Upload
others
View
3
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
Class: 4th
Subject: Math
Fa2 solved assignment
Chapter: Addition and subtraction
Ex: 3.1
1. Add each of the following.
a)
TTh Th H T O
4 0 7 5 2
+ 5 8 1 3 3
9
8 8 8 5
b) C Try yourself
2. Add the following
a)
L TTh Th H T O
2 6 6 6 1 2
4 2 2 7 2 8
+1 8 6 8 3 5 8
7 6 1 7 5
b)
L TTh Th H T O
3 2 8 0 8 2
4 7 7 2 3
1 3 3 2 7 6
+3 1 2 5 4 3
8
2 1 6 2 4
C)Try yourself.
3. Arrange in columns and add.
a) 74,281 +23,725
Sol:
TTh Th H T O
7 4 2 8 1
+2 3 7 2 5
9 8 0 0 6
b) 21,356 +87,947 + 14,313
Sol
L TTh Th H T O
2 1 3 5 6
8 7 9 4 7 + 1 4 3 1 3
1 2 3
6 1 6
C,d,e,f Try yourself.
g)
77,820 +54,163
Sol
L TTh Th H T O
7 7 8 2 0
+ 5 4 1 6 3
1 3 1 9 8 3
h ,I ,j Try yourself.
K) 35,620 +9037 + 1,65,924
Sol:
L TTh Th H T O
3 5 6 2 0
9 0 3 7
+1 6 5 9 2 4
2 1 0 5 8 1
L ) Try yourself.
Ex:3.2
1. Fill in the blanks.
a) 2,64,399 + 1= 2,64,400
b) 3,85,676+ 10 = 3,85,686
c) 4,53,345 + 100 = 4,53,445
d) ,e,f Try yourself
g) 7,25,696 + 10 = 7,25,706
h) 4,53,345 + 0 = 4,53,345
i) 1,23,987 +1000 = 1,24,987
j) 72,999 + 0 = 72,999
2. Add the following pairs and compare the sum.
a) 22,450 + 5,67,225 and 5,67,225+22,450
Sol:
2 2 4 5 0 5 6 7 2 2 5
+5 6 7 2 2 5 2 2 4 5 0
5 8 9 6 7 5 5 8 9 67 5
Sum remains same even if we change the order of numbers.
B, c Try yourself
d)76,554+32,785 and 32,785+76,554
Sol:
7 6 5 5 4 3 2 7 8 5
+ 3 2 7 8 5 + 7 6 5 5 4
10 9 3 3 9 1 0 9 3 3 9
Sum remains same even if we change the order of numbers.
3.Add the three numbers given below and compare the total.
a) 6,57,678+( 78,689+ 34,356) and (78,689+6,57,678)+34,356
Sol:
Let us first add
6,57,678+(78,689+34,356)
= 6,57,678+ 1,13, 0 4 5
= 7,70,723
( 78,689+6,57,678)+34,356
= 736367+34,356
= 7,70,723
The sum remains same even if the grouping of numbers is changed.
B, c,d’ Try yourself
Ex: 3.3
Read the following stories carefully and solve them.
1. Dave bought a TV for ₹45,575 and a refrigerator for ₹25,615.
How much money did he spend in all?
Sol:
Cost of TV = ₹45,575
Cost of refrigerator=₹25,615
Total money spend by Dave=
45,575+25,615
4 5 5 7 5
+ 2 5 6 1 5
7 1 1 9 0
Thus, ₹71190 is total money spend by Dave.
2. A newspaper agent delivers 15,545 English newspapers and
14,275 Hindi newspaper in a day. How many newspapers does
he deliver in a day?
Sol:
Number of english newspapers delivered by agent= 15,545
Number of Hindi newspaper delivered by agent = 14,275
Total number of newspapers delivered by agent=
15,545+14,275
1 5 5 4 5
+ 1 4 2 7 5
2 9 8 2 0
Thus, 29820 newspapers are delivered by the agent in a day.
3, 4 Try yourself.
5.A bookshop had 565 notebooks. For the new school session, they
placed an order for 5250 more notebooks. How many notebooks are
there in the bookshop now?
Sol
Number of notebooks in bookshop=565
Number of notebooks ordered for new session= 5250
Total number of books=565+5250
= 5815
6,7 Try yourself.
8. A farmer sold 10,545 kg of potatoes, 11,275kg of onions and
10,025kg of tomatoes. What is the total weight of the vegetables he
sold?
Sol:
Weight of potatoes sold by farmer= 10,545kg
Weight of onions sold by farmer=11,275kg
Weight of tomatoes sold by farmer= 10,025kg.
