.2*22.22*1,041.333 = 258,491.26 kgf
Loading on welds per UG-41(b)(1)
W = (A - A1 + 2*tn*fr1*(E1*t - F*tr))*Sv
= (13,804.22 - 464.7733 + 2*11.1*0.8551*(1*20.62 - 1*19.94))*1,407.207= 187,894.89 kgf
W1-1 = (A2 + A5 + A41 + A42)*Sv
= (356.9025 + 13,332 + 137.9352 + 195.9996)*1,407.207= 197,330.56 kgf
W2-2 = (A2 + A3 + A41 + A43 + 2*tn*t*fr1)*Sv
= (356.9025 + 0 + 137.9352 + 0 + 2*11.1*20.62*0.8551)*1,407.207= 12,471.64 kgf
W3-3 = (A2 + A3 + A5 + A41 + A42 + A43 + 2*tn*t*fr1)*Sv
= (356.9025 + 0 + 13,332 + 137.9352 + 195.9996 + 0 + 2*11.1*20.62*0.8551)*1,407.207= 202,838.8 kgf
Load for path 1-1 lesser of W or W1-1 = 187,894.89 kgfPath 1-1 through (2) & (3) = 198,825.18 + 102,816.39 = 301,641.57 kgfPath 1-1 is stronger than W so it is acceptable per UG-41(b)(2).
71/101
Load for path 2-2 lesser of W or W2-2 = 12,471.64 kgfPath 2-2 through (1), (4), (6) = 83,651.32 + 239,875.7 + 258,491.26 = 582,018.27 kgfPath 2-2 is stronger than W2-2 so it is acceptable per UG-41(b)(1).
Load for path 3-3 lesser of W or W3-3 = 187,894.89 kgfPath 3-3 through (2), (4) = 198,825.18 + 239,875.7 = 438,700.88 kgfPath 3-3 is stronger than W so it is acceptable per UG-41(b)(2).
72/101
F (N5)
ASME Section VIII Division 1, 2013 Edition Metric
Note: round inside edges per UG-76(c)
Location and Orientation
Located on Cylinder #3
Orientation 90°
Nozzle center line offset to datum line 200 mm
End of nozzle to shell center 2,419.22 mm
Passes through a Category A joint No
Nozzle
Description NPS 1 Class 3000 - threaded
Access opening No
Material specification SA-106 B Smls. Pipe (II-D Metric p. 14, ln. 19)
Inside diameter, new 33.4 mm
Nominal wall thickness 5.52 mm
Corrosion allowance 1.6 mm
Projection available outside vessel, Lpr 72 mm
Local vessel minimum thickness 22.22 mm
Liquid static head included 0 kgf/cm2
Longitudinal joint efficiency 1
Welds
Inner Fillet, Leg41 7 mm
Nozzle to vessel groove weld 22.22 mm
73/101
UCS-66 Material Toughness Requirements Nozzle
Impact test exempt per UCS-66(d) (NPS 4 or smaller pipe) = -105°C
Material is exempt from impact testing at the Design MDMT of -20°C.
74/101
Reinforcement Calculations for Internal Pressure
UG-37 Area Calculation Summary(cm2)
UG-45Summary
(mm)
For P = 12 kgf/cm2 @ 50 °C The nozzlepasses UG-45
Arequired
Aavailable A1 A2 A3 A5
Awelds treq tmin
This nozzle is exempt from areacalculations per UG-36(c)(3)(a) 3.1 4.83
UG-41 Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculations per UW-15(b)(2)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld description Required weldthroat size (mm)
Actual weldthroat size (mm) Status
Nozzle to shell fillet (Leg41) 2.75 4.9 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 12 kgf/cm2 @ 50 °C
Parallel Limit of reinforcement per UG-40
LR = MAX(d, Rn + (tn - Cn) + (t - C))= MAX(36.6, 18.3 + (5.52 - 1.6) + (22.22 - 1.6))= 42.84 mm
Outer Normal Limit of reinforcement per UG-40
LH = MIN(2.5*(t - C), 2.5*(tn - Cn) + te)= MIN(2.5*(22.22 - 1.6), 2.5*(5.52 - 1.6) + 0)= 9.81 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn / (Sn*E - 0.6*P)= 12*18.3 / (1,203.2642*1 - 0.6*12)= 0.18 mm
Required thickness tr from UG-37(a)
tr = P*R / (S*E - 0.6*P)= 12*2,326.6 / (1,407.2073*1 - 0.6*12)= 19.94 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
75/101
UW-16(c) Weld Check
Fillet weld: tmin = lesser of 19 mm or tn or t = 3.92 mmtc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin = 2.75 mmtc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*7 = 4.9 mm
The fillet weld size is satisfactory.
Weld strength calculations are not required for this detail which conforms to Fig. UW-16.1, sketch (c-e).
