Upload
yohanize
View
217
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
7/30/2019 HW1 Stat JeanPaul statistics
1/9
95-796 HOMEWORK 1
Name:NIZEYIMANA Jean Paul
Carnegie Mellon University in Rwanda
Andrew ID:jnizeyim
Course: Statistics for IT Managers
1. a)
7/30/2019 HW1 Stat JeanPaul statistics
2/9
Looking at the Histogram of volume, we can see that the distribution is positively skewed. Looking at the
Box plot of volume, we can see that there is an outlier (Row 2: volume = 31415.9).
b) Descriptive Statistics: Volume
Variable N N* Mean SE Mean StDev Minimum Q1 Median Q3 Maximum
Volume 30 0 11735 1340 7340 1616 7245 9027 16811 31416
- Mean = 11735
- Median = 9027
- Standard deviation = 7340
- Variance = the square of the standard deviation = 73402 = 53875600
- Range = maximum minimum = 31416 1616 = 29800
- Interquartile range = Q3 Q1 = 16811 7245 = 9566
Based on these statistics, the hypothesis stated that the distribution is positively skewed is confirmed
because the mean > median (11735 > 9027).
c) Diameters of first six trees: 7, 11, 12, 16, 18, 20
- Mean = (7+11+12+16+18+20) / 6 = 84 /6 = 14
- Median = (12+16) /2 = 14
- Standard deviation:
Deviations: -7, -3, -2, 2, 4, 6
Squared deviations: 49, 9, 4, 4, 16, 36
Variance: S2 = (49+9+4+4+16+36) / (6-1) = 118/5 = 23.6
Standard deviation: S = 6.23 = 4.86
- Range = 20-7 = 13
2. Conditional probability and Bayes rule
We are given the following probabilities:
P(use drugs) = 0.03 this means that P(dont use drugs) = 0.97
P(positive | uses drugs) = 0.95 this means that P(negative | uses drugs) = 0.05
P(positive | doesnt use drugs) = 0.2 this means that P(negative | doesnt use drugs) = 0.8
7/30/2019 HW1 Stat JeanPaul statistics
3/9
Using Bayes rule:
a) P(uses drugs | positive) =
drugs)usetP(don'drugs)tdoesn'|P(positivedrugs)P(usedrugs)uses|P(positive
drugs)P(usedrugs)uses|P(positive
+
=97.0*2.003.0*95.0
03.0*95.0
+
= 0.0285 / 0.2225 = 0.128090
b) P(uses drugs | negative) =
drugs)usetP(don'drugs)tdoesn'|P(negativedrugs)P(usedrugs)uses|P(negative
drugs)P(usedrugs)uses|P(negative
+
=97.0*8.003.0*05.0
03.0*05.0
+
= 0.0015 / 0.7775 = 0.001929
c) P(uses drug | A and B are positive) = P(uses drug | A is positive) * P(uses drug | B is positive)
=drugs)usetP(don'drugs)tdoesn'|positiveisP(Adrugs)P(usedrugs)uses|positiveisP(A
drugs)P(usedrugs)uses|positiveisP(A
+*
drugs)usetP(don'drugs)tdoesn'|positiveisP(Bdrugs)P(usedrugs)uses|positiveisP(B
drugs)P(usedrugs)uses|positiveisP(B
+
=97.0*2.003.0*95.0
03.0*95.0
+
*97.0*2.003.0*95.0
03.0*95.0
+
= 0.128090* 0.128090= 0.0164070481
d) P(B is positive | A is positive) = P(B is positive | use drugs) P(use drugs | A is positive) + P(B is
positive | dont use drug) P (dont use drug | A is positive)
=
negative)isP(Bnegative)isB|drugsusetP(don'positive)isP(Bpositive)isB|drugsusetdon'P(
positive)isP(Bpositive)isB|drugsusetdon'P(
+
* = 0.128090+
negative)isP(Bnegative)isB|drugsP(usespositive)isP(Bpositive)isB|drugsusesP(
positive)isP(Bpositive)isB|drugsusesP(
+*
0.87191
7/30/2019 HW1 Stat JeanPaul statistics
4/9
=81.0*8.019.0*87191.0
19.0*87191.0
+
* 0.128090 +81.0*05.019.0*128090.0
19.0*128090.0
+
*0.87191
= 0.2036 * 0.128090 + 0.3754 * 0.87191 = 0.3534
3. Discrete and continuous random variables
a)Manager 1:
We have the interval [$5,000, $35,000]
Mean: = ($5,000 + $ 35,000) / 2 = $ 20,000
Standard deviation = ($35,000 - $ 5,000) / 12 = $8660.2540
Manager 2:
The mean and the standard deviation of his groups monthly expenses are the same as those estimated.
Mean: = $21,000
Standard deviation: =$2,000
Manager 3:
Mean: = )(xpx
= 0.2($15,000) + 0.4($20,000) + 0.3($25,000) + 0.1($30,000) = $21500
Variance: 2 = )()(2
xpx
= ((-6500)2 0.2 + (-1500)2 0.4 + (3500)2 0.3 + (8500)2 0.1)) = $20250000
Standard deviation: = 2 = 20250000 = $4500
b) Using Minitab, we can calculate these probabilities.
The steps are:
Select Calc > Probability Distributions > NormalSelect Cumulative Probability
Fill-in the values in the dialog box (mean, standard deviation and the input constant)
ClickOK
Manager 1:
7/30/2019 HW1 Stat JeanPaul statistics
5/9
i) From Minitab,
Cumulative Distribution Function
Normal with mean = 20000 and standard deviation = 8660.25
x P( X
7/30/2019 HW1 Stat JeanPaul statistics
6/9
22000 0.691462 (less than $22,000)
Thus the probability that is greater than $22,000 will be 1- 0.691462 = 0.308538
iii)Cumulative Distribution Function
Normal with mean = 21000 and standard deviation = 2000
x P( X
7/30/2019 HW1 Stat JeanPaul statistics
7/9
Fill-in the values in the dialog box (mean, standard deviation and the input constant)
ClickOK
The input constant will be 20% = 0.2
For manager 1:
Inverse Cumulative Distribution Function
Normal with mean = 20000 and standard deviation = 8660.25
P( X
7/30/2019 HW1 Stat JeanPaul statistics
8/9
Inverse Cumulative Distribution Function
Normal with mean = 21000 and standard deviation = 2000
P( X
7/30/2019 HW1 Stat JeanPaul statistics
9/9