Total weight of vegetables sold by farmer=
10,545+11,275+10,025
1 0 5 4 5
1 1 2 7 5
+ 1 0 0 2 5
31845
Total weight of vegetables = 31,845kg
9. A school ordered balloons for all the school children on children’s
day. There were 2870 red balloons,2175 blue balloons, 1550 green
balloons and 2245 yellow balloons . How many balloons were there
in all for children’s day?
Sol
Number of red balloons= 2870
Number of blue balloons= 2175
Number of green balloons = 1550
Number of yellow balloons=2245
Total number of balloons in all for children’s day=
2870+2175+1550+2245
= 8840
Ex 3.4
1. Estimate the sum to the nearest ten and compare with the
actual sum.
a) 59+24
Sol:
59+24
= 60+20
= 80
b) 99+102
Sol:
99+102
= 100+100
= 200
c) 505+19
Sol:
505+19
= 500+20
=520
d,e,f Try yourself
2.Estimate the sum to the nearest hundred and compare with the
actual sum.
a) 277+232
Sol:
277+232
= 300+200
= 500
b) 1588+612
Sol:
1588+612
= 1600+600
=3200
c) 455+912
Sol:
455+912
= 500+900
= 1400
Ex: 3.5
1. Arrange the numbers in columns and subtract them.
a) 7654-3243
Sol
7 6 5 4
- 3 2 4 3
4 4 1 1
b) 97,205 – 3426
Sol
9 7 2 0 5
- 3 4 2 6
9 3 7 7 9
c) 28,976 – 1167
Sol
2 8 9 7 6
- 1 1 6 7
2 7 8 0 9
d,e,f,g Try yourself.
h) 50,408- 3412
Sol:
5 0 4 0 8
- 3 4 1 2
4 6 9 9 6
i) 7,56,320- 3,47,980
Sol:
7 5 6 3 2 0
- 3 4 7 9 8 0
4 0 8 3 4 0
J,k Try yourself
i) 8,74,506-4,01,228
Sol
8 7 4 5 0 6
- 4 0 1 2 2 8
4 7 3 2 7 8
2. Solve the following.
a) Subtract 20,365-78,654
Sol:
78,654-20,365
= 58,289
b) Find the difference between 56,435-8,76,540.
Sol:
8,76,540-56,435
= 8,20,105
c) Subtract 3,45,270 from 7,86,775
Sol
7,86,775- 3,45,270
= 4,41,505
d) Find the difference between 4,57,869 and 7865
Sol:
4,57,869-7865
= 450,004
e) Subtract 45,636 from 78,670
Sol:
78,670-45,636
= 33,034
f, to j Try yourself.
3. Subtract five lakh seven thousand two hundred twelve
from seven lakh eighty-five thousand.
Sol
785000 – 507212
= 2,77,788
4. Find the difference between six lakh forty-three
thousand three hundred seven and six lakh four
thousand two hundred seven.
Sol
643307 – 604207
= 39,100
5.By how much is 12,458 bigger than 10,245?
Sol:
12,458-10,245
= 2,213
Thus, 12,458 is bigger than 10,245 by 2,213.
6.Try yourself.
7.By how much is the sum of 1,51,263 and 47,856 smaller than
2,00,000?
Sol:
Sum of 1,51,263 and 47,856 is
199,119
Now,
2,00,000-199,119
= 881
So the sum of 1,51,263 and 47,856 is smaller than 2,00,000 by 881.
Ex: 3.6
1. Fill in the blanks.
a) 47,690-1= 47,689
b) 68,790-10 = 68,780
c) 47,500-100 = 47,400
d) 12,987-1000 = 11,987
e) 73,000-1 = 72,999
f) To j Try yourself.
k)43,673 -18221 = 25,452
L) 25,452 + 18,221 = 43,673
m,n Try yourself.
2. Find the subtrahend in the following.
a) 54,635 – 33101 = 21,534
b) 7,56,398 – 410728 = 3,45,670
c) Try yourself
3.What should be subtracted from 7,59,593 to get a difference of
23,943?
Sol: The subtrahend can be found by subtracting the difference from
the minuend.
7 5 9 5 9 3
2 3 9 4 3
7 3 5 6 5
Therefore,
7,59,593 – 735650 = 23,943
4.Try yourself.
Ex: 3.7
Read the following stories carefully and solve them.
1. Sushma placed an order for 15,775 flowers for decorating a
party hall. There were 9,455 yellow and the rest were white.
How many white flowers were there?
Sol:
Number of flowers sushma ordered=15,775
Number of yellow flowers=9,455
Thus, number of white flowers =
15,775-9,455
1 5 7 7 5
- 9 4 5 5
6 3 2 0
2. The difference between two numbers is 75,894. The number
that was subtracted is 2,35,675. Find the other number.