ASME B16.11 Coupling Wall Thickness Check
Wall thickness req'd per ASME B16.11 2.1.1: tr1 = 1.82 mm (E =1)Wall thickness per UG-16(b): tr3 = 3.1 mm
Available nozzle wall thickness new, tn = 0.875*5.52 = 4.83 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
76/101
Straight Flange on Ellipsoidal Head #1
ASME Section VIII Division 1, 2013 Edition Metric
Component Cylinder
Material SA-516 70 (II-D Metric p. 22, ln. 6)
ImpactTested Normalized Fine Grain
Practice PWHT Optimize MDMT/Find MAWP
No No No No No
DesignPressure (kgf/cm2)
DesignTemperature (°C)
DesignMDMT (°C)
Internal 12 50 -10
Static Liquid Head
Condition Ps (kgf/cm2) Hs (mm) SG
Test horizontal 0.48 4,825 1
Dimensions
Inner Diameter 4,650 mm
Length 38.1 mm
Nominal Thickness 25.4 mm
Corrosion Inner 1.6 mm
Outer 0 mm
Weight and Capacity
Weight (kg) Capacity (liters)
New 111.34 647.02
Corroded 104.36 647.92
Radiography
Longitudinal seam Full UW-11(a) Type 1
Top Circumferentialseam Full UW-11(a) Type 1
77/101
Results Summary
Governing condition Internal pressure
Minimum thickness per UG-16 1.5 mm + 1.6 mm = 3.1 mm
Design thickness due to internal pressure (t) 21.54 mm
Design thickness due to combined loadings + corrosion 11.4 mm
Maximum allowable working pressure (MAWP) 14.31 kg/cm2
Maximum allowable pressure (MAP) 15.27 kg/cm2
Rated MDMT -10.1 °C
UCS-66 Material Toughness Requirements
Governing thickness, tg = 25.4 mm
Exemption temperature from Fig UCS-66M Curve B = -1°C
tr = 12*2,326.6 / (1,407.21*1 - 0.6*12) = 19.94 mm
Stress ratio = tr*E* / (tn - c) = 19.94*1 / (25.4 - 1.6) = 0.8379
Reduction in MDMT, TR from Fig UCS-66.1M = 9.1°C
MDMT = max[ MDMT - TR, -48] = max[ -1 - 9.1 , -48] = -10.1°C
Material is exempt from impact testing at the Design MDMT of -10°C.
Design thickness, (at 50 °C) UG-27(c)(1)
t = P*R / (S*E - 0.60*P) + Corrosion= 12*2,326.6 / (1,407.21*1.00 - 0.60*12) + 1.6= 21.54 mm
Maximum allowable working pressure, (at 50 °C) UG-27(c)(1)
P = S*E*t / (R + 0.60*t) - Ps= 1,407.21*1.00*23.8 / (2,326.6 + 0.60*23.8) - 0= 14.31 kg/cm2
Maximum allowable pressure, (at 25 °C) UG-27(c)(1)
P = S*E*t / (R + 0.60*t)= 1,407.21*1.00*25.4 / (2,325 + 0.60*25.4)= 15.27 kg/cm2
% Extreme fiber elongation - UCS-79(d)
EFE = (50*t / Rf)*(1 - Rf / Ro)= (50*25.4 / 2,337.7)*(1 - 2,337.7 / ∞)= 0.5433%
The extreme fiber elongation does not exceed 5%.
78/101
Thickness Required Due to Pressure + External Loads
Condition Pressure P (kg/cm2)
Allowable StressBefore UG-23
Stress Increase (kg/cm2)
Temperature (°C)
Corrosion C(mm) Load Req'd Thk Due to
Tension (mm)
Req'd Thk Dueto
Compression(mm)
St Sc
Operating, Hot & Corroded 12 1,407.2 923.8 50 1.6 Weight 9.8 9.78
Operating, Hot & New 12 1,407.2 940.8 50 0 Weight 9.78 9.77
Empty, Corroded 0 1,407.2 923.8 25 1.6 Weight 0.16 0.18
Empty, New 0 1,407.2 940.8 25 0 Weight 0.17 0.19
Hot Shut Down, Corroded, Weight& Eccentric Moments Only 0 1,407.2 923.8 50 1.6 Weight 0.16 0.18
Allowable Compressive Stress, Hot and Corroded- ScHC, (table CS-2Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,350.4 / 23.8)= 0.001266
B = 923.8 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScHC = min(B, S) = 923.8 kg/cm2
Allowable Compressive Stress, Hot and New- ScHN, (table CS-2 Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,350.4 / 25.4)= 0.001351
B = 940.8 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScHN = min(B, S) = 940.8 kg/cm2
Allowable Compressive Stress, Cold and New- ScCN, (table CS-2 Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,350.4 / 25.4)= 0.001351
B = 940.8 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScCN = min(B, S) = 940.8 kg/cm2
Allowable Compressive Stress, Cold and Corroded- ScCC, (table CS-2Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,350.4 / 23.8)= 0.001266
B = 923.8 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScCC = min(B, S) = 923.8 kg/cm2
79/101
Allowable Compressive Stress, Vacuum and Corroded- ScVC, (tableCS-2 Metric)A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (2,350.4 / 23.8)= 0.001266
B = 923.8 kg/cm2
S = 1,407.2 / 1.00 = 1,407.2 kg/cm2
ScVC = min(B, S) = 923.8 kg/cm2
Operating, Hot & Corroded, Bottom Seam
tp = P*R / (2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)= 12*2,326.6 / (2*1,407.21*1.00*1.00 + 0.40*|12|)= 9.9 mm
