Upload
-
View
6
Download
0
Embed Size (px)
DESCRIPTION
hydraulic calculation for booster pumps
Citation preview
HYDRAULIC CALCULATION
FOR
POTABLE WATER PUMPS
( 1 ) WATER DEMAND
( 2 ) TOTAL DYNAMIC HEAD
SUPPLIER
LAMAH EST.P.O. BOX : 4814 RIYADH 11412 KSA
TEL: 4788650 FAX : 4769138
Project : samba - Al SIFA branch / Riyadh
Project : samba - Al SIFA branch / Riyadh
HYDRAULIC CALCULATION
FOR
IRRIGATION PUMPS
( TOTAL DYNAMIC HEAD )
SUPPLIER
LAMAH EST.P.O. BOX : 4814 RIYADH 11412 KSA
TEL: 4788650 FAX : 4769138
Project : samba - Al SIFA branch / Riyadh
HYDRAULIC CALCULATION
FOR
FIRE PUMPS
( TOTAL DYNAMIC HEAD )
SUPPLIER
LAMAH EST.P.O. BOX : 4814 RIYADH 11412 KSA
TEL: 4788650 FAX : 4769138
Project : samba - Al SIFA branch / Riyadh
General data :
Required capacity : 750 GPM
Outlet pressure : 65 PSI (45 m)
Farthest fire hydrants working together : 3
Flow for each fire hydrant : 250 GPM
Static head : 4.5 m
Project : samba - Al SIFA branch / Riyadh 0
0
Table of total fixtures
Fixture type : Public
FIXTURES / POINT NO. Basement G.F. F.F 2nd.F 3rd F 4th F. 5th F 6th F 7th F Roof Annex Total fixtures
Water closet (flush valve) 0
Water closet (flush tank) 0
Water Bidet 0
Hose for W.C
Lavatory (& H.B.) 8 16 30 140 28 37 4 16 4 2 10 295
Janitor Sink 1 1 5 10 1 3 2 23
Service sink
Shower 1 1 60 12 2 2 2 80
Bath tub
Kitchen sink 1 5 10 1 5 1 2 2 1 1 29
Dishwashing machine 0
Laundry 0
Ablution (Public) 0
Urinal (1" flush valve) 0
Urinal (3/4" flush valve) 0
Urinal (flush tank) 0
Project : samba - Al SIFA branch / Riyadh0POTABLE WATER PUMPSTOTAL WATER DEMAND CALCULATION Fixtures type : private
FIXTURESWeight in Fixture units
QuantityTotal weight in fixture units
Cold Hot Total Cold Hot TotalWater closet (flush valve) 6 0 8 6 36 0 48Water closet (flush tank) 3 0 4 0 0 0 0Water Bidet 0.75 0.75 1 0 0 0 0Hose for W.C 0.75 0.75 1 6 4.5 4.5 6Lavatory (& H.B.) 0.75 0.75 1 12 9 9 12Janitor Sink 0.75 0.75 1 0 0 0 0Service sink 1.5 1.5 2 0 0 0 0Shower 1.5 1.5 2 0 0 0 0Bath tub 1.5 1.5 2 0 0 0 0Kitchen sink 1.5 1.5 2 6 9 9 12Dishwashing machine 0 1 1 0 0 0 0Laundry 1.5 1.5 2 0 0 0 0Ablution (Public) 1 1 1.5 0 0 0 0Urinal (1" flush valve) 10 0 10 0 0 0 0Urinal (3/4" flush valve) 5 0 5 0 0 0 0Urinal (flush tank) 3 0 3 0 0 0 0Total Fixture Units 58.5 22.5 78WATER DEMAND ( GPM ) 54.5 GPM 36.5 GPM 61.3 GPM
12.37 m3/h 8.29 m3/h 13.92 m3/hWATER DEMAND ( m3/ h )
Project : samba - Al SIFA branch / Riyadh0
POTABLE WATER PUMPS
Flow rate through the piping system to the farthest point Fixture type : Public
FIXTURES / POINT NO.
Load I-J H-I G-H F-G E-F D-E C-D B-C A-B Pump to A
Public Total Total Total Total Total Total Total Total Total Total
cold
hot
Tota
l
Add
T.Fi
x.
