Upload
hrabiec
View
27
Download
3
Embed Size (px)
DESCRIPTION
ASME Section VIII Div. 1 2014 Calculation
Citation preview
Table of ContentsRevision History........................................................................................................................................................1/52
General Arrangement Drawing................................................................................................................................2/52
Engineering Notes....................................................................................................................................................3/52
Settings Summary.....................................................................................................................................................4/52
Radiography Summary.............................................................................................................................................6/52
Pressure Summary...................................................................................................................................................7/52
Thickness Summary.................................................................................................................................................8/52
Nozzle Schedule........................................................................................................................................................9/52
Nozzle Summary.....................................................................................................................................................10/52
Weight Summary.....................................................................................................................................................11/52
Test Report..............................................................................................................................................................12/52
Cylinder #1...............................................................................................................................................................13/52
Cylinder #2...............................................................................................................................................................15/52
Ellipsoidal Head #1.................................................................................................................................................17/52
Straight Flange on Ellipsoidal Head #1.................................................................................................................19/52
Flange #1..................................................................................................................................................................21/52
ASME B16.5/16.47 Blind on Flange #1..................................................................................................................22/52
Nozzle #1 (N1)..........................................................................................................................................................23/52
Nozzle #2 (N2)..........................................................................................................................................................30/52
Nozzle #3 (N3)..........................................................................................................................................................39/52
Nozzle #4 (N4)..........................................................................................................................................................44/52
Saddle #1.................................................................................................................................................................48/52
i
Engineering Notes
Demonstration vessel constructed to ASME BPVC Sec. VIII Div.1 Edition 2013.
Vessel is designed with only part subjected to radiography.
Vessel is made of carbon steel, 1mm inner corrosion allowance is assumed.
Design is performed for most severe conditions of pressure and temperature
expected during normal operation.
Vessel is to be mounted in horizontal position.
Shop hydrotest in horizontal position. Test pressure includes static head for pressure gauge mounted on nozzle N4.
3/52
Settings Summary
COMPRESS 2014 Build 7400
Units: SI
Datum Line Location: 0.00 mm from right seam
Design
ASME Section VIII Division 1, 2013 Edition Metric
Design or Rating: Get Thickness from Pressure
Minimum thickness: 2.5 mm per UG-16(b)
Design for cold shut down only: Yes
Design for lethal service (full radiography required): No
Design nozzles for: Design P only
Corrosion weight loss: 100% of theoretical loss
UG-23 Stress Increase: 1.20
Skirt/legs stress increase: 1.0
Minimum nozzle projection: 70 mm
Juncture calculations for > 30 only: Yes
Preheat P-No 1 Materials > 1.25" and
UG-22(d)(2) Vessel supports such as lugs, rings, skirts, saddles and legs: Yes
UG-22(f) Wind reactions: No
UG-22(f) Seismic reactions: No
UG-22(j) Test pressure and coincident static head acting during the test: Yes
Note: UG-22(b),(c) and (f) loads only considered when supports are present.
5/52
Radiography Summary
Radiography for Chamber bounded by Ellipsoidal Head #1 and ASME B16.5/16.47 Blind on Flange #1
Component
Longitudinal Seam Left Circumferential Seam Right Circumferential Seam
MarkCategory
(Fig
UW-3)
Radiography / Joint
Type
Category
(Fig
UW-3)
Radiography / Joint
Type
Category
(Fig
UW-3)
Radiography / Joint
Type
ASME B16.5/16.47 Blind on Flange #1 N/A Seamless No RT N/A N/A N/A N/A / Gasketed N/A
Cylinder #1 ANone UW-11(c) / Type
1C
None UW-11(c) / Type
1B None UW-11(c) / Type 1 None
Flange #1 N/A Seamless No RT N/A N/A / Gasketed C None UW-11(c) / Type 1 None
Cylinder #2 ANone UW-11(c) / Type
1B
None UW-11(c) / Type
1B None UW-11(c) / Type 1 None
Ellipsoidal Head #1 N/A Seamless No RT BNone UW-11(c) / Type
1N/A N/A None
Nozzle Longitudinal SeamNozzle to Vessel Circumferential
Seam
Nozzle free end Circumferential
Seam
Nozzle #2 (N2) N/A Seamless No RT D N/A / Type 7 CUW-11(a)(4) exempt /
Type 1N/A
Nozzle #1 (N1) N/A Seamless No RT D N/A / Type 7 CUW-11(a)(4) exempt /
Type 1N/A
Nozzle #4 (N4) N/A Seamless No RT D N/A / Type 7 CUW-11(a)(4) exempt /
Type 1N/A
Nozzle #3 (N3) N/A Seamless No RT D N/A / Type 7 CUW-11(a)(4) exempt /
Type 1N/A
Nozzle Flange Longitudinal Seam Flange FaceNozzle to Flange Circumferential
Seam
ASME B16.5/16.47 flange attached to
Nozzle #2 (N2)N/A Seamless No RT N/A N/A / Gasketed C
UW-11(a)(4) exempt /
Type 1N/A
ASME B16.5/16.47 flange attached to
Nozzle #1 (N1)N/A Seamless No RT N/A N/A / Gasketed C
UW-11(a)(4) exempt /
Type 1N/A
ASME B16.5/16.47 flange attached to
Nozzle #4 (N4)N/A Seamless No RT N/A N/A / Gasketed C
UW-11(a)(4) exempt /
Type 1N/A
ASME B16.5/16.47 flange attached to
Nozzle #3 (N3)N/A Seamless No RT N/A N/A / Gasketed C
UW-11(a)(4) exempt /
Type 1N/A
Chamber bounded by Ellipsoidal Head #1 and ASME B16.5/16.47 Blind on Flange #1 - UG-116(e) Radiography: None
6/52
Pressure Summary
Pressure Summary for Chamber bounded by Ellipsoidal Head #1 and ASME B16.5/16.47 Blind on Flange #1
Identifier
P
Design
( kPa)
T
Design
( C)
MDMT
( C)
MDMT
Exemption
Impact
Tested
ASME B16.5/16.47 Blind on Flange #1 800 120 -48 Note 1 No
Cylinder #1 800 120 -105 Note 2 No
Cylinder #2 800 120 -105 Note 2 No
Straight Flange on Ellipsoidal Head #1 800 120 -105 Note 4 No
Ellipsoidal Head #1 800 120 -105 Note 3 No
Flange #1 800 120 -48 Note 1 No
Saddle #1 800 120 N/A N/A N/A
Nozzle #1 (N1) 800 120 -48 Note 5 No
Nozzle #2 (N2) 800 120 -48 Note 5 No
Nozzle #3 (N3) 800 120 -48 Note 5 No
Nozzle #4 (N4) 800 120 -48 Note 5 No
Chamber design MDMT is -25 C
Chamber rated MDMT is -48 C @ 800 kPa
Chamber Design MAWP hot & corroded is 800 kPa
This pressure chamber is not designed for external pressure.
Notes for Maximum Pressure Rating:
Note # Details
1.Option to calculate MAP was not selected. See the Calculation->General tab of the Set Mode
dialog.
2.Option to calculate MAWP was not selected. See the Calculation->General tab of the Set Mode
dialog.