tm = M / (π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 1,850.8 / (π*2,338.52*1,407.21*1.00*1.00) * 105
= 0.01 mm
tw = W / (2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)= 23,231.6 / (2*π*2,338.5*1,407.21*1.00*1.00) * 102
= 0.11 mm
tt = tp + tm - tw(total required,tensile)
= 9.9 + 0.01 - (0.11)= 9.8 mm
tc = |tmc + twc - tpc|(total, nettensile)
= |0.01 + (0.11) - (9.9)|= 9.78 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t - tm + tw) / (R - 0.40*(t - tm + tw))= 2*1,407.21*1.00*1.00*(23.8 - 0.01 + (0.11)) / (2,326.6 - 0.40*(23.8 - 0.01 + (0.11)))= 29.04 kg/cm2
Operating, Hot & New, Bottom Seam
tp = P*R / (2*St*Ks*Ec + 0.40*|P|) (Pressure)= 12*2,325 / (2*1,407.21*1.00*1.00 + 0.40*|12|)= 9.9 mm
tm = M / (π*Rm2*St*Ks*Ec) * MetricFactor (bending)
= 1,857 / (π*2,337.72*1,407.21*1.00*1.00) * 105
= 0.01 mm
tw = W / (2*π*Rm*St*Ks*Ec) * MetricFactor (Weight)= 24,929.9 / (2*π*2,337.7*1,407.21*1.00*1.00) * 102
= 0.12 mm
tt = tp + tm - tw(total required,tensile)
80/101
= 9.9 + 0.01 - (0.12)= 9.78 mm
tc = |tmc + twc - tpc|(total, nettensile)
= |0.01 + (0.12) - (9.9)|= 9.77 mm
Maximum allowable working pressure, Longitudinal Stress
P = 2*St*Ks*Ec*(t - tm + tw) / (R - 0.40*(t - tm + tw))= 2*1,407.21*1.00*1.00*(25.4 - 0.01 + (0.12)) / (2,325 - 0.40*(25.4 - 0.01 + (0.12)))= 31.02 kg/cm2
Empty, Corroded, Bottom Seam
tp = 0 mm (Pressure)tm = M / (π*Rm
2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)= 1,850.8 / (π*2,338.52*923.81*1.00) * 105
= 0.01 mm
tw = W / (2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)= 23,231.6 / (2*π*2,338.5*923.81*1.00) * 102
= 0.17 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, net compressive)= |0 + 0.01 - (0.17)|= 0.16 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)= 0.01 + (0.17) - (0)= 0.18 mm
Empty, New, Bottom Seam
tp = 0 mm (Pressure)tm = M / (π*Rm
2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)= 1,857 / (π*2,337.72*940.83*1.00) * 105
= 0.01 mm
tw = W / (2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)= 24,929.9 / (2*π*2,337.7*940.83*1.00) * 102
= 0.18 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, net compressive)= |0 + 0.01 - (0.18)|= 0.17 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)= 0.01 + (0.18) - (0)= 0.19 mm
Hot Shut Down, Corroded, Weight & Eccentric Moments Only, Bottom Seam
tp = 0 mm (Pressure)
81/101
tm = M / (π*Rm2*Sc*Ks) * MetricFactor (bending)
= 1,850.8 / (π*2,338.52*923.81*1.00) * 105
= 0.01 mm
tw = W / (2*π*Rm*Sc*Ks) * MetricFactor (Weight)= 23,231.6 / (2*π*2,338.5*923.81*1.00) * 102
= 0.17 mm
tt = |tp + tm - tw| (total, net compressive)= |0 + 0.01 - (0.17)|= 0.16 mm
tc = tmc + twc - tpc (total required, compressive)= 0.01 + (0.17) - (0)= 0.18 mm
82/101
Ellipsoidal Head #1
ASME Section VIII Division 1, 2013 Edition Metric
Component Ellipsoidal Head
Material SA-516 70 (II-D Metric p. 22, ln. 6)
Attached To Cylinder #3
ImpactTested Normalized Fine Grain
Practice PWHT Optimize MDMT/Find MAWP
No No No No No
DesignPressure (kgf/cm2)
DesignTemperature (°C)
DesignMDMT (°C)
Internal 12 50 -10
Static Liquid Head
Condition Ps (kgf/cm2) Hs (mm) SG
Test horizontal 0.48 4,825 1
Dimensions
Inner Diameter 4,650 mm
Head Ratio 2
Minimum Thickness 25.4 mm
Corrosion Inner 1.6 mm
Outer 0 mm
Length Lsf 38.1 mm
Nominal Thickness tsf 25.4 mm
Weight and Capacity
Weight (kg)1 Capacity (liters)1
New 5,076.76 13,808.29
Corroded 4,760.97 13,845.44
Radiography
Category A joints Full UW-11(a) Type 1
Head to shell seam Full UW-11(a) Type 11includes straight flange
83/101
Results Summary
Governing condition internal pressure
Minimum thickness per UG-16 1.5 mm + 1.6 mm = 3.1 mm
Design thickness due to internal pressure (t) 21.44 mm
Maximum allowable working pressure (MAWP) 14.39 kgf/cm2
Maximum allowable pressure (MAP) 15.36 kgf/cm2
Rated MDMT -10.3°C
UCS-66 Material Toughness Requirements
Governing thickness, tg = 25.4 mm
Exemption temperature from Fig UCS-66M Curve B = -1°C
tr = 12*4,653.2*0.999084 / (2*1,407.21*1 - 0.2*12) = 19.84 mm
Stress ratio = tr*E* / (tn - c) = 19.84*1 / (25.4 - 1.6) = 0.8336
Reduction in MDMT, TR from Fig UCS-66.1M = 9.3°C
MDMT = max[ MDMT - TR, -48] = max[ -1 - 9.3 , -48] = -10.3°C
Material is exempt from impact testing at the Design MDMT of -10°C.
