of 11/11
UNIVERSITETI ‘AAB’ GJAKOVË MARKETING Punim seminarik Lenda:Marketing Tema:Marketingu Gueril Punimi:Leotrina Morina Prof:Malush Tullumi

Marketingu guerilla

  • View
    315

  • Download
    0

Embed Size (px)

Text of Marketingu guerilla

Universiteti AAB Gjakov Marketing

Universiteti AAB Gjakov Marketing Punim seminarikLenda:MarketingTema:Marketingu Gueril

Punimi:Leotrina Morina Prof:Malush Tullumi

Marketingu Gueril

Terminologjia guerillaTermi guerila per se pari her u paraqit gjate luftes se pavarsis ne spanje dhe portugali ne fillim te shek.19.sht shprehje spanjolle e cila perkthehet si betej.

Jay Conrad Levinson

Termi marketingut gueril sht themeluar nga Jay Conrad Levinson n Universiteti Berkeley n vitin 1984. Jay Conrad Levinson (10 shkurt 1933 - 10 tetor 2013)Ai ka lindur n DetroitN fushn e marketingut e ngriti "guerrileLibri i par i tij u botua nga Houghton Mifflin n vitin l984

Elemetet m t rendesishme qe mund te veqohen jan:

Guerila-marketing nprmjet surprizave arrinprshtypje t madhe tek konsumatort, sepseshfaqet n vende dhe n koh q ata nuk e presin.

Bazuar n t dhnat statistikore gati se 80% t bizneseve nuk e kan t njohur termin Guerrilla Marketing

Kurse bazuar n t dhnat e marra prej intervistave kemi: Informim jo i mir pr gerrila marketingun dhe i afrohen me paragjykime.

. Pika kryesore e marketingut gueril sht se aktivitetet jan br ekskluzivisht n rrug apo vende t tjera publike , t tilla si qendrat tregtare, parqe apo plazhe me maksimal t njerzve qasje n mnyr q t trheq m shum audienc. Nj nga qllimet e ktij bashkveprimi sht t shkaktoj nj reagim emocional n klientt dhe qllimi final i marketingut sht pr t'i br njerzit pr t kujtuar markave n nj mnyr t ndryshme se ato jan prdorur pr t.Kompanit duhet t zhvillojn nj plan pr t marr afr media t ndryshme dhe tregut t synuar. N mnyr pr t trhequr vmendjen n pjes e ngjarjeve. Qllimi sht pr t rritur vlern e fushatave dhe pr t marr vmendjen e konsumatorve.

Referencat:http://menaxherat.com/ekonomi-2/marketing/cfare-eshte-guerila-marketing/

http://en.wikipedia.org/wiki/Guerrilla_marketing

https://www.google.com/search?q=guerila&biw=1600&bih=755&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=5IAZVbrRN8zwUqr_gbAG&ved=0CAYQ_AUoAQ#tbm=isch&q=guerilla+market&imgdii=_

https://www.google.com/search?q=guerilla+market&biw=1600&bih=755&tbm=vid&source=lnms&sa=X&ei=-YAZVaWvLtGP7Ab5sIHgDA&ved=0CAwQ_AUoAA&dpr=1

Faleminderit pr Vmendje