Tota
l f.u
Add
T.Fi
x.
Tota
l f.u
Add
T.Fi
x.
Tota
l f.u
Add
T.Fi
x.
Tota
l f.u
Add
T.Fi
x.
Tota
l f.u
Add
T.Fi
x.
Tota
l f.u
Add
T.Fi
x.
Tota
l f.u
Add
T.Fi
x.
Tota
l f.u
Add
T.Fi
x.
Tota
l f.u
Add
T.Fi
x.
Tota
l f.u
Water closet (flush valve) 10 0 10 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Water closet (flush tank) 5 0 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Water Bidet 1.5
1.5 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Hose for W.C 1.5
1.5 2 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Lavatory (& H.B.) 1.5
1.5 2 28 28 56 37 65 130 6 71 142 6 77 154 6 83 166 6 89 178 6 95 190
182
277
554
16 293
586 2 295
590
Janitor Sink 1.5
1.5 2 2 2 4 3 5 10 1 6 12 1 7 14 1 8 16 1 9 18 1 10 20 13 23 46 0 23 46 0 23 46
Service sink 2.25
2.25 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Shower 3 3 4 12 12 48 2 14 56 0 14 56 0 14 56 0 14 56 0 14 56 0 14 56 64 78 312 2 80 320 0 80 320
Bath tub 3 3 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Kitchen sink 3 3 4 2 2 8 5 7 28 1 8 32 1 9 36 1 10 40 1 11 44 1 12 48 14 26 104 2 28 112 1 29 116
Dishwashing machine 0 1 1 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Laundry 3 3 4 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Ablution (Public) 1 1 1.5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Urinal (1" flush valve) 10 0 10 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Urinal (3/4" flush valve) 5 0 5 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Urinal (flush tank) 3 0 3 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
SUM Total f.u. 116
224
242
260
278
296
314
1016
1064
1072
Flow rate ( gpm ) 47 70 73 77 81 84 88 210
216
217
Project : samba - Al SIFA branch / Riyadh
0
Head loss calculation using ( 1 ) COLBROOK Formula For POTABLE WATER PUMPS
K P
ipe
roug
hnes
s
Local factors of fittings
F L
iner
loss
fact
or
Loss
m
per
100
m
dh(1
) Li
ner l
oss
dh(2
) Lo
cal l
oss
DH
Tot
al lo
ss
Tota
l hea
l (D
H+G
H) /
pip
e
Acc
umul
ativ
e P
ress
ure
gate
val
ve
But
terfl
y va
lve
Glo
be v
alve
chec
k va
lve
elbo
w (
45 le
g.)
elbo
w (
90 le
g.)
tee
redu
cer
Stra
iner
disc
harg
e ou
tlet
Tota
l loc
al fa
ctor
s
no. DN mm m mm GPM l/s 0.2
0.6
8.0
2.0
0.2
0.3
0.9
0.5
2.0
1.0 1/1 m m/s 1/1 1/1 m m m m m m
pumps to A 110 pvc 93.6 100 0.01 217 13.7 2 1 1 1 1 5.48 1.9888 186151.54 0.01665 3.59 3.59 1.105 4.69 4.69 4.69
A-B 110 pvc 93.6 100 0.01 216 13.6 1 0.9 1.97942 185273.98 0.01666 3.55 3.55 0.18 3.73 3.73 8.424
B-C 110 pvc 93.6 100 0.01 210 13.2 1 0.9 1.92317 180008.65 0.01674 3.37 3.37 0.17 3.54 3.54 11.96
C-D 90 pvc 76.6 100 0.01 88 5.53 1 0.9 1.20029 91942.522 0.01895 1.82 1.82 0.066 1.88 1.88 13.85
D-E 90 pvc 76.6 100 0.01 84 5.3 1 0.9 1.15108 88172.67 0.0191 1.68 1.68 0.061 1.74 1.74 15.59
E-F 90 pvc 76.6 100 0.01 81 5.08 1 0.9 1.10186 84402.817 0.01925 1.56 1.56 0.056 1.61 1.61 17.2
F-G 90 pvc 76.6 100 0.01 77 4.85 1 0.9 1.05265 80632.964 0.01942 1.43 1.43 0.051 1.48 1.48 18.69
G-H 90 pvc 76.6 100 0.01 73 4.62 1 0.9 1.00343 76863.111 0.0196 1.31 1.31 0.046 1.36 1.36 20.04
H-I 90 pvc 76.6 100 0.01 70 4.4 1 1 1.2 0.95422 73093.258 0.01981 1.2 1.2 0.056 1.26 1.26 21.3
I-J 90 pvc 76.6 100 0.01 47 2.97 1 2 2.1 0.64389 49322.242 0.0216 0.6 0.6 0.044 0.64 0.64 21.94
J-K 50 pvc 42.6 100 0.01 47 2.96 1 1 2 1 1 3.8 2.07744 88499.115 0.01939 10 10 0.836 10.8 10.8 32.79
TOTAL 1,100 1 0 0 0 0 3 12 1 0 1 0 30 3 33 32.79
Static head = 10.00 m
Outlet pressure 15 PSI = 11.00 m
total friction loss = 32.79 m
total dynamic head = 53.79 m
no.