Notes for MDMT Rating:
Note # Exemption Details
1. UCS-66(b)(1)(b)
2. Material is impact test exempt to -105 C per UCS-66(b)(3) (coincident ratio = 0.2809)
3. Straight Flange governs MDMT
4. Material is impact test exempt to -105 C per UCS-66(b)(3) (coincident ratio = 0.1913)
5. Flange rating governs: UCS-66(b)(1)(b)
Design notes are available on the Settings Summary page.
7/52
Thickness Summary
Component
IdentifierMaterial Diameter
(mm)
Length
(mm)
Nominal t
(mm)
Design t
(mm)
Total Corrosion
(mm)
Joint
ELoad
Cylinder #1 SA-516 60 508 OD 600 8 3.46 1 0.70 Internal
Cylinder #2 SA-516 60 508 OD 600 8 3.46 1 0.70 Internal
Straight Flange on Ellipsoidal Head #1 SA-516 60 508 OD 30 10 3.03 1 0.85 Internal
Ellipsoidal Head #1 SA-516 60 508 OD 133.19 10* 2.98 1 0.85 Internal
Nominal t: Vessel wall nominal thickness
Design t: Required vessel thickness due to governing loading + corrosion
Joint E: Longitudinal seam joint efficiency
* Head minimum thickness after forming
Load
internal: Circumferential stress due to internal pressure governs
external: External pressure governs
Wind: Combined longitudinal stress of pressure + weight + wind governs
Seismic: Combined longitudinal stress of pressure + weight + seismic governs
8/52
Nozzle Schedule
Nozzle
markService Size Materials
Impact
TestedNormalized Fine Grain Flange Blind
N1 Nozzle #1 NPS 10 Sch 40 (Std) DN 250 Nozzle SA-106 B Smls. Pipe No No NoNPS 10 Class 150
WN A105No
N2 Nozzle #2 NPS 8 Sch 30 DN 200 Nozzle SA-106 B Smls. Pipe No No NoNPS 8 Class 150
WN A105No
N3 Nozzle #3 NPS 6 Sch 40 (Std) DN 150 Nozzle SA-106 B Smls. Pipe No No NoNPS 6 Class 150
WN A105No
N4 Nozzle #4 NPS 3 Sch 40 (Std) DN 80 Nozzle SA-106 B Smls. Pipe No No NoNPS 3 Class 150
WN A105No
9/52
Nozzle Summary
Nozzle
mark
OD
(mm)
tn
(mm)
Req tn
(mm)A1? A2?
ShellReinforcement
Pad Corr
(mm)
Aa/A
r(%)
Nom t
(mm)
Design t
(mm)
User t
(mm)
Width
(mm)
tpad
(mm)
N1 273.05 9.27 4 Yes Yes 8 2.72 N/A N/A 1 216.1
N2 219.08 7.04 4 Yes Yes 8 2.72 N/A N/A 1 370.8
N3 168.27 7.11 4 Yes Yes 10* 2.53 N/A N/A 1 582.5
N4 88.9 5.49 3.11 Yes Yes 8 N/A N/A N/A 0 Exempt
tn: Nozzle thickness
Req tn: Nozzle thickness required per UG-45/UG-16
Nom t: Vessel wall thickness
Design t: Required vessel wall thickness due to pressure + corrosion allowance per UG-37
User t: Local vessel wall thickness (near opening)
Aa: Area available per UG-37, governing condition
Ar: Area required per UG-37, governing condition
Corr: Corrosion allowance on nozzle wall
* Head minimum thickness after forming
10/52
Weight Summary
Component
Weight ( kg) Contributed by Vessel Elements
Metal
New*
Metal
Corroded*Insulation
Insulation
SupportsLining
Piping
+ Liquid
Operating Liquid Test Liquid
New Corroded New Corroded
ASME B16.5/16.47 Blind on Flange #1 145.6 145.6 0 0 0 0 0 0 0 0
Cylinder #1 56.7 49.7 0 0 0 0 63.6 64.1 146 147
Cylinder #2 55 48.2 0 0 0 0 53.4 53.9 118.7 119.7
Ellipsoidal Head #1 24.6 22.3 0 0 0 0 10.1 10.2 22.4 22.7
Saddle #1 30.8 30.8 0 0 0 0 0 0 0 0
TOTAL: 312.8 296.7 0 0 0 0 127.1 128.1 287.1 289.4
* Shells with attached nozzles have weight reduced by material cut out for opening.
Component
Weight ( kg) Contributed by Attachments
Body FlangesNozzles &
FlangesPacked
BedsTrays
Tray
Supports
Rings &
Clips
Vertical
Loads
New Corroded New Corroded
ASME B16.5/16.47 Blind on Flange #1 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Cylinder #1 81.6 81.6 30 28.2 0 0 0 0 0
Cylinder #2 0 0 37.2 36.3 0 0 0 0 0
Ellipsoidal Head #1 0 0 13.6 13.2 0 0 0 0 0
TOTAL: 81.6 81.6 80.7 77.7 0 0 0 0 0
Vessel operating weight, Corroded: 584 kg
Vessel operating weight, New: 602 kg
Vessel empty weight, Corroded: 456 kg
Vessel empty weight, New: 475 kg
Vessel test weight, New: 762 kg
Vessel test weight, Corroded: 745 kg
Vessel center of gravity location - from datum - lift condition
Vessel Lift Weight, New: 475 kg
Center of Gravity: 886.91 mm
Vessel Capacity
Vessel Capacity** (New): 277 liters
Vessel Capacity** (Corroded): 279 liters
**The vessel capacity does not include volume of nozzle, piping or other attachments.
11/52
Test Report
Shop test pressure determination for Chamber bounded by Ellipsoidal Head #1 and ASME B16.5/16.47 Blindon Flange #1 based on user defined pressure
Shop test gauge pressure is 1 042 kPa at 20 C
The shop test is performed with the vessel in the horizontal position.
IdentifierLocal testpressure
kPa
Test liquidstatic head
kPa
Stressduring test
MPa
Allowabletest stress
MPa
Stressexcessive?
Flange #1 1 046.82 4.82 NI NI NI
Cylinder #1 1 046.82 4.82 32.71 198.9 No
Cylinder #2 1 046.82 4.82 32.71 198.9 No
Straight Flange on Ellipsoidal Head #1 1 046.8 4.8 26.062 198.9 No
Ellipsoidal Head #1 1 046.8 4.8 22.988 198.9 No
Nozzle #1 (N1) 1 045.66 3.66 103.619 297 No
Nozzle #2 (N2) 1 044.01 2.01 118.299 297 No
Nozzle #3 (N3) 1 045.17 3.17 57.872 297 No
Nozzle #4 (N4) 1 044.79 2.79 65.222 297 No
Notes:
(1) NI indicates that test stress was not investigated.
(2) PL stresses at nozzle openings have been estimated using the method described in Division 2 Part 4.5.
(3) 1.5*0.9*Sy used as the basis for the maximum local primary membrane stress at the nozzle intersection PL.
(4) The zero degree angular position is assumed to be up, and the test liquid height is assumed to the top-most
flange.
The field test condition has not been investigated for the Chamber bounded by Ellipsoidal Head #1 and ASME
B16.5/16.47 Blind on Flange #1.
The test temperature of 20 C is warmer than the minimum recommended temperature of -31 C so the brittle
fracture provision of UG-99(h) has been met.
