23
Тематска област Наставна јединица Иницијални тест Редни број: 1 Тип часа: систематизација Наставне методе: текстуална Облици рада: фронтални, индивидуални Наставна средства: Иницијални тест за 5. разред Циљ часа - обнављање градива из претходног разреда кроз иницијални тест Очекивани исходи Ученик ће бити у стању да - обнови и утврди градиво из претходног разреда Планиране активности ученика - пажљиво слуша објашњења наставника и реагује на њих - самостално решава тест Планирање активности наставника - упознаје се са ученицима - поставља циљ часа - даје неопходна објашњења у вези са иницијалним тестом Корелација: ТОК ЧАСА УВОДНИ ДЕО Наставник се представља ученицима на енглеском. Hello! My name is … I am your new English teacher. Наставник дели ученицима по примерак иницијалног теста, ученици на тест уписују име и разред. Наставник проверава да ли ученици разумеју шта се од њих очекује, односно да ли разумеју налоге вежбања. ГЛАВНИ ДЕО Ученици индивидуално решавају тест. Провера остварености исхода

Иницијални тест - eduka.rs€¦  · Web viewThis word order is not good. Can you make a question? Where are you from? Када неко од ученика каже

Embed Size (px)

Citation preview

Page 1: Иницијални тест - eduka.rs€¦  · Web viewThis word order is not good. Can you make a question? Where are you from? Када неко од ученика каже

Тематска областНаставна јединица Иницијални тестРедни број: 1 Тип часа:

систематизацијаНаставне методе: текстуална

Облици рада: фронтални, индивидуални

Наставна средства: Иницијални тест за 5. разредЦиљ часа 

- обнављање градива из претходног разреда кроз иницијални тест

Очекивани исходи Ученик ће бити у стању да- обнови и утврди градиво из претходног разреда

Планиране активности ученика

- пажљиво слуша објашњења наставника и реагује на њих- самостално решава тест

Планирање активности наставника

- упознаје се са ученицима- поставља циљ часа- даје неопходна објашњења у вези са иницијалним тестом

Корелација:

ТОК ЧАСА

УВОДНИ ДЕО

Наставник се представља ученицима на енглеском. Hello! My name is … I am your new English teacher. Наставник дели ученицима по примерак иницијалног теста, ученици на тест уписују име и разред.

Наставник проверава да ли ученици разумеју шта се од њих очекује, односно да ли разумеју налоге вежбања.

ГЛАВНИ ДЕО

Ученици индивидуално решавају тест.

Провера остварености исхода

Page 2: Иницијални тест - eduka.rs€¦  · Web viewThis word order is not good. Can you make a question? Where are you from? Када неко од ученика каже

Тематска област Starter UnitНаставна јединица A My classroom

Редни број: 2 Тип часа:обрада, вежбање

Наставне методе: вербална,текстуална

Облици рада: фронтални, индивидуални, рад у пару, рад у групи

Наставна средства: уџбеник, раднa свеска, ЦД, дигитални уџбеникЦиљ часа 

- оспособљавање ученика да именују и користе лексику везану за предмете у учионици

- оспособљавање ученика да разумеју и користе чланове у енглеском језику- оспособљавање ученика да разумеју и користе показне заменице- оспособљавање ученика да разумеју и користе предлоге за место- оспособљавање ученика да одговоре на једноставна питања користећи

показне заменице, предлоге за место и лексику везану за предмете у учионици

Очекивани исходи Ученик ће бити у стању да- препозна и именује предмете у учионици- разуме основне разлике измећу одрећеног, неодређеног и нултог члана у енглеском језику- разуме и користи показне заменице this, that, these и those- разуме и користи предлоге за место - постави и одговори на једноставна питања користећи показне заменице, предлоге за место и лексику везану за предмете у учионици

Планиране активности ученика

- пажљиво слуша објашњења наставника и реагује на њих- решава вежбања која наставник задаје- слуша аудио запис на ЦД-у- одговара на питања наставника- покушава да изведе закључке о граматичким правилима- проверава решења са другим ученицима - учествује у разговору са другим ученицима

Планирање активности наставника

- даје јасне инструкције - уводи нову лексику- наводи ученике да изведу закључке о граматичким правилима и даје неопходна објашњења- исправља грешке ученика и помаже им да сами исправе своје грешке- проверава да ли су ученици правилно решили све задатке у уџбенику и по потреби исправља грешке - подстиче ученике да учествују у краћим дијалозима- пажљиво слуша ученике док разговарају и касније скреће пажњу на најчешће грешке које праве- задаје домаћи задатак

Корелација: Грађанско васпитање, српски језик

Page 3: Иницијални тест - eduka.rs€¦  · Web viewThis word order is not good. Can you make a question? Where are you from? Када неко од ученика каже

ТОК ЧАСА

УВОДНИ ДЕО

Where are we now? In the classroom. Наставник пише classroom на табли. What is there in our classroom? Проверава колико речи ученици знају, али их не пише.