Factor K
K = (1/6)*[2 + (D / (2*h))2]
Corroded K = (1/6)*[2 + (4,653.2 / (2*1,164.1))2] 0.9991
New K = (1/6)*[2 + (4,650 / (2*1,162.5))2] 1
Design thickness for internal pressure, (Corroded at 50 °C) Appendix 1-4(c)
t = P*D*K / (2*S*E - 0.2*P) + Corrosion= 12*4,653.2*0.999084 / (2*1,407.21*1 - 0.2*12) + 1.6= 21.44 mm
Maximum allowable working pressure, (Corroded at 50 °C) Appendix 1-4(c)
P = 2*S*E*t / (K*D + 0.2*t) - Ps= 2*1,407.21*1*23.8 / (0.999084*4,653.2 +0.2*23.8) - 0= 14.39 kgf/cm2
Maximum allowable pressure, (New at 25 °C) Appendix 1-4(c)
P = 2*S*E*t / (K*D + 0.2*t) - Ps= 2*1,407.21*1*25.4 / (1*4,650 +0.2*25.4) - 0= 15.36 kgf/cm2
% Extreme fiber elongation - UCS-79(d)
EFE = (75*t / Rf)*(1 - Rf / Ro)= (75*25.4 / 803.2)*(1 - 803.2 / ∞)
84/101
= 2.3718%
The extreme fiber elongation does not exceed 5%.
85/101
A (N1)
ASME Section VIII Division 1, 2013 Edition Metric
Note: round inside edges per UG-76(c)
Location and Orientation
Located on Ellipsoidal Head #1
Orientation 0°
End of nozzle to datum line -1,500 mm
Calculated as hillside No
Distance to head center, R 0 mm
Passes through a Category A joint No
Nozzle
Description NPS 24 XS DN 600
Access opening No
Material specification SA-106 B Smls. Pipe (II-D Metric p. 14, ln. 19)
Inside diameter, new 584.2 mm
Nominal wall thickness 12.7 mm
Corrosion allowance 1.6 mm
Projection available outside vessel, Lpr 271.33 mm
Projection available outside vessel to flange face, Lf 284.03 mm
Local vessel minimum thickness 25.4 mm
Liquid static head included 0 kgf/cm2
Longitudinal joint efficiency 1
Reinforcing Pad
Material specification SA-516 70 (II-D Metric p. 22, ln. 6)
Diameter, Dp 909.6 mm
86/101
Thickness, te 22.22 mm
Is split No
Welds
Inner Fillet, Leg41 25.4 mm
Outer Fillet, Leg42 14 mm
Nozzle to vessel groove weld 25.4 mm
Pad groove weld 22.22 mm
ASME B16.5-2009 Flange
Description NPS 24 Class 150 SO A105
Bolt Material SA-193 B7 Bolt <= 64 (II-D Metric p. 352, ln. 31)
Blind included No
Rated MDMT -48°C
Liquid static head 0 kgf/cm2
MAWP rating 19.58 kgf/cm2 @ 50°C
MAP rating 19.99 kgf/cm2 @ 25°C
Hydrotest rating 30.59 kgf/cm2 @ 25°C
External fillet weld leg (UW-21) 15.54 mm (15.54 mm min)
Internal fillet weld leg (UW-21) 8.29 mm (8.29 mm min)
PWHT performed No
Impact Tested No
Notes
Flange rated MDMT per UCS-66(b)(1)(b) = -48°C (Coincident ratio = 0.6004)Bolts rated MDMT per Fig UCS-66 note (c) = -48°C
UCS-66 Material Toughness Requirements Nozzle
tr = 12*293.7 / (1,203.26*1 - 0.6*12) = 2.95 mm
Stress ratio = tr*E* / (tn - c) = 2.95*1 / (11.11 - 1.6) = 0.3098
Stress ratio ≤ 0.35, MDMT per UCS-66(b)(3) = -105°C
Material is exempt from impact testing at the Design MDMT of -10°C.
87/101
UCS-66 Material Toughness Requirements Pad
Governing thickness, tg = 22.22 mm
MDMT = -29°C
Material is exempt from impact testing per UG-20(f) at the Design MDMT of -10°C.
