Upload
dinhhuong
View
234
Download
der bydes og faktureres i danske kroner
vurderingerne i euro kan ses på www.bruun-rasmussen.dk
se omregningstabel på side: 210
afbildet på katalogets omslag: katalognr. 912købskonditioner findes bagest i kataloget
mod
ern
e au
ktio
n 7
56 f ø l g e n d e d a g e s æ l g e s
k u n s tmandag 3. april
kl. 19 cobra . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 - 100
tirsdag 4. april
kl. 13 dansk privatsamling . . . . . . . . . . . . . 101 - 136
cobra . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 137 - 200
grafik . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 201 - 271
kl. 17 nutidskunst . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 272 - 387
onsdag 5. april
kl. 13 nutidskunst . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 388 - 568
torsdag 6. april
kl. 13 klassisk modernisme . . . . . . . . . . . . . 569 - 679
des igntorsdag 6.april
kl.14 kunsthåndværk . . . . . . . . . . . . . . . 680-764
sølv . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 765-781
africana . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 782-794
kl.17 møblerogdesign . . . . . . . . . . . . . 795-952
fredag 7.april
kl.13 møblerogdesign . . . . . . . . . . . . 953-1135
aukt ion
mandag den 3. april til fredag den 7. april 2006
eftersynonsdag 29. marts kl. 15 - 18
torsdag 30. marts kl. 10 - 17
fredag 31. marts kl. 10 - 17
lørdag 1. april kl. 11 - 16
søndag 2. april kl. 11 - 16
mandag 3. april kl. 10 - 14
mode rne des ignm ø b l e r o g k u n s t h å n d v æ r k
Bruun rasmussen kunstaukt ionerBredgade 33 · dk-1260 københavn k
tel +45 3343 6911 · fax +45 3343 6966
www.bruun-rasmussen.dk
bids and invoicing are made in dkk
estimates in euro can be seen at www.bruun-rasmussen.dk
see exchange table page: 210
reproduced on the cover of this catalogue: lot 912VAT regulations and conditions of sale at the back of the catalogue
mo
der
n a
uct
ion
756 d ay s o f s a l e
a r tmonday 3 april
7 pm cobra . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 1 - 100
tuesday 4 april
1 pm danish private collection . . . . . . . . 101 - 136
cobra . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 137 - 200
prints . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 201 - 271
5 pm contemporary art . . . . . . . . . . . . . . 272 - 387
wednesday 5 april
1 pm contemporary art . . . . . . . . . . . . . . 388 - 568
thursday 6 april
1 pm classic modern art . . . . . . . . . . . . . 569 - 679
des ignthursday 6april
2pm decorativeartsanddesign . . . . . 680-764
silver . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 765-781
tribalart . . . . . . . . . . . . . . . . . 782-794
5pm furnitureanddesign . . . . . . . . . 795-952
friday 7april
1pm furniture . . . . . . . . . . . . . . . . 953-1135
Bruun rasmussen kunstaukt ionerBredgade 33 · dk-1260 Copenhagen k
www.bruun-rasmussen.dk
auct ion
monday 3 april to friday 7 april 2006
prev i ewwednesday 29 march 3 pm - 6 pm
thursday 30 march 10 am - 5 pm
friday 31 march 10 am - 5 pm
saturday 1 april 11 am - 4 pm
sunday 2 april 11 am - 4 pm
monday 3 april 10 am - 2 pm
m o d e r n d e s i g nf u r n i t u r e a n d d e c o r a t i v e a r t
Peter kjeldgaard
3343 [email protected]
Malene dybbøl
3343 [email protected]
anneline schjødt Pedersen
3343 [email protected]
niels raben
3343 [email protected]
Peter Christmas-Møller
3343 [email protected]
Peter Beck – Bruun rasmussen aarhus
2570 [email protected]
Peter tholstrup – Bruun rasmussen aarhus
2570 [email protected]
lise Miller Bertram
3343 [email protected]
kunsthåndværk
torsdag den 6. aPril kl. 14
katalog nr. 680 - 764
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
680
683
682
681
680
CD
K A Y B O J E S E N O G H E L G E R E F N
Harlekin, Pjerrot og Columbine. Tre sprællemænd afbemalet træ. Pjerrot med mærkat "Kay Bojesen, eneret". Harlekin sign. Helge Refn. H. ca. 61. (3)
Proveniens: Hidrørende fra Bojesens eget værksted.Afbildet
8.000-10.000
BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756
686 684
685
687
681
CD
K A Y B O J E S E N
f. 1886, d. 1958
Sælunge af bemalet gips. Sign.Kay Bojesen "For sjov og sælskab".17 x 27 x 23.
Afbildet
2.500
682
J E N S H . Q U I S T G A A R D
f. Kbh. 1919
12 dækketallerkener af wengé. Alleguldstemplet monogram, KronjydenDanmark. H. 2. Diam. 27,5. (12).
Afbildet
6.000-8.000
683
K A Y B O J E S E N
f. 1886, d. 1958
Stort lokomotiv med to tilhørendetogvogne med aftagelige tag afbøg. Stemplet Kay Bojesen Eneret.L. 44 og 51. (3)
Afbildet
8.000
684
CD
K A Y B O J E S E N
f. 1886, d. 1958
Hare af turkis- og hvidbemalettræ. Stemplet Kay Bojesen, Denmark, Copyright. H. 15.
4.000-6.000
685
CD
K A Y B O J E S E N
f. 1886, d. 1958
Hare af hvid- og lyserødt bemalettræ. Stemplet Kay Bojesen, Denmark, Copyright. H. 15.
Proveniens: Hidrørende fra Bojesenseget værksted. Afbildet
4.000-6.000
686
CD
K A Y B O J E S E N
f. 1886, d. 1958
Hare af lyserødt- og hvidbemalettræ. Stemplet Kay Bojesen, Denmark, Copyright. H. 15.
4.000-6.000
687
CD
K A Y B O J E S E N
f. 1886, d. 1958
Stor soldat med gevær med bajonetog sværd af polykromt bemalet træ.H. 109.
12.000-15.000
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
689
690 688
691
688
CD
A L F R E D K L I T G A A R DO G M A R I A V I K T O R
Skrin af palisander med indsatser. StempletKlitgaard, Denmark. Dekoreret med poly-kromt emaljearbejde på låget. Sign. mono-gram MV. 30 x 22 x 8.
Afbildet
6.000-8.000
689
CD
Afbildet
6.000-8.000
690
CD
Skrin af palisander med indsatser. StempletKlitgaard, Denmark. Dekoreret med poly-kromt emaljearbejde på låget. Sign. mono-gram MV. 30 x 15 x 6.
Afbildet
6.000-8.000
691
CD
Afbildet
6.000-8.000
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
693
692
694
692
P A B L O P I C A S S O
f. Malaga 1881, d. Mougins 1973
"Visage". Slank kande af fajance, dekoreret med sort,lys og mørk brun begitning på hvid bund i form afansigt. Stemplet samt betegnet Edition Picasso, Madoura Plein Feu. Udført i 500 expl. H. 31.
Litteratur: Alain Ramié nr. 288. Afbildet
40.000
693
P A B L O P I C A S S O
"Tête de chèvre de profil". Ovalt fad af fajance, formeti relief med gedehoved i profil, dekoreret med poly-krom glasur og begitning. Stemplet Madoura PleinFeu, Empreinte original de Picasso. Formgivet i 1952.Udført i 250 expl. L. 51. B. 32.
Litteratur: Georges Ramié nr. 401.Litteratur: Alain Ramié nr. 146. Afbildet
80.000
694
K Ä H L E R
Stort fad af lertøj, dekoreret med kohornsbegitningmed blomster og bladmønster i grønt, rødbrunt, okkerog mørkebrunt. Sign. monogram HAK Danmark. H. 12. Diam. 54.
Afbildet
5.000
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
695
697
695
CD
T O S O , M U R A N O
Skulptur med tre kupler af klart glas, heri runde former af rødt glas med guld ogbobler. Sign. Toso, Murano. H. 89.
Afbildet
15.000
696
CD
I N G E B O R G L U N D I N
f. 1921, d. 1992
"Ariel" skål af klart glas med felter i blåt. Indgraveret Orrefors, Ariel Nr. 663 N, IngeborgLundin. Udført i 1964. H. 10,5. Diam. 21.
Afbildet
5.000-7.000
698
697
P E R L Ü T K E N
f. 1916, d. 1998
Stor dråbeformet vase af koboltblåt blæst glas. IndgraveretHolmegaard, monogram PL, 15472. Udført ca. 1955. H. 42.
Afbildet
6.000
698
F U L V I O B I A N C O N I
f. Padua 1915, d. 1996
"Fazzoletto" vase af glas med gult overfang og hvidt under-fang. Syrestemplet Venini, Murano, Italia. H. 27.
Afbildet
6.000
696
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
699
700
701
699
R E N É L A L I Q U E
f. Ay (Marne) 1860, d. 1945
"Perruches". Art nouveau skål af opaliseret rødpatineret glas, form-støbt med motiv af undulater og blomstrende grenværk. Mærket R.Lalique, France. Med sølvmontering, mærket Leitao & IR Titulo.Formgivet 1931. Udført 1931-1947. Diam. 24.
Litteratur: Felix Marcilhac: "René Lalique 1860-1945", 1994. S. 302. Afbildet
20.000
700
R E N É L A L I Q U E
f. Ay (Marne) 1860, d. 1945
"Senart". Art nouveau vase af opaliseret rødpatineret glas, form-støbt med egern og grenværk. Mærket R. Lalique, France. Form-givet 1934. Udført 1934-1947. Med sølv montering, mærket medAo sfinx i ramme, Leitao & IR Titulo. H. 21.
Litteratur: Felix Marcilhac: "René Lalique 1860-1945", 1994. S. 459. Afbildet
20.000
701
D A U M N A N C Y
Cylinderformet vase af polykromtglas, slebet i form af vinranker meddruer, applikeret med krybende snegl.Inderfang af klart glas. Indgraveretsign. Daum Nancy, Lothringen kors.H. 33.
Under bunden mærkat fra ACO, Øbro.Afbildet
30.000-40.000
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
702
T H O R V A L D B I N D E S B Ø L L
f. København 1846, d. sst. 1908
Skønvirkevase af lertøj, modelleret i relief med organiske orna-menter, dekoreret med brun, blå og grøn glasur. Sign. monogram1888. Udført hos Johann Wallmanns værksted, Utterslev. H. 30.Litteratur: Brandes, Nørregård-Nielsen og Wivel: "Thorvald Bindesbøll: Ceramic Works", Rhodos 1997, typen gengivet helsidesi farver s. 65.Proveniens: Museumsinspektør Bente Skovgaards samling. Afbildet 18.000-20.000
703 CD
H U G O L I I S B E R Gf. København 1896, d. 1958
Odder og fisk. Figurgruppe af stentøj, dekoreret med sung glasur.Sign. monogram, stemplet Saxbo. H. 25.Afbildet 6.000
702
703
704
705
705 S I G N E S T E F F E N S E N O GJ E N S T H I R S L U N D , K Ä H L E RTrearmet kandelaber af lertøj i skønvirke-stil, dekoreret med rød lustre glasur. Petro-leumslampe af lertøj, dekoreret med rødlustre. Samt lille bonbonniere af lertøj, dekoreret med fugl i rød lustre på hvidbund. Alle sign. HAK. H. 27. H. inkl. monte-ring 21. H. 3,5. Diam. 11. (3).Litteratur: Ane Maria & Annimi Holst Schmidt:"Kähler og keramikken", 2001, et par tilsvarendekandelabre er gengivet s. 79, fig. 60. Afbildet 5.000
704 K A I N I E L S E Nf. Svendborg 1882, d. Frederiksberg 1924
"Eventyrskrinet". Gennembrudt lågvase af lertøj, dekoreretmed hvid mat glasur. Sign. Kai Nielsen. Udført til Dansk Kunst-handel mellem 1917 og 29. H. 31; samt "Store Leda". Figur-gruppe af lertøj, dekoreret med grå "krakelé" glasur. H. 14. (2).Litteratur: Ane Maria & Annimi Holst Schmidt: "Kähler og keramikken", 2001, modellerne gengivet s. 98, fig. 73.Proveniens: Skrinet var en personlig gave til nuværende ejersmoder fra kunstneren. Afbildet 5.000
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
15BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756
707
708
706
706 T H O R V A L D B I N D E S B Ø L Lf. København 1846, d. sst. 1908
Gulvvase af brændt lertøj, modelleret i let relief med stili-serede mønstre, dekoreret med gul, hvid og brun glasur.Sign. monogram 1895. Unika. H. 48.Aros - Aarhus Kunstmuseum, Århus har en tilsvarende model,denne dog fra 1896. Afbildet 50.000-60.000
707 T H O R V A L D B I N D E S B Ø L Lf. København 1846, d. sst. 1908
Stor krukke af brændt lertøj, indridset med stiliserede møn-stre, dekoreret med gul og brun flydeglasur. Sign. mono-gram Aug 1888 samt Dekorationsforeningens drage–motiv.Unika. H. 43.Litteratur: Karl Madsen: "Thorvald Bindesbøll", 1943, gengivet s. 29.Proveniens: Fru Sofie Lofthus. Afbildet 50.000
708 T H O R V A L D B I N D E S B Ø L Lf. København 1846, d. sst. 1908
Et par skønvirkekrukker af lertøj med fliget munding, dekoreret med letmetallisk olivengrøn glasur og indridsedestregornamenter. H. 32. (2).Proveniens: Museumsinspektør Bente Skovgaards samling.Afbildet 10.000-12.000
16 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
712
709
709 CD
B O D E W I L L U M S E Nf. København 1895, d. 1987
Stor lågvase af stentøj, dekoreret med okseblodsglasur.Låg applikeret med tilbagelænet kvinde og putti. Sign.monogram, Kgl. P. 20790, låg sign. monogram, Kgl. P.20793. H. 27. Afbildet 30.000
710 CD
C A R L H A L I E Rf. 1873, d. 1948
Fad og vase af stentøj, dekoreret med hhv. okseblods-glasur og sandfarvet glasur i lyse og mørke nuancer. Sign.hhv. monogram, Kgl. P. og monogram, Kgl. P., 15-6 1931.Unika. Fad: H. 6. Diam. 35. Vase: H. 29. (2). Afbildet 8.000
711
710
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
711 CD
N I L S T H O R S S O Nf. Eslöv 1898, d. 1975
Skål af stentøj, dekoreret med lys blå glasur med violetislæt. Sign. monogram, Kgl. P. Unika. H. 11. Afbildet 4.000-6.000
712 CD