ГЛАВНИ ДЕО

Вежбање 1 ²1.01 ***

Open your books at page 7, please! Look at the picture of a classroom. How many things are there in the classroom? Fifteen. Наставник полако чита речи како би ученици могли јасно да чују како се изговарају: a board, a chair, a pencil…

Can you match the words with the numbers? Проверити да ли су ученици разумели шта треба да раде. Док даје упутства, наставник показује прстом речи и бројеве којима су обележени предмети у учионици. Урадити заједно први пример. Показати на постер и питати: What is number 1? A poster.

Дати ученицима пар минута да ураде вежбање, а онда им рећи да прво провере одговоре у паровима. What is number two? What is number three? Након тога ученици слушају ЦД како би проверили да ли су све тачно урадили.

Вежбање 2

What is number 5? A board. What is number 14? A rubber. Након што одговоре на пар питања, објаснити ученицима да треба да гледају у слику и питају једни друге у паровима.

Док раде активност у паровима, слушати и проверавати да ли оба ученика у пару подједнако учествују. С обзиром на то да можда нису навикли на овакву врсту активности, у почетку их треба више пратити и давати упутства уколико им нешто није јасно.

Вежбање 3

Can you read exercise 3 silently, please? Док ученици читају реченице у књизи, наставник их пише на табли. Након тога пита ученике да ли могу да закључе на основу реченица када се користи неодређени, а када одређени члан.

Наставник даје објашњења у вези са употребом чланова.

Вежбање 4

Ученици раде вежбање самостално, а затим прво проверавају одговоре у паровима.

Вежбање 5 ***

Ученици читају вежбање у себи. Питати их да ли могу да закључе када се користе показне заменице: this, that, these и those.

Наставник даје неопходна објашњења.

Вежбање 6

Ученици гледају у слике и допуњавају реченице. Проверити да ли разумеју када се користи која показна заменица. Показати прстом оловке које стоје на катедри и на оловке које стоје даље, на столовима ученика. What do we use when there is one pencil which is near? This. What do we use when there is one pencil which is not near? That. What do we use when there are more pencils which are near? These. What do we use when there are more pencils which are not near? Those.

Вежбање 7

Наставник показује руком таблу испред себе. What is this? This is a board. Затим показује врата која су мало даље. What is that? That is a door. Показује књиге испред себе. What are these? These are books.

Page 4: Иницијални тест - eduka.rs€¦  · Web viewThis word order is not good. Can you make a question? Where are you from? Када неко од ученика каже

Показује прозоре који су даље. What are those? Those are windows. Након демонстрирања, ученици постављају једни другима питања у паровима и одговарају. Наставник

слуша да ли правилно користе показне заменице и када заврше указује им на грешке које најчешће праве.

Вежбање 8 ***

Како би проверио да ли ученици знају предлоге за место у 8. вежбању, наставник им поставља неколико питања. Look at my desk. Where is the book? It’s on the desk. Ставља оловку у књигу. Where is the pencil? It’s in the book. Ставља оловку испод књиге. Where is the pencil? It’s under the book. Ставља оловку поред књиге. Where is the pencil? It’s next to the book. Ставља оловку између књиге и свеске. Where is the pencil now? It’s between the book and the notebook.

Након тога ученици гледају у слике и уписују понуђене речи.

Вежбање 9

Упутити ученике на слику из првог вежбања на страни 7. Објаснити им да треба да гледају у слику и да попуне реченице предлозима за место. Урадити први пример заједно. Look at the picture. Where is the bookshelf? Is it on the board? No, it’s next to the board.

ЗАВРШНИ ДЕО

Вежбање 10

Ученици у паровима или малим групама постављају питања везана за предмете у учионици и користе предлоге за место.

Домаћи задатак: Радна свеска, страна 4.

Објаснити ученицима да ће радну свеску користити углавном за рад код куће и да ће се на почетку часа увек прегледати домаћи задатак. Објаснити им да, уколико нису сигурни шта су имали за домаћи задатак, увек лако могу да закључе јер радна свеска потпуно прати уџбеник. Само треба да погледају која су лекцију последњу радили на часу и да пронађу исту ту лекцију у радној свесци.

Провера остварености исхода

Page 5: Иницијални тест - eduka.rs€¦  · Web viewThis word order is not good. Can you make a question? Where are you from? Када неко од ученика каже

Тематска област Starter UnitНаставна јединица B When is your birthday?

