Upload
others
View
3
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
www.bankersadda.com | www.sscadda.com| www.careerpower.in | www.careeradda.co.in Page 1
MOCK TEST SSC CGL – TIER-I
Paper No. B-1174 PART – I (REASONING)
1. (2) Except the months of April and
June, all other months have 31 days each.
2. (2) Meaningful order of the planets :
3. (3)
4. (3)
5. (4)
6. (4) 9 + 6 = 15
15 + 8 = 23 23 + 10 = 33 33 + 12 = 45
7. (2) 4 + 3 = 7 7 + 4 + 3 = 14 14 + 3 + 7 = 24 24 + 7 + 10 = 41 41 + 10 + 17 = 68
8. (1) 5 × 3 + 1 = 16 16 × 3 + 3 = 51 51 × 3 + 5 = 158 158 × 3 + 7 = 481
9. (1) CBA ABC Reverse order ABCD DCBA ABCDE EDCBA
10. (2)Suppose the present age of son of x years Therefore, the present age of father would be 5x years
According to question,
5x + 7 = 3x + 21 5x – 3x = 21 - 7 2x = 14 ∴ x = 7
11. (2) There is only one ‘N’ in the given word. Therefore, the word NATION cannot be formed.
There is no ‘M’ letter in the given word. Therefore, the word ANIMAL cannot be formed. There is no ‘Y’ letter in the given word. Therefore, the word DIRTY cannot be formed. T RADI TI O NAL RADIO
12. (1)
13. (3) REASON 5
Number of Letters - 1 BELIEVED 8 – 1 = 7 Similarly, GOVERNMENT 10 – 1= 9
14. (1) There are 17 sheep. All but nine died. It means 9 sheep are left.
15. (3) (6 + 3) + (4 × 7) = 29 (6 × 3) + (4 + 7) = 29 18 + 11 = 29
16. (1) 28 – 7 + 2 × 2 = 0 28 – 7 × 2 × 2 = 0 28 – 28 = 0
17. (2)December 1st week = December 3rd week 20 × 3 = 60 January 1st week –January 3rd wee 40 × 3 = 120 Similarly, February 1st week = 100 February 3rd week = 100 × 3 = 300
18. (1) 4 + 3 = 7 7 + 6 = 13 13 + 9 = 22 22 + 12 = 34 34 + 15 = 49 Population in 2013 = 49 lakh
19. (4)
Required distance = AD = 10 km
20. (4) 1 + 3 = 4 4 – 2 = 2 2 + 1 = 3 3 – 1 = 2 2 + 3 = 5
21. (4) Dyslexia is a slight disorder of the brain that causes difficulty in reading and spelling. Therefore, Assertion is true. But Reason is not true.
22. (4) First Premise is Universal Affirmative (A-type). Second Premise is Universal Negative (E-type). All Americans are English-speaking.
No English-speaking are Eskimos. A + E E type of conclusion “No American is Eskimo.” Conclusion I is Converse of it. Conclusion II is Converse of the second Premise.
23. (1)
Joshua covered a distance of 65 × 5 = 325 km in 5 hours Menon has to cover a distance of (600 – 325) = 275 km in 5 hours
∴ Speed of Menon =
= 55 kmph 24. (4) Forest is the habitat of Lion.
Similarly, water body is the habitat of fish.
25. (2) The causative organism of the polio is virus. Similarly, the causative organism of anthrax is bacteria.
26. (2)
27. (2) Form the jumbled letters NIIOLUSL,
we can form the meaningful word ILLUSION. Similarly, we can form VERTEBRA from the jumbled letters TBERVARE.
28. (2)
Similarly,
www.bankersadda.com | www.sscadda.com| www.careerpower.in | www.careeradda.co.in Page 2
29. (4) The relation is x : x2
13 × 13 = 169 Similarly, 9 × 9 = 81
30. (1) Two consecutive Prime Numbers are given: 23 29 Similarly, 41 43
31. (3) 2 × 3 = 6 2 × 5 = 10 Similarly, 3 × 3 = 9 3 × 5 = 15
32. (3) Tributary is a part of river. Similarly, branch is a part of tree and is analogus to tributary in the case of river.
33. (2) Altitude means the height above sea level. Except Altitude, all other words imply human nature and mental status.
34. (4) 35. (4) Except 66, all other are old
numbers. 36. (2) The sum of digits is 9 in every
option except (2) 13 × 7 = 91
37. (2) Except in the number pair 194-12, in all other number- pairs the first number is completely divisible by the second number.
38. (2) D Position Number 4 H Position Number 8 J Position Number 10 G Position Number 7 (An odd Number)
39. (2)
40. (3)
Pairs of opposite letters
41. (4) Except in the case of Right Angle
Triangle, in all other geometrical figures, all the sides are equal.
42. (3) The seven colours of a Rainbow are: Violet, Indigo, Blue, Green, yellow, Orange and Red. Thus, violet colour of rainbow is left out.
43. (4) From the two views of the same dice it is clear that, B, C and E are on the faces adjacent to A. So, D lies opposite to A.