J A I S N I E L S E Nf. København 1885, d. Hellerup 1961
"Pontius Pilatus", 1927. Figurgruppe af stentøj, dekoreretmed okseblodsglasur med turkist islæt. Sign. Jais 27, 20123Kgl. P. H. 58.Litteratur: Sigurd Schultz: "Nyere dansk billedhuggerkunst",1929, modellen gengivet s. 76.Litteratur: Kai Flor: "Jais Nielsen: keramik", 1938, gengivet s. [113].Litteratur: Esbjørn Hiort: "Moderne dansk keramik", 1955, modellen gengivet helsides i farver s. 35, omtalt. Afbildet 12.000-15.000
17BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756
713
715
716 714
713 CD
Stor lågvase af stentøj, dekoreret med okseblodsglasur.Låg applikeret med mand, løve og slange i kamp. Sign.monogram, Kgl. P. 20622, låg sign. monogram, Kgl. P.H. 40. Afbildet 30.000
714 O I V A T O I K K Af. Viipuri, Finland 1931
Oval vase af porcelæn med firsidet munding, dekoreret medlys og mørk okseblodsglasur i felter på hvid bund. Sign. OivaToikka, 67/150, Rörstand Sweden. Udført 1960'erne. H. 8.Afbildet 3.000
715 CD
H A N S A D O L F H J O R T Hf. Bornholm 1878, d. 1966
Vase af stentøj med lille munding, dekoreret med flydendeokseblodsglasur med grønt islæt på bordeaux bund. Sign.L. Hjorth samt monogram. Udført ml. 1900 og 1920. H. 19. Afbildet 4.000-6.000
716 S T I G L I N D B E R Gf. 1916, d. 1982
Vase af stentøj med trompetformet munding,dekoreret med grøn og okseblodsglasur og stempelprægetmønster. Sign. Stig L, Gustavsberg. Udført i 1970'erne. H. 20. Afbildet 5.000
18 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
717
718
717 CD
K R E S T E N B L O C H O G K N U D A N D E R S E NLågvase af stentøj, dekoreret med okseblods-glasur. Sign. monogram, Kgl. P. Låg og stand afpatineret og poleret bronze. Begge sign. Kgl. P.samt monogram KA for Knud Andersen. Form-givet 1954. Unika. H. ialt 26.Afbildet 60.000-80.000
718 J U S T A N D E R S E Nf. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943
Bådformet skål af brunpatineret bronze. Utydeligt stemplet,dessin B 86. H. 18. L. 31,5. B. 19.Afbildet 25.000
719 CD
N I E L S H A N S E N - J A C O B S E Nf. Vejen 1861, d. sst. 1941
Vase af lertøj, dekoreret med brun glasur, indvendigt medblå løbeglasur. Sign. monogram. Unika. H. 12-13. Afbildet 5.000
719
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
19BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756
720
721
720 CD
C A R L H A L I E R O G K N U D A N D E R S E NLågvase af stentøj, dekoreret med mørk okseblodsglasur.Sign. monogram, Kgl. P. Låg og stand af patineret og delvispoleret bronze. Begge stemplet monogram KA for KnudAndersen. Unika. H. ialt 29. Afbildet 100.000
721 CD
K R E S T E N B L O C H O G K N U D A N D E R S E NLågvase af stentøj, dekoreret med okseblodsglasur. Sign.monogram, Kgl. P., 017. Låg af patineret og poleret bronze.Stemplet Kgl. P. samt monogram KA for Knud Andersen. Udført i 1955. Unika. H. ialt 18. Afbildet 20.000-25.000
20 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
722
727 725
726
723 724
722 B O D E W I L L U M S E Nf. København 1895, d. 1987
Firsidet lågkrukke af stentøj med ører, lågknop i form afmand og kvinde i høet, dekoreret med sung glasur. Sign.monogram, Kgl. P. 20792. H. 37. Afbildet 6.000-8.000
723 T I N O SSkål af poleret bronze, 1930’erne. Sign. Tinos, Ægte bronze,Made in Denmark. H. 18. Diam. 22. Afbildet 4.000-6.000
724 J U S T A N D E R S E Nf. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943
To balusterformede vaser af grønpatineret bronze på firsidet fod. Stemplet monogram G.A.B. for Goldsmed-jarnas Aktie Bolag, Sverige, Brons, 43, ca. 1930. H. 18. (2).Afbildet 6.000-8.000
725 J U S T A N D E R S E Nf. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943
Pokal vase af grøn- og brunpatineret bronze.Stemplet monogram G.A.B. for GoldsmedjarnasAktie Bolag, Sverige, Brons 47. H. 19.Afbildet 5.000
726 J U S T A N D E R S E Nf. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943
Bordlampe af grøn- og brunpatineret disko-metal på firsidet fodstykke, kannelleret korpus.Fatning af sort bakelit. Stemplet monogramJust A, Danmark, dessin nr. 1859, ca. 1935. H. inkl. montering 46. Afbildet 8.000
727 F U G L S A N GEt par art deco lågkrukker af patineret bronze,riflet korpus og låg med stiliseret blomster ornamentik. H. inkl. låg 10. (2).Afbildet 6.000
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
21BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756
732
731
730
729
728
728 CD
C A R L H A L I E R O G K N U D A N D E R S E NLågvase af stentøj med riller, dekoreret med sung glasur. Sign. mono-gram, Kgl. P. Låg og stand af patineret og poleret bronze. Beggestemplet Kgl. P. samt monogram KA for Knud Andersen. Unika. H. ialt 32. Afbildet 25.000-30.000
729 J U S T A N D E R S E Nf. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943
Lille vase af grønbrunpatineret bronze, slank hals og to svungne ører.Stemplet monogram Just A, Danmark, dessin B1746. H. 18. Afbildet 8.000
730 J U S T A N D E R S E Nf. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943
Vase af brun og grønpatineret bronze, kugleformet korpus og slankhals, dessin B 1411. Sign. monogram. H. 17. Afbildet 15.000
731 J U S T A N D E R S E Nf. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943
Skål af brunpatineret bronze med knop hvorpå figur ridendepå fisk. Stemplet monogram Just A, Denmark, dessin B 37 X. H. 11. Diam. 21. Afbildet 10.000-12.000
732 CD
C A R L H A L I E R O G K N U D A N D E R S E NLågvase af stentøj, dekoreret med sung glasur. Sign. mono-gram, Kgl. P. Låg og stand af patineret og forgyldt bronze.Sign. Kgl. P. samt monogram for Knud Andersen. Unika. H. ialt 23. Afbildet 25.000-30.000
733 J U S T A N D E R S E Nf. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943
Skål af grønpatineret bronze,poleret inderside. Stemplet mono-gram Just A, Denmark, dessin nr.B161. H. 6,5. Diam. 16. 5.000
22 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
734
736
735
734 CD
C A R L H A L I E R O G K N U D A N D E R S E NLågvase af stentøj, dekoreret med sung glasur.Sign. monogram, Kgl. P. 961. Låg og stand af patineret og poleret bronze. Stemplet Kgl. P.samt monogram KA for Knud Andersen. Unika. H. ialt 34. Afbildet 60.000-75.000
735 CD
U B E K E N D T K U N S T N E RO G K N U D A N D E R S E NLågvase af porcelæn, dekoreret med grøn glasur.Mærket i bunden, SK8 E, Kgl. P. 2901. Låg ogstand af delvist mørkpatineret bronze. Beggestemplet Kgl. P. samt monogram KA for KnudAndersen. H. i alt 22. Afbildet 8.000
736 T I N O SLågskål af patineret bronze, 1930'erne. Låg grøn-patineret med rund knop. Sign. Tinos, Ægte bronce,Made in Denmark. H. 13. Diam. 17.Afbildet 12.000-15.000
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
23BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756
738
737
737 CD
C A R L H A L I E R O G K N U D A N D E R S E NLågvase af stentøj, dekoreret med grøn ogbrun glasur. Sign. monogram, Kgl. P., 47/10.Låg og stand af patineret og poleret bronze.Begge stemplet Kgl. P. samt monogram KAfor Knud Andersen. Unika. H. ialt 30. Afbildet 50.000
738 P A T R I C K N O R D S T R Ö M O G G E O R G T H Y L S T R U PVase af stentøj, dekoreret med grønlig ogbrun glasur. Sign. monogram, 6-6 1922,Kgl. P. Stand af mørkpatineret bronze,stemplet Kgl. P. 8.6.22. H. inkl. stand 25. Afbildet 6.000-8.000
739 C H R I S T I A N K R O N M A N N O V E S E NKugleformet vase af grønpatineret bronze, polerede kranse ved mundingen. Sign. Chr.K. Ovesen, Bronce. H. 13.Sølvsmed Christian Kronmann Ovesen arbej-dede på Just Andersens værksted i 1920'erneog 30'erne. Afbildet 12.000
739
24 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
740
741
742
740 J U S T A N D E R S E Nf. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943
Vase af brunpatineret og poleretbronze med trompetformet munding,indgraveret bladornamentik. Stemp-let monogram Just A, Denmark, dessinB73. H. 20. Afbildet 40.000
741 CD
U B E K E N D T K U N S T N E RO G K N U D A N D E R S E NLågvase af porcelæn, dekoreret med celadon glasur. Mærket Kgl. P., 1/2901, SK8. Låg og stand af delvis patineret bronze. Begge stemplet Kgl. P. samt mono-gram KA for Knud Andersen. H. 20. Afbildet 15.000
742 CD
U B E K E N D T K U N S T N E RO G K N U D A N D E R S E NLampe af stentøj, dekoreret med okseblodsglasur. Betegnet Kgl. P., 1-9 1927. Montering og stand af patineret og poleret bronze. Stand stemplet mono-gram KA for Knud Andersen. H. ialt og inkl. fatning 41. Afbildet 15.000-18.000
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
25BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756
743
744
743 P A T R I C K N O R D S T R Ö M O G G E O R G T H Y L S T R U PLågvase af stentøj, dekoreret med okseblodsglasur med grønligtislæt. Sign. monogram, S 21, Kgl. P. Låg af patineret bronze, appli-keret med forgyldt blad. Udført af Georg Thylstrup. Unika. H. ialt 19.Afbildet 50.000
744 CD
E F F I E H E G E R M A N N - L I N D E N C R O N Ef. Hillerød 1860, d. Frederiksberg 1945
Ægformet vase af porcelæn med lille munding, modelleret i reliefmed fugle og bladværk, dekoreret med lys blå krystalinsk glasur påblågrønlig bund. Sign. B&G Danmark, 161/1... samt delvis utydeligsignatur og nummerering. H. 20. Diam. 12.Afbildet 15.000
26 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
745 CD
A X E L S A L T Of. København 1889, d. Frederiksberg 1961
"Den Tingene iboende Kraft"/"Kraftens Kerne", 1956. Skulp-tur af stentøj med tre kegleformede rør opskydende fra basei knoppet stil, dekoreret med mørk okseblodsglasur medgrønt på keglespidser og udspring. Sign. Salto 1956, Kgl. P.21385. H. 133.Litteratur: "Salto: Ceramiques. Tissus imprimés. Art Gra-phique", udstillingskatalog fra Maison du Danemark, Paris,1956, skitsen til skulpturen er gengivet på omslaget. Desudenfotografi af Salto, betragtende skulpturen efter brændingen iovnen, se foto.Litteratur: Lars Dybdahl: "Axel Salto: Det brændende nu",1989, modellen gengivet s. 79, kat. nr. 251, skulpturen er om-talt s. 22. Citat: "Det spirende princip blev i 50'erne kraftfuldtkonkretiseret [...] i skulpturerne, der overgribende tematiserer"Den tingene iboende kraft" og "Kraftens kerne". Store kegle-formede rør i opskydende formationer var dette syntetiseredeslutstadies magiske og monolistiske varetegn; abstrakte, menikke associationsfrie materialiseringer af et idéindhold, derforenede inspiration fra den naturvidenskablige atomforsk-ning med orientalsk influeret mysticisme. De er mindes-mærker i Saltos keramik". Afbildet 300.000-400.000
27BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756745
28 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
746
748
747
748 A X E L S A L T Of. København 1889, d. Frederiksberg 1961
Skål af stentøj, modelleret i riflet stil, dekoreret med lys æggeskalsglasur. Sign. Salto, Kgl. P. 20716. H. 14. Diam. 23.Litteratur: Pierre Lübecker: "Salto", Privattryk, 1952, enmindre model gengivet heri. Afbildet 8.000
746 A X E L S A L T Of. København 1889, d. Frederiksberg 1961
Vase af stentøj, formet i "levende sten", dekoreret med sungglasur med grønt islæt. Sign. Salto, Kgl. P. H. 24. Afbildet 20.000
747 CD
H E L G E C H R I S T O F F E R S E Nf. København 1925, d. 1965
Stor vase af stentøj, formet i relief med ansigter og bladværk,dekoreret med celadon glasur. Sign. monogram, Kgl. P. Unika.Udført 1948-54. H. 30. Diam. 26. Afbildet 10.000
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
29BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756
751
749
749 A X E L S A L T Of. København 1889, d. Frederiksberg 1961
Stor gulvvase af stentøj, modelleretmed fugle, frugter og grenværk, dekoreret med sung glasur. Sign. Salto,Kgl. P. 20250. Udført i 1954. H. 33.Afbildet 80.000-100.000
750 A X E L S A L T Of. København 1889, d. Frederiksberg 1961
Vase af stentøj, modelleret med frugter og grenværk, dekoreret med brun glasur. Sign. Salto, Kgl. P. H. 15.Litteratur: "Det brændende nu: Axel Salto", 1989, modellengengivet s. 18, kat. nr. 132. Afbildet 15.000-18.000
751 A X E L S A L T Of. København 1889, d. Frederiksberg 1961
Gulvvase af stentøj, formet i relief med frugter og gren-værk, dekoreret med blå og lys violet glasur. Udført i1930'erne, sandsynligvis 1931 på Saxbo's værksted. Uty-delig signatur Salto og årstal pga. nedslebet bund. H. 27. Afbildet 50.000