Редни број: 3 Тип часа:обрада, вежбање

Наставне методе: вербална,текстуална

Облици рада: фронтални, индивидуални, рад у пару, рад у групи

Наставна средства: уџбеник, раднa свеска, ЦД, дигитални уџбеникЦиљ часа 

- оспособљавање ученика да именују основне бројеве од 1-100- оспособљавање ученика да именују редне бројеве од 1-30- оспособљавање ученика да именују месеце у години- оспособљавање ученика да именују датуме- утврђивање пређеног градива кроз игру 'Snakes and Ladders'

Очекивани исходи Ученик ће бити у стању да- препозна и именује основне бројеве од 1-100 и редне бројеве од 1-30- именује и опише месеце у години користећи редне бројеве- каже који је датум и ког датума му је рођендан

Планиране активности ученика

- пажљиво слуша објашњења наставника и реагује на њих- решава вежбања која наставник задаје- слуша аудио записе на ЦД-у- одговара на питања наставника- проверава решења са другим ученицима - учествује у разговору са другим ученицима

Планирање активности наставника

- проверава да ли су ученици савладали градиво са претходног часа- даје јасне инструкције - исправља грешке ученика и помаже им да сами исправе своје грешке- проверава да ли су ученици правилно решили све задатке у уџбенику и по потреби исправља грешке - подстиче ученике да учествују у краћим дијалозима- пажљиво слуша ученике док разговарају и касније скреће пажњу на најчешће грешке које праве

Page 6: Иницијални тест - eduka.rs€¦  · Web viewThis word order is not good. Can you make a question? Where are you from? Када неко од ученика каже

- задаје домаћи задатакКорелација: Грађанско васпитање, српски језик, математика

ТОК ЧАСА

УВОДНИ ДЕО

Провера домаћег задатка. Наставник поставља ученицима неколико питања како би проверио да ли су савладали језичке структуре

и вокабулар које су увежбавали на претходном часу: What is this / that? What are these / those? Where is the pencil? Where is the rubbish bin? Where are the bags?

ГЛАВНИ ДЕО

Вежбање 1

Ученици у групама од троје или четворо одговарају на питање. Након тога питати неколико ученика који им је омиљени / срећан број.

Вежбање 2

Ученици треба да логички наставе низ. Наставник прво пише пример на табли: two, four, six, ______ и пита који је следећи број. What is the next number? Eight.

Вежбање 3 ²1.02

Наставник пише на табли: thirteen, thirty. Питати ученике како се изговарају ови бројеви. How do you say these numbers? Објаснити да бројеви од 13 до 19 садрже дуго i /i:/, док десетице (30,...), садрже кратко i /ɪ /. Полако прочитати бројеве из 3. вежбања, а затим ученици слушају и заокружују бројеве које чују. Ученици прво роверавају одговоре у паровима или групама.

Вежбање 4 ²1.03 ***

Питати ученике да ли се сећају редних бројева. Дати примере и, уколико је потребно, превести на српски: We are doing the third exercise. Marija is sitting in the first row. Today is the fifth of September.

Ученици попуњавају празнине, а затим слушају ЦД и проверавају. Понављају речи како би усвојили правилан изговор.

Вежбање 5 ***

Наставник пита: How many months are there in a year? Пише речи month и year на табли. Скренути пажњу ученицима да се имена месеци (као и дана) у енглеском увек пишу великим словом.

Ученици уписују имена месеци. Урадити први пример заједно.

Вежбање 6

Ученици у паровима постављају једни другима питања и одговарају. На овај начин увежбавају месеце у години и редне бројеве.

Вежбање 7

Наставник пише реч date на табли. What is the date today? Указати на први бокс REMEMBER и објаснити како се читају датуми (одређени члан и реч of се не пишу, али се читају). Уколико би писало February 2nd чита се February the second. Дати још неколико примера и питати. How do you read this date?

Након објашњења ученици уписују на празнине како се читају датуми. Док проверава одговоре наставник пишите датуме на табли како би ученици били сигурни да ли су све правилно написали.

Вежбање 8

Наставник пита једног ученика. When is your birthday? Затим указати на други бокс REMEMBER и објаснити да, када говоримо о нечијем рођендану, користимо предлог on.

Page 7: Иницијални тест - eduka.rs€¦  · Web viewThis word order is not good. Can you make a question? Where are you from? Када неко од ученика каже

Ученици у групама одговарају на питања. Наставник слуша да ли правилно изговарају датуме.

ЗАВРШНИ ДЕО

Вежбање 9

Наставник дели одељење у одређени број група. Може их поделити у три групе (по редовима у којима седе) и на тај начин може контролисати целу игру. Такође може поделити разред у групе од по четири до осам ученика (два тима од по два до четири ученика) и у том случају неће чути све ученике у исто време, али може стајати на средини и асистирати (уколико ученици нису сигурни у одговор на неко питање или не знају шта треба да раде).

Сви тимови крећу од поља START. Један ученик из тима баца коцкицу. Када стане на одређено поље, тим мора да тачно одговори на питање. Уколико нико не зна или ако је одговор погрешан, тим мора да се врати на претходно поље. Како не би дошло до превелике буке или расправе међу ученицима, објаснити им да имају мало времена (нпр. око пола минута) да се договоре пре него што дају коначан одговор. Сваки тим има свог представника (team leader) који ће давати коначан одговор. Уколико стану на мердевине, ученици аутоматски иду до врха мердевина, а змије означавају да морају да се врате на поље на којем је реп змије. Победник је онај тим који први дође до поља FINISH.

Домаћи задатак: Радна свеска, страна 5.