12/52
Cylinder #1
ASME Section VIII Division 1, 2013 Edition Metric
Component: Cylinder
Material specification: SA-516 60 (II-D Metric p. 14, ln. 6)
Material is impact test exempt to -105 C per UCS-66(b)(3) (coincident ratio = 0.2809)
Internal design pressure: P = 800 kPa @ 120 C
Static liquid head:
Ps = 2.18 kPa (SG = 0.9, Hs = 247 mm,Operating head)
Pth = 4.82 kPa (SG = 1, Hs = 492 mm, Horizontal test
head)
Corrosion allowance Inner C = 1 mm Outer C = 0 mm
Design MDMT = -25 C No impact test performed
Rated MDMT = -105 C Material is not normalized
Material is not produced to Fine Grain Practice
PWHT is not performed
Radiography: Longitudinal joint - None UW-11(c) Type 1
Left circumferential joint - None UW-11(c) Type 1
Right circumferential joint - None UW-11(c) Type 1
Estimated weight New = 56.7 kg corr = 49.7 kg
Capacity New = 114.07 liters corr = 115 liters
OD = 508 mm
Length
Lc= 600 mm
t = 8 mm
Design thickness, (at 120 C) Appendix 1-1
t = P*Ro / (S*E + 0.40*P) + Corrosion
= 802.18*254 / (118 000*0.70 + 0.40*802.18) + 1
= 3.46 mm
% Extreme fiber elongation - UCS-79(d)
EFE = (50*t / Rf)*(1 - Rf / Ro)
= (50*8 / 250)*(1 - 250 / infinity)
= 1.6%
The extreme fiber elongation does not exceed 5%.
Allowable Compressive Stress, Hot and Corroded- ScHC, (table CS-2Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (254 / 7)
= 0.003445
B = 113.9 MPa
S = 118 / 1.00 = 118 MPa
13/52
ScHC = min(B, S) = 113.9 MPa
Allowable Compressive Stress, Hot and New- ScHN, (table CS-2 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (254 / 8)
= 0.003937
B = 115.78 MPa
S = 118 / 1.00 = 118 MPa
ScHN = min(B, S) = 115.78 MPa
Allowable Compressive Stress, Cold and New- ScCN, (table CS-2 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (254 / 8)
= 0.003937
B = 115.78 MPa
S = 118 / 1.00 = 118 MPa
ScCN = min(B, S) = 115.78 MPa
Allowable Compressive Stress, Cold and Corroded- ScCC, (table CS-2Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (254 / 7)
= 0.003445
B = 113.9 MPa
S = 118 / 1.00 = 118 MPa
ScCC = min(B, S) = 113.9 MPa
Allowable Compressive Stress, Vacuum and Corroded- ScVC, (tableCS-2 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (254 / 7)
= 0.003445
B = 113.9 MPa
S = 118 / 1.00 = 118 MPa
ScVC = min(B, S) = 113.9 MPa
14/52
Cylinder #2
ASME Section VIII Division 1, 2013 Edition Metric
Component: Cylinder
Material specification: SA-516 60 (II-D Metric p. 14, ln. 6)
Material is impact test exempt to -105 C per UCS-66(b)(3) (coincident ratio = 0.2809)
Internal design pressure: P = 800 kPa @ 120 C
Static liquid head:
Ps = 2.18 kPa (SG = 0.9, Hs = 247 mm,Operating head)
Pth = 4.82 kPa (SG = 1, Hs = 492 mm, Horizontal test
head)
Corrosion allowance Inner C = 1 mm Outer C = 0 mm
Design MDMT = -25 C No impact test performed
Rated MDMT = -105 C Material is not normalized
Material is not produced to Fine Grain Practice
PWHT is not performed
Radiography: Longitudinal joint - None UW-11(c) Type 1
Left circumferential joint - None UW-11(c) Type 1
Right circumferential joint - None UW-11(c) Type 1
Estimated weight New = 55 kg corr = 48.2 kg
Capacity New = 114.07 liters corr = 115 liters
OD = 508 mm
Length
Lc= 600 mm
t = 8 mm
Design thickness, (at 120 C) Appendix 1-1
t = P*Ro / (S*E + 0.40*P) + Corrosion
= 802.18*254 / (118 000*0.70 + 0.40*802.18) + 1
= 3.46 mm
% Extreme fiber elongation - UCS-79(d)
EFE = (50*t / Rf)*(1 - Rf / Ro)
= (50*8 / 250)*(1 - 250 / infinity)
= 1.6%
The extreme fiber elongation does not exceed 5%.
Allowable Compressive Stress, Hot and Corroded- ScHC, (table CS-2Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (254 / 7)
= 0.003445
B = 113.9 MPa
S = 118 / 1.00 = 118 MPa
15/52
ScHC = min(B, S) = 113.9 MPa
Allowable Compressive Stress, Hot and New- ScHN, (table CS-2 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (254 / 8)
= 0.003937
B = 115.78 MPa
S = 118 / 1.00 = 118 MPa
ScHN = min(B, S) = 115.78 MPa
Allowable Compressive Stress, Cold and New- ScCN, (table CS-2 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (254 / 8)
= 0.003937
B = 115.78 MPa
S = 118 / 1.00 = 118 MPa
ScCN = min(B, S) = 115.78 MPa
Allowable Compressive Stress, Cold and Corroded- ScCC, (table CS-2Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (254 / 7)
= 0.003445
B = 113.9 MPa
S = 118 / 1.00 = 118 MPa
ScCC = min(B, S) = 113.9 MPa
Allowable Compressive Stress, Vacuum and Corroded- ScVC, (tableCS-2 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (254 / 7)
= 0.003445
B = 113.9 MPa
S = 118 / 1.00 = 118 MPa
ScVC = min(B, S) = 113.9 MPa
16/52
Ellipsoidal Head #1
ASME Section VIII Division 1, 2013 Edition Metric
Component: Ellipsoidal Head
Material Specification: SA-516 60 (II-D Metric p.14, ln. 6)
Straight Flange governs MDMT
Internal design pressure: P = 800 kPa @ 120 C
Static liquid head:
Ps= 2.16 kPa (SG=0.9, Hs=245 mm Operating head)
Pth= 4.8 kPa (SG=1, Hs=490 mm Horizontal test head)
Corrosion allowance: Inner C = 1 mm Outer C = 0 mm
Design MDMT = -25C No impact test performed
Rated MDMT = -105C Material is not normalized
Material is not produced to fine grain practice
PWHT is not performed
Do not Optimize MDMT / Find MAWP
Radiography: Category A joints - Seamless No RT
Head to shell seam - None UW-11(c) Type 1
Estimated weight*: new = 24.6 kg corr = 22.3 kg
Capacity*: new = 21 liters corr = 21.3 liters
* includes straight flange
Outer diameter = 508 mm
Minimum head thickness = 10 mm
Head ratio D/2h = 1.9807 (new)
Head ratio D/2h = 1.9728 (corroded)
Straight flange length Lsf = 30 mm
Nominal straight flange thickness tsf = 10 mm
Results Summary
The governing condition is UG-16.