88/101
Reinforcement Calculations for Internal Pressure
UG-37 Area Calculation Summary (cm2)UG-45
Summary(mm)
For P = 12 kgf/cm2 @ 50 °C
The opening is adequately reinforcedThe nozzle
passes UG-45
Arequired
Aavailable A1 A2 A3 A5
Awelds treq tmin
105.4812 115.807 34.7025 6.9677 -- 66.66 7.4768 9.93 11.11
UG-41 Weld Failure Path Analysis Summary (kgf)
All failure paths are stronger than the applicable weld loads
Weld loadW
Weld loadW1-1
Path 1-1strength
Weld loadW2-2
Path 2-2strength
Weld loadW3-3
Path 3-3strength
101,187 114,131 225,824 23,926 602,283 120,489 375,245
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld description Required weldsize (mm)
Actual weldsize (mm) Status
Nozzle to pad fillet (Leg41) 6 17.78 weld size is adequate
Pad to shell fillet (Leg42) 9.5 9.8 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 12 kgf/cm2 @ 50 °C
Parallel Limit of reinforcement per UG-40
LR = MAX(d, Rn + (tn - Cn) + (t - C))= MAX(587.4, 293.7 + (12.7 - 1.6) + (25.4 - 1.6))= 587.4 mm
Outer Normal Limit of reinforcement per UG-40
LH = MIN(2.5*(t - C), 2.5*(tn - Cn) + te)= MIN(2.5*(25.4 - 1.6), 2.5*(12.7 - 1.6) + 22.22)= 49.97 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn / (Sn*E - 0.6*P)= 12*293.7 / (1,203.2642*1 - 0.6*12)= 2.95 mm
Required thickness tr from UG-37(a)(c)
tr = P*K1*D / (2*S*E - 0.2*P)= 12*0.8994*4,653.2 / (2*1,407.2073*1 - 0.2*12)= 17.86 mm
89/101
Area required per UG-37(c)
Allowable stresses: Sn = 1,203.264, Sv = 1,407.207, Sp = 1,407.207 kgf/cm2
fr1 = lesser of 1 or Sn / Sv = 0.8551
fr2 = lesser of 1 or Sn / Sv = 0.8551
fr3 = lesser of fr2 or Sp / Sv = 0.8551
fr4 = lesser of 1 or Sp / Sv = 1
A = d*tr*F + 2*tn*tr*F*(1 - fr1)= (587.4*17.86*1 + 2*11.1*17.86*1*(1 - 0.8551)) / 100= 105.4812 cm2
Area available from FIG. UG-37.1
A1 = larger of the following= 34.7025 cm2
= d*(E1*t - F*tr) - 2*tn*(E1*t - F*tr)*(1 - fr1)= (587.4*(1*23.8 - 1*17.86) - 2*11.1*(1*23.8 - 1*17.86)*(1 - 0.8551)) / 100= 34.7025 cm2
= 2*(t + tn)*(E1*t - F*tr) - 2*tn*(E1*t - F*tr)*(1 - fr1)= (2*(23.8 + 11.1)*(1*23.8 - 1*17.86) - 2*11.1*(1*23.8 - 1*17.86)*(1 - 0.8551)) / 100= 3.9555 cm2
A2 = smaller of the following= 6.9677 cm2
= 5*(tn - trn)*fr2*t= (5*(11.1 - 2.95)*0.8551*23.8) / 100= 8.2968 cm2
= 2*(tn - trn)*(2.5*tn + te)*fr2= (2*(11.1 - 2.95)*(2.5*11.1 + 22.22)*0.8551) / 100= 6.9677 cm2
A41 = Leg2*fr3= (25.42*0.8551) / 100= 5.5168 cm2
A42 = Leg2*fr4= (142*1) / 100= 1.96 cm2
90/101
A5 = (Dp - d - 2*tn)*te*fr4= ((909.6 - 587.4 - 2*11.1)*22.22*1) / 100= 66.66 cm2
Area = A1 + A2 + A41 + A42 + A5
= 34.7025 + 6.9677 + 5.5168 + 1.96 + 66.66= 115.807 cm2
As Area >= A the reinforcement is adequate.
UW-16(c)(2) Weld Check
Inner fillet: tmin = lesser of 19 mm or tn or te = 11.1 mmtc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin = 6 mmtc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*25.4 = 17.78 mm
Outer fillet: tmin = lesser of 19 mm or te or t = 19 mmtw(min) = 0.5*tmin = 9.5 mmtw(actual) = 0.7*Leg = 0.7*14 = 9.8 mm
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
ta UG-27 = P*R / (S*E - 0.6*P) + Corrosion= 12*293.7 / (1,203.2642*1 - 0.6*12) + 1.6= 4.55 mm
ta = max[ ta UG-27 , ta UG-22 ]= max[ 4.55 , 0 ]= 4.55 mm
tb1 = 21.44 mm
tb1 = max[ tb1 , tb UG16 ]= max[ 21.44 , 3.1 ]= 21.44 mm
tb = min[ tb3 , tb1 ]= min[ 9.93 , 21.44 ]= 9.93 mm
tUG-45 = max[ ta , tb ]= max[ 4.55 , 9.93 ]= 9.93 mm
91/101
Available nozzle wall thickness new, tn = 0.875*12.7 = 11.11 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
Allowable stresses in joints UG-45 and UW-15(c)
Groove weld in tension: 0.74*1,407.207 = 1,041.333 kgf/cm2
Nozzle wall in shear: 0.7*1,203.264 = 842.285 kgf/cm2
Inner fillet weld in shear: 0.49*1,203.264 = 589.599 kgf/cm2
Outer fillet weld in shear: 0.49*1,407.207 = 689.532 kgf/cm2
Upper groove weld in tension: 0.74*1,407.207 = 1,041.333 kgf/cm2
Strength of welded joints:
(1) Inner fillet weld in shear(π / 2)*Nozzle OD*Leg*Si = (π / 2)*609.6*25.4*589.599 = 143,402.26 kgf