Провера остварености исхода

Тематска област Unit 1 Наставна јединица A Meet the Johnsons

Редни број: 4 Тип часа:обрада, вежбање

Наставне методе: вербална,текстуална

Облици рада: фронтални, индивидуални, рад у пару, рад у групи

Наставна средства: уџбеник, раднa свеска, ЦД, дигитални уџбеникЦиљ часа 

- развијање вештине читања- оспособљавање ученика да именују и користе лексику везану за породицу- оспособљавање ученика да именују придеве за описивање људских

особина- оспособљавање ученика да разумеју разлику између придева interesting и

interested, boring и boredОчекивани исходи Ученик ће бити у стању да

- разуме текст о члановима породице Џонсон- логички закључи које реченице недостају у тексту- именује и користи лексику везану за породицу- именује придеве који се користе за описивање људских особина- разуме разлику између придева interesting и interested, boring и bored

Планиране активности ученика

- пажљиво слуша објашњења наставника и реагује на њих- решава вежбања која наставник задаје- пажљиво чита текст - слуша аудио запис на ЦД-у и проверава решења- одговара на питања наставника- проверава решења са другим ученицима

Page 8: Иницијални тест - eduka.rs€¦  · Web viewThis word order is not good. Can you make a question? Where are you from? Када неко од ученика каже

- учествује у разговору са другим ученицимаПланирање активности наставника

- проверава да ли су ученици савладали градиво са претходног часа- уводи нову лекцију- даје јасне инструкције - објашњава значења непознатих речи - исправља грешке ученика и помаже им да сами исправе своје грешке- проверава да ли су ученици правилно решили све задатке у уџбенику и по потреби исправља грешке - подстиче ученике да учествују у краћим дијалозима- пажљиво слуша ученике док разговарају и касније скреће пажњу на најчешће грешке које праве- подстиче ученике да помажу једни другима- задаје домаћи задатак

Корелација: Грађанско васпитање, српски језик

ТОК ЧАСА

УВОДНИ ДЕО

Провера домаћег задатка.

Вежбање 1

Упутити ученике на илустрацију на страни 12. Поставити целом разреду питања из вежбања 1. Уколико је ученицима тешко да одговоре или немају идеје, наставник поставља неколико додатних питања: Are they all friends or a family? Are they from Serbia? How do you know? Do you know the name of this bridge? Tower Bridge. Where is it? In London.

Наставник показује Базија. His name is Buzzy. What do you think – where is he from? Is he a human or an alien? Написати на табли речи family и alien. Не давати ученицима одговоре све док сами не прочитају текст и не сазнају колико су погодили.

ГЛАВНИ ДЕО

Вежбање 2

Ученици читају текст и проверавају одговоре на питања. Рећи им да за сада не обраћају пажњу на празнине у тексту, већ да ће се њима позабавити касније.

Када заврше са читањем, наставник им поставља питања из првог вежбања. So, are they a family? Yes, they are. Where are the Јоhnsons from? London, England. Where is Buzzy from? Planet Quston. How old are the boy and the girl? They are eleven.

Проверити да ли ученици знају значења речи: twin, surname, clever, naughty, married, kid. Наставник објашњава речи на енглеском колико год је то могуће: Tom is eleven and Liz is eleven too. So, they are… twins. Проверити да ли неко од ученика зна ту реч, а затим проверите да ли су сви разумели. What does ‘twin’ mean? Близанац. They are sometimes naughty. Does that mean they are good or bad? Bad. How do we say that in Serbian? Неваљао. What is Liz and Tom’s surname? Johnson. Затим питати некога од ученика: What is your surname?

Након објашњења речи, наставник их пише на табли и ученици их преписују.

Вежбање 3 ²1.04

Објаснити ученицима да у тексту недостаје пет реченица које могу видети у 3. вежбању и које би требало да упишу у текст. Могу уписивати само бројеве или, ако желе, целе реченице. Објаснити ученицима да не морају да уписују одговоре редом, већ да користе систем елиминације и да прво уписују оне одговоре за које су сигурни да су тачни.

Page 9: Иницијални тест - eduka.rs€¦  · Web viewThis word order is not good. Can you make a question? Where are you from? Када неко од ученика каже

Вежбање 4

Ученици читају питања. Дати им мало времена да пронађу одговоре у тексту, а затим им рећи да прво одговоре заједно у паровима. Тек након тога наставник прозива ученике који се јаве да одговоре на питања.

Вежбање 5

Упутити ученике на породично стабло породице Џонсон. Проверити да ли знају значења речи у боксу. Look at the family tree. Ruth is William and Christine’s… daughter. She is Patrick’s… sister. She is Liz and Tom’s… aunt. Tom is Ruth’s… nephew. Liz is Ruth’s… niece. Philip is Ruth’s… husband, etc. Више пута поновити речи nephew, niece, cousin, које су теже за изговор.

Након тога ученици самостално раде вежбање, а затим проверавају у паровима.

