Upload
denis-quinn
View
218
Download
1
Tags:
Embed Size (px)
Citation preview
Find the % of the number.Find the % of the number.
75% of 12075% of 120
.75 x 120 = 90.75 x 120 = 90
Write a Write a percent proportionpercent proportion to solve the following:to solve the following:
75 is what percent of 75 is what percent of 250250
Write a Write a percent proportionpercent proportion and and solve the following:solve the following:
75 is what percent of 25075 is what percent of 250
7575 = = xx250 100250 100
30%30%
Write a Write a percent proportionpercent proportion and solve the following:and solve the following:
9 is 45% of what 9 is 45% of what numbernumber
Write a Write a percent proportionpercent proportion and and solve the following:solve the following:
9 is 45% of what number9 is 45% of what number
99 = = 4545 x x 100100
2020
Write a Write a percent proportionpercent proportion and solve the following:and solve the following:
What What is 20% of 60is 20% of 60
Write a Write a percent proportionpercent proportion and and solve the following:solve the following:
What What is 20% of 60is 20% of 60
xx = = 2020 60 60 100100
1212
Find the Find the sale price:sale price:
Regular Price is $150Regular Price is $150Discount Rate is 30% Discount Rate is 30%
Find the Find the sale price:sale price:
Regular Price is $150Regular Price is $150Discount Rate is 30% Discount Rate is 30%
$150 x .30 = $45$150 x .30 = $45$150 - 45 = $105$150 - 45 = $105
Find the Find the sale price:sale price:
Regular Price is $342Regular Price is $342Discount Rate is 25% Discount Rate is 25%
Find the Find the sale price:sale price:
Regular Price is $342Regular Price is $342Discount Rate is 25% Discount Rate is 25%
$342 x .25 = $85.50$342 x .25 = $85.50$342.00 - 85.50 = $342.00 - 85.50 =
$256.50$256.50
Find the Find the discount rate:discount rate:
Regular Price is $15Regular Price is $15Sale Price is $13.50Sale Price is $13.50
Find the Find the discount rate:discount rate:
Regular Price is $15Regular Price is $15Sale Price is $13.50Sale Price is $13.50
$15 - 13.50 = $1.50$15 - 13.50 = $1.501.50 ÷ 15 = 10%1.50 ÷ 15 = 10%
Find the Find the total cost total cost of the of the purchase:purchase:
Regular Price is $129Regular Price is $129Sales Tax is 6%Sales Tax is 6%
Find the Find the total cost total cost of the of the purchase:purchase:
Regular Price is $129Regular Price is $129Sales Tax is 6%Sales Tax is 6%
$129 x .06 = $7.74$129 x .06 = $7.74$129 + $7.74 = $129 + $7.74 =
$136.74$136.74
Find the Find the total cost total cost of the of the purchase:purchase:
Regular Price is $1,500Regular Price is $1,500Sales Tax is 5%Sales Tax is 5%
Find the Find the total cost total cost of the of the purchase:purchase:
Regular Price is $1,500Regular Price is $1,500Sales Tax is 5%Sales Tax is 5%
$1,500 x .05 = $75$1,500 x .05 = $75$1,500 + 75 = $1,575$1,500 + 75 = $1,575
Paul is buying a pair of Paul is buying a pair of boots that regularly sells boots that regularly sells for $50 and is on sale at a for $50 and is on sale at a
20%20% discountdiscount. If Paul . If Paul buys the boots at the sale buys the boots at the sale price and pays price and pays 5% sales 5% sales
taxtax, what is the , what is the total cost total cost of his purchase?of his purchase?
$50 x .20 = $10$50 x .20 = $10$50 - 10 = $40$50 - 10 = $40
$40 x .05 = $2$40 x .05 = $2
$40 + 2 = $40 + 2 = $42.00$42.00