750
30 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
753
754
752
752 A X E L S A L T Of. København 1889, d. Frederiksberg 1961
Stor kolbeformet vase af stentøj, formet i knop-pet stil med vertikale knopper, dekoreret medsolfatara glasur. Sign. Salto, Kgl. P. Udført i1949. H. 27.Litteratur: Pierre Lübecker: "Salto", Privattryk,1952, modellen gengivet heri Litteratur: Axel Salto: "Den spirende stil", model-len gengivet s. 70.Litteratur: "Det brændende nu: Axel Salto", udstil-lingskatalog, kat. nr. 147, modellen gengivet hel-sides s. 23.Litteratur: Robin Hecht: "Scandinavian art potteryDenmark & Sweden", 2000, modellen gengivet s. 19. Afbildet 30.000-40.000
757
758 756
753 A X E L S A L T Of. København 1889, d. Frederiksberg 1961
Vase af stentøj, formet med frugter ogbladværk, dekoreret med brun glasur.Sign. Salto 1935, nr. 3593. H. 15.Litteratur: "Det brændende nu: Axel Salto",1989, modellen gengivet s. 18, kat. nr. 132.Afbildet 15.000-18.000
754 A X E L S A L T Of. København 1889, d. Frederiksberg 1961
Skål af stentøj, formet i let relief i "levende sten", dekoreret med solfataraglasur. Sign. Salto, Kgl. P. H. 8,5. Diam. 16. Afbildet 5.000
31BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756
755
755 A X E L S A L T Of. København 1889, d. Frederiksberg 1961
Stor gulvvase af stentøj, formet med fugle og gren-værk i relief, dekoreret med okseblodsglasur medgrønt islæt. Sign. Salto, Kgl. P. 20250. H. 35. Afbildet 75.000-100.000
756 A X E L S A L T Of. København 1889, d. Frederiksberg 1961
Vase af stentøj, formet i knoppet stil, dekoreret medmørk blå glasur. Sign. Salto 1930, mrk. for Carl Haliersværksted: Københavns Stentøjsbrænderi. H. 19.Litteratur: Axel Salto: "Salto's keramik", 1930, model-len gengivet fig. 11. Afbildet 12.000-15.000
757 A X E L S A L T Of. København 1889, d. Frederiksberg 1961
Vase af porcelæn, formet med store blade i relief, dekoreret med celadon glasur. Sign. Salto, Kgl. P. H. 25. Afbildet 4.000-6.000
758 CD
Lågkande af stentøj, ovalt korpus med striber i relief,låg applikeret med drage, dekoreret med solfataraglasur. Sign. monogram, Kgl. P. 26-1-49. Unika. H. 17. Afbildet 5.000
32 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
760
761
759
759 A X E L S A L T Of. København 1889, d. Frederiksberg 1961
Vase af stentøj, formet med frugter og grenværk, dekoreret med brun og solfatara glasur. Sign. Salto,Kgl. P. H. 15.Litteratur: "Det brændende nu: Axel Salto", 1989, modellen gengivet s. 18, kat. nr. 132. Afbildet 20.000
760 A X E L S A L T Of. København 1889, d. Frederiksberg 1961
Vase af stentøj, formet i knoppet stil, dekoreret medmørk brun, beige og grønlig glasur. Sign. Salto, Kgl.P., 21329. H. 24. Afbildet 20.000-25.000
761 A X E L S A L T Of. København 1889, d. Frederiksberg 1961
Stor vase af stentøj, formet i relief med blomster oggrenværk, dekoreret med brunlig og grønlig glasurmed blåt islæt. Sign. Salto 1930 samt mærke fra CarlHalier, Københavns Stentøjsbrænderi. H. 29,5.Litteratur: Axel Salto: "Salto's keramik", 1930, model-len gengivet fig. 14 og fig. 25.Litteratur: "Det brændende nu: Axel Salto", 1989, kat.nr. 119, modellen gengivet s. 75.Afbildet 25.000-30.000
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
33BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756
762
762 CD
"Aktæon", ca. 1933. Skulpturel maske af stentøj, dekoreret med solfatara og brun glasur. Sign. Saltopå bagsiden. Mærket Kgl. P. indeni. H. 40.Litteratur: Axel Salto: "Den spirende stil", modellengengivet s. 81.Litteratur: Paul la Cour: "Axel Salto: Et udvalg af billeder",Vor Tids Kunst, bd. 32, 1940, modellen gengivet s. 43.Litteratur: Pierre Lübecker: "Salto", Privattryk, 1952,modellen gengivet heri. Litteratur: Lulu Salto Stephensen: "Axel Salto". I: Weilbach: Dansk Kunstnerleksikon", bd. 7, 1998. Citats. 255: "Axel Salto havde både et konkret og et metafy-sisk forhold til naturen og dens forekomster. Dette af-
spejler sig i et rigt facetteret og yderst produktivt virkeinden for mange forskellige medier, først og fremmest imaleri, grafik og stentøj, men også som skribent, illu-strator m.m. I de klassiske myter fandt han forvand-lingsmotiver, der gengav øjebliksdramaet. I Aktæon,mytemennesket, der som straf forvandles til hjort forøjnene af os, fandt han et motiv, hvis ekspressive mu-ligheder afprøvedes både i maleri, grafik og keramik. Iplastikkens udtryksmidler fik dette forvandlingsdramadybere intensitet. Det er karakteristisk, at Salto i sti-gende grad forlod maleriet til fordel for det keramiskeudtryk. Særligt her, i den keramiske skulptur, forløsteshans dekorative sans og hans alvorlige afsøgning afkraftens energi samt vilje til at synliggøre den levendeproces".Afbildet 80.000-100.000
34 BRUUN RASMUSSEN BREDGADE AUKTION 756
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
764
763
KU
NS
TH
ÅN
DV
ÆR
K
763 N I E L S N O R V I L20. årh.
"Uglevase", 1915. Stor gulvvase af terracotta, deko-reret med sortglaserede ugler i relief på blå bund, indersiden med gul glasur. Stemplet på indersidenved mundingen P. Ipsen, Kjøbenhavn, 750. H. 60.Litteratur: Kathrine Jørgensen og Bente Holst: "Et keramisk Eventyr: P. Ipsens Enke [...]", en anden versiongengivet helsides i farver s. 126. Afbildet 20.000-25.000
764 CD
P E T E R B R A N D E Sf. Assens 1944
Stor krukke af stentøj, dekoreret i let relief medpolykrom glasur. Sign. Brandes, V 98. H. 93. Afbildet 35.000
sølv
torsdag den 6. aPril
katalog nr. 765 - 781
SØ
LV
766
767
765
765
G E O R G J E N S E N
f. Rådvad 1866, d. Hellerup 1935
Kaffe-/teservice af delvist hammerslået sterlingsølv,bestående af tekande, kaffekande, flødekande samtsukkerskål, pæreformet korpus med perlekanter,stjerthanke samt lågknopper af ibenholt. Georg Jensen dessin 80 B og A, efter 1945, 1933-1944 samt1925-1932. Vægt 1250 gr. (4).
Afbildet
20.000-30.000
766
G E O R G J E N S E N
Lågkasserolle af hammerslået sterlingsølv udført iperioden 1945-1952, stjerthank samt lågknop afibenholt. Georg Jensen dessin 55c. Vægt 660 gr.
Afbildet
8.000
767
H A R A L D N I E L S E N
f. Baars 1892, d. 1977
Diverse dele "Pyramide" bestik afsterlingsølv, bestående af 3 mid-dagsskeer, 20+14 frokostgafler, 20frokostknive, 20 dessertskeer, 7bouillonskeer, 14 kagegafler, 11 te-skeer, 14 kaffeskeer, 2 pålægsgaf-ler, 1 smørkniv samt 8 diverse ser-veringsdele. Graveret med mono-gram. Georg Jensen, forskelligtstemplet. Vægt exclusiv dele medskafter af sølv 4450 gr. (134).
Tegnet i 1926.Litteratur: Lise Funder, "Dansk sølv20. århundrede" gengivet og omtalt s. 70. Afbildet
40.000
SØ
LV
769
769
768
769
E V A L D N I E L S E N
f. 1879, d. 1958
Evald Nielsen: Stort bestik "No. 6" af sterlingsølv, bestående af12 middagsgafler, 12 middagsskeer, 22 middagsknive, 12bouillonskeer, 14 frokostgafler, 13 dessertskeer, 12 kagegafler, 12frugtknive, 12 teskeer, 21 kaffeskeer, stegegaffel, 2 kartoffelske-er, 2 sauceskeer, stor serveringsske, smørsauceske, sukkerstrøske,kompotske, 2 smørknive, 2 saltskeer, 2+3 pålægsgafler, lagkage-kniv, 2 forskellige serveringsspader samt mindre serveringsspade.Alle dele graveret med monogram. Vægt 5045 gr.(164).
Afbildet
40.000-50.000
768
N . G . H E N R I K S E N
Skønvirke bordlampe af sterlingsølv udført ca. 1915-1920, vaseformet korpus støbt med tidsler og insekter. Stemplet A.Michelsen, København. H. 32.
N. G. Henriksen (1855-1922) var uddannet både billedhugger,snedker og glasstøber og fungerede som værkstedfører hos A. Michelsen, hvor han arbejdede sammen med navne som HaraldSlott-Møller og Thorvald Bindesbøll.Litteratur: Lise Funder, "Dansk sølv 20. århundrede", s. 39.Litteratur: Ole Wanscher, "A. Michelsen og dansk Sølvsmedekunst1841-1941", 1941, s. 44, vase med lignende motiv gengivet s. 88. Afbildet
20.000-25.000
SØ
LV
770
770
A N T O N M I C H E L S E N
Aktiv fra 1893
Art Deco bordlampe af sølv udført 1927, bestå-ende af tre cylindriske lysarme med separat fat-ning, rund glat skærm af messing og sølv, på rundtfodstykke. Stemplet på fodstykke A. Michelsen, København. H. 34.
Det er uvist hvem der har tegnet denne særprægedelampe for A. Michelsen, men med en formgivning derlæner sig op ad den franske Art Deco kunne et budvære Harald Folmer Gross, der leverede flere forlægtil større korpusarbejder til bl.a. A. Michelsen i1920'erne og 1930'erne. Litteratur: "Nyt Tidsskrift for Kunstindustri 1929". Afbildet
50.000
771
K A Y B O J E S E N
f. 1886, d. 1958
Krydderisæt af sterlingsølv med tilhørendeskeer udført i 1950'erne, glat korpus, ind-vendig forgyldning samt glasindsats, påunderfad af teak. Mærkat i bund fra KayBojesens Sølvsmedie. Vægt 515 gr.
I 1950'erne fremstillede Kay Bojesen enrække serveringsdele af sølv med tilhørendeteak bakker, der passede perfekt i formentil korpuset. Bojesen følte sig som sølv-smed og blev med sin række af funktioneltkorpussølv en fremtrædende eksponent forat skabe smukke hverdagsting af god kva-litet.Litteratur: Lise Funder, "Dansk Sølv 20. århundrede", 1999, omtalt s. 107-108.Litteratur: Henrik Sten Møller, "Kay Bojesen", 1983, s. 30-31. Afbildet
15.000-20.000
771
772
772
H A R A L D N I E L S E N O G J O H A N R O H D E
Art Deco kaffeservice af sterlingsølv udført i perioden1925-1932, bestående af kaffekande, flødekandesamt sukkerskål, glat korpus, profileret låg, let koniskehøje lågknopper samt stjerthanke i ibenholt. Samtoval bakke af sterlingsølv udført i perioden 1915-1927, 2 brede hanke ilagt ibenholt. Georg Jensen dessin 736 samt bakke 506. Vægt 1670 gr. (4)
Der er en tydelig lighed mellem kaffeservicets strengeudformning og Harald Nielsens så velkendte "Pyramide"bestik, tegnet i samme periode. Johan Rohdes bakke erligeledes et ypperligt eksempel på dansk Art Deco med en detalje i hankenesom er typisk for netop Rohdes sublime håndværk.Afbildet
80.000
SØ
LV
773
774
773
H A R A L D N I E L S E N
f. Baars 1892, d. 1977
Et par kandelabre af let hammerslået sterlingsølvudført i perioden 1945-1951, stamme med stiliseretbladværk, fem svungne lysarme, ovale fodstykker.Georg Jensen dessin 537 A. Vægt 2070 gr. H. 23. (2).
Afbildet
80.000
774
H A R A L D N I E L S E N
f. Baars 1892, d. 1977
Kandelaber af let hamret sterlingsølv udført i perioden 1933-1944, stamme med stiliseret blad-værk, fem svungne lysarme, ovalt fodstykke. GeorgJensen dessin 537 A. H. 23.
Afbildet
30.000-40.000
777
776
775
775
CD
K A R L G U S T A VH A N S E N
f. Kolding 1914
Tekande af sterlingsølv udført i1972, glat ovalt let konisk korpusmed skråt afskårne sider, hank oglågknop af ben. Stemplet HansHansen design 486. Vægt 720 gr.H. 13.
Tekanden er tegnet i 1954. Litteratur: Karl Gustav Hansen,Sølv/Silber 1930-1994, Museet påKoldinghus 1994. Lignende afbildets. 50. Afbildet
60.000
776
H E N N I N G K O P P E L
f. København 1918, d. sst. 1981
Teservice af sterlingsølv udført efter 1945, beståendeaf tekande, flødekande samt sukkerskål, glat korpus,hank af træ. Georg Jensen dessin 1017. Vægt 1195 gr. (3).
Tegnet i 1952.Litteratur: Lise Funder, "Dansk Sølv 20. århundrede",gengivet og omtalt s. 160.Litteratur: Janet Drucker, "Georg Jensen - a Traditionof Splendid Silver" gengivet og omtalt s. 230. Afbildet
30.000-40.000
777
H A R A L D N I E L S E N
f. Baars 1892, d. 1977
Oval brødkurv af let hammerslået sterlingsølv udførti perioden 1933-1944, svungen bådformet korpusmed to hanke. Georg Jensen dessin 761 B. Vægt 600 gr. L. 28,5.
Tegnet i 1935.Litteratur: Jørgen E. R. Møller, Georg Jensen - The Danish Silversmith, lignende afbildet s. 47.Litteratur: Smithsonian, "Georg Jensen Silversmithy",lignende afbildet nr. 112.Afbildet
15.000-18.000
SØ
LV
779
778
781
778
H A R A L D N I E L S E N
f. Baars 1892, d. 1977
"Pyramide" bestik af sterlingsølv bestående af 6 mid-dagsgafler, 14 middagsknive, 2 middagsskeer, 14 fro-kostgafler, 10 dessertskeer, 8 fiskegafler, 8 fiskeknive,3 kagegafler, 16 kaffeskeer, lagkagekniv, kartoffelske,flødeske, mindre kartoffelske, sauceske, større ogmindre kagespade, potageske, salatsæt, sukkertang,øloplukker samt 2 saltskeer. Georg Jensen flest dele1933-1945 samt delvis efter 1945. Vægt exclusiv dele med skafter af sølv 3165 gr. (95).