Minimum thickness per UG-16 = 2.5 mm + 1 mm = 3.5 mm
Design thickness due to internal pressure (t) = 2.98 mm
K (Corroded)
K=(1/6)*[2 + (D / (2*h))2]=(1/6)*[2 + (490 / (2*124.19))2]=0.981988
K (New)
K=(1/6)*[2 + (D / (2*h))2]=(1/6)*[2 + (488 / (2*123.19))2]=0.987195
Design thickness for internal pressure, (Corroded at 120 C) Appendix 1-4(c)
t = P*Do*K / (2*S*E + 2*P*(K - 0.1)) + Corrosion
= 802.16*508*0.981988 / (2*118 000*0.85 + 2*802.16*(0.981988 - 0.1)) + 1
= 2.98 mm
17/52
The head internal pressure design thickness is 2.98 mm.
% Extreme fiber elongation - UCS-79(d)
EFE = (75*t / Rf)*(1 - Rf / Ro)
= (75*10 / 89.38)*(1 - 89.38 / infinity)
= 8.3916%
The extreme fiber elongation exceeds 5 percent. Heat treatment per UCS-56 may be required. See UCS-79(d)(4) or
(5).
18/52
Straight Flange on Ellipsoidal Head #1
ASME Section VIII Division 1, 2013 Edition Metric
Component: Straight Flange
Material specification: SA-516 60 (II-D Metric p. 14, ln. 6)
Material is impact test exempt to -105 C per UCS-66(b)(3) (coincident ratio = 0.1913)
Internal design pressure: P = 800 kPa @ 120 C
Static liquid head:
Ps = 2.16 kPa (SG = 0.9, Hs = 245 mm,Operating head)
Pth = 4.8 kPa (SG = 1, Hs = 490 mm, Horizontal test
head)
Corrosion allowance Inner C = 1 mm Outer C = 0 mm
Design MDMT = -25 C No impact test performed
Rated MDMT = -105 C Material is not normalized
Material is not produced to Fine Grain Practice
PWHT is not performed
Radiography: Longitudinal joint - Seamless No RT
Circumferential joint - None UW-11(c) Type 1
Estimated weight New = 3.7 kg corr = 3.3 kg
Capacity New = 5.61 liters corr = 5.66 liters
OD = 508 mm
Length
Lc= 30 mm
t = 10 mm
Design thickness, (at 120 C) Appendix 1-1
t = P*Ro / (S*E + 0.40*P) + Corrosion
= 802.16*254 / (118 000*0.85 + 0.40*802.16) + 1
= 3.03 mm
% Extreme fiber elongation - UCS-79(d)
EFE = (50*t / Rf)*(1 - Rf / Ro)
= (50*10 / 249)*(1 - 249 / infinity)
= 2.008%
The extreme fiber elongation does not exceed 5%.
Allowable Compressive Stress, Hot and Corroded- ScHC, (table CS-2Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (254 / 9)
= 0.004429
B = 117.36 MPa
S = 118 / 1.00 = 118 MPa
ScHC = min(B, S) = 117.36 MPa
19/52
Allowable Compressive Stress, Hot and New- ScHN, (table CS-2 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (254 / 10)
= 0.004921
B = 118.78 MPa
S = 118 / 1.00 = 118 MPa
ScHN = min(B, S) = 118 MPa
Allowable Compressive Stress, Cold and New- ScCN, (table CS-2 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (254 / 10)
= 0.004921
B = 118.78 MPa
S = 118 / 1.00 = 118 MPa
ScCN = min(B, S) = 118 MPa
Allowable Compressive Stress, Cold and Corroded- ScCC, (table CS-2Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (254 / 9)
= 0.004429
B = 117.36 MPa
S = 118 / 1.00 = 118 MPa
ScCC = min(B, S) = 117.36 MPa
Allowable Compressive Stress, Vacuum and Corroded- ScVC, (tableCS-2 Metric)
A = 0.125 / (Ro / t)
= 0.125 / (254 / 9)
= 0.004429
B = 117.36 MPa
S = 118 / 1.00 = 118 MPa
ScVC = min(B, S) = 117.36 MPa
20/52
Flange #1
ASME B16.5-2009 Flange
Description: NPS 20 Class 150 WN A105
Bolt Material: SA-193 B7M Bolt
ASME B16.5/16.47 Blind on Flange #1
This is an ASME B16.5/16.47 rated blind flange.
ASME B16.5-2009 Flange
Description: NPS 20 Class 150 Blind A105
Bolt Material: SA-193 B7M Bolt
Nozzle #1 (N1)
ASME Section VIII Division 1, 2013 Edition Metric
tw(lower) = 8 mm
Leg41 = 8 mm
Note: round inside edges per UG-76(c)
Location and Orientation
Located on: Cylinder #2
Orientation: 270
Nozzle center line offset to datum line: 350 mm
End of nozzle to shell center: 440 mm
Passes through a Category A joint: No
Nozzle
Access opening: No
Material specification: SA-106 B Smls. Pipe (II-D Metric p. 14, ln. 19)
Description: NPS 10 Sch 40 (Std) DN 250
Inside diameter, new: 254.51 mm
Nominal wall thickness: 9.27 mm
Corrosion allowance: 1 mm
Projection available outside vessel, Lpr: 84.4 mm
Projection available outside vessel to flange face, Lf: 186 mm
Local vessel minimum thickness: 8 mm
Liquid static head included: 0 kPa
Longitudinal joint efficiency: 1
ASME B16.5-2009 Flange
Description: NPS 10 Class 150 WN A105
Bolt Material: SA-193 B7M Bolt
Circumferential joint radiography: None UW-11(c) Type 1
24/52
Reinforcement Calculations for Internal Pressure
Appendix 1-10 Maximum Local PrimaryMembrane StressFor P = 800 kPa @ 120 C
The opening is adequately reinforced
UG-45Nozzle WallThicknessSummary
(mm)The nozzle
passes UG-45
PL(MPa)
Sallow(MPa)
A1(cm2)
A2(cm2)
A3(cm2)
A5(cm2)
A
welds
(cm2)
treq(mm)
tmin(mm)
81.911 177 4.381 2.6801 -- -- 0.32 3.5 8.11
Division 2 Part 4.5 Strength of Nozzle Attachment Welds SummaryAverage Shear Stress in Weld
kyL
(mm)
L41T(mm)
L42T(mm)
L43T(mm)
fwelds(N)
(MPa)
S
(MPa)
Over
stressed
1.0645 214.45 5.66 0 0 11 711.28 7.83 118 No
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld descriptionRequired weld
throat size (mm)
Actual weld
throat size (mm)Status
Nozzle to shell fillet (Leg41) 4.9 5.6 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 800 kPa @ 120 C
Fig UCS-66.2 general note (1) applies.
Nozzle is impact test exempt to -105 C per UCS-66(b)(3) (coincident ratio = 0.2454).
