Upload
manoj-kumar-pal
View
214
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
7/30/2019 2_foundation Master_gable Column(Baxi Gable)
1/2
Foundation Design for AZAD MOTORS Page: 1 of 2
1.0 FOUNDATION DESIGN FOR GABLE COLUMNS OF 120 X 43 X6.5gable column
4.309 x 4.309
0.500 x 0.350 0.300
20o
2.50 2.000
0.500 0.200
2.000 x 2.000
FIG. 1.
1.1 INPUT DATA D+W D+L
Total dead load on foundation t = 1.482 2.450Maximum Bending Moment at Top of foundation along X-axis t-m = 0.000 0.000
Maximum Bending Moment at Top of foundation along Y-axis t-m = 9.030 2.554
Maximum horizontal Force along x-AXIS t = 1.200 0.294
Maximum horizontal Forcealong Y-axis t = 0.000 0.000
Maximum Compressive force on main leg t = 20.825 2.450
Maximum Tensile force on main leg t = 0.000 0.000
1.2 PROPOSED SIZE OF FOUNDATION
Total height of foundation m = 2.500 2.500
Height of foundation above ground level m = 0.300 0.300
Side of pedestal PLx m = 0.500 0.500
Ply m = 0.350 0.350
Thickness of base slab at end m = 0.200 0.200
Maximum thickness of base slab m = 0.500 0.500
Length of foundation along X-axis m = 2.000 2.000
Length of foundation along Y-axis m = 2.000 2.000
Angle of reposeo
= 30 30
Net Bearing capacity of soil (Assumed) t/m2
= 12.2 12.2
Depth at which bearing pressure is considered m = 15.000 15
Density of soil t/m3
= 1.76 1.76
Density of concrete t/m3
= 2.4 2.4
1.3 CHECK FOR OVERTURNING
Total BM along X-axis = 0.000 + 1.200 x 2.500 t-m = 3 0.735
Total BM along Y-axis = 9.030 + 0.000 x 2.500 t-m = 9.03 2.554
To resist the structure against overturning soil frutum formed from the edge of slab at an
angle off (Angle of repose), half the frutum so formed will resist the overturning
Side of soil frustum at bottom along conductor m = 2.000 2.000
Side of soil frustum at bottom across conductor m = 2.000 2.000
Side of soil frustum at top along conductor
= 2.000 + 2 x{ 2.000 x tan ( 30 )} m = 4.309 4.309
Side of soil frustum at top across conductor
= 2.000 + 2 x{ 2.000 x tan ( 30 )} m = 4.309 4.309
Area of frustum at bottom A1 = 2.000 x 2.000 m2
= 4 4
Area of frustum at top A2 = 4.309 x 4.309 m2
= 18.5709376 18.5709376
Height of frustum h m = 2.000 2.000
Volume of frustum = h x( A1 + A2 + sqrt(A1 x A2 )} / 3
= 2.000 x( 4 + 18.57094 + 8.618802 )/ 3 cum = 20.7931599 20.7931599
Volume of half frustum = 20.79316 / 2 cum = 10.3965799 10.3965799
Weight of half frustum = 10.39658 x 1.76 t = 18.2979807 18.2979807
Resisting moment = 18.29798 x 2.000 / 2 t-m = 18.2979807 18.2979807
Overturning moment along x-axis due to soil frustum t-m = 3 0.735
Factor of safety = 18.29798 / 3 = 6.09932689 24.8952118Permissible factor of safet = 1.5 1.5
Hence OK Hence OK
Resisting moment = 18.29798 x 2.000 / 2 t-m = 18.2979807 18.2979807
Overturning moment along y-axis t-m = 9.030 2.554
Factor of safety = 18.29798 / 9.03 = 2.02635445 7.16444036
Permissible factor of safet = 1.5 1.5
