16

Конспект уроку усний твір-опис

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Конспект уроку усний твір-опис
Page 2: Конспект уроку усний твір-опис

Тема «Усний твір-опис природи у художньому

стилі на основі особистих вражень»

Мета:навчальна: навчити складати твори-описи природи за власним

спостереженням; вчити логічно викладати думки за складеним

планом, прогнозувати зміст майбутнього твору, добирати доцільні

мовні засоби; навчати бачити красу рідної природи, осінню красу

рідного села; ознайомити дітей з віршами українських поетів про

осінь;

розвиваюча:розвивати навички зв’язного мовлення; пізнавальну

активність учнів, вміння доводити свою думку;

формотворча: формувати вміння складати твори-описи природи у

художньому стилі на основі особистих вражень; виробляти вміння

складати твори-описи відповідно до мети і завдань висловлювання,

добирати доцільне мовне оформлення; формувати естетичні смаки

учнів;

виховна: виховувати любов до природи, до рідного слова; любов до

прекрасного в літературі, мистецтві.

Тип уроку: Урок розвитку комунікативних умінь і навичок.

Обладнання: малюнки учнів, інтерактивна дошка для

презентації, слайди до теми уроку ; епіграф до теми уроку.

Міжпредметні зв’язки: українська література, боразотворче

мистецтво, музика.

Епіграф уроку: Природа – наш спільний дім.

Page 3: Конспект уроку усний твір-опис

Хід уроку

І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

Слайд 1

На сьогоднішньому уроці ми з вами повинні навчитися

бачити, відчувати, розуміти природу.

Слайд 2

Як же гарно, чудово, привітно.

Ніби в казці, в осіннім гаю.

Клен з берізкою золотом квітне,

Я на килимі жовтім стою.

Осінь гріється в теплім промінні,

Усміхається сонцем згори.

І малює картини чарівні

Та міняє щодня кольори.

•Діти, як ви думаєте, про яку пору року йдеться у цьому вірші?

Діти. Про осінь.

Так, дійсно. Восени лісову тишу вже не порушує спів

жайворонків чи солов’їв, лише чутні сумні наспіви синичок,

скрекотання білобокої сороки, цвірінькання горобців.

Так звучить осінь…

( Послухати музику осені.)

Page 4: Конспект уроку усний твір-опис

• А чим же вона пахне?

Діти. Достиглими овочами і фруктами, запашним вересом,

осінніми квітами, дозрілими садами…

Слайд 3

•Якою буває осінь?

Діти.Рання, золота, пізня.

Яка вам найбільше подобається?

•А як осінь виглядає?

Діти. Жовте вбрання дерев, листя золоте, червоне, пурпурове,

срібне, фіолетове.

Дуже гарно про це сказала наша сучасниця, відома українська

поетеса Ліна Костенко:

Красива осінь вишиває клени

Червоним, жовтим, срібним, золотим.

А листя просить: - Виший нас зеленим!

Ми ще побудем, ще не облетим!

• Які ж осінні місяці ви знаєте?

Діти. Вересень, жовтень, листопад.

• А чи знаєте ви, чому вони так називаються?

Діти. У вересні пахне вересом. У жовтні жовтіє листя, а в

листопаді воно опадає.

Слайд 4

Подивіться будь ласка, на дошку, де зібрано ваші

малюнки про осінь.

ПРЕЗЕНТАЦІЯ УЧНІВСЬКИХ РОБІТ

(«Я малюю осінь…»)

Page 5: Конспект уроку усний твір-опис

Слайд 5

Вересень місяць добре газдує,

Овоч смачненький дітям дарує.

А місяць жовтень мрякрозвіє,

В лісах, в садочках лист пожовтіє.

А листопад, той жалю не має,

З дерев останнє листя зриває.

М.Підгірянка

Слайд 6

ВересеньНепомітно тихою ходою підкрався перший осінній місяць

вересень. Небо на початку вересня голубе та чисте. Дні стоять

теплі, ясні.

Вересень розфарбував ліс яскравими кольорами. Листя берези

торкнув золотом. На горобину накинув багряний серпанок. Віти

калини хиляться під вагою червоних кетяг.

ЖовтеньУ жовтні по небу гуляє золоте сонце. Воно гріє не по-літньому,

але золотить дерева, вкриваючи кожен листочок такими

витонченими мережками, що навряд чи художник зміг би

намалювати їх на папері.

