11
Тема: Healthy Life Підтема: Good Health is Above Wealth. Мета: систематизувати знання учнів з питання “Does your health depend on you?” Завдання: навчальне : розвиток навичок мовлення; развиваю че : розвивати ерудицію, увагу, пам'ять учнів; в ихов не: формувати потребу вести здоровий спосіб життя, формувати здібність розуміти та співчувати людям. Тип уроку: урок повторення, систематизації та узагальнення знань, закріплення вмінь. Вид уроку: узагальнюючий урок. Обладнання: робочі листи і картки з завданнями, мультимедійний екран, комп’ютер, презентація, мікрофон (аксесуар для учня - репортера). Структура уроку з хронометражем: 1) Організаційний момент - 2 хв. 2) Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення – 6 хв. 3) Актуалізація знань і вмінь - 10 хв. 4) Рухлива зарядка – 3 хв. 5) Перевірка домашнього завдання - 7 хв 6) Самостійна робота – 10 хв. 7) Підведення підсумків роботи на уроці – 4 хв. 8) Пояснення домашнього завдання – 3 хв.

Урок

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Урок

Тема: Healthy Life

Підтема: Good Health is Above Wealth.

Мета: систематизувати знання учнів з питання “Does your health depend on

you?”

Завдання:

навчальне: розвиток навичок мовлення;

развиваю че : розвивати ерудицію, увагу, пам'ять учнів;

в ихов не: формувати потребу вести здоровий спосіб життя, формувати здібність

розуміти та співчувати людям.

Тип уроку: урок повторення, систематизації та узагальнення знань, закріплення

вмінь.

Вид уроку: узагальнюючий урок.

Обладнання: робочі листи і картки з завданнями, мультимедійний екран,

комп’ютер, презентація, мікрофон (аксесуар для учня - репортера).

Структура уроку з хронометражем:

1) Організаційний момент - 2 хв.

2) Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення – 6 хв.

3) Актуалізація знань і вмінь - 10 хв.

4) Рухлива зарядка – 3 хв.

5) Перевірка домашнього завдання - 7 хв

6) Самостійна робота – 10 хв.

7) Підведення підсумків роботи на уроці – 4 хв.

8) Пояснення домашнього завдання – 3 хв.

Page 2: Урок

Хід уроку

1. Організаційний момент (Слайд 1).

T.: Good morning, children! I’m glad to see you! Sit down, please. How are you

today?

2. Фонетическая зарядка (Слайд 2).

T.: Look at the screen. You can see some English proverbs. They are connected with

the theme of our lesson. Pronounce the sounds and proverbs after me.

[ p ] [k ] [ d] [ ei] An apple a day keeps a doctor away.

[θ] [w] [e] Good health is above wealth.

[ з:] [ r ] [h ] [ θ] Early to bed,

Early to rise -

Makes a man healthy, wealthy and wise.

T.: Read and translate these proverbs. At the end of the lesson, you’ll choose the one

that could be the title of our lesson.

3. Мовленнєва зарядка (Слайд 3).

T.: Boys and girls, today we have a guest, a reporter from a famous TV programme

“Health”. She would like you to answer some of her questions about health and health

habits. (Один із учнів виконує роль репортера)

R.: How often do you brush your teeth?

Do you go to the swimming pool? How often?

How often do you wash you hands?

How often do you visit a dentist?

Do you like to visit doctors?

Thank you very much. Don’t forget to watch our programme.

4. Повторення лексики за темою «Симптоми хвороби» (Слайд 4)

T.: I see that you don’t like doctors at all. But sometimes it is necessary to visit them.

Today we’ll go to the British hospital. Look at the pictures and name the symptoms of the

disease.

Page 3: Урок

Thank you. I see Dr House is in the past

5. Повторення лексики за темою «Частини тіла» (Слайд 5)

And now let us revise spelling of the words. Look at the screen and spell the missing

vowels.

Page 4: Урок

Well done, children!

6. Рухлива зарядка (Слайд 6)

T.: I see that you are tired. It may be the cause of a sickness. Let’s have a rest and

sing a wonderful English song “Head and Shoulders”

Head and shoulders,

Knees and toes, knees and toes, knees and toes!

Head and shoulders,

Knees and toes, knees and toes, knees and toes!

Eyes and ears, and mouth and nose!

Head and shoulders,

Knees and toes, knees and toes,

Knees and toes!

Arms and legs, feet and hands,

Feet and hands!

Page 5: Урок

Arms and legs, feet and hands,

Feet and hands!

Eyes and ears, and mouth and nose!

Arms and legs, feet and hands,

Feet and hands.

Учні співають та одночасно вказують на ті частина тіла, про які співають.

T.: Great! Clap you hands! (Слайд 7)

7. Знайомство з новими ідіомами (Слайд 8)

You have revised the names of the body. But do you know any body idioms? Look at

the screen and answer:

Page 6: Урок

Who keeps an eye on her/ his little sister/ brother?

What do you learn by heart?

Can you let your hair down learning body idioms?

You mustn’t powder your nose at the lesson, may you?

8. Перевірка виконання домашнього завдання

T.: You had to make up dialogues about visiting a doctor according to the cards. Let

us listen to them.

Pupil card 1

Your friend has a cold. Give advice. You begin a conversation.Remember to:

- Show interest;- Show sympathy;- Give advice;- Express hope.

Pupil card 2

You have a cold. Describe your condition. Listen to you friend.Remember to:

- Give details;- Accept advice; - Thank.

Pupil card 1

You are a dentist.Your patient has a terrible toothache.Examine him/her. Give advice. You begin a conversation.Remember to:

- Show interest;- Show sympathy;- Give advice;- Express hope

Pupil card 2

You have a terrible toothache. Describe your condition. Listen to you doctor.Remember to:

- Give details;- Accept advice; - Thank.

9. Розвиток монологічного мовлення (Робочий лист із завданням).

T.: A great job! And now you can choose an item from the worksheet before you and

tell us about your own experience.

10. Підведення результатів (Слайд 9).

Page 7: Урок

T.: Thank you very much. What have we spoken about at this lesson?

Now I think you can tell me which proverb you have chosen as a title of our lesson.

(Учні висловлюють свою думку)

Thank you.

11. Пояснення домашнього завдання:

T.: Your home task is to fill in the crossword and find the hidden words.

Page 8: Урок

Our lesson is over. I wish you good health and happiness. And don’t forget that

“Good Health is Above Wealth”! Good bye! (Слайд 10)