Upload
others
View
2
Download
0
Embed Size (px)
Citation preview
1
Grade 4 Mathematics Revision (ANSWER KEY)
Quarter 4 SY 2014-15
÷1000 km ÷100 m ×1000
÷10 cm ×100 mm ×10
Complete the following. Use the guide above if you need.
Show your work.
8 cm = mm 8 x 10 = 80mm
5 cm = mm 5 x 10 = 50mm
500 cm = m 500 ÷ 100 = 5m
700 cm = m 700 ÷ 100 = 7m
9000 cm = m 9000 ÷ 100 = 90m
9 m = cm 9 x 100 = 900cm
8 m = cm 8 x 100 = 800cm
32 m = cm 32 x 100 = 3200cm
548 m = cm 548 x 100 = 54800cm
97 m = mm (97 x 100) x 10 = 97000mm
5 km = m 5 x 1000 = 5000m
7 km = m 7 x 1000 = 7000m
27 km = m 27 x 1000 = 27000m
30000 m = km 30000 ÷ 1000 = 30km
52000 m = km 52000 ÷ 1000 = 52km
JKS SY 2012-13 Mathematics Revision_ Grade 4_ Q4 2 of 12
Complete the following. Use the guide above if you need.
Show your work.
5 kg = g 5 x 1000 = 5000g
7 kg = g 7 x 1000 = 7000g
23 kg = g 23 x 1000 = 23000g
1. 7 kg = g 1.7 x 1000 = 1700g
15.3 kg = g 15.3 x 1000 = 15300g
8.2 kg = g 8.2 x 1000 = 8200g
4.5 kg = g 4.5 x 1000 = 4500g
6.3 kg = g 6.3 x 1000 = 6300g
6000 g = kg 6000 ÷ 1000 = 6kg
15000 g = kg 15000 ÷ 1000 = 15kg
3200 g = kg 3200 ÷ 1000 = 3.2kg
4500 g = kg 4500 ÷ 1000 = 4.5kg
6300 g = kg 6300 ÷ 1000 = 6.3kg
2800 g = kg 2800 ÷ 1000 = 2.8kg
5900 g = kg 5900 ÷ 1000 = 5.9kg
÷1000 kg g ×1000
JKS SY 2012-13 Mathematics Revision_ Grade 4_ Q4 3 of 12
Answer the following problems.
10 packets of biscuits in a
box weigh 3 kg altogether.
What is the weight of one
packet in grams?
Show your work.
3kg = 3000g
3000 ÷ 10 = 300g each
30 bags of rice in a box
weigh 15 kg altogether. What
is the weight of one bag in
grams?
Show your work.
15kg = 15000g
15000 ÷ 30 = 500g each
Each peach weighs 200g.
How much do 8 peaches
weigh in kilograms?
Show your work.
200 x 8 = 1600g
1600 = 1.6kg
A tin of tuna weighs 250g.
What do 9 tins weigh in
kilograms?
Show your work.
250 x 9 = 2250g
2250g = 2.250kg
JKS SY 2012-13 Mathematics Revision_ Grade 4_ Q4 4 of 12
A. Use geometric terms to describe what is shown.
Parallel lines
Intersecting lines
Perpendicular lines
B. Classify each triangle by its sides and by its angles.
Equilateral triangle
Acute triangle
Scalene triangle
Right triangle
JKS SY 2012-13 Mathematics Revision_ Grade 4_ Q4 5 of 12
Name each quadrilateral.
Square
Trapezoid
Parallelogram
Rectangle
Rhombus
JKS SY 2012-13 Mathematics Revision_ Grade 4_ Q4 6 of 12
A. For each circle given, find the length of the diameter.
Show your calculation.
Circle with a radius of 24m 24 x 2 = 48m
Circle with a radius of 15cm 15 x 2 = 30cm
Circle with a radius of 30km 30 x 2 = 60km
Circle with a radius of 12mm 12 x 2 = 24mm
Circle with a radius of 45cm 45 x 2 = 90cm
B. For each circle given, find the length of the radius.
Show your calculation.