Sol:
Difference of two numbers = 75,894
The number that was subtracted
= 2,35,675
Let the other number = X
X – 2,35,675 = 75,894
X = 75,894 + 2,35,675
= 311569
So the other number= 3,11,569
3 to 6 Try yourself.
7. 1344 cans of health drinks were kept in cartons for the
children on sports Day function. 1275 cans were distributed
among the children. How many cans are left?
Sol:
Number of health drinks in cartons for the children on sports
day function=1344
Number of cans distributed among children=1275
Number of cans left
1344 – 1275
1 3 4 4
1 2 7 5
6 9
So the number of cans left= 69
8. 5360 white tiles and 2225 blue tiles were bought to lay the floors
of the rooms of a college. After floors were ready 399 tiles were left
over. How many tiles were used to make the floors?
Sol:
Number of white tiles=5360
Number of blue tiles=2225
Total number of tiles= 5360+2225
= 7585
Number of tiles left= 399
Number of tiles used to make the floor=
7585-399
7 5 8 5
- 3 9 9
7 1 8 6
9. A shopkeeper ordered for 2500 boxes of candles before Diwali.
After the festive season, he was left with 87 boxes of candles. How
many boxes had he sold?
Sol:
Number of candles shopkeeper ordered before Diwali= 2500
Number of candles left= 87
Number of boxes sold=
2500- 87
2 5 0 0
- 8 7
2 4 1 3
10. Try yourself.
Ex: 3.8
1. Subtract the following and verify the answer using addition.
a) 5,46,389 – 87,598=458791
b) 75,683 – 8457 = 67226
c) 4,92,022- 98,594 = 393428
d) 85,493 – 9485 = 76,008
e) TRY YOURSELF.
2 Subtract the following and verify the answer showing the step
wise working in your notebook.
a) 46,573 from 5,76,937
Sol
5,76,937- 46,573
5 7 6 9 3 7
4 6 5 7 3
5 3 0 3 6 4
b) 8478 from 94,579
Sol
94,579- 8478
9 4 5 7 9
8 4 7 8
8 6 1 0 1
C,d Try yourself.
Ex 3.9
1. Estimate the difference to the nearest ten and compare with
the actual difference.
a) 49 – 23
Sol:
To estimate the difference, we shall round the numbers
to the nearest tens and then subract them.
49 can be rounded to 50.
23 can be rounded to 20.
Subtracting 20 from 50 gives difference of 30.
Thus the actual difference is
49 – 23= 26
The estimate and the actual value differ just by 4.
b)to d Try yourself.
e) 34,578 – 8674
sol:
34,578 can be rounded to 34,580
8674 can be rounded to 8670.
Subtracting 8670 from 34,580 gives a difference of 25910.
Thus the actual difference is 34,578-8674=25904
The estimate and the actual value differ just by 8.
2. Estimate the difference to the nearest hundred and compare
with the actual difference.
a) 287 – 122
Sol:
287 can to rounded to 300
122 can be rounded to 100
Subtracting 100 from 300 gives a difference of 200.
Thus, the actual difference is 287 – 122 = 165
The estimate and the actual value differ by 35.
b) 76,840 – 43,656
Sol:
76,840 can be rounded to 76,800.
43,656 can be rounded to
43,600.
Subtracting 43,600 from
76,800 gives 33,200.
Thus, the actual difference is
76,840 – 43,656 = 33,184
The estimate and the actual value differ just by 16
C ) to d) Try yourself.
Chapter: Multiplication
Ex:4.1
1. Find the product.
a)
Th H T O
2 7 3 4
× 4
1 0, 9 3 6
b)Th H T O
4 3 7 5
× 7
3 0, 6 2 5
c) To f Try yourself.
g)Th H T O
7 0 6 3
× 9
6 3, 5 6 7
h)
Th H T O
6 6 0 4
× 3
1 9, 8 1 2
2.Multiply the following using the column method.
a) 347×25
Sol
Th H T O
3 4 7
× 2 5
1 7 3 5
+ 13 9 4 ×
8 6 7 5
b)769 × 34
Sol:
Th H T O
7 6 9
× 3 4
30 7 6
+ 2 3 0 7 ×
2 6,1 4 6
c)386×77
Sol
Th H T O
3 8 6
× 7 7
2 7 0 2
+ 2 7 0 2 ×
2 9, 7 2 2
d)572×61
Sol
Th H T O
5 7 2
× 6 1
5 7 2
+ 3 4 3 2 ×
3 4, 8 9 2
e),to h) Try yourself
3. Multiply the following using the column method.
a) 5462×19
Sol
Th H T O
5 4 6 2
× 1 9.