44. (3) Some singers may be boys and vice-versa. Some boys may be dancers and vice-versa Some singers may be dancers and vice-versa Some singers who are boys may be dancers.
45. (1) Gold is different from silver. But both are used for making ornaments.
46. (1) The pieces of question figure have
been cut from Answer figure(1).
47. (1)
48. (2)
49. (2)
50. (1)
F 55, 68, 76, 89, 97 A 02, 10, 24, 33, 41 D 56, 69, 75, 87, 99 E 01, 14, 20, 32, 43
PART – II (QUANTITATIVE APTITUDE)
51. (a);
52. (b) × × 0 ……….. × 0 = 100 means from 5, 10, 15, to 200 there will be 20 multipliers of 5 but 5 occurs. Twice in 25, 50, 75 and 100. So, there will be a total of 24 parts of 5. Means the max. Value of n will be 24.
53. (a); {500 + (total amount ×
} × 2 =
total money So, total amount = 1250
54. (d);
55. (d); other no. = (96 × 1296)/864 = 144
56. (b); Ratio of work efficiency = 100 : 160 = 5 : 8
Time taken by B = ×
day
57. (c); A = 2C
& 3C = B So,
×
0days
(B + C) × 15 = B .
(B +
) × 15 = B ×
= 20 days
58. (d); A.T.Q.
0
kiloliter.
59. (d); Time taken by Q alone to fill the tank = 8 hours.
Time taken by P & S to fill the tank =
Time taken by P, R and S to fill the tank
=
hours.
Time taken by P, Q & S to fill the tank =
hours.
60. (d); 2x + 7x = 27 × 2 x = 6
61. (b); Relative speed = 66 + 60 = 126 km/h. = 35 m/s. Length = (relative speed) × time L = 35 × 3 = 105 m The relative speed of train A and C = 66
– 36 = 30 km/h. =
m/s.
Req. time =
sec.
62. (a);
Dis. Covered by x in t hours = ut km Dis. Covered by y in t hours = vt km AB = l = ut + vt _______ (1)
www.bankersadda.com | www.sscadda.com| www.careerpower.in | www.careeradda.co.in Page 3
Now, x has to cover rest distance vt which he completed in hours, vt = Same way for y, ut =
v = u. √
Dis. From A to B =
√
.
√ u = √ (√ √ )
63. (a); speed of boat in still water =
(
)
×
= 10 km/h.
Req. time =
hour
64. (b); A + B + C + D = 26 × 4 = 104 ________ (i) B + C + D + E = 25 × 4 = 100 _________(ii) A – E = 4
65. (d); Total runs of 40 innings = 40 × 50 = 2000 runs. Total runs of 38 innings excluding the highest and lowest Score = 2000 – 1824 = 176 runs x + x – 172 = 176 2x = 348 x = 174
66. (b); The ratio of their capitals = 7x × 20 : 5x × y
=
0 ×
×
67. (d); a : b = 1 : 2 = c : d = e : f
68. (b);
69. (c); Given data =
( × ) × ( ) ×
(
) ×
Factors 33 + 3 = 36 prime factor.
70. (b);
(
) (
) ( ×
)
= (√ ) √
0
71. (a); Let price of one pencil = x paisa Then the price of 12 pencil = 12 x paisa. Price of one pencil after decreasing the
price
( )
Price of 14 pencil = 14 (x – 25) paisa A.T.A. 12x – 14 (x – 25) = 50 X = 150 paise = Rs. 1.5
72. (d);
×
0
x = 61250
73. (b); Price of 20 kg apples =
× 0 00
0
Price of 34 kg nuts =
× 0 ×
Amount income of Veena = 12 × 250 × 34 102000
74. (a); % Profit of the second shopkeeper
= ( )×
75. (c);
76. (b); no. of girls = x no. of boys = x + 2
( ) x = 6 & no. of boys = 6 + 2 = 8 total no. of boys & girls = 6 + 8 = 14
77. (b); 4x – 2(75 – x) = 150 x = 50
78. (a); ×
×
0
0
Min marks req. to pars = ×
=
50
79. (a); Req. diff = ×
× –
80. (c); No. of Managers = 360 No. of Secretary = 360 No. of Executives = 384 No. of Officers = 780 No. of Clerks = 1152 No. of Traines = 184 No. of Senior Managers = 240 So, no. of clerical group is max.
81. (a); No. of officers =
× 000
00
82. (d); Req % = ×
.
(approx.)
83. (b); Req. no. = 8000 – (360 + 576 + 384 + 780 + 1152 + 184 + 240) = 8000 – 3676 = 4324
84. (d);
× 0
85. (b);
× 00 × 00 00
86. (c); Req. value =
× 000 00
87. (b); Req. angle =
× 0 ×
. .
88. (b); Req. % =
× 00 .
89. (a);
90. (a); Let the length & breath of a cubiod be cm & cm respectively. Volume of cuboid × ×
0 × ×
So, length & breadth =14cm
91. (c); × ( ) ( )( )
Breadth 0 cm
92. (c); Volume of metal × ×( )
× ( )
cm
93. (d); Volume of stone 0
× × 0
So, Entire surface area of a stone
( )
Total cost of publishing ×
0.0 .