part
of p
ipe
DN
Nom
inal
dia
met
er
ID P
ipe
Inne
r dia
met
er
L P
ipe
leng
th
Q F
low
rate
GH
Sta
tic h
eal
V M
ean
Vel
ocity
RE
Rey
nold
s nu
mbe
r
POTABLE WATER PUMPS
Project : samba - Al SIFA branch / Ri 0 Page ( 1 )
Head Loss Calculations:
The total friction loss Hs Consist of:
Hs = Hs1 + Hs2 …………………………………………………….…… (1)
Where: Hs1 : Friction loss Inside pipesHs2 : Friction loss inside fittings
Linear friction loss equation:
Hs = J . L …………………………………… ……………………………………... .... (2)
Where: J : linear loss factorL : length Of the pipe (m.)
: friction loss factor (COLBROOK-WHITE formula)V : velocity of water (m/s)g : gravity acceleration (9.81 m/s²)D : pipe inside diameter (m.)
COLBROOK WHITE formula:……………………………………………………………….. ( 4 )
1 = - 2 x log [
k+
2.51)3.7 x D
Where: K : pipe inside Surface roughness (m.)D : pipe inside diameter (m.)
RE : REYNOLD’S no. is given as follows: (1/1)
Where: n 1E-06V : velocity of water (m/s)D : pipe inside diameter (m.)
V = Q / A ………………………………………...………………………………………. ( 6 )
Where: Q : flow rate (m³/s)A : cross section are of the pipe (m²)
Data for the first pipe : 110 pvc Pipe type & size 110
110 mm Out side diameter (mm)8.2 mm Wall thickness (mm)
D = 0.0936 m : pipe inside diameter (m.)K = 0.00001 m : pipe inside Surface roughness (m.)