Tegnet i 1926.Litteratur: Lise Funder, "Dansk sølv 20. århundrede"gengivet og omtalt s. 70. Afbildet
30.000
779
J O H A N R O H D E
f. Randers 1856, d. Hellerup 1935
Mælkekande af sterlingsølv udført i perioden efter1945, hank med indlæg af elfenben. Georg Jensendessin 743. Vægt 445 gr.
Lignende Johan Rohde kande i Kunstindustrimuseetssamling. Afbildet
8.000-10.000
780
780
K A Y B O J E S E N
f. 1886, d. 1958
Oval skønvirke skål af sølv udført ca. 1915-1920, otte-delt korpus med hvælvede sider, på fire svungnevolutben. Vægt 735 gr.
Afbildet
8.000-10.000
781
S I G V A R D B E R N A D O T T E
f. 1907, d. 2002
Skål af sterlingsølv udført efter 1945, i bunden stili-seret blomst, rund riflet fod. Georg Jensen dessin 823. Vægt 280 gr. Diam. 16.
Afbildet
4.000
africana
torsdag den 6. aPril
katalog nr. 782 - 794
AF
RIC
AN
A
782
783
Katalognummer 782-785 hidrører fra Poul Larsen, alias "Congo-Larsen"s samling (født 1891). Poul Larsen sejlede som maskinmester på floderne i Belgisk Congo fra han var 19 til ca. 24 år. Tingene hjemført herfra tilDanmark før 1. verdenskrig.
785
784
782
To små stødtænder fra elefant. Udskå-ret med udstrakt slange. Belgisk Congo. L. ca. 45 og 46. (2).
Proveniens: “Congo-Larsen”s samling.Godkendelse og certifikat fra Miljømini-steriet medfølger. Afbildet
5.000
783
To stødtænder fra elefant. Udskåretmed snoet slange og bladværk. Belgisk Congo. L. 64 og 63. (2).
Proveniens: “Congo-Larsen”s samling.Godkendelse og certifikat fra Miljø-ministeriet medfølger. Afbildet
8.000
784
To knive af patineret metal, håndtag om-viklet med tynd, snoet metaltråd; samthalsring/betalingsmiddel af patineretmetal. L. 35 og 28. Ring: 21 x 17. (3).
Proveniens: “Congo-Larsen”s samling.Afbildet
5.000
785
Skjold af patineret og bemalet flet-værk. Håndtag af udskåret træ, fast-gjort med plantefibre; fire spyd samtsyv pile med spidser af jern, flere medmodhager. Skjold: H. 123. B. 58. Spyd: L. 178, 193, 193 og 202. Pile: L. 48-61. (12).
6.000-8.000
AF
RIC
AN
A
790 789
786
Pende maske af udskåret og sortpatineret træ,hovedbeklædning af stof og fletværk. Daterettil begyndelsen af 1900-tallet. Pende, Congo. H. 40.
Proveniens: Cobra kunstneren Mogens Ballessamling. Kopi af foto fra 1960'erne medfølgermed masken hængende på væggen.Afbildet
5.000-10.000
787
Baoule dansemaske af udskåret, rød- blå- ogsortbemalet træ med rester af hvid kaolin. Prydetmed armærker. Baule, Elfenbenskysten. H. 34.
Proveniens: Cobra kunstneren Mogens Ballessamling. Kopi af foto fra 1960'erne, hvor Ballesidder med med masken i hænderne, medfølger. Afbildet
10.000-15.000
788
Slank Kuba kop til palmevin af udskåret, smuktpatineret træ, korpus samt bunden rigt dekore-ret med udskæringer i stiliserede mønstre. Kuba, Congo. H. 24,5.
Proveniens: Carl Kjersmeiers samling.Proveniens: Derefter i Sundes samling. Afbildet
10.000-15.000
789
Væverulle af udskåret og sortpatineret træ, hoved i form af fuglehoved. Senoufo, Elfen-benskysten. H. 18.
Proveniens: Cobra kunstneren Mogens Ballessamling. Fotografi fra 1960'erne med objektetsom nr. 2 fra højre medfølger.Afbildet
3.000-5.000
790
Væverulle af udskåret og sortpatineret træ meden "Zamle" maske på toppen. Gouro, Elfenbens-kysten. H. 16.
Proveniens: Cobra kunstneren Mogens Ballessamling.Proveniens: Phillips auctions, London, 8. decem-ber 1992, kat. nr. 210.Afbildet
3.000-5.000
786
787
788
791
791
Stående kvindelig figur af sortpatineret træ, udsmykket med armærker. Senoufo, Elfenbens-kysten. Udført i begyndelsen af 1900-tallet. H. 38.
Udstillet: "Samlerens Kunstudstillinger", Sally Philipsensafricana samling, "Under Uret", København, august1935, kat. nr. 8.Proveniens: I kunstmaler Sally Philipsens samling. Solgtved dennes dødsboauktion hos Winkel & Magnussen,København, 1. oktober 1936, auk. nr. 202, kat. nr. 194,gengivet i kataloget s. 4. Katalog medfølger.Proveniens: Ved ovenstående auktion erhvervet af CarlKjersmeier. Gammelt foto fra Kjersmeiers samlingmedfølger. Dennes etiket påklistret under soklen.Proveniens: Derefter i Sundes samling. Afbildet
50.000-60.000
AF
RIC
AN
A
793
792
AF
RIC
AN
A
794
792
Baulé stående mandsfigur med hageskæg af udskåret, patinerettræ. Stemplet med hvidt bagpå 5914. Baulé, Elfenbenskysten.H. 58.
Proveniens: Carl Kjersmeiers samling. Formodentlig erhvervetaf denne eller tyskeren Hans Himmelheber "in situ" under eks-pedition til Fransk Vestafrika 1931-32.Proveniens: Billedhugger, Professor Einar Utzon-Franks sam-ling. Solgt ved dennes dødsboauktion, ABR auktion 67, kat. nr.584, 17. oktober 1955.Katalog og gammelt fotografi medfølger. Afbildet
30.000-40.000
793
Kvindelig og mandlig Janus figur af udskåret patineret ogdelvis hvidbemalet træ, kroppen prydet med armærker. Lega.H. 107.
Afbildet
6.000
794
Chi-Wara antilope maske af udskåret og mørkpatineret træ.Bambara, Mali. H. 40.
Proveniens: Carl Kjersmeiers samling. Erhvervet af denne underekspeditionen til Fransk Vestafrika november 1931 - april 1932.Findested: Landsbyen Sirokoro. Etiket med beskrivelse under soklen, signeret af Carl Kjersmeier den 17/5 1933.Proveniens: Billedhugger, Professor Einar Utzon-Franks samling.Solgt ved dennes dødsboauktion, ABR auktion 67, kat. nr. 580, 17.oktober 1955.Gamle fotografier medfølger.Afbildet
30.000-40.000
201BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 756
i ndex
A
Aalto, Alvar 981, 982
Africana 782-794
Andersen, Just 718, 724, 725, 726
729, 730, 731, 733, 740
Andersen, Knud 717, 720, 721
728, 732, 734, 735, 737, 741, 742
Asplund, Erik gunnar 875, 876
B
Bender Madsen, Axel
og Ejnar Larsen 1063
Bender Madsen, Axel
og Ejnar Larsen, tilskrevet 1114
Berg, gösta 869
Bernadotte, Sigvard 781
Bernt 1022
Bianconi, Fulvio 698
Bindesbøll, Thorvald 702, 706
707, 708, 1078
Bloch, Kresten 717, 721
Bojesen, Kay 680, 681, 683, 684
685, 686, 687, 771, 780
Brandes, Peter 764
Burdick, Bruce 955
C
Cerotti, Jeanot 913
Christoffersen, Helge 747
d
dansk møbeldesign 985, 1057
dansk møbelsnedker 1016, 1036
dansk snedkermester 984, 993
1058, 1070, 1104, 1115
ditzel, Nanna 1084, 1085
e
Eames, Charles 953, 954, 966
Eiler Rasmussen, Steen 1109
Eriksson, Stenevik 869
F
Fabricius, Preben 840, 918, 919
962, 972, 978, 1006
Fog og Mørup, tilskrevet 1024
Frattini, gianfranco 1005
Fuglsang 727
H
Halier, Carl 710, 720, 728
732, 734, 737
Hansen, Karl gustav 775
Hansen, Søren 1079
Hansen-Jacobsen, Niels 719
Hegermann-Lindencrone, Effie 744
Hein, Piet 847
Henningsen, Frits 883, 884, 885
931, 944, 1025, 1037, 1047
1048, 1049, 1050, 1061, 1066
Henningsen, Frits, tilskr. 986, 1051
Henningsen, Poul 795, 796, 807
870, 871, 920, 928, 933
941, 950, 968, 976, 983, 990
1027, 1045, 1069, 1098, 1133, 1135
Henriksen, N. g. 768
Hjorth, Hans Adolf 715
Hvidt, Peter
og Orla Mølgaard Nielsen 991, 992
1017, 1065
Høvelskov, Jørgen 828, 829
830, 831, 832
J
Jacobsen, Arne 833, 834, 835
836, 837, 838, 845, 846, 847, 848
890, 891, 892, 917, 957, 958, 980
1004, 1083, 1089, 1090, 1091, 1093
Jakobsen, Hans Sandgren 979
Jalk, grete 811, 812
Jensen, georg 765, 766
Juhl, Finn 815, 824, 825, 826
827, 999, 1013, 1014
1028, 1094, 1103, 1113
Jørgensen, Erik Ole 977
K
Kastholm, Jørgen 840, 918, 919
962, 972, 978, 1006
Kindt-Larsen, Tove og Edv. 937
1007
Kjær, Bodil 810, 897
898, 925, 1110
Kjær, Jacob 877, 880
1038, 1059
Kjærholm, Poul 803, 804, 805
806, 839, 858, 860, 861, 862
863, 864, 865, 866, 867, 893
894, 895, 896, 899, 900, 901
902, 916, 923, 924, 926, 927
930, 956, 959, 960, 961, 963, 964
967, 969, 970, 973, 974, 975, 1000
1001, 1030, 1041, 1042, 1043, 1044
Klint, Kaare 797, 798, 799
800, 801, 809, 849
850, 851, 852, 853, 854, 855
886, 929, 951, 952, 1060, 1097
1118, 1119, 1120, 1121, 1122, 1123
1127, 1128, 1129, 1130, 1131, 1132
Klitgaard, Alfred 688, 689
690, 691
Koch, Mogens 881, 914, 935, 936
938, 1003, 1023, 1056, 1106, 1107
Kofod-Larsen, Ib 887, 888, 889
940, 945, 946
Kolling Andersen, Erik 947
Koppel, Henning 776
Kristensen, Eske 1054
Kronmann Ovesen, Christian 739
Kähler 694, 705
L
Lalique, René 699, 700
Lassen, Flemming 943
Lauritzen, Vilhelm 965
1040, 1096
Liisberg, Hugo 703
Lindberg, Stig 716
Lundin, Ingeborg 696
Lütken, Per 697
M
Michelsen, Anton 770
Mies van der Rohe, Ludwig 857
Mogensen, Børge 988, 989, 1019
1026, 1033, 1034, 1067, 1068
Moos, Peder 903, 904, 905, 906
907, 908, 909, 910, 911, 912
Mucchi, gabriele 1046
202 BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 756
Møller, Niels O. 1055
n
Nancy, daum 701
Nielsen, Evald 769
Nielsen, Harald 767, 772, 773
774, 777, 778
Nielsen, Jais 712
Nielsen, Kai 704
Nielsen, Walther 921
Nordström, Patrick 738, 743
Norvil, Niels 763
Nørreklit, Poul 802, 859, 1108
O
Olsen, Aage Herman 1092
Olsen, Hans 998, 1002
P
Panton, Verner 971, 1102, 1134
Picasso, Pablo 692, 693
Pontoppidan, Eskild 1035
Pontoppidan, Ludvig 1020
Q
Quistgaard, Jens H. 682, 994, 995
R
Rasmussen, Steen Ejler 1109
Refn, Helge 680
Rohde, Johan 772, 779
S
Salto, Axel 745, 746, 748
749, 750, 751, 752, 753, 754
755, 756, 757, 759, 760, 761, 762
Schlegel, Frits 1095
Steffensen, Signe 705
T
Thirslund, Jens 705
Thorsson, Nils 711
Thylstrup, georg 738, 743
Tinos 723, 736
Toikka, Oiva 714
Toso 695
Tæpper 1031, 1032, 1080
1081, 1082, 1086, 1087, 1100
1101, 1116, 1117, 1125, 1126
V
Vestergaard Jensen, Helge 813
939, 948, 949, 1071
Viktor, Maria 688, 689
690, 691
Vodder, Arne 820, 821, 822
823, 1018, 1099
W
Wanscher, Ole 872, 873, 878
879, 882, 932, 934, 987
1021, 1039, 1052, 1053, 1062
1064, 1072, 1074, 1075, 1088, 1124
Wegner, Hans J. 808, 814, 816
817, 818, 819, 841, 842, 844, 856
868, 915, 922, 942, 996, 997, 1010
1011, 1012, 1015, 1029, 1105, 1112
Wegner, Hans J., tilskr. 1008, 1009
Wiinblad, Bjørn 1077
Wikkelsø, Illum 874
Willumsen, Bode 709, 713
722, 758
Wohlert, Wilhelm 1111
Wørts, Erik 1073
i ndex
I anledning af 7’er stolens 50 års jubilæum har møbel fi rmaet Fritz Hansen i sam arbejde med AIDS-fondet inviteret 14 internationale brands til at komme med deres fortolkning af Arne Jacobsens berømte stol.
Stolene har siden efteråret 2005 været på turné, hvor de er blevet ud-stillet i London, Tokyo, New York og Milano. I det italienske modemekka optræder stolene sågar på catwalken til 10 Corso Como’s modeshow. Efter endt ud stilling sælges de 14 stole på Bruun Ras mussens online-auktion tirsdag den 23. maj.
Byd allerede nu på www.bruun-rasmussen.dkPengene fra auktionen går ubeskåret til AIDS-Fondet.
Missioni
Camper
Mandarina Duck
Birger Christensen
Hugo Boss Biazza G-star
Hummel
Royal Copenhagen
Diesel
Georg Jensen
10 Corso Como
Paul Smith
Louis Vuitton
7’erenpå catwalk
204 BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 756
Haute Couture på auktion i Vejle
Elegant Chanel aftenkjole i sort fed silkevelour. Kjolen er fra 1986, hvor Karl Lagerfeldt som designede den til vinterkollektion-en, blev hædret med Le de dÓr guldmedaljen for sin kreation. Vurdering 25.000-30.000.