Вежбање 6

Објаснити ученицима да се једна реч у сваком низу разликује од осталих и да треба да закључе која је реч „уљез“.

Ученици раде вежбање у малим групама, а затим заједно проверити одговоре. Питати ученике због чега су изабрали одређене речи.

ЗАВРШНИ ДЕО

Вежбање 7 ***

Упутити ученике на придеве из текста који су обојени плаво (четири су у тексту, а један у трећој реченици у 3. вежбању). Проверити да ли знају значења речи adjective и opposite. Урадити први пример заједно. What is the opposite of ‘interesting’? Boring.

Након проверавања одговора, објаснити разлику између interesting и interested, као и између boring и bored, пошто ће вежбу везану за ове придеве имати за домаћи задатак у радној свесци. He is watching a boring film. He is bored.

Домаћи задатак: Радна свеска, страна 6.

Провера остварености исхода

Тематска област Unit 1

Наставна јединица B To be

Редни број: 5 Тип часа:обрада, вежбање

Наставне методе: вербална,текстуална

Облици рада: фронтални, индивидуални, рад у пару, рад у групи

Наставна средства: уџбеник, раднa свеска, дигитални уџбеникЦиљ часа 

- оспособљавање ученика да користе глагол to be- оспособљавање ученика да поставе и одговоре на краћа питања користећи

глагол to be у садашњем времену- оспособљавање ученика да разумеју и користе саксонски генитив

Page 10: Иницијални тест - eduka.rs€¦  · Web viewThis word order is not good. Can you make a question? Where are you from? Када неко од ученика каже

Очекивани исходи Ученик ће бити у стању да- користи садашње време глагола to be- постави и одговори на једноставна питања користећи глагол to be у садашњем времену- користи саксонски генитив

Планиране активности ученика

- пажљиво слуша објашњења наставника и реагује на њих- решава вежбања која наставник задаје- одговара на питања наставника- покушава да изведе закључке о граматичким правилима- проверава решења са другим ученицима - учествује у разговору са другим ученицима

Планирање активности наставника

- проверава да ли су ученици савладали градиво са претходног часа- даје јасне инструкције - наводи ученике да изведу закључке о граматичким правилима и даје неопходна објашњења- исправља грешке ученика и помаже им да сами исправе своје грешке- проверава да ли су ученици правилно решили све задатке у уџбенику и по потреби исправља грешке - подстиче ученике да учествују у краћим дијалозима- пажљиво слуша ученике док разговарају и касније скреће пажњу на најчешће грешке које праве- подстиче ученике да помажу једни другима- задаје домаћи задатак

Корелација: Грађанско васпитање, српски језик

ТОК ЧАСА

УВОДНИ ДЕО

Провера домаћег задатка. Поновити текст из дела A. Питати неколико ученика да укратко кажу ко су чланови породице Џонсон и

шта знају о њима. What do you remember about the Johnsons? Who can tell me something about Tom/Liz/Patrick/Helen/Buzzy?

ГЛАВНИ ДЕО

Вежбање 1

Објаснити ученицима да треба да допуне реченице које се налазе у тексту у делу A. Нека покушају да их ураде без гледања, а тек након тога нека пронађу одговоре у тексту.

Упутити ученике на табелу и поновити како се граде потврдни, одрични и упитни облик глагола to be. Наставник објашњава ученицима да ће рећи потврдне реченице које нису тачне, а они треба да га исправе

тако што ће користити одрични облик. Ученици могу да након одричне реченице направе и потврдну и кажу шта је тачно. I’m a doctor. You aren’t a doctor. (You are a teacher.) Наставник покаже једног ученика. His name is Marko. His name isn’t Marko. (His name is Nemanja.) Наставник покаже две ученице. They are boys. They aren’t boys. (They are girls.) Наставник покаже таблу. This is a window. This isn’t a window. (This is a board.) Наставник покаже целу учионицу. We are in the park. We aren’t in the park. (We are in the classroom.)

Вежбање 2

Наставник пише на табли: from/are/Where/you? This word order is not good. Can you make a question?

Page 11: Иницијални тест - eduka.rs€¦  · Web viewThis word order is not good. Can you make a question? Where are you from? Када неко од ученика каже

Where are you from? Када неко од ученика каже како питање треба да гласи, питати једног ученика: Where are you from? I’m from Valjevo.

После ове демонстрације, ученици пишу питања. Након провере да ли су све добро урадили, ученици у паровима постављају једни другима ова питања и на њих одговарају. Подстаћи их да дају пуне одговоре.

Вежбање 3

Како би проверио да ли ученици умеју да дају кратке одговоре на питања yes/no са глаголом to be, наставник им поставља неколико питања. Are you from England? No, I’m not. Are you from Serbia? Yes, I am. Is your best friend good at football? Is your mother 30 years old? Are your parents from London? Are your cousins naughty? etc..

Након тога објаснити ученицима да треба једни другима да поставе питања на основу речи датих у 3. вежбању. Пре него што почну, питати их да кажу неколико питања, а тек онда нека сами питају и одговарају у паровима или у мањим групама.