(2) Outer fillet weld in shear(π / 2)*Pad OD*Leg*So = (π / 2)*909.6*14*689.532 = 137,928.15 kgf
(3) Nozzle wall in shear(π / 2)*Mean nozzle dia*tn*Sn = (π / 2)*598.5*11.1*842.285 = 87,895.46 kgf
(4) Groove weld in tension(π / 2)*Nozzle OD*tw*Sg = (π / 2)*609.6*23.8*1,041.333 = 237,316.71 kgf
(6) Upper groove weld in tension(π / 2)*Nozzle OD*tw*Sg = (π / 2)*609.6*22.22*1,041.333 = 221,563.93 kgf
Loading on welds per UG-41(b)(1)
W = (A - A1 + 2*tn*fr1*(E1*t - F*tr))*Sv
= (10,548.12 - 3,470.2511 + 2*11.1*0.8551*(1*23.8 - 1*17.86))*1,407.207= 101,187.25 kgf
W1-1 = (A2 + A5 + A41 + A42)*Sv
= (696.7728 + 6,666 + 551.6763 + 195.9996)*1,407.207= 114,130.93 kgf
W2-2 = (A2 + A3 + A41 + A43 + 2*tn*t*fr1)*Sv
= (696.7728 + 0 + 551.6763 + 0 + 2*11.1*23.8*0.8551)*1,407.207= 23,926.01 kgf
W3-3 = (A2 + A3 + A5 + A41 + A42 + A43 + 2*tn*t*fr1)*Sv
= (696.7728 + 0 + 6,666 + 551.6763 + 195.9996 + 0 + 2*11.1*23.8*0.8551)*1,407.207= 120,488.65 kgf
Load for path 1-1 lesser of W or W1-1 = 101,187.25 kgfPath 1-1 through (2) & (3) = 137,928.15 + 87,895.46 = 225,823.6 kgfPath 1-1 is stronger than W so it is acceptable per UG-41(b)(2).
92/101
Load for path 2-2 lesser of W or W2-2 = 23,926.01 kgfPath 2-2 through (1), (4), (6) = 143,402.26 + 237,316.71 + 221,563.93 = 602,282.91 kgfPath 2-2 is stronger than W2-2 so it is acceptable per UG-41(b)(1).
Load for path 3-3 lesser of W or W3-3 = 101,187.25 kgfPath 3-3 through (2), (4) = 137,928.15 + 237,316.71 = 375,244.86 kgfPath 3-3 is stronger than W so it is acceptable per UG-41(b)(2).
93/101
Support Skirt #1
ASME Section VIII Division 1, 2013 Edition Metric
Component Support Skirt
Material SA-516 70 (II-D Metric p. 22, ln. 6)
Skirt is Attached To Ellipsoidal Head #1
Skirt Attachment Offset 212.52 mm down from the top seam
Design Temperature
Internal 80°C
Dimensions
Inner Diameter Top 4,650 mm
Botttom 4,650 mm
Length (includes base ring thickness) 470 mm
Nominal Thickness 22.22 mm
Corrosion Inner 1.6 mm
Outer 1.6 mm
Weight
New 1,103.64 kg
Corroded 944.7 kg
Joint Efficiency
Top 0.55
Bottom 0.8
Skirt design thickness, largest of the following + corrosion = 3.44 mm
The governing condition is due to weight, compressive stress at the base, operating & corroded.
The skirt thickness of 22.22 mm is adequate.
94/101
Results Summary
LoadingVessel
Condition(Stress)
GoverningSkirt
Location
Temperature(°C)
AllowableStress
(kgf/cm2)
CalculatedStress/E(kgf/cm2)
Requiredthickness
(mm)
Weight operating, corroded (+) bottom 80 868 -9.86 0.22
Weight operating, corroded (-) bottom 80 868 10.99 0.24
Weight operating, new (+) bottom 80 906.53 -9.11 0.22
Weight operating, new (-) bottom 80 906.53 10.08 0.25
Weight empty, corroded (+) bottom 25 868 -9.86 0.22
Weight empty, corroded (-) bottom 25 868 10.99 0.24
Weight empty, new (+) bottom 25 906.53 -9.11 0.22
Weight empty, new (-) bottom 25 906.53 10.08 0.25
Loading due to weight, operating & corroded
Windward side (tensile)
Required thickness, tensile stress at base:
t = -W / (π*D*St*E) + 4*M / (π*D2*St*E)= -29,108.45 / (π*4,672.22*867.999/100*1) + 4*1e3*1,850.8 / (π*4,672.222*867.999/100*1)= 0.22 mm
Required thickness, tensile stress at the top:
t = -Wt / (π*Dt*St*E) + 4*Mt / (π*Dt2*St*E)
= -28,163.75 / (π*4,672.22*867.999/100*1) + 4*1e3*1,850.8 / (π*4,672.222*867.999/100*1)= 0.21 mm
Leeward side (compressive)
Required thickness, compressive stress at base:
t = W / (π*D*Sc*Ec) + 4*M / (π*D2*Sc*Ec)= 29,108.45 / (π*4,672.22*867.999/100*1) + 4*1e3*1,850.8 / (π*4,672.222*867.999/100*1)= 0.24 mm
Required thickness, compressive stress at the top:
t = Wt / (π*Dt*Sc*Ec) + 4*Mt / (π*Dt2*Sc*Ec)
= 28,163.75 / (π*4,672.22*867.999/100*1) + 4*1e3*1,850.8 / (π*4,672.222*867.999/100*1)= 0.23 mm
Loading due to weight, operating & new
Windward side (tensile)
95/101
Required thickness, tensile stress at base:
t = -W / (π*D*St*E) + 4*M / (π*D2*St*E)= -31,286.62 / (π*4,672.22*906.526/100*1) + 4*1e3*1,857 / (π*4,672.222*906.526/100*1)= 0.22 mm