I 1956 kreerede Pierre Balmain denne balkjole i ”bustier” i elfen-bensfarvet silkesatin og overdådigt overbroderet med perler og simili.Kjolen har i år 50 års jubilæum.Vurdering 20.000-25.000.
Coco Chanel designede selv denne raffinerede aftenkjole i 1960. Som altid kendetegnes Chanels krea-tioner med en tidløs stil. Kjolen er lavet af rafia, som er vævet i det legendariske Maison Marescot.Vurdering 20.000-25.000.
Eftersyn 26. april - 1. maj · Auktion 2. - 4. maj
der vil ud over Haute Couture modellerne være en lille samling af pret-a-porter dragter og tasker af en lang række designere, såsom Chanel, dior, dolce & gabbana, Prada og Louis Vuitton.
205BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 756
KOMMende AuKT iOn
SydSVeR ige
Anders Antik afholder løbende online-auktioner. den 13. maj kl. 15 afholdes desuden en klassisk forårsauktion på Hammarshus Säteri i Kristianstad over ældre malerier og antikviteter. Se mere på www. andersantik.se.
Bruun Rasmussen Kunstauktioner har købt sig ind i det sydsvenske auktionshus Anders Antik og forankrer derved sin position på det skandinaviske marked for kunst og antikviteter
Auktion den 13. maj kl. 12 på Hammarshus Säteri i Kristianstad
Eftersyn:Fredag 12. maj kl. 10-19Lørdag 13. maj kl. 10-15
Komplet katalog findes på www.andersantik.se
206 BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 756
KOMMende inTeRnAT iOnALe AuKT iOn
BRedgAde
For yderligere information, kontakt Birte Stokholm på tel 3343 6976 e-mail [email protected], Bettina Sinnet på tel 3343 6977 e-mail [email protected] eller Signe Rosenvinge Thürmer på tel 3343 6983 e-mail [email protected]
Vi søger malerier af bl.a. P. S. Krøyer, Michael og Anna Ancher, Laurits Tuxen, Carl Locher, Holger drachmann, Viggo Johansen, Julius Exner, Vilhelm Hammershøi, Carl Holsøe, Peter Ilsted, Paul Fischer, Kristian Zahrtmann m.fl. til auktionen i juni.
Sidste frist for indlevering er 20. april · Eftersyn 24. - 29. maj · Auktion 30. maj - 9. juni
Særligt fokus på interiørmalerier og værker af Skagensmalerne
Carl Holsøe. Kunstnerens hustru dækker bordet. Udsnit.Solgt for 580.000 kr.
Michael Ancher. To piger på Skagen strand. Udsnit.Solgt for 2.400.000 kr.
207BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 756
KOMMende V inAuKT iOn
BRedgAde
Chateau Lafleur 1947 og Mouton Rothschild ”R.C.” 1945 på vinauktionMaj måneds vinauktion byder på intet mindre end en enestående og uhyre sjælden magnumflaske fra Chateau Lafleur, Pomerol. Vinen er med en vurdering på 150.000 kr. samtidig den dyreste, der nogensinde er blevet udbudt i danmark.
Auktionen kan desuden præsentere en fantastisk magnumflaske Mouton Rothschild ”R.C.” årgang 1945. Bogstaverne “R. C.”, der er trykt på etiketten, står for Reserve du Chateau, altså en vin fra slottets egne reserver. Vurderingspris 100.000 kr.
der vil være mulighed for at besigtige disse og mange andre spændende vine på www.bruun-rasmussen.dk eller på eftersynet i forbindelse med auktion den 31. maj.
eftersyn: 30. – 31. maj kl. 10-17 Auktion: 31. maj kl. 17
For yderligere information, kontakt Henrik Christensen på tel 3343 6948 eller e-mail [email protected]. Ønsker de at modtage kataloget, kontakt Morten Larsen på tel 3343 6841 eller e-mail [email protected]
208 BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 756
Få en uforpligtende vurdering af deres bolig. Kontakt Axel Castenschiold, Franz gammelgaard eller Sine Hunæus for en aftale. Besøg os på www.br-estates.dk.
Lystejendom i Rågeleje
EJENdOMMEN En af Rågelejes smukkest beliggende fritidsejendomme med udsigt til Kattegat.
Huset er arkitekttegnet og blev bygget i 1968. Husets tre længer er med fuldmurede murstensmure og stråtag. Med fem soveværelser, to stuer med en storslået udsigt over Kattegat, en spisestue samt tre badeværelser – i alt 302 kvm bolig - hører huset til de større fritidshuse. Her er plads til at få besøg af både familie og venner og samtidig slappe af. Mellem længerne er der en hyggelig atriumgård, hvor man kan nyde sol og læ, hvis vinden og kulden fra Kattegat bliver for kraftig.
BELIggENHEd Huset ligger på en skøn, ugenert naturgrund, og som nærmeste nabo til Heatherhill,
der med sit åbne og kuperede terræn mod Kattegat er et af danmarks skønneste og fredede naturområder. grunden er på 7.575 kvm og giver gode muligheder for at børn eller børnebørn kan boltre sig med at bade og gå lange ture langs stranden eller i områdets kuperede lyngbakker. det er ikke her man bliver generet af støjende naboer og trafikerede veje. Pris: 16.000.000 dkk
209BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 756
Bredgade 33 1260 København K Tel 3343 [email protected] www.br-estates.dk
Strandhus i Ebeltoft
EJENdOMMENStrandhus blev bygget i 1760, men er i de senere år blevet nænsomt restaureret i de bedste materialer og med respekt for ejendommens lange historie. En lille privat vej fører op til den smukke gårdsplads, der indkredses af fire bindingsværklænger, der tilsammen udgør 450 kvm boligareal. Herudover er der to fuldt isolerede garager, et værksted samt fyrrum.
Boligen rummer alt hvad man kan ønske sig af moderne bekvemmeligheder. Her er både integreret HIFI-anlæg i hele huset, spabad, bar, bibliotek, sauna, tv-stue med indbygget plasmaskærmfjernsyn og fitnessrum, foruden en indbydende hall, spisestue, køkken med pejs, grovkøkken og flere badeværelser. Huset har et masterbedroom med påklædningsværelse og tre store værelser. der er pejs eller kakkeloven såvel som indbyggede skabe og reoler i flere af husets værelser og stuer, hvilket spreder en utrolig hyggelig og indbydende stemning i hele huset. Ejendommen, som er fuldt isoleret og har gulvvarme, har specialfremstillede termovinduer og opvarmes med oliefyr.
der er ingen bopælspligt for Strandhus, men det kan uden problemer få helårsstatus.
BELIggENHEdden store grund på over 25 ha har en unik beliggenhed med udsigt til Mols bjerge, Ebeltoft Vig og Århus Bugt og byder på usædvanlig skønne naturoplevelse, som inspirerer til at gå lange ture blandt de mange små søer, åbne engarealer og vildtreservater, der omgiver Strandhus. Blot fire kilometer fra Strandhus finder man Ebeltoft golfbane og tennisklub samt en af danmarks bedste restauranter. Men området byder også på mange andre interessante fritids- og kulturattraktioner.
Pris: 16.500.000 dkk
210 BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 756210
1.000 135
2.000 275
3.000 400
4.000 550
5.000 675
6.000 800
7.000 950
8.000 1.100
9.000 1.200
10.000 1.350
11.000 1.500
12.000 1.600
13.000 1.750
14.000 1.900
15.000 2.000
16.000 2.150
17.000 2.300
18.000 2.400
19.000 2.500
20.000 2.700
22.000 3.000
25.000 3.400
27.000 3.600
30.000 4.000
32.000 4.300
35.000 4.700
37.000 5.000
40.000 5.400
42.000 5.600
45.000 6.000
47.000 6.300
50.000 6.700
52.000 6.800
55.000 7.400
57.000 7.700
60.000 8.000
62.000 8.300
65.000 8.700
67.000 9.000
70.000 9.400
75.000 10.000
80.000 10.500
85.000 11.500
90.000 12.000
95.000 13.000
100.000 13.500
105.000 14.000
110.000 15.000
115.000 15.500
120.000 16.000
125.000 17.000
130.000 17.500
135.000 18.000
140.000 19.000
145.000 19.500
150.000 20.000
155.000 21.000
160.000 21.500
165.000 22.000
170.000 23.000
175.000 23.500
180.000 24.000
185.000 25.000
190.000 26.000
195.000 26.500
200.000 27.000
225.000 30.000
250.000 34.000
275.000 37.000
300.000 40.000
325.000 44.000
350.000 47.000
375.000 50.000
400.000 54.000
425.000 57.000
450.000 60.000
475.000 64.000
500.000 67.000
525.000 70.000
550.000 74.000
575.000 77.000
600.000 80.000
625.000 84.000
650.000 87.000
675.000 90.000
700.000 94.000
725.000 97.000
750.000 100.000
775.000 104.000
800.000 107.000
825.000 110.000
850.000 114.000
875.000 117.000
900.000 120.000
925.000 124.000
950.000 128.000
975.000 130.000
1.000.000 135.000
1.100.000 150.000
1.200.000 160.000
1.300.000 175.000
1.400.000 190.000
1.500.000 200.000
1.600.000 215.000
1.700.000 230.000
1.800.000 240.000
1.900.000 255.000
2.000.000 270.000
2.100.000 280.000
2.200.000 300.000
2.300.000 310.000
2.400.000 325.000
2.500.000 335.000
3.000.000 400.000
3.500.000 470.000
4.000.000 540.000
Ved omregning fra dKK til euro er anvendt national-bankens officielle valutakurs på tidspunktet for ud- arbejdelse af kataloget.
Beløbet i euro er afrundet til et tal, der efter Bruun Rasmussens skøn fremtræder på en præsentabel måde i forhold til beløbet i dKK.
der bydes altid i dKK. Bruun Rasmussen gør opmærksom på at valutakursen ved betaling med euro kan være forskellig fra den ovennævnte.
For the conversion from dKK into Euro, Bruun Ras-mussen has used the official rate of exchange from denmarks Nationalbank (the danish national bank) at the time of preparation of the catalogue.
The amount in Euro is, in Bruun Rasmussen's judgment, roughly adjusted to presentable figures.
The bidding always takes place in dKK. Please note that the rate of exchange, when paying in Euro, may deviate from the above-mentioned rate.
OMRegn ingSTABeL
exCHAnge TABLe
dkk euro dkk euro dkk euro dkk euro
211BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 756
info
rmat
ion
A F H E N T N I N g
Afhentning af effekter købt på traditionel auktion SKAL SKE senest 2 uger efter sidste auktionsdag (eller efter aftale). Uafhentede effekter vil herefter uden yderligere varsel blive sendt til opbevaring for købers reg-ning og risiko.
S A L g S R E S U LTAT E R
Hammerslags-priser fra de seneste auktioner kan ses på vores hjemmeside:www.bruun-rasmussen.dk Hammerslags-priser kan også fås ved at ringe til vores automatiske telefonsvarer på telefon: 33 43 69 08.
F OTO
Fotos af alle effekter kan ses på vores hjemmeside: www.bruun-rasmussen.dk
E U R O
der bydes og faktureres i danske kroner. Vurderinger i euro kan ses påwww.bruun-rasmussen.dk
B E V A R I N g S T I L S TA N d
Bruun Rasmussen henleder opmærksom-heden på, at katalognumrene som udgangs-punkt ikke er forsynet med oplysninger om tilstand (jvf. købskonditionernes § 9). Vi henviser imidlertid til vores hjemmeside: www.bruun-rasmussen.dk, hvor der under det enkelte katalognummer ofte er oplys-ninger om bevaringstilstand, reparationer o. lign. Er disse oplysninger ikke tilstrække-lige kan én af afdelingens sagkyndige kon-taktes for yderligere informationer.
d I S P ATC H
Collection of purchases bought at traditional auctions must be no later than 2 weeks after the last auctionday.Uncollected items will without further notice be sent into storage at the expence and risk of the buyer.
S A L E S R E S U LT S
Sales results from the latest auctions are available at our website: www.bruun-rasmussen.dk
Sales results are also available at our answering machine.Please call: +45 33 43 69 08.
P H OTO
Photos of all items are available at our website: www.bruun-rasmussen.dk
E U R O
Bids and invoicing are made in dKK.Estimates in Euro can be seen atwww.bruun-rasmussen.com
C O N d I T I O N
Bruun Rasmussen draws attention to the fact that, as a rule, no information is provided regarding the condition of the lots (cf. conditions of purchase § 9). However, we refer to our website: www.bruun-rasmussen.dk where infor-mation regarding condition, repairs, etc. can usually be found for the individual lot. Should this information be insufficient, further details can be obtained by contact-ing one of the experts of the department.
211
212 BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 756212
KATALOg i SeR ingSPR inC i PPeR
exPLAnAT iOn OF CATALOgu ing PR inC i PLeS
Forkortelser:
* = Fuld moms
Cd = Copy-dan
sst. = Samme sted
U.r. = Uden ramme
L = Længde
B = Bredde
H = Højde
d = dybde
diam. = diameter
Abb.:
* = Full VAT
Cd = droit de Suite
sst. = Same place
U.r. = Unframed
L = Length
B = Width
H = Height
d = depth
diam. = diameter
Forklaring vedr. kunstnernavne i katalogerne
Jens Juel: I henhold til vor opfattelse: Et originalt arbej-de af kunstneren, for hvis ægthed Bruun Rasmussen indestår i henhold til købskonditioner § 9.
Nedennævnte forbehold ved katalogiseringer er foretaget efter vor bedste overbevisning og tjener som vejledning for køber, men kan ikke gøres til genstand for reklama-tioner.
Jens Juel tilskrevet: I henhold til vor opfattelse: Værket er sandsynligvis fra kunst-nerens tid og muligvis udført af denne.
Jens Juel's atelier/skole: I henhold til vor opfattelse: Udført under kunstnerens indflydelse og antagelig fra dennes tid.
Jens Juel, (?): I henhold til vor opfattelse: Kan være udført af kunstneren eller en senere kopi efter kunst-neren.
Jens Juel, kopi efter/Jens Juel's stil/Jens Juel efter-følger: I henhold til vor opfattelse: En senere gentagelse eller i stil med kunstneren.
?: Yderligere forbehold for den i kataloget angivne beskrivelse.
Sign.: Efter vor overbevisning original signatur af kunst-neren.
Bet.: I henhold til vor opfattelse: Kunstnersignatur er gengivet, men ikke nødvendigvis udført af kunstneren.
Hvis ingen signatur nævnes i kataloget, drejer det sig om et antagelig usigneret arbejde
Hvis ingen aldersangivelse nævnes i kataloget, drejer det sig om et antageligt nyere eller helt moderne arbejde
u.r.: Uden ramme.