Вежбање 4

Упутити ученике на питање и реченице у овом вежбању. Наставник прво пита ученике како би превели ове реченице како би био сигуран да их разумеју. Дати им мало времена да размисле и у паровима одговоре на питање.

Упутити ученике на реченице и илустрације с десне стране и питати их: How many sisters (girls) are there in the first picture? One. How many sisters (girls) are there in the second picture? Two. Објаснити им да реченице исто звуче и да се разликују само по томе где се налази апостроф. Ученици би на основу овога требало да схвате да место апострофа у реченици може битно променити значење реченице.

ЗАВРШНИ ДЕО

Вежбање 5 ***

Ученици попуњавају питања. Проверите још једном да ли разумеју кад треба да ставе апостроф и s а кад само апостроф.

Након провере, ученици питају једни друге и одговарају у паровима. Подстаћи их да дају пуне одговоре: Their children’s names are Thomas and Elizabeth. My best friend’s name is Ana. My parents’ names are Goran and Svetlana.

Подсетити ученике још једном на то да се уз датуме користи предлог on: My mother’s birthday is on the fourteenth of September.

Домаћи задатак: Радна свеска, страна 7.

Провера остварености исхода

Тематска област Unit 1 Наставна јединица C These are our friends

Page 12: Иницијални тест - eduka.rs€¦  · Web viewThis word order is not good. Can you make a question? Where are you from? Када неко од ученика каже

Редни број: 6 Тип часа:обрада, вежбање

Наставне методе: вербална,текстуална

Облици рада: фронтални, индивидуални, рад у пару, рад у групи

Наставна средства: уџбеник, раднa свеска, ЦД, дигитални уџбеникЦиљ часа 

- развијање вештине слушања- оспособљавање ученика да именју и користе лексику везанy за описивање

људи- развијање вештине говора кроз разговор у пару / групи- оспособљавање ученика да опишу члана породице

Очекивани исходи Ученик ће бити у стању да- разуме четири краћа монолога који садрже описе људи- препозна и именује лексику везану за описивање људи- опише свог брата/сестру

Планиране активности ученика

- пажљиво слуша објашњења наставника и реагује на њих- решава вежбања која наставник задаје- слуша аудио запис на ЦД-у - одговара на питања наставника- проверава решења са другим ученицима - учествује у разговору са другим ученицима

Планирање активности наставника

- проверава да ли су ученици савладали градиво са претходног часа- даје јасне инструкције - објашњава значења непознатих речи - исправља грешке ученика и помаже им да сами исправе своје грешке- проверава да ли су ученици правилно решили све задатке у уџбенику и по потреби исправља грешке - подстиче ученике да учествују у краћим дијалозима- пажљиво слуша ученике док разговарају и касније скреће пажњу на најчешће грешке које праве- подстиче ученике да помажу једни другима- задаје домаћи задатак

Корелација: Грађанско васпитање, српски језик

ТОК ЧАСА

УВОДНИ ДЕО

Провера домаћег задатка. На почетку часа одиграти игру Бинго како би се поновила лексика из дела А. Нацртати на табли табелу

од шест поља коју и ученици треба да нацртају у својим свескама. Наставник пише на табли 12 речи (similar, naughty, interesting, clever, happy, twin, married, nephew, niece, uncle, aunt, alien) и објашњава ученицима да треба да одаберу 6 од ових 12 речи и да их препишу у своју табелу. Након тога наставник изговара речи насумице или поставља питања. Ако имају одређену реч у својим табелама, ученици треба да је прецртају, а победник је онај ученик (они ученици) који први има свих шест речи које је уписао. Игра се прекида чим неко од ученика добије „бинго”.

ГЛАВНИ ДЕО

Вежбање 1 ***

Ученици читају питање и прво одговарају у паровима. Питати да ли неко од ученика зна шта значи реч cute. Does ’cute’ mean ’pretty’ or ’not pretty’? Pretty.

Page 13: Иницијални тест - eduka.rs€¦  · Web viewThis word order is not good. Can you make a question? Where are you from? Када неко од ученика каже

Написати реч на табли.

Вежбање 2

Ученици повезују придеве са именицама. Прво проверавају одговоре у паровима или у групама. Објаснити значење речи fair. Look, I’ve got brown hair, but Milica has got fair hair. What is the opposite of

fair hair? Dark. Who else has got fair hair in this class?

Вежбање 3 ²1.05

Објаснити ученицима да ће чути нешто о најбољим друговима Тома и Лиз, које могу видети на сликама и који су обележени словима A–D. Ученици треба да упишу слова поред бројева 1–4 оним редом којим их буду чули на ЦД-у.

Пре него што чују ЦД, проверити да ли су ученици разумели шта треба да раде. What do you write – the names of the children or the letters (A–D)?

Вежбање 4 ***

Упутити ученике на табелу у којој треба да упишу информације које недостају. Do you remember how old Tina is? Look at the picture. What colour are her eyes? Blue.