4 9 1 5 8
+ 5 4 6 2 ×
1,0 3 , 7 7 8
b)9437 × 28
Sol:
Th H T O
9 4 3 7
× 2 8
7 5 4 9 6
+ 1 8 8 7 4 ×
2,6 4 ,2 3 6
C to h ) Try yourself.
4.Write the numbers in columns and find the product.
a)716×245
Sol:
Th H T O
7 1 6
× 2 4 5
3 5 8 0
2 8 6 4 ×
+ 1 4 3 2 × ×
1, 7 5 , 4 2 0
b)4114×256
Sol
Th H T O
4 1 1 4
× 2 5 6
2 4 6 8 4
2 0 5 7 0 ×
+ 8 2 2 8 × ×
10, 5 3, 1 8 4
c)1952×303
Sol:
1 9 5 2
× 3 0 3
5 8 5 6
0 0 0 0 ×
+ 5 8 5 6 × ×
5, 9 1 , 4 5 6
d)729×638
Sol
7 2 9
× 6 3 8
5 8 3 2
2 1 8 7 ×
+ 4 3 7 4 × ×
4, 6 5 , 1 0 2
e to L Try yourself.
Ex: 4.2
Use the properties of multiplication to fill in the blanks.
1. 654×1 = 654
2. 3455 × 1 = 3455
3. 8546 × 0 = 0
4. 8689 × 0 = 0
5. 679× 35 = 35 × 679
6. 695 × 600 = 600
7, 8 Try yourself.
Ex : 4.3
1. Multiply the following using the expanded form.
a) 217×4
Sol:
217 × 4
= (200 + 10 + 7) × 4
= ( 200×4 ) + ( 10 ×4 ) +(7×4)
= 800+40 + 28
= 840+28
= 868
b) 436×6
Sol:
436×6
= ( 400 + 30 + 6)×6
= 400×6 +30×6 +6×6
= 2400 + 180 + 36
= 2580 + 36
= 2616
c) 712 × 5
Sol
712 ×5
= ( 700+ 10 + 2) ×5
= 700×5 +10×5 + 2×5
= 3500 +50 +10
= 3500 + 60
= 3560
d) 3175 × 4
Sol:
3175 × 4
= ( 3000 + 170 + 5) × 4
= 3000×4 + 170 × 4 + 5×4
= 12000 + 680 + 20
= 12680 + 20
= 12700
e) 2058 × 6
Sol:
2058 ×6
=( 2000 +58)×6
= 2000 × 6 +58×6
=12000 + 58 × 6
= 12000 + 348
=12348
f) 1058×8
Sol
1058×8
= ( 1000 + 58)× 8
= 1000×8 +58×8
= 8000 + 464
= 8464
g) To l Try yourself.
2. Fill in the blanks.
a) 7×400 = 2800
b) 6×2000= 12,000
c) 9×20 =180
d) 14×300 =4200
e) 23×2000 = 46000
f) 17 × 5000 = 85000
g) 25 × 60 = 1500
h) 13 × 4000= 52000
i) To l Try yourself.
Ex: 4.4
1. Read the following stories carefully and solve them.
a) There is 1350 kg of food material in one container. How
many kilograms of food will 375 such containers contain?
Sol:
Food material in one container= 1350kg.
Number of containers= 375
1 3 5 0
× 3 7 5
6 7 5 0
9 4 5 0 ×
4 0 5 0 × ×
5 0 6 2 5 0
2. There are 24 hours in one day. How many hours are there in
365 days? If a year has 365 days, how many hours are there in
100 years?
Sol
Number of hours in 365 days
3 6 5
× 2 4
1 4 6 0
7 3 0 ×
8 7 6 0
8760 hours.
And hours in 100 years
365×100=36500 hours
3.Try yourself.
4. One large packet has 200 balloons. How many balloons are
there in 250 packets?
Sol
Number of balloons in packet= 200
250 ×200 = 50000
5. One ticket for a movie at the multiplex costs
₹280.What is the cost of 1250 tickets?
TRY yourself
6. 155 oranges are packedinto one carton. How many
oranges will be packed into 1550 such cartons?
Sol
Number of oranges in one carton= 155
Number of oranges in 1550 cartons=
1 5 5 0
× 1 5 5
7 7 5 0
7 7 5 0 ×
1 5 5 0 × ×
2 4 0 2 5 0
7,8 Try yourself.
9. 9780 passengers travel from Mumbai to chennai by train every day
How many people travel in a year?
Sol
Number of passengers travelling from Mumbai to chennai= 9780
Number of people travelling in a year=
9 7 8 0
× 3 6 5
4 8 9 0 0