94. (a); Total area of two parks ( ) 00 Area of bigger park × 00
× 00
0m
95. (d); Total area of playground 0 ×
0 × ×
× 0
× 0
Total cost of leveling ×
0
96. (d); ( ) ( ) . ( )
( )
97. (a); ………….(i) . …………..(ii)
From (i) & (ii)
……….(iii)
from eqn. (i) & (iii)
…………..(iv)
………(v)
from eqn. (iv)
( )
98. (a);
CDE,
0 ( 0 )
0
m (approx).
99. (b); ⁄
⁄
( ) ⁄
⁄ ………….(i)
Cubing both sides–
. ( )
* ⁄ + *
⁄ +
* ⁄ + *
⁄ + *
⁄
⁄ +
100. (a); √ √
( )
√ . √ . (√
√ )
www.bankersadda.com | www.sscadda.com| www.careerpower.in | www.careeradda.co.in Page 4
0
Part - III (General Awareness)
101 a 126 d 102 a 127 c 103 b 128 a 104 b 129 c 105 a 130 d 106 a 131 c 107 a 132 b
108 a 133 b 109 c 134 a 110 a 135 b 111 a 136 d 112 d 137 d 113 c 138 b 114 b 139 a 115 c 140 a 116 c 141 c
117 d 142 C 118 a 143 D 119 a 144 C 120 c 145 A 121 a 146 B 122 c 147 A 123 c 148 B 124 a 149 C 125 d 150 D
Part - IV ENGLISH LANGUAGE 151. (a) 152. (d) 153. (c) 154. (a) 155. (a) 156. (c); Stalemate – A situation in which
further action is blocked; a deadlock
Degeneration –deterioration, decline, decay
Exhaustion a state of extreme physical or mental tiredness
157. (b); Abstemious – sparing or moderate in eating and drinking; temperate
Superstitions - excessively credulous belief in and reverence for the supernatural
Resistant- to be immune or impervious to something
158. (a); Astute-shrewd, sharp, acute, clever
Unwise-not wise or sensible Inexplicable-that cannot be explained 159. (c); Exodus – a mass departure of
people Restoration- the action of returning
something to a former owner, place, or condition
Influx- an inflow of water into a river, lake, or the sea
160. (d); chimerical-unreal, imaginary Fearful- feeling or showing fear or
anxiety Breathtaking- astonishing or awe-
inspiring in quality, so as to take one's breath away
Serene-calm, peaceful, and untroubled
161. (c); Desecrate- to treat a sacred place shamefully or with great disrespect
Deify- worship or regard as a god, reverence
Defile- damage the purity or appearance of
Impious- showing a lack of respect for God or religion
162. (b); Boudoir – a woman's bedroom or small private room
Avenue- a broad road in a town or city, typically having trees at regular intervals along its sides.
Façade-frontage, the principal front of a building
163. (d); Amoeba- a single-celled animal which catches food and moves about by extending finger-like
projections of protoplasm 164. (a); Sculpture- the art of forming
solid objects that represent a thing, person, idea
Modus operandi- a particular way or method of doing something
Archetype- a very typical example of a certain person or thing
165. (a); Endoderm- An embryo's inner germ layer
Splice- to unite (timbers, spars, or the like) by overlapping and binding their ends
Rosette- a rose-shaped arrangement of ribbon or other material
166. (b); Cathedral- a very large, usually stone, building for Christian worship
Chapel- a small building or room used for Christian worship in a school, prison, hospital, or large private house
Demagogue- a political leader who seeks support by appealing to popular desires and
prejudices rather than by using rational argument
167. (c); Theocracy- a system of government in which priests rule in the name of God
Theosophy- any of various forms of philosophical or religious thought based on a mystical insight into the divine nature
Theism- belief in the existence of a god or gods
168. (d); Biopsy- an examination of tissue removed from a living body to discover the presence, cause, or extent of a disease
169. (b); Labyrinthine- like a labyrinth; irregular and twisting
170. (a); Museum – a building in which objects of historical, scientific, artistic, or cultural interest are stored and exhibited
171. (a); Aligns- give support to (a person, organization, or cause)
172. (b); adherence to- "sticking to" or "being faithful to
173. (c); candid- truthful and straightforward; frank
174. (c); get over- recover from (an ailment or an upsetting or startling experience)
175. (b); to smell a rat- begin to suspect trickery or deception
176. (a); use ‘and’ in place of ‘as well as’ (both-and)
177. (c); No error 178. (b); remove ‘to’ ( need is helping verb
so will take V) 179. (b); use ‘accepts’ (singular subject) 180. (d); No error. 181. (c); Sentence is in past So, ‘will’ will
be changed in ‘would’ 182. (c); Motive- a reason for doing
something 183. (c); ‘early is an adjective’ so it would
be followed by a noun. 184. (d); 185. (a); Favourite is used to hobby. 186. (b) 187. (a) 188. (c) 189. (d) 190. (b) 191.(b) 192. (c) 193. (b) 194.(a) 195. (b) 196. (c) 197.(d) 198. (a) 199. (d) 200.(c)