J = l . V² / ( 2 g D ) ………..…………………………………………………………….. (3)
l
sqr(l) Re x sqr( l )
RE = V x D / n …………………………………………………………………………. ( 5 )
: water viscosity= ( n = m2/s)
Project : samba - Al SIFA branch / Riyadh Page ( 2 )
Flow : Q = 217.216 GPM = 13.685 l/s = 0.01368 m³/sec
A = 3.14 x 0.094 ² / 4 = 0.00688 m²
V = Q / A = 1.989 m/s
1.989 x 0.0936 / 0.000001 = 186151.54
1 = - 2 log [
0.00001+
2.51 ]3.7 x 0.094 186151.5
By solving above equation :
0.01665
0.01665 x 1.9888 x 1.989= 0.03585 m/m 2 x 9.81 x 0.0936
Loss m per 100 m = J x 100 = 0.03585 x 100 m = 3.585 m / 100m
Pipe length L = 100.0 m
dh(1) Liner loss = J x L = 0.03585 x 100.0 = 3.585 m
Local losses equation is given as follows:
HS2 = SUM ZE . V ² / ( 2 . G ) …..…………………………………………………….. (7)
Where: G : Gravity acceleration (9.81 m/s²)V : Velocity of water (m/s)
SUM ZE : Sum of local loss factors
SUM ZE = gate valve 2 x 0.2 = 0.4Butterfly valve 0 x 0.6 = 0Globe valve 0 x 8 = 0check valve 1 x 2 = 2elbow ( 45 leg.) 0 x 0.2 = 0elbow ( 90 leg.) 1 x 0.3 = 0.18tee 1 x 0.9 = 0.9reducer 0 x 0.5 = 0Strainer 1 x 2 = 2discharge outlet 0 x 1 = 0Total local factors = 5.48
HS2 = SUM ZE . V ² / ( 2 . g )
HS(2) = SUM ZE.x V² / ( 2 g ) = 5.48 x 1.9888 X 1.9888
= 1.1047 m 2 x 9.81
DH Total loss = HS1 + HS2 = 3.585 + 1.105 = 4.69 m
p x D2 / 4 =
Re = V x D / n =
sqr(l) x sqr( l )
l =
J = l . V² / ( 2 g D ) =
Total heal (DH+GH) / pipe = Static head + Friction losses ………………………. ( 8 )
= 0.0 + 4.69 = 4.69 m
Project : samba - Al SIFA branch / Riyadh Page ( 3 )
Data for the second pipe : 110 pvc Pipe type & size 110110 mm Out side diameter (mm)8.2 mm Wall thickness (mm)
D = 0.0936 m : pipe inside diameter (m.)K = 0.00001 m : pipe inside Surface roughness (m.)
Flow : Q = 216.192 GPM = 13.62 l/s = 0.01362 m³/sec
A = 3.14 x 0.094 ² / 4 = 0.00688 m²
V = Q / A = 1.979 m/s
1.979 x 0.0936 / 0.000001 = 185273.98
1 = - 2 log [
0.00001+
2.51 ]3.7 x 0.094 185274.0
By solving above equation : 0.01666
0.01666 x 1.9794 x 1.979= 0.03554 m/m 2 x 9.81 x 0.0936
Loss m per 100 m = J x 100 = 0.03554 x 100 m = 3.554 m / 100m
Pipe length L = 100.0 m
dh(1) Liner loss = J x L = 0.03554 x 100.0 = 3.554 m
Local losses equation is given as follows:
HS2 = SUM ZE . V ² / ( 2 . G )
SUM ZE = gate valve 0 x 0.2 = 0Butterfly valve 0 x 0.6 = 0Globe valve 0 x 8 = 0check valve 0 x 2 = 0elbow ( 45 leg.) 0 x 0.2 = 0elbow ( 90 leg.) 0 x 0.3 = 0tee 1 x 0.9 = 0.9reducer 0 x 0.5 = 0Strainer 0 x 2 = 0discharge outlet 0 x 1 = 0Total local factors = 0.90
HS2 = SUM ZE . V ² / ( 2 . g )
HS(2) = SUM ZE.x V² / ( 2 g ) = 0.9 x 1.9794 X 1.9794
= 0.1797 m 2 x 9.81
DH Total loss = HS1 + HS2 = 3.554 + 0.18 = 3.734 m
Total heal (DH+GH) / pipe = Static head + Friction losses
p x D2 / 4 =
Re = V x D / n =
sqr(l) x sqr( l )
l =
J = l . V² / ( 2 g D ) =
= 0.0 + 3.734 = 3.734 m
Total Head for pipe 1 & 2 = 4.69 + 3.734 = 8.424 mOther pipes are calculated same as above, All data and results are arranged in the following table :
IRRIGATION PUMPS
Head loss calculation using ( 1 ) COLBROOK Formula Project : samba - Al SIFA branch / Riyadh
K P
ipe
roug
hnes
s
Local factors of fittings
F L
iner
loss
fact
or
Loss
m
per
100
m
dh(1
) Li
ner l
oss
dh(2
) Lo
cal l
oss
DH
Tot
al lo
ss
Tota
l hea
l (D
H+G
H) /
pip
e
Acc
umul
ativ
e P
ress
ure
gate
val
ve
But
terfl
y va
lve
Glo
be v
alve
chec
k va
lve
elbo
w (
45 le
g.)