Required thickness, tensile stress at the top:
t = -Wt / (π*Dt*St*E) + 4*Mt / (π*Dt2*St*E)
= -30,182.98 / (π*4,672.22*906.526/100*1) + 4*1e3*1,857 / (π*4,672.222*906.526/100*1)= 0.21 mm
Leeward side (compressive)
Required thickness, compressive stress at base:
t = W / (π*D*Sc*Ec) + 4*M / (π*D2*Sc*Ec)= 31,286.62 / (π*4,672.22*906.526/100*1) + 4*1e3*1,857 / (π*4,672.222*906.526/100*1)= 0.25 mm
Required thickness, compressive stress at the top:
t = Wt / (π*Dt*Sc*Ec) + 4*Mt / (π*Dt2*Sc*Ec)
= 30,182.98 / (π*4,672.22*906.526/100*1) + 4*1e3*1,857 / (π*4,672.222*906.526/100*1)= 0.24 mm
Loading due to weight, empty & corroded
Windward side (tensile)
Required thickness, tensile stress at base:
t = -W / (π*D*St*E) + 4*M / (π*D2*St*E)= -29,108.45 / (π*4,672.22*867.999/100*1) + 4*1e3*1,850.8 / (π*4,672.222*867.999/100*1)= 0.22 mm
Required thickness, tensile stress at the top:
t = -Wt / (π*Dt*St*E) + 4*Mt / (π*Dt2*St*E)
= -28,163.75 / (π*4,672.22*867.999/100*1) + 4*1e3*1,850.8 / (π*4,672.222*867.999/100*1)= 0.21 mm
Leeward side (compressive)
Required thickness, compressive stress at base:
t = W / (π*D*Sc*Ec) + 4*M / (π*D2*Sc*Ec)= 29,108.45 / (π*4,672.22*867.999/100*1) + 4*1e3*1,850.8 / (π*4,672.222*867.999/100*1)= 0.24 mm
96/101
Required thickness, compressive stress at the top:
t = Wt / (π*Dt*Sc*Ec) + 4*Mt / (π*Dt2*Sc*Ec)
= 28,163.75 / (π*4,672.22*867.999/100*1) + 4*1e3*1,850.8 / (π*4,672.222*867.999/100*1)= 0.23 mm
Loading due to weight, empty & new
Windward side (tensile)
Required thickness, tensile stress at base:
t = -W / (π*D*St*E) + 4*M / (π*D2*St*E)= -31,286.62 / (π*4,672.22*906.526/100*1) + 4*1e3*1,857 / (π*4,672.222*906.526/100*1)= 0.22 mm
Required thickness, tensile stress at the top:
t = -Wt / (π*Dt*St*E) + 4*Mt / (π*Dt2*St*E)
= -30,182.98 / (π*4,672.22*906.526/100*1) + 4*1e3*1,857 / (π*4,672.222*906.526/100*1)= 0.21 mm
Leeward side (compressive)
Required thickness, compressive stress at base:
t = W / (π*D*Sc*Ec) + 4*M / (π*D2*Sc*Ec)= 31,286.62 / (π*4,672.22*906.526/100*1) + 4*1e3*1,857 / (π*4,672.222*906.526/100*1)= 0.25 mm
Required thickness, compressive stress at the top:
t = Wt / (π*Dt*Sc*Ec) + 4*Mt / (π*Dt2*Sc*Ec)
= 30,182.98 / (π*4,672.22*906.526/100*1) + 4*1e3*1,857 / (π*4,672.222*906.526/100*1)= 0.24 mm
97/101
Skirt Base Ring #1
Inputs
Base configuration single base plate without gussets
Base plate material
Base plate allowable stress, Sp 1,406.138 kgf/cm2
Foundation compressive strength 1,406.138 kgf/cm2
Concrete ultimate 28-day strength 1,406.138 kgf/cm2
Bolt circle, BC 5,050 mm
Base plate inner diameter, Di 4,250 mm
Base plate outer diameter, Do 5,450 mm
Base plate thickness, tb 38 mm
Anchor Bolts
Material
Allowable stress, Sb 1,406.138 kgf/cm2
Bolt size and type 1.5 " series 8 threaded
Number of bolts, N 13
Corrosion allowance (applied to root radius) 0 mm
Anchor bolt clearance 9.53 mm
Bolt root area (corroded), Ab 9.06 cm2
Diameter of anchor bolt holes, db 47.63 mm
Initial bolt preload 0% (0 kgf/cm2)
Bolt at 0° No
98/101
Results Summary
Load Vesselcondition
Base V(kgf)
Base M(kgf-m)
W(kg)
Requiredbolt area
(cm2)
trBase(mm)
Foundationbearingstress
(kgf/cm2)
Weight operating, corroded 0 1,850.8 31,822.7 0 10.58 0.3675
Weight operating, new 0 1,857 34,000.9 0 10.92 0.3914
Weight empty, corroded 0 1,850.8 31,822.7 0 10.58 0.3675
Weight empty, new 0 1,857 34,000.9 0 10.92 0.3914
Anchor bolt load (operating, corroded + Weight)
P = -W / N + 4 * M / (N*BC)= -31,822.75 / 13 + 4 * 1,850.8 / (13*5.05)= -2,335.14 kgf
The anchor bolts are satisfactory (no net uplift on anchor bolt)
Foundation bearing stress (operating, corroded + Weight)
Ac = π*(Do2 - Di
2) / 4 - N*π*db2 / 4
= π*(5452 - 4252) / 4 - 13*π*4.76252 / 4= 91,188.77 cm2
Ic = π*(Do4 - Di
4) / 64= π*(5454 - 4254) / 64= 2.7292E+09 cm4
fc = N*Ab*Preload / Ac + W / Ac + M / 2*Do / Ic= 13*9.0645*0 / 91,188.77 + 31,822.75 / 91,188.77 + 10*1,850.8 / 2*5,450 / 2.7292E+09= 0.367 kgf/cm2
As fc <= 1,406.138 kgf/cm2 the base plate width is satisfactory.
