9
PROIECT DE LECȚIE Clasa: a VII-a A; Unitatea de învățare: Lumea în pragul mileniului III; Lecția: INTEGRAREA EUROPEANĂ ȘI ATLANTICĂ; Tipul lecției: predare-învățare; Timp: 50 minute; Locul de desfășurare: sala de clasă; Mijloace de învățământ: manuale, fișe de lucru, atlasul istoric, calculatorul, videoproiectorul; Scopul lecției: - informativ: de a transmite elevilor noi cunoștințe despre procesul de integrare europeană și atlantică; 1

proiectviigruperev

Embed Size (px)

DESCRIPTION

n

Citation preview

Page 1: proiectviigruperev

PROIECT DE LECȚIE

Clasa: a VII-a A;

Unitatea de învățare: Lumea în pragul mileniului III;

Lecția: INTEGRAREA EUROPEANĂ ȘI ATLANTICĂ;

Tipul lecției: predare-învățare;

Timp: 50 minute;

Locul de desfășurare: sala de clasă;

Mijloace de învățământ: manuale, fișe de lucru, atlasul istoric, calculatorul, videoproiectorul;

Scopul lecției: - informativ: de a transmite elevilor noi cunoștințe despre procesul de integrare europeană și atlantică; - formativ: de a dezvolta capacitățile de analiză, corelare, sistematizare a elevilor.Nivelul inițial al clasei: clasa cu un nivel bun de pregătire, având un stil de muncă organizat, elevii fiind interesați în studiul istoriei. Clasa cunoaște din lecțiile anterioare situația economică și politică a statelor din ,,lumea liberă” precum și situația statelor foste comuniste.Strategia didactică: - inductivă, cognitivă, euristică (activitate pe grupe).

1

Page 2: proiectviigruperev

Material didactic: F. Constantiniu, N. M. Cojescu, A Mamina, Istorie – manual clasa a VII-a. Fișe de texte.

Metode didactice: expunerea sistematică a cunoștințelor, conversația euristică, dialogul dirijat, organizatorul grafic, feed-back, învățarea prin descoperire, prezentare

PowerPoint.

Bibliografie: Horia C. Matei, Silviu Neguț, Ion Nicolae, Istoria statelor lumii , Ed. Meronia, București, 2005

D. Georgescu, D.O. Ștefănescu, Cultură civică – manual clasa a VII-a

Competențe: generale - utilizarea vocabularului și a informației în comunicarea orala sau scrisă - utilizarea surselor istorice, a metodelor și tehnicilor adecvate istoriei pentru rezolvarea de probleme - formarea imaginii pozitive despre sine și ceilalți specifice - utilizarea termenilor istorici noi: proces de integrare, comunitate juridică, summit, raport de țară. - extragerea informației esențiale din surse istorice; - evidențierea relației cauză-efect într-o succesiune de evenimente istorice.

2

Page 3: proiectviigruperev

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII DIDACTICE

SECVENȚELEINSTRUIRII

ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVULUI

1. Asigurarea condţiilor de desfaşurare a activităţii

Notează absenţeleVerifică existenţa materialelor necesare lecţiei.Cere elevilor organizarea pe grupe, fiecare grupă primeşte o temă pe care o prezintă clasei.

Se organizează conform cerinţelor profesorului

2. Captarea atenţiei. Anunţarea conţinutului şi a noilor competenţe.

Relizează trecerea la tema noua: -scrie titlul pe tabla- comunică elevilor principalele competențe.

Notează titlul lecţiei în caieteElevii primesc sarcinile de lucru şi îşi stabilesc activitatea în cadrul grupei. Fiecare grupă îşi alege un raportor care prezintă activitatea clasei.

3. Prezentarea noului conţinut şi conducerea învăţării

Realizează o scurta prezentare a evoluţiei statelor foste comuniste folosindu-se de cunoștințelor dobândite de elevi în lecția anterioară ,,Situația statelor foste comuniste.

Coordonează activitatea elevilor pe grupe solicitând intervenția lor după următoarea etapizare:

I. Uniunea Europeană;

Prin dirijare didactica elevii sunt puși în situația de a identifica etapele constitirii Uniunii Europene, scopul Uniunii Europene( piața unică și integrarea economică, politică externă și de securitate comună, cooperare în domeniul justiției), simbolurile( steag, imn, constituție, monedă unică, deviză) instituțiile Uniunii Europene, aderarea României la Uniunea Europeană.

I. Etapele constituirii Uniunii Europene:Grupa I prezintă constituirea Uniunii Europene –

3

Page 4: proiectviigruperev

II. Scopul Uniunii Europene;

III. Simbolurile Uniunii Europene;

IV. Instituțiile Uniunii Europene;

V. Aderarea României;

Asistă şi acordă lămuriri grupelor de lucru.Invită raportorii fiecărei grupe să prezinte colegiilor activitatea după schema iniţială.

aderarea statelor1951, Comunitatea Economică a Cărbunelui și Oțelului (Paris) cuprindea 6 state (RFG, Franța, Italia, Belgia, Olanda, Luxemburg.)1957, Comunitatea Economică Europeană sau Piața Comună (Roma).1973: Marea Britanie, Irlanda, Danemarca.1981: Grecia.1986: Spania, Portugalia7 februarie 1992 Tratatul de la Maastricht (actul de naștere).1995: Austria, Finlanda, Suedia.2004: Cipru, Estonia, Letonia, Lituania, Malta, Polonia, Cehia, Slovacia, Slovenia, Ungaria.2007: România, Bulgaria.

II. Grupa a II- a prezintă scopul Uniunii Europene și principiile acesteia:Scop:- piața unică și integrarea economică, - politică externă și de securitate comună,- comunicare în domeniul justiției.Principii:- respectarea drepturilor și libertăților fundamentale ale omului,- democrație reprezentativă,- statul de drept.

4

Page 5: proiectviigruperev

III. Grupa a III- a prezintă simbolurile Uniunii Europene: - steag, - imn, - constituție, - monedă unică, - deviză - Ziua Europei, - sedii – orașe.

IV. Grupa a IV- a prezintă instituțiile Uniunii Europene: - Parlamentul European - Consiliul Uniunii Europene (Consiliul de Miniștri) - Comisia Europeană, - Curtea Europeană de Conturi, - Curtea de Justiție a Uniunii Europene.

V. Grupa a V-a prezintă principalele momente care au dus la aderarea României la Uniunea Europeană marcându-le într-un organizator grafic cronologic. - 2003, Salonic – Propunerea datei de 1 ianuarie 2007 pentru aderarea României. - 2004, Bruxelles – Încheierea negocierilor de aderare, - 25 aprilie 2005 Tratatul de aderare, Luxemburg.

5

Page 6: proiectviigruperev

- 1 ianuarie 2007 – Aderarea României la U.E.

4. Fixarea şi evaluarea cunoştinţelor, conexiunea inversă

Prezinta sintetic constituirea Uniunii Europene, - cere elevilor să demonstreze necesitatea integrării europene și atlantice. -evalueaza prestatia elevilor - indică tema pt. acasă: Formulați argumente pro și contra integrării europene a României.

- urmăresc concluziile prezentate de profesor,- răspunsul elevilor evidențiaza necesitatea reunificării Europei după prăbușirea regimurilor comuniste și a blocului sovietic.- își notează tema în caiete.

6