Upload
nithya-sekar
View
4
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
5/26/2018 Rphtopeng Membentuknmembina 120916103207 Phpapp02
1/9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran
KelasMasa
Isi Pembelajaran Catatan / Impak
Pendidikan SeniVisual
Tahun 6 Bakti
12 Ogos 2012
9 10 pagi
30 Orang
BIDANG : Membentuk Dan Membuat Binaan
TAJUK : Topeng
SUB TAJUK : Topeng Muka 3D
OBJEKTIF :i. Menghasilkan topeng muka 3D.ii. Menggunakan pelbagai alatan dan bahan untuk
menghasilkan topeng.
HASIL PEMBELAJARAN :Pada akhir pembelajaran, murid dapat :
i. Melatih diri untuk bekerja dengan lebih tekun, teratur dancermat.
ii. Mempertingkatkan kemahiran memilih dan menggunakanalat, bahan, teknik serta proses membuat topeng 3D.
iii. Berbangga dengan hasil kerja sendiri dan rakan.
Pengetahuan sedia ada murid :i. Murid mahir menggunting dan membalut kotak sebelum ini.ii. Murid telah sedia maklum tentang kegunaan setiap alatan
yang dibawa.
5/26/2018 Rphtopeng Membentuknmembina 120916103207 Phpapp02
2/9
Nilai murni : Keseronokan, tolong menolong dan berhati-hatiKemahiran berfikir : Membuat turutan, menyusun dan
menghubung kait.
Alat dan bahan : kotak, kertas warna, bulu ayam, bola ping pong,cawan kertas, pinggan kertas, gam dan gunting.
Bahan Bantu Mengajar (BBM) :i. Jigsaw puzzle (topeng).ii. Persembahan multimedia bahan dan alat yang digunakan,
langkah-langkah membuat topeng dan kepentinganmembentuk dan membuat binaan.
iii. Persembahan video langkah-langkah membuat topeng.
iv. Beberapa contoh topeng muka.
5/26/2018 Rphtopeng Membentuknmembina 120916103207 Phpapp02
3/9
Langkah
Pengajaran /Masa
Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan
Set Induksi(5minit)
Mempamerkan jigsaw puzzle berbentuktopeng di papan hitam.
Menyoal soalan:1. Apakah bentuk yang terdapat di dalam
jigsaw puzzle ini?2. Apakah yang terdapat pada topeng mukaini?
Contoh jawapan:1. Topeng muka2. Mata, hidung dan mulut.
Guru mempamerkan jigsawpuzzle berbentuk topeng mukadi papan hitam.
Guru meminta enam orangmurid keluar ke depan bilikdarjah.
Guru memberi enam keping
jigsaw puzzle kepada enammurid tersebut.
Guru meminta enam muridtersebut menyiapkan jigsawpuzzle di papan hitam.
Bersoal jawab dengan muridtentang bentuk jigsaw puzzle
tersebut.
Nilai : Keseronokan
BBM : Jigsaw puzzle
5/26/2018 Rphtopeng Membentuknmembina 120916103207 Phpapp02
4/9
Langkah 1(5 minit)
Pengenalan tajuk pelajaran hari ini iaitu
membentuk dan membuat binaan topeng
muka 3D .
Penerangan maksud 3D.
Menunjukkan beberapa contoh topeng muka
3D.
Contoh topeng muka 3D
Penerangan tentang alatan yang diperlukan
mengikut kegunaannya untuk membuatmodel kuda kepang.
1. Kotak2. Kertas warna3. Cawan kertas4. Pinggan kertas5. Bola ping pong6. Bulu ayam
Guru memberitahu muridbahawa mereka perlumembina topeng 3D.
Guru memberitahu maksud 3Diaitu obek 3 dimensi yangmempunyai lebar, tinggi dankedalaman.
Guru menunjukkan beberapacontoh topeng muka 3D.
Guru menerangkan alatanyang dugunakan sambilmenunjukkan persembahanmultimedia.
Murid dapat menyenaraikanalat dan bahan untukmembina topeng 3D.
Nilai : Keseronokan
BBM : Persembahan
multimedia tentangalatan yang diperlukandan beberapa contohtopeng muka 3D.
KBKK :Menghubungkait
5/26/2018 Rphtopeng Membentuknmembina 120916103207 Phpapp02
5/9
7. Gunting8. Gam
Langkah 2(15 minit)
Penerangan tentang langkah-langkah untuk
menghasilkan topeng muka 3D.
Langkah-langkah penghasilan topeng muka
3D:
1. Balut kotak dengan kertas warna.2. Gunakan bola ping pong sebagai mata.3. Gunakan cawan kertas sebagai hidung.
4. Hiaskan kotak tersebut dengan bulu
ayam sebagai rambut dan pinggan kertas
sebagai mulut.