Nozzle UCS-66 governing thk: 8 mm
Nozzle rated MDMT: -105 C
Appendix 1-10
Effective radius of the vessel
Reff = 0.5*Di= 0.5*494
= 247 mm
Limit of reinforcement along the vessel wall
LR = 8*t
= 8*7
= 55.99 mm
25/52
Limit of reinforcement along the nozzle wall projecting outside the vessel surface
LH1 = t + 0.78*(Rn*tn)0.5
= 7 + 0.78*(128.25*8.27)0.5
= 32.4 mm
LH2 = Lpr1 + t
= 84.4 + 7
= 91.4 mm
LH3 = 8*(t + te)
= 8*(7 + 0)
= 55.99 mm
LH = min[ LH1, LH2, LH3]
= min[ 32.4, 91.4, 55.99]
= 32.4 mm
Effective thickness
teff = t
= 7 mm
Total available area near the nozzle opening
= min[ (2*Rn + tn) / ((Di + teff)*teff)0.5, 10]
= min[ (2*128.25 + 8.27) / ((494 + 7)*7)0.5, 10]
= 4.4714
A1 = t*LR*max[ ( / 4) , 1]= 7*55.99*max[ (4.4714 / 4) , 1] / 100
= 7*55.99*1.1178 / 100
= 4.381 cm2
A2 = tn*LH= 8.27*32.4 / 100
= 2.6801 cm2
A41 = 0.5*L412
= 0.5*82 / 100
= 0.32 cm2
AT = A1 + A2 + A41= 4.381 + 2.6801 + 0.32
= 7.3811 cm2
Forces at nozzle to vessel intersection
fN = P*Rn*(LH - t)
= 800*128.25*(32.4 - 7) / 1000
= 2 606.57 N
fS = P*Reff*(LR + tn)
26/52
= 800*247*(55.99 + 8.27) / 1000
= 12 698.79 N
fY = P*Reff*Rnc= 800*247*128.25 / 1000
= 25 343.07 N
Average local primary membrane stress
avg = (fN + fS + fY) / AT= (2 606.57 + 12 698.79 + 25 343.07) / 7.3811 / 100
= 55.071 MPa
General primary membrane stress
circ = P*Reff / teff= 800*247 / 7 / 1000
= 28.232 MPa
Maximum local primary membrane stress at the nozzle intersection
PL = max[ {2*avg - circ} , circ]= max[ {2*55.07 - 28.23} , 28.23]
= 81.911 MPa
Allowable stress
Sallow = 1.5*S*E
= 1.5*118*1
= 177 MPa
PL = 81.91 MPa Sallow = 177 MPa satisfactory
Division 2 Part 4.5 Strength of Nozzle Attachment Welds (U-2(g) analysis)
Discontinuity force factor
ky = (Rnc + tn) / Rnc= (128.25 + 8.27) / 128.25
= 1.0645
Weld length resisting discontinuity force
L = / 2*(Rn + tn)= / 2*(128.25 + 8.27)= 214.45 mm
27/52
Weld throat dimensions
L41T = 0.7071*L41= 0.7071*8
= 5.66 mm
Average shear stress in weld
fwelds = min[ fY*ky, 1.5*Sn*(A2 + A3) , / 4*P*Rn2*ky
2 / 1000 ]
= min[ 25 343.07*1.0645, 1.5*118*(2.6801 + 0)*100 ]
= 11 711.28 N
= fwelds / [L*(0.49*L41T + 0.6*tw1 + 0.49*L43T)]= 11 711.28 / [214.45*(0.49*5.66 + 0.6*7 + 0.49*0)]
= 7.833 MPa
= 7.83 MPa S = 118 MPa satisfactory
UW-16(c) Weld Check
Fillet weld: tmin = lesser of 19 mm or tn or t = 7 mm
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin = 4.9 mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*8 = 5.6 mm
The fillet weld size is satisfactory.
Weld strength calculations are not required for this detail which conforms to Fig. UW-16.1, sketch (c-e).
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
ta UG-27 = P*R / (S*E - 0.6*P) + Corrosion
= 800*128.25 / (118 000*1 - 0.6*800) + 1
= 1.87 mm
ta = max[ ta UG-27 , ta UG-22 ]
= max[ 1.87 , 0 ]
= 1.87 mm
tb1 = P*Ro / (S*E + 0.4*P) + Corrosion
= 800*254 / (118 000*1 + 0.4*800) + 1
= 2.72 mm
tb1 = max[ tb1 , tb UG16 ]
= max[ 2.72 , 3.5 ]
= 3.5 mm
tb = min[ tb3 , tb1 ]
= min[ 9.11 , 3.5 ]
28/52
= 3.5 mm
tUG-45 = max[ ta , tb ]
= max[ 1.87 , 3.5 ]
= 3.5 mm
Available nozzle wall thickness new, tn = 0.875*9.27 = 8.11 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
29/52
Nozzle #2 (N2)
ASME Section VIII Division 1, 2013 Edition Metric
tw(lower) = 8 mm
Leg41 = 8 mm
Note: round inside edges per UG-76(c)
Location and Orientation
Located on: Cylinder #1
Orientation: 90
Nozzle center line offset to datum line: 950 mm
End of nozzle to shell center: 450 mm
Offset from center, Lo: -143.5 mm
Passes through a Category A joint: No
Nozzle
Access opening: No
Material specification: SA-106 B Smls. Pipe (II-D Metric p. 14, ln. 19)
Description: NPS 8 Sch 30 DN 200
Inside diameter, new: 205 mm
Nominal wall thickness: 7.04 mm
Corrosion allowance: 1 mm
Opening chord length: 304.99 mm
Projection available outside vessel, Lpr: 96.68 mm
Projection available outside vessel to flange face, Lf: 198.28 mm
Local vessel minimum thickness: 8 mm
Liquid static head included: 0 kPa
Longitudinal joint efficiency: 1
ASME B16.5-2009 Flange
Description: NPS 8 Class 150 WN A105
Bolt Material: SA-193 B7M Bolt
Hydrotest rating: 3 000 kPa @ 20C
PWHT performed: No
Circumferential joint radiography: None UW-11(c) Type 1
31/52
Reinforcement Calculations for Internal Pressure
UG-37 Area Calculation Summary (cm2)For P = 800 kPa @ 120 C
The opening is adequately reinforced
UG-45Nozzle WallThicknessSummary
(mm)The nozzle
passes UG-45
A
required
A
availableA1 A2 A3 A5
A
weldstreq tmin
1.7459 11.6135 9.3645 1.609 -- -- 0.64 3.5 6.16
UG-41 Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculations
per UW-15(b)(1)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld descriptionRequired weld
throat size (mm)
Actual weld
throat size (mm)Status
Nozzle to shell fillet (Leg41) 4.23 5.6 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 800 kPa @ 120 C
Fig UCS-66.2 general note (1) applies.
Nozzle is impact test exempt to -105 C per UCS-66(b)(3) (coincident ratio = 0.1366).