elbo
w (
90 le
g.)
tee
redu
cer
Stra
iner
disc
harg
e ou
tlet
Tota
l loc
al fa
ctor
s
no. DN mm m mm GPM l/s 0.2
0.6
8.0
2.0
0.2
0.3
0.9
0.5
2.0
1.0 1/1 m m/s 1/1 1/1 m m m m m m
pumps to A 40 pvc 34 2 0.01 40 2.52 2 1 2 2 1 6.8 3 2.77557 94369.519 0.01961 22.6 0.45 2.67 3.12 6.12 6.123
A-B 40 pvc 34 2 0.01 30 1.89 6 2 3.6 2.08168 70777.139 0.02057 13.4 0.27 0.795 1.06 1.06 7.185
B-C 40 pvc 34 2 0.01 20 1.26 3 2.7 1.38779 47184.76 0.02214 6.39 0.13 0.265 0.39 0.39 7.578
C-D 32 pvc 27.2 2 0.01 15 0.95 1 1 1 1.7 1.62631 44235.712 0.02264 11.2 0.22 0.229 0.45 0.45 8.032
D-E 32 pvc 27.2 2 0.01 5 0.32 2 2 2.4 0.5421 14745.237 0.02856 1.57 0.03 0.036 0.07 0.07 8.099
E-F 20 pvc 17 2 0.01 2.5 0.16 1 2 1 1 1 3.2 0.69389 11796.19 0.03048 4.4 0.09 0.079 0.17 0.17 8.266
TOTAL 12 3 0 0 1 0 13 1 1 3 1.19 4.074 5.27 8.27
Static head = 3.00 mOutlet pressure = 20.00 mtotal friction loss = 5.27 mtotal dynamic head = 28.27 m
no.
part
of p
ipe
DN
Nom
inal
dia
met
er
ID P
ipe
Inne
r dia
met
er
L P
ipe
leng
th
Q F
low
rate
GH
Sta
tic h
eal
V M
ean
Vel
ocity
RE
Rey
nold
s nu
mbe
r
IRRIGATION PUMPSProject : samba - Al SIFA branch / Riyadh Page ( 1 )
Head Loss Calculations:
The total friction loss Hs Consist of:
Hs = Hs1 + Hs2 …………………………………………………….…… (1)
Where: Hs1 : Friction loss Inside pipesHs2 : Friction loss inside fittings
Linear friction loss equation:
Hs = J . L …………………………………… ……………………………………... .... (2)
Where: J : linear loss factorL : length Of the pipe (m.)
: friction loss factor (COLBROOK-WHITE formula)V : velocity of water (m/s)g : gravity acceleration (9.81 m/s²)D : pipe inside diameter (m.)
COLBROOK WHITE formula:……………………………………………………………….. ( 4 )
1 = - 2 x log [
k+
2.51)3.7 x D
Where: K : pipe inside Surface roughness (m.)D : pipe inside diameter (m.)
RE : REYNOLD’S no. is given as follows: (1/1)
Where: n 1E-06V : velocity of water (m/s)D : pipe inside diameter (m.)
V = Q / A ………………………………………...………………………………………. ( 6 )
Where: Q : flow rate (m³/s)A : cross section are of the pipe (m²)
Data for the first pipe : 40 pvc Pipe type & size 40
40 mm Out side diameter (mm)3 mm Wall thickness (mm)
D = 0.034 m : pipe inside diameter (m.)K = 0.00001 m : pipe inside Surface roughness (m.)