For beskadigelse af ramme ydes ingen kompensation.
Ovenstående beskrivelse er Bruun Rasmussens opfattelse og tjener som vejledning for køber. det er ikke nogen garanti. Køber skal selv overbevise sig om de forskellige katalognumres autencitet og kondition.
explanation of names of artists used in the catalogues
Jens Juel: In our opinion, an original work by the artist the genuiness and authenticity of which is guaranteed by Bruun Rasmussen according to the Conditions of Sale § 9.
Below cataloguing reservations are made according to the best of Bruun Rasmussen's knowledge. They are for guidance only and cannot be subject to claims.
Jens Juel tilskrevet (ascribed to): In our opinion, pro-bably a work of the period of the artist, and possibly executed by the artist.
Jens Juel's atelier (studio)/skole (school): In our opin-ion, a work executed under the influence of the artist, and probably of his period.
Jens Juel, (?): In our opinion, possibly a work by the artist, or a (later) copy of the artist’s work.
Jens Juel, kopi efter (copy after)/Jens Juel's stil (style of)/ Jens Juel efterfølger (follower of) : In our opinion, a later copy of a work by the artist or in the artist's style.
?: Further reservations of the catalogue description.
Sign.: In our opinion, the work has been signed by the artist.
Bet. (inscribed): In our opinion, the inscription may be by a hand other than that of the artist.
If no signature is mentioned in the catalogue the work is apparently unsigned.
If no date is mentioned in the catalogue the work is apprently from the last century or of comparratively resent date.
u.r.: Unframed.
No compensation is given should the frame be damaged.
Above description is a statement of opinion by Bruun Rasmussen and is to be considered only as guidance to the buyer and not as a statement of fact. The buyer is to satisfy himself of the authenticity and the condition of the works of art.
213BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 756 213
MOMS Og KunSTneRAFg i FT
VAT And COPy-dAn inFORMAT iOn
STAndARd AuKTiOnSOMKOSTningeR 25% - BRugT MOMS
1. januar 1995 trådte nye love i kraft i EU vedrørende moms ved handel på auktion med brugte varer, kunst-genstande, samlerobjekter og antikviteter, der nu kan handles til brugt moms.
Efter de nye regler er det kun auktionsomkostninger, der skal tillægges moms, og ikke som tidligere varens fulde pris. I auktionsomkostninger er indregnet ikke fradrags-berettiget moms.
FuLd MOMS *
anvendes for visse varer som ikke kan handles i brugt moms. disse er mærket med en stjerne *. Købere skal betale 20% i auktionsomkostninger, hvortil lægges 25% moms af hammerslaget og auktionsomkostningerne.
ReduCeRede AuKTiOnSOMKOSTningeR 20%
betales af købere der opfylder følgende betingelser:
1. danske momsregistrerede købere kan vælge at betale 20% i auktionsomkostninger + 25% moms af hele (fuldmoms). Momsbeløbet kan køber modregne, og betaler derved 20% i auktionsomkostninger.
2. Momsregistrerede købere i andre EU-lande kan, ved at anvende deres EU-momsnr., undgå den danske moms og derved betale 20% i auktionsomkostninger.
3. Alle købere med bopæl i et land uden for EU, der opfylder de danske toldmyndigheders krav i forbind-else med eksport, betaler derved 20% i auktionsom-kostninger (se købskonditioner, §3, Afgiftsfritagelse).
KunSTneRAFgiFT TiL COPy-dAn Cd
Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret, skal der opkræves 5% i kunstnerafgift af hammerslagsprisen med tillæg af auktionsomkostninger på 20% excl. afgift på værker af alle nyere danske og de fleste udenlandske kunstnere. disse værker er mærket Cd for Copy-dan ud for katalognummeret.
For nærmere information henvises til købskonditionerne.
BuyeR’S STAndARd PReMiuM 25% AuCTiOneeRS’ MARgin SCHeMe
As of 1 January 1995 new EC regulations came into effect regarding the sale of secondhand goods, works of art, collector’s items and antiques; these items may now be traded under the Auctioneers’ Margin Scheme.
Under the Auctioneers’ Margin Scheme the premium only is subject to VAT, i.e. the hammer price is exempted from VAT. The buyer’s premium of 25% will thus hence-forth include non-refundable VAT.
FuLL VAT *
will be charged on goods that cannot be traded under the Auctioneers’ Margin Scheme. These lots are marked with an asterix *. The buyer pays the auction premium of 20% plus 25% VAT on the hammer price as well as the buyer’s premium.
BuyeR’S ReduCed PReMiuM 20%
is paid by buyers fulfilling the following terms/condi-tions:
1. danish VAT registered buyers may choose to pay the 20% buyer’s premium + 25% VAT on the total amount (Full VAT). The buyer may have the total VAT refunded and thus pays 20% in buyer’s premium only.
2. VAT registered buyers in other EU countries may avoid danish VAT by using their VAT registration number and thereby pay a buyer’s premium of 20% only.
3. Residents of countries outside the EU meeting the danish customs authorities’ requirements regarding the export of goods pay the buyer’s premium of 20% only (see Conditions of Purchase §3, duty exemption).
ARTiSTS’ ROyALTieS PAyABLe TO COPy-dAn Cd
Pursuant to current danish legislation on copyright an artists’ royalty of 5% of the total price exclusive of VAT (i.e. hammer price plus buyer’s premium 20%) shall be collected on works of modern art by all danish and most foreign artists. These works are marked Cd for Copy-dan next to the lot number.
For further information please refer to the Conditions of Purchase.
214 BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 756214
KøBSKOnd i T iOneR
§ 1. BudgiVning
Køber er den byder, der får hammerslag. den, der byder for andre, hæfter som selvskyldnerkautionist for berigtigelsen af købet.På opfordring fra Bruun Rasmussen Kunstauktioner (herefter benævnt Bruun Rasmussen), skal alle bydere, hvadenten de øns-ker at afgive et bud ved personligt fremmøde på auktionsstedet eller afgive en kommission pr. brev eller fax eller byde direkte pr. telefon, kunne dokumentere deres betalingsdygtighed samt til enhver tid identificere sig. Bruun Rasmussen er altid berettiget til at nægte at acceptere et bud, hvis på forlangende ikke tilstrækkelig sikkerhed er stillet eller en passende à conto beta-ling har fundet sted.Bud afgives af byderen ved personligt fremmøde på auktions-stedet eller ved skriftlig kommission. Afgivelse af bud pr. tele-fon er muligt under visse forudsætninger, der afgøres af Bruun Rasmussen. Bruun Rasmussen påtager sig intet ansvar for even-tuelle fejl eller fejltagelser, der måtte opstå ved brug af denne service. Auktionarius bestemmer overbuddets størrelse og træffer ligeledes afgørelse i alle tvivlstilfælde om budgivningen.
§ 2. BeTALing
For katalognumre, der handles til brugtmoms, opgøres købesum-men som hammerslagsprisen med tillæg af 25% i auktionsom-kostninger inklusive afgift.Visse katalognumre handles efter særlige regler til fuldmoms, så udover auktionsomkostninger på 20%, beregnes moms på 25% af hammerslag og auktionsomkostninger. Hvilke katalognumre der sælges til fuldmoms fremgår af kataloget med stjerne *.danske momsregistrerede købere skal overfor os oplyse deres SE-/ CVR-nr. (moms-nr.), da dette skal anføres på de fakturaer, hvor varen købes i fuld moms.For visse udenlandske købere gælder der særlige regler for afgiftsfritagelse jvf. § 3. Afgiftsfritagelse omfatter ikke EU private købere, som ligestilles med danske købere jvf. gældende dansk lovgivning om handel med brugte varer, kunstgenstande, samler-objekter og antikviteter.Købesummen forfalder til betaling ved tilslaget. der kan betales kontant op til dKK 100.000 eller med dankort, banknoteret check, rejsechecks, Visa-, Master-, diners Club- eller Eurocard. Personlige udenlandske checks kan kun anvendes efter forudgående aftale.Betaling kan finde sted under eller umiddelbart efter auktionen og under alle omstændigheder skal betaling finde sted senest 8 dage efter fakturadatoen.Betales købesummen ikke rettidigt, skal der svares rente heraf med 1,5% pr. påbegyndt måned.Betales købesum og renter ikke inden 8 dage efter at Bruun Ras-mussen har afsendt påkrav herom til køber, er Bruun Rasmus-sen berettiget til at annullere købet og bortsælge det købte på ny auktion hos Bruun Rasmussen eller underhånden og afkræve køber ethvert herved opstået tab. Et eventuelt overskud tilfalder den, der har indleveret det købte til auktion.Har den misligholdende køber tilgodehavender fra salg af effek-ter hos Bruun Rasmussen, er Bruun Rasmussen berettiget til at berigtige ethvert tilgodehavende hos køber ved modregning.Har den misligholdende køber indleveret andre effekter til salg, er Bruun Rasmussen berettiget til at bortsælge sådanne effekter på auktion hos Bruun Rasmussen uden at være bundet af en af den misligholdende køber fastsat mindstepris. den mislighold-ende køber er ikke berettiget til at kræve udlevering af effekter indleveret til salg, så længe forfalden gæld til Bruun Rasmussen ikke er betalt, uanset om værdien af sådanne effekter må anses at overstige forfalden gæld.
Bruun Rasmussen er berettiget til at afvise bud afgivet af en køber, der er i misligholdelse med sine betalingsforpligtelser over for Bruun Rasmussen eller et bud afgivet af en anden på den pågældendes vegne, ligesom Bruun Rasmussen er berettiget til at kræve et depositum som betingelse for accept af fremtidige bud.
§ 3. AFgiFTSFRiTAgeLSe
Udenlandske købere, der opfylder nedennævnte betingelser, betaler 20% i auktionsomkostninger af hammerslaget, og bliver ikke belastet af danske afgifter.
A. KØBERE MEd BOPæL I ET ANdET EU-LANd: Købere, som er momsregistreret i et andet EU-land, fritages
for at betale dansk moms, når momsregistreringen dokumen-teres over for Bruun Rasmussen, som skal påføre momsnum-meret på fakturaen.
B. KØBERE MEd BOPæL UdEN FOR EU:1 Forsendelse gennem speditør: Effekter, der eksporteres gen-
nem en af Bruun Rasmussen godkendt speditør, fritages for afgift.
2 Udførsel som rejsegods: der kan ske fritagelse for dansk afgift, når køberen selv medtager det købte under forud-sætning af, at følgende betingelser er opfyldt: Fakturaen skal være betalt, og den danske afgift på 25% af fakturabeløbet skal være deponeret hos Bruun Rasmussen.
a Købere med fast bopæl i Norge vil få den danske moms refunderet, så snart Bruun Rasmussen har modtaget købs-fakturaen retur med påtegning om officiel indførsel fra det endelige lands toldmyndighed eller anden på omsætnings-afgiftsområdet kompetent myndighed, hvis købet overstiger dKK 1.200.
b Købere med fast bopæl andre steder uden for EU vil få den danske moms refunderet, efter at effekterne har været fore-vist til toldbehandling i forbindelse med køberens udrejse fra EU. Eksportørblanketten returneres til Bruun Rasmussen efter at være forsynet med et toldvæsens attest for udførslen, hvis købet overstiger dKK 300. dette gælder også for Færøerne og grønland.
§ 4. AFgiFTSBeTALing
A. Momsregistrerede i andre EU-lande, der ikke ønsker at gøre brug af § 3, kan i stedet vælge at handle til brugtmoms/fuld-moms på lige fod med private købere. dette skal meddeles os inden kl. 10 den følgende auktionsdag.
B. Momsregistrerede i danmark kan vælge at købe til fuldmoms med 25% af både hammerslag og auktionsomkostninger. det-te skal meddeles os inden kl. 10 den følgende auktionsdag.
§ 5. udLeVeRing
Købesummen skal være betalt, inden det købte kan udleveres til køberen. det købte henligger fra hammerslaget for købers reg-ning og risiko. For varer, der ikke er afhentet 14 dage efter ham-merslaget, vil der blive opkrævet opbevaringsgebyr. Købte varer, der er betalt, men ikke afhentet, vil efter 1 år blive videresolgt for købers regning ved auktion eller underhånden.
§ 6. FORSendeLSe
Såfremt Bruun Rasmussen påtager sig at emballere og fremsende købte varer, sker dette på købers regning og risiko. Bruun Ras-mussen kan således ikke drages til ansvar for skader forvoldt på købte varer under forsendelse eller for forsvundne forsendelser.
215BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 756 215
§ 7. KunSTneRAFgiFT TiL COPy-dAn Cd
Ifølge gældende dansk lovgivning om ophavsret skal der opkræves følgeretsvederlag på værker af alle nyere danske og visse udenlandske kunstnere. Følgeretsvederlaget opkræves hos køber af Bruun Rasmussen på vegne af kunstnernes organisation Copy-dan, for de kunstværker, der er omfattet af loven. disse værker er mærket Cd for Copy-dan ud for katalognummeret.
Følgeretsvederlaget beregnes som følger for det enkelte kunst-værk:
• 5% af den del af hammerslagsprisen, der ligger mellem dKK 1.863 og dKK 310.567 med tillæg af auktionsomkost-ninger på 20% ekskl. afgift
• 3% af den del af hammerslagsprisen, der ligger mellem dKK 310.567 og dKK 1.242.267 med tillæg af auktionsom-kostninger på 20% ekskl. afgift
• 1% af den del af hammerslagsprisen, der ligger mellem dKK 1.242.267 og dKK 2.173.967 med tillæg af auktions-omkostninger på 20% ekskl. afgift
• 0,5% af den del af hammerslagsprisen, der ligger mellem dKK 2.173.967 og dKK 3.105.667 med tillæg af auktionsom-kostninger på 20% ekskl. afgift
• 0,25% af den del af hammerslagsprisen, der ligger over dKK 3.105.667 med tillæg af auktionsomkostninger på 20% ekskl. afgift
Copy-dan afgiften kan ikke overstige dKK 93.170 for det enkelte kunstværk.
§ 8. eKSPORTTiLLAdeLSe
Kulturværdiudvalget er blevet ansøgt om eksporttilladelse, hvor dette kræves iflg. gældende dansk lovgivning om sikring af kul-turværdier i danmark. Foreligger en sådan ikke, vil dette blive meddelt den udenlandske køber umiddelbart efter hammerslaget. derefter vil Bruun Rasmussen igen ansøge Kulturværdiudvalget på købers vegne, nu hvor prisen kendes. gives eksporttilladelse ikke, er Kulturværdiudvalget forpligtet til at overtage det købte til den opnåede pris, hvilket betyder at købet bliver hævet for køber.