Circle with a diameter of 18cm 18 ÷ 2 = 9cm
Circle with a diameter of 22m 22 ÷ 2 = 11m
Circle with a diameter of 14mm 14 ÷ 2 = 7mm
Circle with a diameter of 30km 30 ÷ 2 = 15km
Circle with a diameter of 14m 14 ÷ 2 = 7m
JKS SY 2012-13 Mathematics Revision_ Grade 4_ Q4 7 of 12
A. Decide which is the correct angle from the two answers.
(150° or 30°)
(130° or 50°)
(110° or 90°)
B. Give the measure of each angle.
AÔE 60o
AÔB 20o
AÔJ 120o
AÔL 150o
ZÔH 90o
ZÔB 160o
ZÔK 50o
ZÔD 140o
JKS SY 2012-13 Mathematics Revision_ Grade 4_ Q4 8 of 12
Calculate the missing angles.
Show your calculation.
180 o – 136o = 44o
180 o – 60o = 120o
180 o – 48o = 132o
180 o – 95o = 85o
180 o – 35o = 145o
JKS SY 2012-13 Mathematics Revision_ Grade 4_ Q4 9 of 12
Work out the perimeter of each shape.
Show your calculation.
rectangle
sides 3cm, 9cm (3 x 2) + (9 x 2)
6 + 18 = 24cm
square
sides 5.4m 5.4 x 4 = 21.6m
regular hexagon
sides 9 cm 9 x 6 = 54cm
regular octagon
sides 8m 8 x 8 = 64cm
regular pentagon
sides 12m 12 x 5 = 60m
equilateral triangle
sides 38cm 38 x 3 = 114cm
rectangle
sides 9m, 15m (9 x 2) + (15 x 2)
18 + 30 = 48m
JKS SY 2012-13 Mathematics Revision_ Grade 4_ Q4 10 of 12
A. Work out the area of each shape.
Show your calculation.
rectangle
sides 4cm, 7cm 4 x 7 = 28cm2
rectangle
sides 8m, 12m 8 x 12 = 96m2
square
sides 9m 9 x 9 = 81m2
square
sides 5km 5 x 5 = 25km2
B. Complete the table below.
Length Width Area
5m 2m 10m2
15cm 9cm 135cm2
6m 6m 36m²
9cm 3cm 27cm²
8km 6km 48km²
JKS SY 2012-13 Mathematics Revision_ Grade 4_ Q4 11 of 12
Answer the following word problems. Label your
answer.
A photographer needs to mail 70
photographs to a newspaper in another
town. If she can put 10 photographs in
each envelope, how many envelopes will
the photographer need to use?
70 ÷ 10 = 7
envelopes
A hospital ordered 18 boxes of cotton
swabs. There were 10 cotton swabs in
each box. How many cotton swabs did
the hospital order in all?
18 x 10 = 180 cotton
swabs
The Summerfield bakery had 741 bags
of sugar. Then an employee used 50
bags of sugar to make some banana
pudding. How much sugar is left?
741 – 50 = 691 bags
of sugar
After a natural disaster, a clothing
company wanted to help. The company
donated 147 shirts and 242 pairs of
pants. How many pieces of clothing did
the company donate?
147 + 242 = 389
pieces of clothing
JKS SY 2012-13 Mathematics Revision_ Grade 4_ Q4 12 of 12
0
2
4
6
8
10
12
14
16
18
20
22
Hala Dania Faris Hasan Yousef Fouad
Nu
mb
err
of
Exe
rcci
se B
oo
ks
Students
Exercise Books
1. How many exercise books does Faris have?
14 exercise books
2. Who has 13 exercise books?
Yousef
3. How many exercise books do Dania and Hala have in all?
21 + 15 = 36 exercise books
4. How many more exercise books does Yousef have than
Fouad?
13 – 9 = 4 more exercise books