Hence OK Hence OK
1.4 CHECKING FOR SOIL PRESSURE
Dead load of Base slab = 2.000 x 2.000 x 0.200 x 2.4 t = 1.920 1.920
Dead load of Trap. Slab = 0.300 x( 4 + 0.7225 + 1.7 )/ 3 x 2.4 t = 1.541 1.260
Dead load of pedestals = 1 x 0.500 x 0.350 x 2.0 x 2.4 t = 0.840 4.800
Dead load of soil =( 2.000 x 2.000 - 4 x 0.500 x 0.350 )x 1.70 x 1.76 = 9.874 8.976
Total dead load on foundation = 1.920 + 1.541 + 0.840 + 9.874 t = 14.175 16.956
Load from columns t = 1.482 2.45
Total vertical load = 14.175 + 1.482 t = 15.657 19.406Max. B. M. at base along x-axis t-m = 0.000 0.000
Max. B. M. at base along y-axis t-m = 9.030 2.554
Area of base = 2.000 x 2.000 m2
= 4.000 4.000
Modulus of section Zxx = 2.000 x 2.000 x 2.000 / 6 m3
= 1.33333333 1.33333333
Modulus of section Zyy = 2.000 x 2.000 x 2.000 / 6 m3
= 1.33333333 1.33333333
Pressure due to direct load = 15.657 / 4.000 t/m2
= 3.914 4.852
Pressure due to B.M. Mxx = 0.000 / 1.333333 t/m2
= 0.000 0.000
Pressure due to B.M. Myy = 9.030 / 1.333333 t/m2
= 6.773 1.916
Maximum bearing pressure = 3.914 + 0.000 + 6.773 t/m2
= 10.687 6.767
Pressure due to earth surcharge = 1.76 x( 2.20 - 15 ) t/m2
= -22.528 #VALUE!
Net soil pressure = 10.687 - -22.528 t/m2
= 33.215 #VALUE!
Net bearing capacity of soil t/m2
= 11 11
Unsafe #VALUE!1.5 DESIGN OF BASE SLAB
Neglecting soil pressure, net pressure t/m2
= 33.215 #VALUE!
Consider width of foundation m = 1 1
Upward load = 33.215 x 1 t/m = 33.21475 #VALUE!
Cantilever along X-axis =( 2.000 - 0.850 )/ 2 m = 0.575 0.75
Cantilever across Y-axis =( 2.000 - 0.350 )/ 2 m = 0.825 0.75
Maximum b.m. along x-axis = w l l / 2
= 33.21475 x 0.575 x 0.575 / 2 t-m = 5.49081336 #VALUE!
Maximum b.m. along y-axis = 33.21475 x 0.825 x 0.825 / 2 t-m = 11.3033946 #VALUE!
Maximum of above two t-m = 11.3033946 #VALUE!
kg-m = 11303.3946 #VALUE!
Main Column
File: 144402682.xls.ms_office - Sheet: FOUND-Col Status: 5/9/2013
7/30/2019 2_foundation Master_gable Column(Baxi Gable)
2/2
Foundation Design for AZAD MOTORS Page: 2 of 2
1.51 Concrete Strength
Grade of concrete = M- 20
Grade of steel = Fe- 415
Here c = 66.66667 kg/cm2
t = 2300 kg/cm2
m = 14
n1 = n / d = m c /( m c + t )= 14 x 66.66667 /( 14 x 66.66667 + 2300 )= 0.28866
a1 = 1 - n1 / 3 = 0.90378
q = 0.5 x a1 x n1 x c
= 0.5 x 0.90378 x 0.28866 x 66.66667 = 8.696166 kg/cm2
1.52 CHECKING FOR DEPTH OF SLAB
Effective depth required = Sqrt { BM /( q x B )}
= Sqrt { 11303.39 / 8.696166 x 1 )} cm = 36.05 #VALUE!
Overall depth of slab mm = 500 500
Clear Cover mm = 50 50
Dia of main Reinforcement along x-axis mm = 10 10
Dia of main Reinforcement along y-axis mm = 10 10
Effective depth provided = 500 - 50 - 5 mm = 445 445
cm = 44.5 44.5
d reqd. cm = 36.05 #VALUE!
Hence OK #VALUE!1.53 Reinforcement Design along x-axis
Area of steel reqd. = BM /( a1 x d x t )
= 549081.3 /( 0.90378 x 44.5 x 2300 ) cm2
/ m = 5.94 #VALUE!