Соколиний бір тепер золотиться, багряніє, палає холодним

полум’ям, і кожен ранок готує все нові і нові візерунки, додає гарячі

фарби.

ЛистопадСкромна краса пізньої осені. Листопад найчастіше сумний.

Природа ніби причаїлася, чекаючи зимових холодів. Спохмурніло,

насупилось, стало свинцево-сірим небо. Потекли з нього ниточки

осіннього дощу. Вітер сильно дмухнув на хмари; і закрили вони

надовго сонечко.

Спочатку осінь лічила листя на деревах, відкривала їх по одному.

Потім якось одразу здійнявся вітер, і дерева скинули з себе останнє

вбрання.

Page 6: Конспект уроку усний твір-опис

Слайд 7

Скільки барв кругом розлито:

Пурпур, охра, зелень, просинь.

Це минає тепле літо,

Золота надходить осінь.

Край наш – писанка неначе, –

Треба тільки вміти бачить!

Сергій Сухомлинський

Так висловився про красу осені С Сухомлинський.Ми осінь також

бачимо і відчуваємо за її першими приморозками.Але не

перестаємо милуватися її красою, бо можемо просто заглянути у

вікно.

Слайд 8

ІІ.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ

І от сьогодні, дорогі діти, ви знову будете справжніми

художниками, але малювати будете вже не олівцями і фарбами,а

словами. Уміння говорити красиво, логічно викладати свої думки

приходить не відразу, цього треба наполегливо вчитися.

Отже, тема нашого уроку «Усний твір-опис природи у

художньому стилі на основі особистих вражень».

Завдання уроку: сьогодні ви будете вчитися описувати природу, її

осінню красу, виражати до неї своє відношення засобами мови,

поширювати словниковий запас. Описувати будете в художньому

стилі мовлення.

Але перш ніж почати нашу роботу, давайте пригадаємо ті

відомості, які вам знадобляться під час створення власної розповіді.

на основі особистих вражень

ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

Слайд 9

Бесіда- Що таке опис?

- У яких стилях можуть бути зроблені описи?

Page 7: Конспект уроку усний твір-опис

Слайди 10,11

Опис природи може бути складений як у науковому, так і в

художньому стилях.

Мета наукового опису природи — об’єктивно й точно назвати

одночасні або постійні ознаки предметів, з яких складається

картина природи.

Мета художнього опису — створити образ побаченого, емоційно

вплинути на читача або слухача.

У тексті наукового опису всі слова вживаються в їх прямому

значенні. В описі художньому широко використовуються художні

засоби.

*За поданими початками усно скласти невеликі описи

природи, намагаючись зберегти закладений початком

авторський настрій. Вказати використані вами художні

засоби.

Слайди 12, 13, 14

1. Сірий туман куриться над землею. Брудні та важкі хмари

вислали високе небо. Сонця не видно, сіро, димно, моторошно…

2. Пора була весняна. Сонце так любо світило, не пекло, а гріло.

Поля лагідно й весело зеленіли…

3. Так непомітно й літечко збігло. Сонце почало нижче ходити над

землею, і хоч було воно яскраве та веселеньке, вже не гріло, як

раніше…

Художній опис природи, тобто пейзаж, виконує подвійну роль. По-

перше, він показує, де відбувається події. По-друге, відбиває

душевний стан, настрій героя або автора тексту.

Ставлення автора до описуваної картини природи, настрій чи

душевний стан персонажа передається за допомогою відповідних

художніх засобів

Page 8: Конспект уроку усний твір-опис

*Прочитайте уривки. Визначити стиль кожного з них, свою

думку довести. Якою є, на вашу думку, мета наукового опису

природи і яка мета опису художнього?

І. Чудово, неначе в казці! Все навколо виблискує під яскравими

промінчиками лагідного сонечка. Вже не почуєш веселих пісень

дзвінкоголосих пташок. З дерев повільно опадає останнє листя,

наче пофарбоване чарівним пензлем у жовтогарячий колір. Воно

замріяно кружляє у повільному таночку, поки тихо долетить до

землі. Приємно йти доріжкою, коли під ногами лагідно шарудить

різнобарвний килим осені. А вітерець, пустотливо граючись,

розносить по всьому лісу приємні пахощі достиглих ягід.