Base plate required thickness (operating, corroded + Weight)
tr = (3*fc*L2 / Sp)0.5
= (3*0.367*377.782 / 1,406.138)0.5
= 10.58 mm
The base plate thickness is satisfactory.
Anchor bolt load (operating, new + Weight)
P = -W / N + 4 * M / (N*BC)= -34,000.92 / 13 + 4 * 1,857 / (13*5.05)= -2,502.31 kgf
The anchor bolts are satisfactory (no net uplift on anchor bolt)
Foundation bearing stress (operating, new + Weight)
Ac = π*(Do2 - Di
2) / 4 - N*π*db2 / 4
= π*(5452 - 4252) / 4 - 13*π*4.76252 / 4= 91,188.77 cm2
99/101
Ic = π*(Do4 - Di
4) / 64= π*(5454 - 4254) / 64= 2.7292E+09 cm4
fc = N*Ab*Preload / Ac + W / Ac + M / 2*Do / Ic= 13*9.0645*0 / 91,188.77 + 34,000.92 / 91,188.77 + 10*1,857 / 2*5,450 / 2.7292E+09= 0.391 kgf/cm2
As fc <= 1,406.138 kgf/cm2 the base plate width is satisfactory.
Base plate required thickness (operating, new + Weight)
tr = (3*fc*L2 / Sp)0.5
= (3*0.391*377.782 / 1,406.138)0.5
= 10.92 mm
The base plate thickness is satisfactory.
Anchor bolt load (empty, corroded + Weight)
P = -W / N + 4 * M / (N*BC)= -31,822.75 / 13 + 4 * 1,850.8 / (13*5.05)= -2,335.14 kgf
The anchor bolts are satisfactory (no net uplift on anchor bolt)
Foundation bearing stress (empty, corroded + Weight)
Ac = π*(Do2 - Di
2) / 4 - N*π*db2 / 4
= π*(5452 - 4252) / 4 - 13*π*4.76252 / 4= 91,188.77 cm2
Ic = π*(Do4 - Di
4) / 64= π*(5454 - 4254) / 64= 2.7292E+09 cm4
fc = N*Ab*Preload / Ac + W / Ac + M / 2*Do / Ic= 13*9.0645*0 / 91,188.77 + 31,822.75 / 91,188.77 + 10*1,850.8 / 2*5,450 / 2.7292E+09= 0.367 kgf/cm2
As fc <= 1,406.138 kgf/cm2 the base plate width is satisfactory.
Base plate required thickness (empty, corroded + Weight)
tr = (3*fc*L2 / Sp)0.5
= (3*0.367*377.782 / 1,406.138)0.5
= 10.58 mm
The base plate thickness is satisfactory.
Anchor bolt load (empty, new + Weight)
P = -W / N + 4 * M / (N*BC)= -34,000.92 / 13 + 4 * 1,857 / (13*5.05)= -2,502.31 kgf
100/101
The anchor bolts are satisfactory (no net uplift on anchor bolt)
Foundation bearing stress (empty, new + Weight)
Ac = π*(Do2 - Di
2) / 4 - N*π*db2 / 4
= π*(5452 - 4252) / 4 - 13*π*4.76252 / 4= 91,188.77 cm2
Ic = π*(Do4 - Di
4) / 64= π*(5454 - 4254) / 64= 2.7292E+09 cm4
fc = N*Ab*Preload / Ac + W / Ac + M / 2*Do / Ic= 13*9.0645*0 / 91,188.77 + 34,000.92 / 91,188.77 + 10*1,857 / 2*5,450 / 2.7292E+09= 0.391 kgf/cm2
As fc <= 1,406.138 kgf/cm2 the base plate width is satisfactory.
Base plate required thickness (empty, new + Weight)
tr = (3*fc*L2 / Sp)0.5
= (3*0.391*377.782 / 1,406.138)0.5
= 10.92 mm
The base plate thickness is satisfactory.
101/101