Ученици поново слушају ЦД и уписују одговоре у табелу. Након слушања, пустити их да прво провере одговоре у паровима/групама.

Вежбање 5 ***

Ученици читају реченице, слушају текст поново и уписују да ли су реченице тачне или нетачне.

ЗАВРШНИ ДЕО

Вежбање 6

Ученици читају питања и одговарају у паровима. Они који немају брата ни сестру могу да опишу једног рођака.

Наставник даје ученицима пример тако што ће описати свог брата или сестру. I’ve got a brother. He’s 41 years old. He’s got short brown hair and brown eyes. He’s very tall. Рећи им да могу да додају и још неки податак који није у питањима. Подстаћи их да користе целе реченице.

Када заврше, наставник прозива неколико ученика да опишу брата/сестру ученика са којим су разговарали. Petar has got a sister. She is 5 years old. She’s got long brown hair and brown eyes.

Домаћи задатак: Радна свеска, страна 8.

Објаснити разлику између /ɒ/ и /ɔ:/. Дати неколико примера. /ɒ/ on, dog, job, object /ɔ:/ board, door, wall, ball

Подсетити ученике на то да сами могу чути одговоре у 12. вежбању на ЦД-у.

Провера остварености исхода

Page 14: Иницијални тест - eduka.rs€¦  · Web viewThis word order is not good. Can you make a question? Where are you from? Када неко од ученика каже

Тематска област Unit 1 Наставна јединица D Have got

Редни број: 7 Тип часа:обрада, вежбање

Наставне методе: вербална,текстуална

Облици рада: фронтални, индивидуални, рад у пару, рад у групи

Наставна средства: уџбеник, раднa свеска, ЦД, дигитални уџбеникЦиљ часа 

- оспособљавање ученика да користе глагол have got у садашњем времену- оспособљавање ученика да именују и користе лексику везану за предмете

које ученици поседују- оспособљавање ученика да разумеју разлику између присвојних придева и

присвојних заменица- оспособљавање ученика да користе присвојне заменице

Очекивани исходи Ученик ће бити у стању да- користи глагол have got у садашњем времену- постави и одговори на једноставна питања користећи глагол have got - именује и користи лексику везану за предмете које ученици поседују- разуме разлику између присвојних придева и присвојних заменица- користи присвојне заменице

Планиране активности ученика

- пажљиво слуша објашњења наставника и реагује на њих- решава вежбања која наставник задаје- одговара на питања наставника- слуша аудио запис на ЦД-у- покушава да изведе закључке о граматичким правилима- проверава решења са другим ученицима - учествује у разговору са другим ученицима

Планирање активности наставника

- проверава да ли су ученици савладали градиво са претходног часа- даје јасне инструкције - наводи ученике да изведу закључке о граматичким правилима и даје неопходна објашњења- исправља грешке ученика и помаже им да сами исправе своје грешке- проверава да ли су ученици правилно решили све задатке у уџбенику и по потреби исправља грешке - подстиче ученике да учествују у краћим дијалозима- пажљиво слуша ученике док разговарају и касније скреће пажњу на најчешће грешке које праве- задаје домаћи задатак

Корелација: Грађанско васпитање, српски језик

ТОК ЧАСА

УВОДНИ ДЕО

Page 15: Иницијални тест - eduka.rs€¦  · Web viewThis word order is not good. Can you make a question? Where are you from? Када неко од ученика каже

Провера домаћег задатка.

Вежбање 1

Питати ученике да ли се сећају шта су слушали на претходном часу. Do you remember Liz and Tom’s friends? Упутити их на илустрације на страни 15. What is this girl’s name? Tina. Has she got any brothers or sisters? No, she hasn’t. What about this boy, Dave? Has he got a brother or a sister? He’s got a brother.

Објаснити ученицима да су реченице у 1. вежбању слушали на ЦД-у и да се односе на другове Тома и Лиз. Ученици читају реченице и попуњавају их потврдним/одричним обликом глагола have got.

ГЛАВНИ ДЕО

Упутити ученике на табелу и поновите како се граде потврдни, одрични и упитни облик глагола have got. Проверити да ли сви разумеју да се у трећем лицу једнине користи has.

Вежбање 2 ***

Ученици допуњавају реченице, затим прво проверавају одговоре у паровима/групама, па тек након тога наставник прозива неколико ученика који читају реченице.

Вежбање 3

Како би проверио да ли ученици умеју да дају кратке одговоре на питања yes/no са глаголом have got, поставља им неколико питања. Have you got a brother/sister? Has he/she got brown hair? Have you got green eyes? Has your best friend got green eyes? Исправљати ученике ако греше. Важно је да разумеју да, када дају кратке одговоре, треба да користе само помоћни глагол (Yes, I have, а не Yes, I have got или Yes, I have got a brother).

Упутити ученике на табелу и објаснити им да треба да поставе што више питања користећи дате речи. Пре него што почну, тражити да кажу неколико питања, а тек онда нека сами питају и одговарају у паровима или у мањим групама.