Nozzle UCS-66 governing thk: 6.16 mm
Nozzle rated MDMT: -105 C
Parallel Limit of reinforcement per UG-40
LR = MAX(d, Rn + (tn - Cn) + (t - C))
= MAX(304.99, 152.5 + (7.04 - 1) + (8 - 1))
= 304.99 mm
Outer Normal Limit of reinforcement per UG-40
LH = MIN(2.5*(t - C), 2.5*(tn - Cn) + te)
= MIN(2.5*(8 - 1), 2.5*(7.04 - 1) + 0)
= 15.09 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn / (Sn*E - 0.6*P)
= 800*103.5 / (118 000*1 - 0.6*800)
= 0.7 mm
Required thickness tr from UG-37(a)
tr = P*Ro / (S*E + 0.4*P)
32/52
= 800*254 / (118 000*1 + 0.4*800)
= 1.72 mm
Area required per UG-37(c)
Allowable stresses: Sn = 118, Sv = 118 MPa
fr1 = lesser of 1 or Sn / Sv = 1
fr2 = lesser of 1 or Sn / Sv = 1
A = d*tr*F + 2*tn*tr*F*(1 - fr1)
= (304.99*1.72*0.5 + 2*6.04*1.72*0.5*(1 - 1)) / 100
= 2.6188 cm2
Area available from FIG. UG-37.1
A1 = larger of the following= 18.7284 cm2
= d*(E1*t - F*tr) - 2*tn*(E1*t - F*tr)*(1 - fr1)
= (304.99*(1*7 - 0.5*1.72) - 2*6.04*(1*7 - 0.5*1.72)*(1 - 1)) / 100
= 18.7284 cm2
= 2*(t + tn)*(E1*t - F*tr) - 2*tn*(E1*t - F*tr)*(1 - fr1)
= (2*(7 + 6.04)*(1*7 - 0.5*1.72) - 2*6.04*(1*7 - 0.5*1.72)*(1 - 1)) / 100
= 1.6006 cm2
A2 = smaller of the following= 1.609 cm2
= 5*(tn - trn)*fr2*t
= (5*(6.04 - 0.7)*1*7) / 100
= 1.8658 cm2
= 5*(tn - trn)*fr2*tn= (5*(6.04 - 0.7)*1*6.04) / 100
= 1.609 cm2
A41 = Leg2*fr2
= (82*1) / 100
= 0.64 cm2
Area = A1 + A2 + A41= 18.7284 + 1.609 + 0.64
= 20.9774 cm2
As Area >= A the reinforcement is adequate.
33/52
UW-16(c) Weld Check
Fillet weld: tmin = lesser of 19 mm or tn or t = 6.04 mm
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin = 4.23 mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*8 = 5.6 mm
The fillet weld size is satisfactory.
Weld strength calculations are not required for this detail which conforms to Fig. UW-16.1, sketch (c-e).
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
ta UG-27 = P*R / (S*E - 0.6*P) + Corrosion
= 800*103.5 / (118 000*1 - 0.6*800) + 1
= 1.7 mm
ta = max[ ta UG-27 , ta UG-22 ]
= max[ 1.7 , 0 ]
= 1.7 mm
tb1 = P*Ro / (S*E + 0.4*P) + Corrosion
= 800*254 / (118 000*1 + 0.4*800) + 1
= 2.72 mm
tb1 = max[ tb1 , tb UG16 ]
= max[ 2.72 , 3.5 ]
= 3.5 mm
tb = min[ tb3 , tb1 ]
= min[ 8.16 , 3.5 ]
= 3.5 mm
tUG-45 = max[ ta , tb ]
= max[ 1.7 , 3.5 ]
= 3.5 mm
Available nozzle wall thickness new, tn = 0.875*7.04 = 6.16 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
Check Large Opening per Appendix 1-7(a)
Area required within 75 percent of the limits of reinforcement
= 2 / 3*A = (2 / 3)*2.6188 = 1.7459 cm2
Area that is within 75 percent of the limits of reinforcement is:
A1 = larger of 1.6006 or
= (2*limits - d)*(E1*t - F*tr) - 2*tn*(E1*t - F*tr)*(1 - fr1)
= (2*228.74 - 304.99)*(1*7 - 1*1.72) - 2*6.04*(1*7 - 1*1.72)*(1 - 1)
34/52
= 9.3645 cm2
Area = A1 + A2 + A3 + A41 + A42 + A43 + A5= 9.3645 + 1.609 + 0 + 0.64 + 0 + 0 + 0
= 11.6135 cm2
The area replacement requirements of Appendix 1-7(a) are satisfied.
Check Large Opening per Appendix 1-7(b)
1-7(b)(1)(a) Di = 494 mm > 1 520 mm False
1-7(b)(1)(b) d = 304.99 mm > 1 020 mm False
1-7(b)(1)(b) d = 304.99 mm > 3.4*(247*7)0.5 = 141.37 mm True
1-7(b)(1)(c) Rn / R = 103.5 / 247 = 0.419 0.7 True
The opening is not within the size range defined by 1-7(b)(1)(a) and (b) so it is exempt from the requirements of
1-7(b)(2),(3) and (4).
Rn / R = 0.419 does not exceed 0.7 so a U-2(g) analysis is not required per 1-7(b)(1)(c).
35/52
Reinforcement check in the plane parallel to the longitudinal axis
Reinforcement Calculations for Internal Pressure
UG-37 Area Calculation Summary (cm2)For P = 800 kPa @ 120 C
The opening is adequately reinforced
UG-45Nozzle WallThicknessSummary
(mm)The nozzle
passes UG-45
A
required
A
availableA1 A2 A3 A5
A
weldstreq tmin
3.5549 13.1826 10.9335 1.609 -- -- 0.64 3.5 6.16
UG-41 Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculations
per UW-15(b)(1)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld descriptionRequired weld
throat size (mm)
Actual weld
throat size (mm)Status
Nozzle to shell fillet (Leg41) 4.23 5.6 weld size is adequate
Parallel Limit of reinforcement per UG-40
LR = MAX(d, Rn + (tn - Cn) + (t - C))
= MAX(207, 103.5 + (7.04 - 1) + (8 - 1))
= 207 mm
Outer Normal Limit of reinforcement per UG-40
LH = MIN(2.5*(t - C), 2.5*(tn - Cn) + te)
= MIN(2.5*(8 - 1), 2.5*(7.04 - 1) + 0)
= 15.09 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn / (Sn*E - 0.6*P)
= 800*103.5 / (118 000*1 - 0.6*800)
= 0.7 mm
Required thickness tr from UG-37(a)
tr = P*Ro / (S*E + 0.4*P)
= 800*254 / (118 000*1 + 0.4*800)
= 1.72 mm
Area required per UG-37(c)
Allowable stresses: Sn = 118, Sv = 118 MPa
fr1 = lesser of 1 or Sn / Sv = 1
36/52
fr2 = lesser of 1 or Sn / Sv = 1
A = d*tr*F + 2*tn*tr*F*(1 - fr1)
= (207*1.72*1 + 2*6.04*1.72*1*(1 - 1)) / 100
= 3.5549 cm2
Area available from FIG. UG-37.1
A1 = larger of the following= 10.9335 cm2
= d*(E1*t - F*tr) - 2*tn*(E1*t - F*tr)*(1 - fr1)
= (207*(1*7 - 1*1.72) - 2*6.04*(1*7 - 1*1.72)*(1 - 1)) / 100
= 10.9335 cm2
= 2*(t + tn)*(E1*t - F*tr) - 2*tn*(E1*t - F*tr)*(1 - fr1)
= (2*(7 + 6.04)*(1*7 - 1*1.72) - 2*6.04*(1*7 - 1*1.72)*(1 - 1)) / 100
= 1.3768 cm2
A2 = smaller of the following= 1.609 cm2
= 5*(tn - trn)*fr2*t
= (5*(6.04 - 0.7)*1*7) / 100
= 1.8658 cm2
= 5*(tn - trn)*fr2*tn= (5*(6.04 - 0.7)*1*6.04) / 100
= 1.609 cm2
A41 = Leg2*fr2
= (82*1) / 100
= 0.64 cm2
Area = A1 + A2 + A41= 10.9335 + 1.609 + 0.64
= 13.1826 cm2
As Area >= A the reinforcement is adequate.