§ 9. KATALOgiSeRing
Alt sælges i den stand, hvori det ved hammerslaget er at fore-finde og som beskrevet i kataloget med senere offentliggjorte ændringer og modifikationer.Katalogiseringen er foretaget efter bedste overbevisning og under anvendelse af de anførte katalogiseringsprincipper.de solgte effekter er ofte af en alder eller af en art, der bevirker, at de kan være behæftet med fejl, mangler, restaurering eller beskadigelser, der ikke nødvendigvis angives i kataloget. Afbild-ninger i kataloget er blot til identifikation og kan ikke anvendes til vurdering af effekternes stand.Enhver der ønsker at byde på auktion, bør derfor ved selvsyn på de før auktionen afholdte eftersyn forvisse sig om de ønskede effekters stand.Katalogbeskrivelsen er udtryk for den på tidspunktet for katalo-gets trykning blandt lærde og eksperter herskende opfattelse.Skulle der efter købet opstå tvivl om det købtes ægthed eller dettes overensstemmelse med katalogbeskrivelsen, skal dette straks meddeles til Bruun Rasmussen.Såfremt det må erkendes, at det købte er en forfalskning, eller såfremt katalogbeskrivelsen har været behæftet med væsentlige fejl, der har medført en væsentlig højere hammerslagspris, end
en korrekt katalogbeskrivelse må antages at ville have resulteret i, er køber berettiget til at annullere købet, hvorefter den samlede erlagte købesum, dog højst den i kataloget angivne højeste vur-deringspris tillagt auktionsomkostninger og evt. moms, vil blive refunderet køber.Væsentlige fejl i katalogbeskrivelsen relateret til mål eller vægt erstattes kun procentuelt i forhold til differencen.Retten til under de her anførte betingelser at annullere et køb kan kun udøves af den, der købte den pågældende effekt hos Bruun Rasmussen og er betinget af, at krav om annullering fremsættes skriftligt over for Bruun Rasmussen inden 2 år efter købsdagen, og af at det købte inden samme frist returneres til Bruun Rasmussen i den samme stand i enhver henseende, som det købte var i på hammerslagstidspunktet.Køber kan i tilfælde af annullering ikke gøre krav på betaling af renter af købesummen og er ej heller berettiget til at kræve anden udgift eller tab, herunder eventuel mistet videresalgs-fortjeneste, dækket.Et køb kan ikke kræves annulleret efter ovenstående bestem-melser, såfremt:
a beskrivelsen i kataloget på hammerslagsdagen var i overens-stemmelse med den på dette tidspunkt gældende opfattelse blandt lærde og eksperter.
b den eneste måde til på katalogets udgivelsestidspunkt at få fastslået et falskneri var iværksættelsen af videnskabelige processer, hvis gyldighed først blev anerkendt efter katalogets udgivelsestidspunkt eller som ville have været uforholdsmæs-sigt omkostningskrævende eller uigennemførlige uden beska-digelse af den pågældende effekt.
Bruun Rasmussen KunstauktionerJesper Bruun Rasmussen, Auktionsholder
Jørgen Byriel, Auktionsleder
KOMMiSSiOneR
Bruun Rasmussen påtager sig at byde i kommission for bydere, der ikke kan være til stede ved auktionen. det er en forud-sætning, at kommissionen er Bruun Rasmussen i hænde 24 timer før auktionens start, så om nødvendigt bydernes kreditværdighed kan undersøges. Bruun Rasmussen påtager sig intet ansvar for eventuelle fejltagelser, der måtte opstå ved brug af denne service.
KOndiTiOnSRAPPORTeR
Bruun Rasmussen påtager sig, hvis det er muligt, at orientere nærmere om katalognumrenes kondition og tilstand. dette er ment som en service for kunder, der ikke selv har mulighed for ved selvsyn at undersøge numrene på eftersynet. det understreges, at de givne oplysninger ikke kan gøres til genstand for reklama-tioner; her henvises til katalogteksten.
FRiTAgeLSe FOR dAnSK FuLdMOMS
Købere skal ifølge § 2 betale fuldmoms af de varer der i katalo-get er markeret med stjerne *.Når virksomheder, der er momsregistrerede i andre EU-lande, køber hos Bruun Rasmussen og videresælger til private, skal der ikke betales dansk moms, men moms i henhold til de regler der gælder, hvor den udenlandske virksomhed er momsregistreret. det tilrådes at søge oplysning hos de lokale myndigheder.
216 BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 756216
COnd i T iOnS OF PuRCHASe
§ 1. BiddingThe buyer shall be the highest bidder at the “hammer price”. Any person bidding on behalf of a third party shall be liable in surety for completion of the sale.At the request of Bruun Rasmussen Kunstauktioner (hereinafter called Bruun Rasmussen), all bidders, whether they wish to make bids in person at the place of auction or commission bids by let-ter or fax or direct telephone bids, should be able to document their ability to pay and be able to provide proof of identity at any time. Bruun Rasmussen is entitled to refuse to accept a bid if, when requested, adequate security or adequate payment on account has not been rendered.Bids should be made by the bidder in person at the place of auc-tion or by written commission. Telephone bidding is possible within certain conditions made out by Bruun Rasmussen. Bruun Rasmussen is not to be held responsible for any errors that may occur using this service. The auctioneer shall have absolute dis-cretion as to the increment of the bids. The auctioneer will also make decisions in all cases of doubt regarding the bidding.
§ 2. PAyMenTThe purchase price is the hammer price plus 25% in buyer’s pre-mium, including VAT, for lots sold subject to the special VAT scheme for sales of Works of Art, Collectors’ items and Antiques, and secondhand goods by Public Auction (hereinafter called Spe-cial VAT).Certain lots are sold in accordance with specific rules on nor-mal VAT arrangement (hereinafter called normal VAT), so that the purchase price is the hammer price plus an additional 20% in buyer’s premium and VAT of 25% levied on both the hammer price and the buyer’s premium. The lots subject to Full VAT are indicated as such in the catalogue with an asterix (*).danish VAT registered buyers shall provide us with documenta-tion of their SE-/CVR-number (VAT No.) as this has to be quoted on the invoice for goods bought at full VAT.For some foreign buyers, specific VAT-exemption rules apply (cf. Article 3). VAT-exemption does not apply to private buyers from the EU who are considered as danish buyers (cf. current danish legislation on Special VAT Scheme for Sales of Works of Art, Collectors’ items and Antiques by Public Auction).The purchase price falls due for payment when the goods have been knocked down. Payment may be made in cash up to dKK 100,000, by dankort, banker’s cheque, traveller’s cheque, Visa-, Master-, diners Club- or Eurocard. Personal foreign cheques may only be used for payment by prior arrangement.Payment may be made during or immediately after the auction. Under all circumstances payment must be made no later than eight days from the date of the invoice.Should the purchase price not be paid by the due date, interest at 1.5 % per new month will be charged.If the purchase price and interest are not paid within eight days after Bruun Rasmussen has sent its demand to the buyer, Bruun Rasmussen shall be entitled to rescind the sale and resell the goods at a Bruun Rasmussen auction or privately, and to demand reimbursement of any related losses from the defaulting buyer. Any further profit on the sale shall be payable to the per-son who had deposited the goods for sale by auction.If the defaulting buyer is entitled to proceeds from a sale of goods by Bruun Rasmussen, Bruun Rasmussen shall be entitled to set off its receivables against its payables to the defaulting buyer.If the defaulting buyer has deposited other goods for sale, Bruun Rasmussen shall be entitled to sell such goods at a Bruun Rasmussen auction without being bound by the reserve stipu-lated by the defaulting buyer. The defautling buyer shall not be entitled to demand the surrender of goods deposited for sale as long as the debt payable to Bruun Rasmussen has not been dis-charged, regardless of whether the value of such goods may be deemed to exceed the debt payable.Bruun Rasmussen shall be entitled to refuse a bid made by a buyer who is in default in respect to his payment obligations
to Bruun Rasmussen, as well as a bid made by a third party on behalf of such a defaulting buyer. Bruun Rasmussen shall further be entitled to demand a deposit as a condition of accepting any future bids from such a purchaser.
§ 3. exeMPTiOn FROM VATForeign buyers who fulfil the conditions stated below shall pay 20% of the hammer price in buyer’s premium and shall not be subject to danish taxes and duties:
A. BUYERS RESIdINg IN ANOTHER EU MEMBER STATE: Buyers are exempt from paying danish VAT as long as they
have provided Bruun Rasmussen with documentation of their VAT registration. The VAT number will then be quoted on Bruun Rasmussen’s invoice.
B. BUYERS RESIdINg OUTSIdE THE EU:1 dispatch through forwarding agent: Lots exported through a
forwarding agent approved by Bruun Rasmussen are exempt from VAT.
2 Export as personal luggage: goods may be exempt from danish VAT when the buyer personally takes the goods out of the country as luggage, provided the following conditions have been met:
The invoice must have been paid and the danish duty of 25% of the invoice amount must have been deposited with Bruun Rasmussen.
a Buyers residing in Norway will be refunded the danish VAT as soon as the invoice of sale has been returned to Bruun Rasmussen endorsed by the customs authorities of the coun-try in question or by any other authority with jurisdiction over matters of purchase tax with respect to official imports of goods into the country in question if the purchase price exceeds dKK 1,200.
b Buyers residing in other countries outside the EU will be refunded the danish VAT after the goods have been pre-sented for customs clearance in connection with the depar-ture of the buyer from the EU. The exporter’s form should be returned to Bruun Rasmussen after being endorsed with the customs authorities’ export certificate if the purchase price exceeds dKK 300 This also applies to the Faroe Islands and greenland.
§ 4. PAyMenT OF TAxeS And duTieSA. Buyers with VAT-registration in other EU member states who
do not wish to make use of Article 3 may instead choose to purchase items subject to Special VAT/Normal VAT in the same manner as private buyers. Bruun Rasmussen must be notified of this before 10 a.m. on the following auction day.
B. Buyers with VAT-registration in denmark may choose to pur-chase subject to Normal VAT at 25% of the hammer price plus premium. Bruun Rasmussen must be notified of this before 10 a.m. on the following auction day.
§ 5. COLLeCTiOn OF PuRCHASeS The purchase price must be paid in full before the purchased lot can be passed over to the buyer. From the time of the lot being knocked down to the buyer, until its collection, the purchased lot will be held at the buyer’s own expense and risk.A storage fee will be charged for lots which have not been col-lected within 14 days after the time of the lot being knocked down. goods which have been paid for but not collected with-in 1 year will be resold at auction or privately at the buyer's expense.
§ 6. diSPATCHShould Bruun Rasmussen undertake the packaging and for-warding of purchased goods, this shall be done at the buyer’s
217BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 756 217
own expense and risk. Bruun Rasmussen shall thus not be held liable neither for any damage caused to purchased goods during dispatch nor for any missing consignments.
§ 7. dROiT de SuiTePursuant to current danish legislation on Copyright, an artistic roy-alty shall be collected on works of modern art by all danish and some foreign artists. Bruun Rasmussen will from the buyer collect the royalties required on behalf of the artists’ organisation Copy-dan for any work of art subject to this law. These works are identified in the catalogue by Cd for Copy-dan, marked beside each relevant lot number.
The artistic royalty will be calculated as follows for each work of art:
• 5% of the part of the hammerprice ranging from dKK 1,863 to dKK 310,567 plus the buyer’s premium (20% excl. VAT)
• 3% of the part of the hammerprice ranging from dKK 310,567 to dKK 1,242,267 plus the buyer’s premium (20% excl. VAT)
• 1% of the part of the hammerprice ranging from dKK 1,242,267 to dKK 2,173,967 plus the buyer’s premium (20% excl. VAT)
• 0.5% of the part of the hammerprice ranging from dKK 2,173,967 to dKK 3,105,667 plus the buyer’s premium (20% excl. VAT)
• 0.25% of the part of the hammerprice lying above dKK 3,105,667 plus the buyer’s premium (20% excl. VAT)
The artistic royalty cannot exceed dKK 93,170 for each work of art.
§ 8. exPORT LiCenCeApplications for an export licence must be made to the danish Cultural Assets Committee when required in accordance with current danish legislation on the protection and preservation of cultural assets in denmark. Where such a licence has not been obtained, the foreign buyer will be informed thereof immedi-ately after the lot has been knocked down to the buyer. Anot-her application will subsequently be sent to the danish Cultural Assets Committee by Bruun Rasmussen on behalf of the buyer, now that the price is known. Should an export licence not be granted, the danish Cultural Assets Committee would be obliged to acquire the purchased lot at the purchase price, and the buyer would thus not be bound to the purchase.
§ 9. CATALOguingAll lots are sold in the condition in which they are found when knocked down and as described in the catalogue with subse-quently published changes and modifications. Cataloguing is done according to the best of Bruun Rasmussen’s knowledge and on the cataloguing principles stated.The lots auctioned are often of some age or of a kind which makes it possible that they may contain defects, deficiencies, or may have been subject to restoration or damage not necessarily stated in the catalogue. Catalogue pictures are for identification only and cannot be used for an evaluation of the condition of the goods.Any person who wishes to bid at an auction should therefore sa-tisfy himself of the condition of the lots for which he intends to bid by personal inspection at the preview held prior to the auction. The catalogue description is an indication of the prevai-ling oppinion of scholars and expert at the time of the printing of the catalogue. If any doubts should arise after the purchase regarding the genuineness of the purchased lot or its confor-mance with the catalogue description, Bruun Rasmussen should immediately be informed thereof.Should the purchased lot be proved to be a forgery, or if the catalogue description contains material errors which lead to a considerably higher hammer price than that which a correct catalogue description would presumably result in, the buyer shall
be entitled to cancel the purchase, after which the buyer shall be reimbursed for the total purchase price paid, up till a maximum amount of the highest estimated price stated in the catalogue plus buyer's premium and VAT, when applicable.For material errors in the catalogue description in respect to measurements or weight, compensation shall only be paid on a percentage basis in proportion to the difference.The right of cancellation of a purchase in pursuance of the present conditions can only be exercised by the party who has bought the lot in question at Bruun Rasmussen and shall be sub-ject to the presentation of a claim for cancellation in writing to Bruun Rasmussen within 2 years of the purchase date and to the purchased lot being returned to Bruun Rasmussen in the same condition in any and all respects which the purchased lot was in at the time of the lot being knocked down to the buyer.In the event of cancellation the buyer shall not be entitled to claim payment of interest on the purchase price nor shall the buyer be entitled to claim compensation for any other expenses or loss incurred, including any possible loss of profit in connec-tion with reselling.It shall not be possible to state cancellation of a purchase in pursuance of the above provisions if:
a the catalogue description on the day the lot was knocked down to the buyer was in accordance with the then generally accepted opinion of scholars and experts;
b the only way of establishing whether the lot was a forgery at the time of the publication of the catalogue was the implementation of scientific processes, the validity of which was only acknowledged after the time of publication of the catalogue, or which would have required a disproportionate amount of cost, or which would have been impossible to car-ry out without damaging the lot in question.