ІІ. Ліс – це і дерева, і трава, і гриби, і квіти, і тварини. Але

насамперед, ліс – це дерева. Дерево – найбільша рослина, яка

найдовше росте. Дерева бувають листяні (тобто мають листочки) і

хвойні (мають не листя, а хвою). Залежно від того, які дерева

ростуть у лісі, він навіть має різні назви. Наприклад, є ліс листяний

(там ростуть листяні дерева), хвойний (там ростуть хвойні дерева) і

мішаний (ростуть і листяні, і хвойні дерева). А ще є такі ліси, де

ростуть лише однакові дерева.

(З дитячої енциклопедії)

Page 9: Конспект уроку усний твір-опис

ІV.ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Слайд 15

Діти, я думаю, що ви вже трішечки стомилися. Час зробити

невелику паузу, тобто фізкультхвилинку, але теж осінню! Встаньте,

будь ласка!

Подивіться: ген за полем

Жовкне ліс на видноколі.

(Обертати голову праворуч – ліворуч,

водночас відводячи назад відповідну руку)

Озирніться – он сосна,

Сумно їй: вона одна.

(Тримаючи руки на поясі, обертатися праворуч – ліворуч)

Листячко зберіть під кленом

І біжіть усі до мене.

(Присідати, торкаючись руками підлоги)

Будем разом танцювати

І листочками махати.

(Піднявши руки вгору, кружляти навшпиньках)

Їх у кошик покладем

(Плавно опустити руки донизу)

І навчатися підем.

(Сісти на місця)

Слайд 16

*Багато є художніх творів складених відомими исьменниками.

Мабуть, немає жодного твору, де не використовувався б опис

природи – пейзаж.

Ось прослухайте один уривок з твору М Коцюбинського.

Була тепла, ясна осінь. Осіннє повітря було прозоре, тихе. Під

безхмарним небом стояло велике золоте сонце. Під його скісним

промінням золотом сяяло листя лип та беріз. Здавалось, що якийсь

чарівник, як у казці, вбрав дерева в золоті шати. Падало жовте листя,

а здавалось, що то золото капає на землю. Усе навколо було

обсипане сонячним промінням. На серці було тихо й весело.За М. Коцюбинським

Page 10: Конспект уроку усний твір-опис

Так писав М.Коцюбинський, а ми з вами давайте зараз згадаємо,

яку осінь бачили, коли ходили на природу в осінній парк. ( Перегляд

фото 6 класу на природі.)

Згодом ви мені розкажете про свої враження від нашої подорожі. А

зараз,діти, розкажу вам вірш, який написала я сама, коли ми з вами

ходили в парк біля ставу.

Слайди 17 -22

Радість життя

Настала осіння пора, і листя з дерев опадає.

І кожен листочок на вітрі тремтить,

Коли до землі припадає.

В польоті кружляє, за вітром біжить,

Тягне час, щоб так швидко не впасти.

Хоче бути, радіти і сонцю,й теплу,

Бо привик ціле літо буяти.

Але думка сумна, знає він, що дарма

На щось радісне сподіватись.

Скоро прийде зима поморозить вона

Всі дерева стрункі і завзяті.

Несподівано так, він змирився із тим,

Що не треба про все йому знати.

Марно думати думку страшну і сумну,

Всеодно прийде час відмирати.

І уже він кружляє, летит, виграє,

Різнобарвно сміється до вітру.

І радіє усьому, що є на землі,

Кожну мить він цінує у світі.

І радіємо ми, що прийшли восени,

В рідний парк у селі біля ставу,

Там так хороше нам, бо природа, як храм

Очищає і душу, і тіло.

І стаєш, ніби ти, тим листком на землі,

Віриш в те, що це й є твоє щастя.

( Написала Нищик Лариса Вікторівна для учнів 6 класу )

Page 11: Конспект уроку усний твір-опис

Слайд 23

Гра «Перевтілення»

Діти, уявіть себе осіннім листочком.

- Про що може мріяти листочок?

-Що він може відчути, побачити?

V.ПІДГОТОВКА ДО СКЛАДАННЯ ТВОРУ

1.Гронування

•Діти, з чим у вас асоціюється осінь?

Зараз ви будете називати ці слова, а я буду їх записувати на дошці.

Але називаємо тільки іменники!

•На які питання відповідають іменники?