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
ta UG-27 = P*R / (S*E - 0.6*P) + Corrosion
= 800*103.5 / (118 000*1 - 0.6*800) + 1
= 1.7 mm
ta = max[ ta UG-27 , ta UG-22 ]
37/52
= max[ 1.7 , 0 ]
= 1.7 mm
tb1 = P*Ro / (S*E + 0.4*P) + Corrosion
= 800*254 / (118 000*1 + 0.4*800) + 1
= 2.72 mm
tb1 = max[ tb1 , tb UG16 ]
= max[ 2.72 , 3.5 ]
= 3.5 mm
tb = min[ tb3 , tb1 ]
= min[ 8.16 , 3.5 ]
= 3.5 mm
tUG-45 = max[ ta , tb ]
= max[ 1.7 , 3.5 ]
= 3.5 mm
Available nozzle wall thickness new, tn = 0.875*7.04 = 6.16 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
38/52
Nozzle #3 (N3)
ASME Section VIII Division 1, 2013 Edition Metric
tw(lower) = 10 mm
Leg41 = 7 mm
Note: round inside edges per UG-76(c)
Location and Orientation
Located on: Ellipsoidal Head #1
Orientation: 0
End of nozzle to datum line: -330 mm
Calculated as hillside: No
Distance to head center, R: 0 mm
Passes through a Category A joint: No
Nozzle
Access opening: No
Material specification: SA-106 B Smls. Pipe (II-D Metric p. 14, ln. 19)
Description: NPS 6 Sch 40 (Std) DN 150
Inside diameter, new: 154.05 mm
Nominal wall thickness: 7.11 mm
Corrosion allowance: 1 mm
Projection available outside vessel, Lpr: 85.43 mm
Projection available outside vessel to flange face, Lf: 174.33 mm
Local vessel minimum thickness: 10 mm
Liquid static head included: 0 kPa
Longitudinal joint efficiency: 1
ASME B16.5-2009 Flange
Description: NPS 6 Class 150 WN A105
Bolt Material: SA-193 B7M Bolt
Gasket Description: Flexitallic Spiral Wound CG 316L S.S.
PWHT performed: No
Circumferential joint radiography: None UW-11(c) Type 1
40/52
Reinforcement Calculations for Internal Pressure
UG-37 Area Calculation Summary (cm2)For P = 800 kPa @ 120 C
The opening is adequately reinforced
UG-45Nozzle WallThicknessSummary
(mm)The nozzle
passes UG-45
A
required
A
availableA1 A2 A3 A5
A
weldstreq tmin
2.3794 13.86 11.6638 1.7058 -- -- 0.4903 3.5 6.22
UG-41 Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculations
per UW-15(b)(1)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld descriptionRequired weld
throat size (mm)
Actual weld
throat size (mm)Status
Nozzle to shell fillet (Leg41) 4.28 4.9 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 800 kPa @ 120 C
Fig UCS-66.2 general note (1) applies.
Nozzle is impact test exempt to -105 C per UCS-66(b)(3) (coincident ratio = 0.1017).
Nozzle UCS-66 governing thk: 6.22 mm
Nozzle rated MDMT: -105 C
Parallel Limit of reinforcement per UG-40
LR = MAX(d, Rn + (tn - Cn) + (t - C))
= MAX(156.05, 78.03 + (7.11 - 1) + (10 - 1))
= 156.05 mm
Outer Normal Limit of reinforcement per UG-40
LH = MIN(2.5*(t - C), 2.5*(tn - Cn) + te)
= MIN(2.5*(10 - 1), 2.5*(7.11 - 1) + 0)
= 15.28 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn / (Sn*E - 0.6*P)
= 800*78.03 / (118 000*1 - 0.6*800)
= 0.53 mm
Required thickness tr from UG-37(a)(c)
tr = P*K1*Do / (2*S*E + 0.8*P)
41/52
= 800*0.8878*508 / (2*118 000*1 + 0.8*800)
= 1.52 mm
Area required per UG-37(c)
Allowable stresses: Sn = 118, Sv = 118 MPa
fr1 = lesser of 1 or Sn / Sv = 1
fr2 = lesser of 1 or Sn / Sv = 1
A = d*tr*F + 2*tn*tr*F*(1 - fr1)
= (156.05*1.52*1 + 2*6.11*1.52*1*(1 - 1)) / 100
= 2.3794 cm2
Area available from FIG. UG-37.1
A1 = larger of the following= 11.6638 cm2
= d*(E1*t - F*tr) - 2*tn*(E1*t - F*tr)*(1 - fr1)
= (156.05*(1*9 - 1*1.52) - 2*6.11*(1*9 - 1*1.52)*(1 - 1)) / 100
= 11.6638 cm2
= 2*(t + tn)*(E1*t - F*tr) - 2*tn*(E1*t - F*tr)*(1 - fr1)
= (2*(9 + 6.11)*(1*9 - 1*1.52) - 2*6.11*(1*9 - 1*1.52)*(1 - 1)) / 100
= 2.2587 cm2
A2 = smaller of the following= 1.7058 cm2
= 5*(tn - trn)*fr2*t
= (5*(6.11 - 0.53)*1*9) / 100
= 2.5116 cm2
= 5*(tn - trn)*fr2*tn= (5*(6.11 - 0.53)*1*6.11) / 100
= 1.7058 cm2
A41 = Leg2*fr2
= (72*1) / 100
= 0.4903 cm2
Area = A1 + A2 + A41= 11.6638 + 1.7058 + 0.4903
= 13.86 cm2
As Area >= A the reinforcement is adequate.
42/52
UW-16(c) Weld Check
Fillet weld: tmin = lesser of 19 mm or tn or t = 6.11 mm
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin = 4.28 mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*7 = 4.9 mm
The fillet weld size is satisfactory.
Weld strength calculations are not required for this detail which conforms to Fig. UW-16.1, sketch (c-e).
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
Interpretation VIII-1-83-66 has been applied.
ta UG-27 = P*R / (S*E - 0.6*P) + Corrosion
= 800*78.03 / (118 000*1 - 0.6*800) + 1
= 1.53 mm
ta = max[ ta UG-27 , ta UG-22 ]
= max[ 1.53 , 0 ]
= 1.53 mm
tb1 = 2.68 mm
tb1 = max[ tb1 , tb UG16 ]
= max[ 2.68 , 3.5 ]
= 3.5 mm
tb = min[ tb3 , tb1 ]
= min[ 7.22 , 3.5 ]
= 3.5 mm
tUG-45 = max[ ta , tb ]
= max[ 1.53 , 3.5 ]
= 3.5 mm
Available nozzle wall thickness new, tn = 0.875*7.11 = 6.22 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
43/52
Nozzle #4 (N4)
ASME Section VIII Division 1, 2013 Edition Metric
tw(lower) = 8 mm
Leg41 = 5.5 mm
Note: round inside edges per UG-76(c)
Location and Orientation
Located on: Cylinder #2
Orientation: 90
Nozzle center line offset to datum line: 350 mm
End of nozzle to shell center: 410 mm
Passes through a Category A joint: No
Nozzle
Access opening: No
Material specification: SA-106 B Smls. Pipe (II-D Metric p. 14, ln. 19)
Description: NPS 3 Sch 40 (Std) DN 80
Inside diameter, new: 77.93 mm
Nominal wall thickness: 5.49 mm
Corrosion allowance: 0 mm
Projection available outside vessel, Lpr: 86.15 mm
Projection available outside vessel to flange face, Lf: 156 mm
Local vessel minimum thickness: 8 mm
Liquid static head included: 0 kPa
Longitudinal joint efficiency: 1
ASME B16.5-2009 Flange
Description: NPS 3 Class 150 WN A105
Bolt Material: SA-193 B7 Bolt
PWHT performed: No
Circumferential joint radiography: Full UW-11(a) Type 1
45/52
Reinforcement Calculations for Internal Pressure
UG-37 Area Calculation Summary(cm2)
For P = 800 kPa @ 120 C
UG-45Nozzle WallThicknessSummary
(mm)The nozzle
passes UG-45
A
required
A
availableA1 A2 A3 A5
A
weldstreq tmin
This nozzle is exempt from area
calculations per UG-36(c)(3)(a)2.72 4.8
UG-41 Weld Failure Path Analysis Summary
The nozzle is exempt from weld strength calculations
per UW-15(b)(2)
UW-16 Weld Sizing Summary
Weld descriptionRequired weld
throat size (mm)
Actual weld
throat size (mm)Status
Nozzle to shell fillet (Leg41) 3.84 3.85 weld size is adequate
Calculations for internal pressure 800 kPa @ 120 C
Fig UCS-66.2 general note (1) applies.