J = l . V² / ( 2 g D ) ………..…………………………………………………………….. (3)
l
sqr(l) Re x sqr( l )
RE = V x D / n …………………………………………………………………………. ( 5 )
: water viscosity= ( n = m2/s)
Project : samba - Al SIFA branch / Riyadh Page ( 2 )
Flow : Q = 40.0 GPM = 02.52 l/s = 0.00252 m³/sec
A = 3.14 x 0.034 ² / 4 = 0.00091 m²
V = Q / A = 2.776 m/s
2.776 x 0.034 / 0.000001 = 94369.52
1 = - 2 log [
0.00001+
2.51 ]3.7 x 0.034 94369.5
By solving above equation :
0.01961
0.01961 x 2.7756 x 2.776= 0.22649 m/m 2 x 9.81 x 0.034
Loss m per 100 m = J x 100 = 0.22649 x 100 m = 22.649 m / 100m
Pipe length L = 2.0 m
dh(1) Liner loss = J x L = 0.22649 x 2.0 = 0.453 m
Local losses equation is given as follows:
HS2 = SUM ZE . V ² / ( 2 . G ) …..…………………………………………………….. (7)
Where: G : Gravity acceleration (9.81 m/s²)V : Velocity of water (m/s)
SUM ZE : Sum of local loss factors
SUM ZE = gate valve 2 x 0.2 = 0.4Butterfly valve 0 x 0.6 = 0Globe valve 0 x 8 = 0check valve 1 x 2 = 2elbow ( 45 leg.) 0 x 0.2 = 0elbow ( 90 leg.) 2 x 0.3 = 0.6tee 2 x 0.9 = 1.8reducer 0 x 0.5 = 0Strainer 1 x 2 = 2discharge outlet 0 x 1 = 0Total local factors = 6.80
HS2 = SUM ZE . V ² / ( 2 . g )
HS(2) = SUM ZE.x V² / ( 2 g ) = 6.8 x 2.7756 X 2.7756
= 2.67 m 2 x 9.81
DH Total loss = HS1 + HS2 = 0.453 + 2.67 = 3.123 m
p x D2 / 4 =
Re = V x D / n =
sqr(l) x sqr( l )
l =
J = l . V² / ( 2 g D ) =
Total heal (DH+GH) / pipe = Static head + Friction losses ………………………. ( 8 )
= 3.0 + 3.123 = 6.123 m
Project : samba - Al SIFA branch / Riyadh Page ( 3 )
Data for the second pipe : 40 pvc Pipe type & size 4040 mm Out side diameter (mm)
3 mm Wall thickness (mm)
D = 0.034 m : pipe inside diameter (m.)K = 0.00001 m : pipe inside Surface roughness (m.)
Flow : Q = 30.0 GPM = 01.89 l/s = 0.00189 m³/sec
A = 3.14 x 0.034 ² / 4 = 0.00091 m²
V = Q / A = 2.082 m/s
2.082 x 0.034 / 0.000001 = 70777.14
1 = - 2 log [
0.00001+
2.51 ]3.7 x 0.034 70777.1
By solving above equation : 0.02057
0.02057 x 2.0817 x 2.082= 0.13359 m/m 2 x 9.81 x 0.034
Loss m per 100 m = J x 100 = 0.13359 x 100 m = 13.359 m / 100m
Pipe length L = 2.0 m
dh(1) Liner loss = J x L = 0.13359 x 2.0 = 0.267 m
Local losses equation is given as follows:
HS2 = SUM ZE . V ² / ( 2 . G )
SUM ZE = gate valve 0 x 0.2 = 0Butterfly valve 0 x 0.6 = 0Globe valve 0 x 8 = 0check valve 0 x 2 = 0elbow ( 45 leg.) 0 x 0.2 = 0elbow ( 90 leg.) 6 x 0.3 = 1.8tee 2 x 0.9 = 1.8reducer 0 x 0.5 = 0Strainer 0 x 2 = 0discharge outlet 0 x 1 = 0Total local factors = 3.60
HS2 = SUM ZE . V ² / ( 2 . g )
HS(2) = SUM ZE.x V² / ( 2 g ) = 3.6 x 2.0817 X 2.0817
= 0.7951 m 2 x 9.81
DH Total loss = HS1 + HS2 = 0.267 + 0.795 = 1.062 m
Total heal (DH+GH) / pipe = Static head + Friction losses
p x D2 / 4 =
Re = V x D / n =
sqr(l) x sqr( l )
l =
J = l . V² / ( 2 g D ) =
= 0.0 + 1.062 = 1.062 m
Total Head for pipe 1 & 2 = 6.123 + 1.062 = 7.185 mOther pipes are calculated same as above, All data and results are arranged in the following table :