(Посередині записати слово ОСІНЬ, навкруги слова-асоціації)

2.Словниково-стилістична робота.

•Діти, ви знаєте такі частини мови, як прикметник та дієслово?

Наведіть приклади.

Ви пам’ятаєте, що епітети у нас є прикметниками, а дієслова

метафорами. Крім того, щоб у нас вийшов справжній твір-опис

природи у художньому стилі – нам треба ще дібрати до кожного з

наших іменників літературні художні засоби такі як: порівняння,

метафори, епітети.

Розпочнемо цю роботу разом, а продовжите вже самостійно.

Слайд 24

Учні отримують картки з асоціаціями

іменників до слова ОСІНЬ і

підібраних до них художніх засобів .

Page 12: Конспект уроку усний твір-опис

Іменники

-асоціаціїПорівняння Метафори Епітети

Осінь

Мов задумана селянка;

Схожа на казку;

Вродлива гостя;

Увійшла у свої права;

хмурилась, сльозилась;

вишиває мережками;

лічить листя на деревах;

приблукала; вдягла

барвисту сорочку; у танці

кружля;

Вродлива гостя;

золотокоса чарівниця; пізня,

золота, жовтокоса

чарівниця; похмура, сувора;

Звуки

Тихо, як у казці. Бринить невловима

прозора нота, тиша;

шурчить листя; музика

осені; співає небо, поля,

ліси; гармонійне

поєднання звуків і

кольорів; бездоганна тиша.

Невловима прозора нота;

гармонійне поєднання

звуків і кольорів;

бездоганна тиша.

Запахи

Дозрілі сади, достиглі овочі,

запашний верес, осінні

квіти.

Кольори

Неначе райдуга. Червоний, жовтий, срібний,

золотий, зелений,

золотавий сонячний

серпанок; різноколірна гама

райдужних розцвіток;

яскраві гарячі фарби;

найяскравіші фарби.

Дерева

Немов осінній

маскарад;

золоті бризки, наче

сонячні зайчики;

немов багровий стрій

Скинули вбрання;

роздяглися; вкриті

витонченими мережками;

палають холодним

полум’ям; горять червоним

полум’ям; з кожним днем

втрачають зелене

забарвлення; сяють

золотом;

Багряно-зелений одяг;

жовтогаряче вбрання;

холодний пломінь; пістряве

вбрання;н; гарячі фарби;

нахмурені брови.

Листя

Кружляє, немов на

балу; наче барвиста

пухка ковдра; наче

візерунки; немов у

малярській майстерні

хтось набризкав на

полотно кожної фарби;

мов дзвоники; листки

падають, як зорі.

Встелило барвистою

пухкою ковдрою; вкрило

землю; танцює; кружляє;

падає; шурхотить; падає,

дзвонить, шумить,

шелестить; летить;

сиплеться туманом .

Багряно-червоне, фіолетове,

жовте, опале, золотаве,

жовтогаряче, мідяно-

червоне, золоте, багряне,

жовто-зелене, пурпурове,

пістряве, срібне.

Page 13: Конспект уроку усний твір-опис

Іменники

-асоціації

Порівняння Метафори Епітети

Земля Немов барвистий,

нарядний килим.

Встелена пухкою

барвистою

ковдрою;святкова.

Стомлена, в очікування

зимового відпочинку.

Сонце

Мов золотий човен; наче

багряний диск.Вийшло гуляти;

виринає, осяває, гріє;

пливе; тьмяніє;

пригріває; кліпає

почервонілими віями;

золотить дерева; дарує

останні промені; частіше

ховається за хмари;

проміння блукає; сумно

дивиться згори.

Золоте, обважніле,

зморене, лагідне.

Небо

Немов пухка вата; мов

сумна дитина; прозорі,

мов глибінь ріки.

Спохмурніло,

насупилось; висне;

очистилось від хмар;

змінює кольори;

замерзло в вишині.

Зоряне,густо-синє, чисте,

прозоре, голубе, неозора

блакить, спокійне,

затаєне; жодної хмаринки.

Хмари

Наче покоси; немов

пухка вата; мов караван

сполоханих гусей; мов

горді лебідки; розливи

хмар, неначе ополонки.

Пливуть, мчать,

спускаються; огортають

землю; стеляться

низько; ростуть,

збираються в купу і

опадають; нависають;

небо затягнули.