Guru menunjukkan langkah-
langkah untuk menghasilkan
topeng muka 3D dengan
menggunakan persembahan
multimedia dan persembahan
video.
Guru tunjuk cara bagi
menghasilkan topeng muka
3D.
Murid memberi tumpuan
sepenuhnya semasa guru
membuat tunjuk cara.
Murid-murid dapat
menyatakan langkah-langkah
untuk membina topeng muka
3D.
Nilai : Keseronokan
BBM : Persembahanmultimedia danpersembahan videotentang cara-caramembina topeng muka
3D dan .
KBKK: Menyusun,Membuat turutan.
5/26/2018 Rphtopeng Membentuknmembina 120916103207 Phpapp02
6/9
Murid menjalankan aktiviti membuat kuda
kepang.
Guru meminta murid-muridmengeluarkan bahan danalatan.
Guru meminta murid membinatopeng mengikut langkah-langkah yang telahditunjukkan.
Guru memberi bantuankepada murid-murid yangtidak faham.
Guru membimbing murid
dalam membina topeng mukadan menambahbaikkan hasilkerja murid.
Murid dapat membina topengmuka 3D dengan bantuanguru.
Nilai : Keseronokan,Tolong menolong,Berhati-hati.
KBKK : Menyusun,membuat turutan.
Sesi ApresiasiDan Refleksi(5 minit)
Sesi apresiasi dan refleksi hasil karya yangdihasilkan oleh murid:
- Baik- Sederhana- Kurang memuaskan
Guru mempamerkan hasil kerja murid sambil
Murid berasa gembira denganhasil karya masing-masing.
Murid dapat menilai tahapkeupayaan masing-masing.
Murid dapat berinteraksi dan
Nilai : Keseronokan
Langkah 3
(25 minit)
5/26/2018 Rphtopeng Membentuknmembina 120916103207 Phpapp02
7/9
Apakah yang kita lakukan dengan seni ?
Terdapat empat perkara penting yang kita lakukan dengan seni. Iaitu:-
> Kita menghasilkannya.> Kita melihatnya.> Kita memahami bahawa seni sentiasa berada di dalam budaya.
membuat ulasan. menyatakan pendapat tentang
karya rakan lain.
Penutup(5 minit)
Merumus hasil kerja murid.
Dua soalan menguji minda:
1. Apakah langkah-langkah membinatopeng 3D?
2. Apakah kepentingan membentuk danmembuat binaan?
Guru merumus hasil kerja
murid.
Guru menerangkan
kepentingan bidang
membentuk dan membuat
binaan dalam PSV.
Murid dapat menyatakan
beberapa kepentingan
membentuk dan membuat
binaan.
Nilai : Keseronokan
BBM : Persembahanmultimedia kepentinganmembentuk danmembuat binaan dalam
PSV.
5/26/2018 Rphtopeng Membentuknmembina 120916103207 Phpapp02
8/9
> Kita juga membuat penilaian tentang kualiti sesebuah bentuk seni itu.
Dalam pendidikan seni visual terdapat empat bahagianyang menjadi struktur kurikulumnya iaitu,
- menghasilkan produk seni- mengkritik seni- sejarah seni dan- estetika.
Aktiviti menghasilkan produk seniboleh membantu pelajar berfikir secara bijaksanatentang mencipta imej-imej visual, membantu mereka belajar mencipta imej yang mempunyai tenaga ekspresif,coherence, celik akal
(insight) dan pandai mencipta (ingenuity).
Manakala melalui kritikan seni pula akan membantu keupayaan pelajar melihat, bukan sekadar memandang sahaja,melalui keupayaan melihat dengan teliti bolehmembina kualiti yang lebih berertitentang dunia persekitarannya yangberselerakan dengan hasil kerja-kerja seni yang formal.
Disiplin sejarah seni pula boleh membantu pelajar tentanghubungan antara karya seniatau hasil-hasilpeninggalan seni dengan dimensi masa, ruang, manusia dan
senimanserta pemikiranmereka seterusnya membolehkan pelajar memahami bentuk-bentuk tamadun merentasidimensi masadan ruangsertabangsasecara perbandingan. Tiada hasil seni yang berada dalam konteks vakum,sebahagian daripada makna yang dipancarkan menerusi karya seni bergantung kepada kefahaman dan penerimaan dalam konteks semasa atausetempat.