Nozzle is impact test exempt per UCS-66(d) (NPS 4 or smaller pipe).
Nozzle UCS-66 governing thk: 4.8 mm
Nozzle rated MDMT: -105 C
Parallel Limit of reinforcement per UG-40
LR = MAX(d, Rn + (tn - Cn) + (t - C))
= MAX(77.93, 38.96 + (5.49 - 0) + (8 - 1))
= 77.93 mm
Outer Normal Limit of reinforcement per UG-40
LH = MIN(2.5*(t - C), 2.5*(tn - Cn) + te)
= MIN(2.5*(8 - 1), 2.5*(5.49 - 0) + 0)
= 13.72 mm
Nozzle required thickness per UG-27(c)(1)
trn = P*Rn / (Sn*E - 0.6*P)
= 800*38.96 / (118 000*1 - 0.6*800)
= 0.26 mm
46/52
Required thickness tr from UG-37(a)
tr = P*Ro / (S*E + 0.4*P)
= 800*254 / (118 000*1 + 0.4*800)
= 1.72 mm
This opening does not require reinforcement per UG-36(c)(3)(a)
UW-16(c) Weld Check
Fillet weld: tmin = lesser of 19 mm or tn or t = 5.49 mm
tc(min) = lesser of 6 mm or 0.7*tmin = 3.84 mm
tc(actual) = 0.7*Leg = 0.7*5.5 = 3.85 mm
The fillet weld size is satisfactory.
Weld strength calculations are not required for this detail which conforms to Fig. UW-16.1, sketch (c-e).
UG-45 Nozzle Neck Thickness Check
ta UG-27 = P*R / (S*E - 0.6*P) + Corrosion
= 800*38.96 / (118 000*1 - 0.6*800) + 0
= 0.26 mm
ta = max[ ta UG-27 , ta UG-22 ]
= max[ 0.26 , 0 ]
= 0.26 mm
tb1 = P*Ro / (S*E + 0.4*P) + Corrosion
= 800*254 / (118 000*1 + 0.4*800) + 1
= 2.72 mm
tb1 = max[ tb1 , tb UG16 ]
= max[ 2.72 , 2.5 ]
= 2.72 mm
tb = min[ tb3 , tb1 ]
= min[ 4.8 , 2.72 ]
= 2.72 mm
tUG-45 = max[ ta , tb ]
= max[ 0.26 , 2.72 ]
= 2.72 mm
Available nozzle wall thickness new, tn = 0.875*5.49 = 4.8 mm
The nozzle neck thickness is adequate.
47/52
Saddle #1
Saddle material:
Saddle construction is:Web at edge
of rib
Saddle allowable stress: Ss = 91.2 MPa
Saddle yield stress: Sy = 235 MPa
Saddle distance to datum: 180 mm
Tangent to tangent length: L = 1 374.53 mm
Saddle separation: Ls = 900 mm
Vessel radius: R = 254 mm
Tangent distance left: Al = 264.53 mm
Tangent distance right: Ar = 210 mm
Saddle height: Hs = 600 mm
Saddle contact angle: = 90 Web plate thickness: ts = 6 mm
Base plate length: E = 380 mm
Base plate width: F = 200 mm
Base plate thickness: tb = 6 mm
Number of stiffener ribs: n = 2
Largest stiffener rib spacing: di = 354 mm
Stiffener rib thickness: tw = 6 mm
Saddle width: b = 150 mm
Anchor bolt size & type: 12 mm
Anchor bolt material: A307
Anchor bolt allowable shear: 103.421 MPa
Anchor bolt corrosion allowance: 0 mm
Anchor bolts per saddle: 2
Base coefficient of friction: = 0.45
Weight on left saddle: operating corr =422.29 kg, test new =504.39 kg
Weight on right saddle: operating corr =131.09 kg, test new =226.8 kg
Weight of saddle pair =30.84 kg
Notes:
(1) Saddle calculations are based on the method presented in "Stresses in Large Cylindrical Pressure Vessels on
Two Saddle Supports" by L.P. Zick.
48/52
LoadVessel
condition
Bending + pressure between saddles(MPa)
Bending + pressure at the saddle(MPa)
S1(+)
allow(+)
S1(-)
allow(-)
S2(+)
allow(+)
S2(-)
allow(-)
Weight Operating 14.416 82.6 0.262 113.904 15.322 118 1.167 113.904
Weight Test 16.37 139.23 0.275 113.904 17.45 198.9 1.355 113.904
LoadVessel
condition
Tangentialshear (MPa)
Circumferentialstress (MPa)
Stress oversaddle (MPa)
Splitting (MPa)
S3 allowS4
(horns)
allow(+/-)
S5 allow S6 allow
Weight Operating 3.303 94.4 -15.956 177 7.53 99.5 1.225 60.8
Weight Test 3.331 159.12 -14.635 198.9 7.4 198.9 1.463 211.5
Longitudinal stress between saddles (Weight ,Operating, left saddle loading and geometry govern)
S1 = +- 3*K1*Q*(L / 12) / (*R2*t)
= 3*0.2539*4 141.29*(1 374.53 / 12) / (*250.52*7)= 0.262 MPa
Sp = P*R / (2*t)
= 0.8*247 / (2*7)
= 14.154 MPa
Maximum tensile stress S1t = S1 + Sp = 14.416 MPa
Maximum compressive stress (shut down) S1c = S1 = 0.262 MPa
Tensile stress is acceptable (
Maximum tensile stress S2t = S2 + Sp = 15.322 MPa
Maximum compressive stress (shut down) S2c = S2 = 1.167 MPa
Tensile stress is acceptable (
Shear stress in anchor bolting, transverse
Maximum seismic or wind base shear = 0 N
Corroded root area for a 12 mm bolt = 0.8019 cm2 ( 2 per saddle )
Bolt shear stress = 0 / (80.1934*2*2) = 0 MPa
Anchor bolt stress is acceptable (
Concrete bearing stress 11.432 MPa ; satisfactory.
52/52