Сліпучо-білі, легесенькі,

примарно-сріблясті;сірі,

густі, темні, безкраї.

Повітря

Духмяне, п’янке від

запахів достиглих овочів і

фруктів;прозоре, чисте,

прохолодне, свіже.

Річка Як дзеркало; як

прозорий кришталь.

Світиться блакить;

готується до сну;

починає засинати.

Прозора, сонна;темно-

сіра, важка, каламутна,

непривітна

Природа

Притихла,

причаїлася,

одпочиває.

Притихла, урочиста тиша,

затишок.

Page 14: Конспект уроку усний твір-опис

*Ваше завдання: обробити речення, поширити їх, додати нові;

одним словом, оформити зв’язне висловлювання на тему

«Осінні барви природи рідного села».

Але, перш, ніж складати твір, треба знати, в якому порядку і про

що ми будемо говорити! Отже, треба скласти план.

3.Складання орієнтовного плану (колективно).

Слайд 25

План

1. Чудовий осінній день.

2. Дерева і кущі у святкових шатах.

3. Жовто-багряний килим під ногами.

4. Квіти – осені краса.

5. Осіння річка.

6. Пташиний спів.

7. Бережімо цю красу!

VI. ТВОРЧА РОБОТА

Складання усного твору-опису природи (самостійна робота).

VII. ПРЕЗЕНТАЦІЯ ТВОРЧИХ РОБІТ

VIII. ПІДСУМОК УРОКУ

1.Любі діти, сьогодні ви були справжніми художниками! Ви

навчилися малювати не тільки пензликами, а й створювати чудові

висловлювання, ніби справжні письменники!

•Скажіть, а чи сподобався вам сьогоднішній урок?

•А чим саме?

Для відповіді на це питання візьміть, будь ласка,

уявний мікрофон і продовжіть одне з наступних речень:

Вправа « Мікрофон»

Мені сьогоднішній урок сподобався, тому що…

Мені сьогоднішній урок не сподобався, тому що…

Page 15: Конспект уроку усний твір-опис

1. Збіг урок наш, як коротка мить.

Дуже швидко час біжить.

Ще попереду у нас багато кроків.

І цікавих, і важких уроків.

Завдання покличуть у майбуття.

Найскладніше ж завдання – життя.

Слайд 26

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ ( диференційоване)

1.Скласти невеликий усний твір на одну із запропонованих тем.

Який тип мовлення буде переважати в тексті і чому? Який стиль

найбільш придатний для твору? Чому?

*Наша мандрівка осіннім парком.

*Осінній ранок у моєму селі.

2.Написати невеликий твір ( або скласти вір) на одну із

запропонованих тем, в основу тексту поклавши опис природи.

Визначити головну думку твору. Вибрати найбільш придатний для

твору стиль, свій вибір обґрунтувати. Не забути: твір потрібно

розпочати зачином і завершити кінцівкою.

*Осінній став чомусь засумував.

*Вже листя зблідло без проміння.

Page 16: Конспект уроку усний твір-опис

Урок складено відповідно до навчальної програми для 5 - 9

класів загальноосвітніх навчальних закладів, розробленою на

основі нового Державного стандарту базової і повної загальної

освіти і затвердженою наказом Міністерства від 06.06.2012 №

664: Українська мова. 5 – 9 класи. Програма для

загальноосвітніх навчальних закладів з українською мовою

навчання.

- К.: Видавничий дім « Освіта», 2013.

Список використаних матеріалів1.Навчальний посібник щодо проведення уроків з розвитку

зв’язного мовлення у 5 – 7 класах

Рецензент Плюхін Л.Б. – методист Сокальського РМК.

2.Красоткіна Н.Г. Вчимося писати твори. Нестандартні

уроки розвитку мовлення. Посібник для вчителів початкової

школи. – Київ: Інтерпрес ЛТД, 1999 – 63 с.

3. Олександра Глазова РІДНЕ СЛОВО Посібник з розвитку

зв’язного мовлення 6 клас. Київ «Магістр-S»1997.

4. http://school16.org/cey-den-v-istoriyi-21-veresnya-den-osin

5. https://www.art-

oboi.com.ua/img/gallery/23/thumbs/thumb_m_0695.jpg

Комп'ютерний набір Нишик Л.В.

.