Minimum steel reqd = 0.15 %
= 0.15 x 44.5 x 100 / 100 cm2
/ m = 6.675 6.675
Hence area of steel to be provided cm2
/ m = 6.675 #VALUE!
Spacing of 10 mm dia bars = 78.53982 / 6.675 cm c/c = 11.7662646 #VALUE!
mm c/c = 110 #VALUE!
maximum ermissible s acin = 3 x d
= 3 x 445 mm c/c = 1335 1335
So provide 10 mm bars @ 110 mm c/c mm c/c 110 #VALUE!
1.54 Reinforcement Design y-axis
Area of steel reqd. = BM /( a1 x d x t )
= 1130339 /( 0.90378 x 44.5 x 2300 ) cm2 / m = 12.22 #VALUE!Minimum steel reqd = 0.15 %
= 0.15 x 44.5 x 100 / 100 cm2
/ m = 6.675 6.675
Hence area of steel to be provided cm2
/ m = 12.2196364 #VALUE!
Spacing of 10 mm dia bars = 78.53982 / 12.21964 cm c/c = 6.4273448 #VALUE!
mm c/c = 60 #VALUE!
maximum permissible spacing = 3 x d
= 3 x 445 mm c/c = 1335 1335
So provide 10 mm bars @ 60 mm c/c mm c/c 60 #VALUE!
1.6 DESIGN OF PEDESTAL
To accommodate the Anchor bolts & bearing plate, the size of pedestal is decided as 500 x 500
1.61 Check in Compression
Maximum Compressive force on main leg t = 5.206 0.613
Maximum Tensile force on main leg t = 0.000 0.000
Max BM along x-axis t-m = 0.000 0.000Max BM along y-axis t-m = 9.030 2.554
Max compression per leg = 5 / 1 t = 5.21 0.61
Maximum tension per leg = 0 / 1 t = 0.00 0.00
Maximum comp. Stress in pedestal = 5206 /( 50 x 50 ) kg/cm2
= 2.0825 0.245
Permissible Comp. Stress kg/cm2
= 53.3333333 53.3333333
Hence OK Hence OK
1.62 Reinforcement
Minimum area of steel reqd. = 0.8 %
= 0.008 x 50 x 50 cm2
= 20 20
Proposed dia of bars mm = 16 16
No. of bars nos. = 5 10
Area of steel proposed = 5 x 2.01 cm2
= 20.11
Hence OK Hence OK
Considering dia of rings mm = 8 8Spacing of rings (Clause 26.5.3.2 c) 1) i) of IS:456-2000) mm = 500 500
(Clause 26.5.3.2 c) 1) ii) of IS:456-2000) mm = 256 256
(Clause 26.5.3.2 c) 1) iii) of IS:456-2000) mm = 300 300
Adopt spacing of rings mm c/c = 250 250
1.63 Check in Tension
Maximum tension in leg t = 0.000 0.000
Area of reinforcement provided cm2 = 20.11
Actual tensile stress = 0 / kg/cm2
= #VALUE! 0
Permissible tensile stress kg/cm2
= 2300 2300
#VALUE! Hence OK
-x-x-x-x-
Bill of Quantities
Base slab 2.000 x 2.000 x 0.200 Cum = 0.8 0.8
Tapered Slab 2.000 x 2.000 x 0.18 Cum = 0.72 0.72
Pedestals 0.500 x 0.500 x 2.000 x 1 Cum = 0.5 0.5
Cum 2.02 2.02
say Cum 2.5 2.5
Jal Reinforcement Adopt
Bar dia along x-axis mm 10 10 10
Spacing of bars along x-axis 110 #VALUE! #VALUE!
Bar dia along y-ayis mm 10 10 10
Spacing of bars along y-ayis 60 #VALUE! #VALUE!
Pedestals
No. of Main bars 5 10
Dia of main bars mm 16 16
Dia of rings 8 8
Spacing of rings mm 250 250
-x-x-x-x-
File: 144402682.xls.ms_office - Sheet: FOUND-Col Status: 5/9/2013