Bruun Rasmussen Auctioneers of Fine ArtJesper Bruun Rasmussen, auctioneer
Jørgen Byriel, officially appointed external supervisor
COMMiSSiOnBruun Rasmussen undertakes to execute commission bids for bidders who are unable to be present at the auction. It is a prerequisite that Bruun Rasmussen receives the commission 24 hours before the start of the auction for the bidders’ credit to be checked, if necessary. Bruun Rasmussen is not to be held responsible for any errors that may occur using this service.
COndiTiOn RePORTSBruun Rasmussen undertakes to provide further information about the state and condition of the lots if possible. This is regarded as a service for customers who are unable to make a personal inspection of the lots at the preview. Bruun Rasmussen stresses that the information given cannot be used as the basis for complaints; complaints can only be based on the catalogue text.
exeMPTiOn FROM VATBuyers shall, according to § 2, pay full VAT on lots marked with an asterix *.No danish VAT is to be paid when VAT registered companies from other EU countries buy at Bruun Rasmussen and resell to private buyers, The private buyer then only has to pay VAT according to the rules in force in the country where the foreign company is VAT registered. For further information please con-sult your local authorities.
The above is an English translation of the Danish version of the Conditions of Purchase. In case of dispute, only the Danish version of the present Conditions of Purchase of Bruun Rasmussen is valid.
218 BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 756218
R ing d iReKTe
CALL d i ReCTLy BRedgAde
AdMiniSTRATiOn
Claus Poulsen 3343 6917 [email protected]
KundeSeRViCe
Suzanne Huwendick 3343 6901 [email protected]
Annette Langbak 3343 6902 [email protected]
Heidi Beck Andersen 3343 6904 [email protected]
KOMMISSIONEROg BESTILLINg AF KATALOgER
Vibeke Nielsen 3343 6912 [email protected]
LAgER Og TRANSPORTFrank Høgh 3634 1381 [email protected]
AuKTiOnSRådgiVning
Franziska Kampmann 3343 6905 [email protected]
VuRdeRing Og inFORMATiOn
BØgER Og MANUSKRIPTERSebastian Hauge Lerche 3343 6939 [email protected]
gLAS, PORCELæN, FAJANCEOg ORIENTALSK KUNSTINdUSTRI
Charlotte Hviid 3343 6982 [email protected]
Anne-Marie Lei Ipsen 3343 6979 [email protected]
INdBOVURdERINgERHans Ruben 3343 6974 [email protected]
Kasper Nielsen 3343 6988 [email protected]
Per Flemming Koefoed 3343 6993 [email protected]
MOdERNE KUNST Og dESIgNPeter Christmas-Møller 3343 6951 [email protected]
MØBLER, BRONZER Og UREThomas Lembourn 3343 6973 [email protected]
Anders Fredsted 3343 6964 [email protected]
MØNTERMichael Fornitz 3343 6833 [email protected]
Henrik Jensen 3343 6836 [email protected]
SMYKKERKirstine Lind 3343 6971 [email protected]
Heidi Schophuus Jensen 3343 6840 [email protected]
SØLVSabrina Ulrich Vinther 2570 6941 [email protected]
TæPPERHenrik Schleppegrell 3343 6980 [email protected]
VINHenrik Christensen 3343 6948 [email protected]
Morten Stenør Larsen 3343 6841 [email protected]
VÅBENdavid Utzon-Frank 3343 6996 [email protected]
Henrik Vensild 3343 6834 [email protected]
æLdRE MALERIER, TEgNINgER Og gRAFIKBirte Stokholm 3343 6976 [email protected]
Jeannette Trefzer 3343 6975 [email protected]
Bettina Sinnet 3343 6977 [email protected]
Signe Rosenvinge Thürmer 3343 6983 [email protected]
219BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 756 219
AdReSSeR
BRuun RASMuSSen KunSTAuKT iOneR
BRedgAde - KøBenHAVn
BREdgAdE 33dK-1260 KØBENHAVN KTel +45 33 43 69 11Fax +45 33 43 69 66E-mail: [email protected]
HAVnen - KøBenHAVn
AMERIKA PLAdS 11dK-2100 KØBENHAVN ØTel +45 70 27 60 80Fax +45 70 27 60 90E-mail: [email protected]
PedeRSHOLM - VeJLe
PEdERSHOLMS ALLé 42dK-7100 VEJLETel +45 79 43 69 11Fax +45 79 43 69 10E-mail: [email protected]
AARHuS - indLeVeRingSKOnTOR
FREdERIKS ALLé 116dK-8000 AARHUS CTel +45 70 20 69 11Fax +45 70 20 69 12E-mail: [email protected]
SydSVeRige - AndeRS AnTiK
RINgVÅgEN 4826141 LANdSKRONATel 0418 599 90Fax 0418 299 [email protected] · www.andersantik.se
REPRæSENTANT I MALMØPia Staël von HolsteinTel 0702 738 975E-mail: [email protected]
BRuun RASMuSSen eSTATeS
BREdgAdE 33dK-1260 KØBENHAVN KTel +45 70 11 71 72Fax +45 70 11 71 77E-mail: [email protected]
FJeRnLAgeR - KøBenHAVn
SØVANgSVEJ 1-5dK-2650 HVIdOVRETel +45 36 34 13 81Fax +45 36 34 13 32
OnLine-AuKTiOneR
WWW.BRUUN-RASMUSSEN.dKTeknisk support tel 70 23 69 11E-mail: [email protected]
RePRéSenTAnTe en FRAnCe
ANNE KRISTINE RATHNOVTel + 33 6 14 08 19 80E-mail: [email protected]
AMeRiCAn RePReSenTATiVe
ALExA BRUUN RASMUSSEN · SAN FRANCISCOTel +1 415 640 8007E-mail: [email protected]
BENEdICTE HALLOWELL · BOSTONTel and Fax +1 617 566 7333E-mail: [email protected]
RePReSenTAnTe en eSPAñA
KARIN K.J.V. FRIJS . Casa Jackie . Balcon del golf Rio Real . Los Monteros . 29 600 Marbella . EspañaTel +34 952 82 48 98Mobil tel +34 630 29 21 02Fax +34 952 77 74 64E-mail: [email protected]
RAPReSenTAnTe in iTALiA
JEANETTE IdA MØLLER · MILANOTel +39 3400539219Mobil tel +39 029440026E-mail: [email protected]
220 BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 756220
KOMMiSS iOnSBud
COMMiSS iOn B idS
det er muligt at afgive kommissionsbud, hvis de ikke selv kan være til stede på auktionsdagen. denne service er gratis.Når de afgiver en kommission, beder de vores kundeser-vice på deres vegne byde op til et af dem bestemt beløb i hammerslag.der kan opstå den situation, at en anden køber allerede har budt det beløb, som de ønsker at afgive. Er de da villig til at gå et bud højere eller er de indforstået med at nummeret sælges til anden side?Ønsker de ikke at byde højere så skriv “Max” ud for belø-bet. Er de i tvivl om hvor højt de vil byde, kan de hæve budet med op til ca. 15% eller ca. 25%.Salgsprisen kan blive højere eller lavere end vurderingen, så der er også mulighed for at købe til under den angivne vurdering. Vor kundeservice køber altid så billigt som muligt til dem, som havde de selv været tilstede på auk-tionen.Alle kommissioner behandles strengt fortroligt.Kommisionsbud skal være Bruun Rasmussen i hænde senest 24 timer før auktionens start.
SådAn BydeR de:
Udfyld blanketten KOMMISSIONSBUd med alle oplys-ninger.Angiv katalognummer.Angiv beløbet de ønsker at byde.Er dette deres absolutte maximum bedes de anføre “Max” i kolonnen.de kan også forhøje deres bud med henholdsvis ca. 15% eller ca. 25%, ved at indikere dette i kolonnen.de bedes underskrive kommissionsblanketten og sikre dem, at Bruun Rasmussen modtager den senest 24 timer før auktionens start.Hvis deres oplysninger ikke er tilstrækkelige, kan Bruun Rasmussen undlade at byde for dem, ligesom Bruun Ras-mussen ikke kan gøres ansvarlig for fejl ved budgivnin-gen.Efter auktionen vil de kunne få oplysninger om priser på vor automatiske 24 timers “Hammerslagsoplysning” på telefon 3343 6908.
inTeRneT:
Kommisionsbud kan afgives på hjemmesiden www.bruun-rasmussen.dk direkte fra siden med den effekt, de ønsker at byde på.Seneste afgivelse af bud via hjemmesiden er 3 timer før auktionens start.Afgivne bud kan ses på hjemmesiden under “deres bud”, når de er logget ind. Kontakt teknisk suppert på 7023 6911 for spørgsmål om registrering og budgivning via internettet.For yderligere information, se “Købskonditioner”, §1.
It is possible to leave commission bids if you can not be present at the auction yourself. This service is free of charge.When leaving a commission bid, you are instructing our customer service to bid up to a specified amount on your behalf.The situation can occur that another buyer has already bid the same as you were prepared to. Are you then will-ing to bid further? If not the lot will be sold to another buyer.If you do not wish to exceed your bid then write “Max, for maximum, next to the amount. You can also allow us to raise your bid by approx. 15% or approx 25%.The hammer price may be higher or lower than the estima-ted price, so it is possible to buy below the estimate. Bruun Rasmussen will always buy at the lowest price pos-sible, as if you yourself had been present at the auction.All commission bids are strictly confidential.Commission bids must be submitted no later than 24 hours prior to the start of the auction.
HOW TO MAKe A COMMiSSiOn Bid:
Complete the COMMISSION FORM with all pertinent information.Indicate the lot number.Indicate the amount you are prepared to bid.Should this amount be the absolute maximum, please write “Max” in the appropriate column.You can also allow us to bid by up to approx. 15% or approx. 25% more by indicating so.Sign the commission form and make sure that Bruun Ras-mussen receives it 24 hours prior to the start of the auc-tion.If the information should be insufficient, Bruun Rasmus-sen can abstain from bidding. Bruun Rasmussen can not be held responsible for error in bidding or failure to exe-cute bids.After the auction Bruun Rasmussen’s 24-hour “ham-merprice-information” is available for sale results at +45 3343 6908.
inTeRneT:
Commision bids can be submitted via the website www.bruun-rasmussen.dk directly from the page with the item you want to submit a bid for.deadline for submissions of bids via the website is 3 hours prior to the start of the auction.Submitted bids are shown under “Your bids” when you are logged in. Please contact technical support on +45 7023 6911 for questions about the registration and submission of bids on the website.For additional information, please consult “Conditions of Purchase” §1.
221BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 756 221
"KOMMiSS iOnSBud
COMMiSS iOn B idS BRedgAde
Skal være Bruun Rasmussen i hænde senest 24 timer før auktionens start.Must be submitted no later than 24 hours prior to the start of the auction.
Navn Name: * ...................................................................................................................................................................................Adresse Address: * ............................................................................................................................................................................Postnr./by City: * ..............................................................................................................................................................................Land Country: * ....................................................................... Fax: ...........................................................................................
Obligatoriske felter er mærket med en stjerne * Mandatory fields are marked with an asterix *Undertegnede giver hermed fuldmagt til Bruun Rasmussen Kunstauktioner A/S om på mine vegne at købe nedennævnte katalognumre så fordelagtigt som muligt, inden for det af mig anførte beløb, i hammerslag.I hereby request that Bruun Rasmussen bid on my behalf on the following lots up at the prices indicated below.
Undertegnede har udfyldt ovennævnte med de ønskede oplysninger, samt har accepteret købskonditionerne.The undersigned has supplied the required information and agrees to be bound by the conditions of purchase.
Jeg ønsker at modtage salgsresultater på de emner jeg har budt på via email dagligt efter auktion I wish to receive sales results on the items I have been bidding on via e-mail every day after the auction
AUKTION NR AuCTIoN No: 756
Katalog nr. Beskrivelse Bud kr. Max +15% +25% Lot. No. description Bid dKK
Fortsættes næste side Please turn over
Bredgade 33 · dK-1260 København K · Tel +45 3343 69 11 · Fax +45 3343 6966 · [email protected] · www.bruun-rasmussen.dk
BRuun RASMuSSen KunSTAuKTiOneR A/S
222 BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 756222
KOMMiSS iOnSBud
COMMiSS iOn B idS BRedgAde
AUKTION NR AUCTION NO: 756
223BRUUN RASMUSSEN BREdgAdE AUKTION 756 223
INTERNATIONALE Eftersyn 24. - 29. maj MALERIER Og ANTIKVITETER 757 Auktion 30. maj - 9. juni
VÅBENAUKTION 757 Eftersyn 24. - 29. maj Auktion 30. maj kl. 13
MØNTAUKTION 758 Eftersyn 27. - 30. maj Auktion 30. maj kl. 16
VINAUKTION 759 Eftersyn 30. - 31. maj Auktion 31. maj kl. 17
KUNST Og dESIgN 106 Eftersyn 26. april - 1. maj
Auktion 2. - 4. maj
VEJLE AFHOLdER OgSÅ ONLINE AUKTIONER. disse afvikles hver mandag til torsdag på www.bruun-rasmussen.dk. Auktionerne starter kl. 20 - tirsdage dog kl. 18. Effekterne kan ses ”live” på vores eftersyn i Havnen, Amerika Plads 11, København og på Pedersholms Allé 42, Vejle. På internettet kan du se, hvor varen befinder sig. Eftersynet åbnes én uge før hammeren falder.
HAVNEN AFHOLdER UdELUKKENdE ONLINE AUKTIONER. disse afvikles hver mandag til torsdag på www.bruun-rasmussen.dk. Auktionerne starter kl. 20 - tirsdage dog kl. 18. Effekterne kan ses ”live” på vores eftersyn i Havnen, Amerika Plads 11, København og på Pedersholms Allé 42, Vejle. På internettet kan du se, hvor varen befinder sig. Eftersynet åbnes én uge før hammeren falder.
KOMMende AuKT iOneR
COMing AuCT iOnS
Ret til ændringer forbeholdes © 2006 Bruun Rasmussen KunstauktionerFoto: Bent Lange & Henrik Wichmann Tryk: From & Co.
grafik og dtp: Lene Klibo, Bettina Løgstrup & Jorge Figueiredo