Disiplin estetika pula merupakan satu disiplin yang perlu diperkenalkan dalam kurikulum pendidikan seni visual, berkaitan dengan asas-asas teori
untukmenilai kualitisesuatu yang kita lihat.Manusia adalah makhluk yang sentiasa gemar membuat penilaian. Kita akan berhujah dan memberi pendapat terhadap sesuatu nilai dan kita
5/26/2018 Rphtopeng Membentuknmembina 120916103207 Phpapp02
9/9
bersungguh-sungguh mengamalkannya. Umpamanya di dalam situasi yang ada pilihan, kita tidak langsung terus membuat keputusan membelikain ela untuk pakaian kita, kita akan membuat pilihan demi pilihan, penilaian demi penilaian. Kadang-kadang kita akan menggunakan masa yanglama dan melawat beberapa buah kedai untuk membuat perbandingan, macam-macam kriteria kita gunakan untuk menilai dan membuat pilihanterakhir.Inilah situasi membuat penilaian estetika.
Memahami tentang kepelbagaian kriteria estetika boleh di aplikasi ke dalam kerja-kerja seni, yang akan merangkaikan hubungan antara maknayang hendak dilahirkan melalui bahan dan teknik, dikendalikan secara bijaksana dan teratur akhirnya lahirlah sebuah hasil seni yang
mempesonakan.Yang mempesonakan itulah yang dikatakan estetika.
Mata pelajaran ini bertujuan untuk mengembangkan keupayaan pelajar menangani masalah bagi keempat-empat disiplin yang dikemukakan.
Ini adalah pandangan secara umum tentang pendidikan seni visual.
Isu Memartabatkan Mata Pelajaran Pendidikan Seni VisualOleh : Prof.Madya Hj. Iberahim HassanDekan Fakulti Seni dan MuzikUniversiti Pendidikan Sultan Idris.....................Jadi di sini, usah dipertikai apa tujuannya. Ini kerana setiap matapelajaran yang diperkenalkan untuk diajar kepada anak-anak kita bisa
membentuk diri bukan sahaja luaran, malahan dalaman anak-anak ini.. Jadi, jangan takut bila anak-anak kita belajar Seni kerana Seni ituindah,..walaubagaimanapun rupabentuknya dari pandangan kasar kita..Posted byCikgu Seni at1:49 AMNo comments:Email ThisBlogThis!Share to TwitterShare to FacebookShare to Pinterest
Sunday, February 12, 2012
Projek 2 in 1Projek capan dinding oleh murid-murid di bawah bimbingan Puan Suhana bt Mohd Talib, KP PSV SK Taman Bunga Raya 1.
http://www.blogger.com/profile/17603279535370755665http://www.blogger.com/profile/17603279535370755665http://selangkahseni.blogspot.com/2012/06/assalamualaikum.htmlhttp://selangkahseni.blogspot.com/2012/06/assalamualaikum.htmlhttp://selangkahseni.blogspot.com/2012/06/assalamualaikum.html#comment-formhttp://selangkahseni.blogspot.com/2012/06/assalamualaikum.html#comment-formhttp://www.blogger.com/share-post.g?blogID=5755445144764425330&postID=5639745064758279923&target=emailhttp://www.blogger.com/share-post.g?blogID=5755445144764425330&postID=5639745064758279923&target=twitterhttp://www.blogger.com/share-post.g?blogID=5755445144764425330&postID=5639745064758279923&target=pinteresthttp://www.blogger.com/share-post.g?blogID=5755445144764425330&postID=5639745064758279923&target=pinteresthttp://selangkahseni.blogspot.com/2012/02/projek-2-in-1.htmlhttp://selangkahseni.blogspot.com/2012/02/projek-2-in-1.htmlhttp://4.bp.blogspot.com/-GPoiMTYBanw/Tzd0-PuyZtI/AAAAAAAAAh8/irAtbFVWSqc/s1600/tbr5.JPGhttp://selangkahseni.blogspot.com/2012/02/projek-2-in-1.htmlhttp://www.blogger.com/share-post.g?blogID=5755445144764425330&postID=5639745064758279923&target=pinteresthttp://www.blogger.com/share-post.g?blogID=5755445144764425330&postID=5639745064758279923&target=twitterhttp://www.blogger.com/share-post.g?blogID=5755445144764425330&postID=5639745064758279923&target=twitterhttp://www.blogger.com/share-post.g?blogID=5755445144764425330&postID=5639745064758279923&target=emailhttp://www.blogger.com/share-post.g?blogID=5755445144764425330&postID=5639745064758279923&target=emailhttp://selangkahseni.blogspot.com/2012/06/assalamualaikum.html#comment-formhttp://selangkahseni.blogspot.com/2012/06/assalamualaikum.htmlhttp://www.blogger.com/profile/17603279535370755665