Слушати ученике док раде у паровима и касније указати на грешке које праве.

Вежбање 4 ***

Упутити ученике на наслов и објаснити значење речи possession. Наставник показује ученицима неколико ствари које има на столу или у торби. Look! I’ve got a book, a watch, a bag, a mobile phone and keys. These are my possessions. There are not yours, they are mine.

Након објашњења прочитати речи у боксу како би ученици јасно чули како се изговарају. Ученици затим уписују понуђене речи испод слика.

Вежбање 5 ²1.06

Рећи ученицима да ће чути које предмете имају чланови породице Џонсон и да треба да заврше започете реченице.

Ученици слушају ЦД и уписују имена предмета из претходног вежбања. Пустити да ученици чују ЦД барем два пута, а уколико је потребно, и три пута.

Вежбање 6

Ученици читају упутство и реченице. Питати их да ли могу да закључе која је разлика између my и mine. Објаснити да је my присвојни придев и да увек иде уз именицу. Дати још неколико примера (док даје примере, наставник показује предмете): This is my book. That is your notebook. This is our classroom. This is his pencil. This is her pencil case. Mine је присвојна заменица и стоји самостално. This book is mine. That notebook is yours. This classroom is ours. The pencil is hers…

Вежбање 7

Ученици попуњавају табелу присвојним придевима и заменицама које недостају.

ЗАВРШНИ ДЕО

Након тога провежбати присвојне заменице усмено. Is this your rubber? No, it isn’t mine. It’s hers. Is this

Page 16: Иницијални тест - eduka.rs€¦  · Web viewThis word order is not good. Can you make a question? Where are you from? Када неко од ученика каже

Buzzy’s classroom? No, it is ours. Is that my book? Yes, it’s yours. Увести и упитну заменицу Whose и поставити још неколико питања. Whose notebook is that? Is it yours or

his? Whose pencil is this? Is it mine or hers? etc.

Вежбање 8

Ученици попуњавају реченице користећи присвојне заменице. Дозволити им да прво провере одговоре у паровима или у мањим групама.

Домаћи задатак: Радна свеска, страна 9.

Провера остварености исхода

Тематска област Unit 1 Наставна јединица E Meeting and greeting people

Редни број: 8 Тип часа:обрада, вежбање

Наставне методе: вербална,текстуална

Облици рада: фронтални, индивидуални, рад у пару, рад у групи

Наставна средства: уџбеник, раднa свеска, ЦД, дигитални уџбеникЦиљ часа 

- оспособљавање ученика да користе изразе за упознавање и поздрављање - оспособљавање ученика да користе лексику везане за имена земаља,

националности и главних градова

Очекивани исходи Ученик ће бити у стању да- разуме и користи изразе за упознавање и поздрављање- именује називе седам земаља, националности и главних градова

Планиране активности ученика

- пажљиво слуша објашњења наставника и реагује на њих- решава вежбања која наставник задаје- одговара на питања наставника- слуша аудио запис на ЦД-у- покушава да изведе закључке о граматичким правилима- проверава решења са другим ученицима - учествује у разговору са другим ученицима

Планирање активности наставника

- проверава да ли су ученици савладали градиво са претходног часа- даје јасне инструкције - наводи ученике да изведу закључке о граматичким правилима и даје неопходна објашњења- исправља грешке ученика и помаже им да сами исправе своје грешке- проверава да ли су ученици правилно решили све задатке у уџбенику и по потреби исправља грешке - подстиче ученике да учествују у краћим дијалозима- пажљиво слуша ученике док разговарају и касније скреће пажњу на најчешће грешке које праве- подстиче ученике да помажу једни другима- задаје домаћи задатак

Корелација: Грађанско васпитање, српски језик, географија

Page 17: Иницијални тест - eduka.rs€¦  · Web viewThis word order is not good. Can you make a question? Where are you from? Када неко од ученика каже

ТОК ЧАСА

УВОДНИ ДЕО

Провера домаћег задатка.

Вежбање 1 ²1.07

Упутити ученике на слике на страни 18. Who are the girls? Liz and Tina. Увести речи country и nationality. Which country are they from – Serbia or England? England. What about you? What is the name of your country? Serbia. So, what is your nationality? Are you English or Serbian? Уколико има ученика који су друге националности, обавезно рећи како се на енглеском каже име њихове земље и националност. What about Liz and Tina - are they English or Serbian? They are English. What do you think – where is the boy from? Is he English? What’s his nationality? Не давати joш увек ученицима одговоре. Написати речи country и nationality на табли.

Ученици слушају дијалог са затвореним књигама и проверавају колико су погодили. Након тога проћи заједно кроз одговоре на питања.

Ученици отварају књиге, слушају дијалог, поново га прате у књизи. Проверити да ли ученици разумеју значење речи capital. The capital of Spain is Madrid. What’s the capital

of Serbia? Belgrade.

ГЛАВНИ ДЕО

Вежбање 2 ²1.08

Објаснити ученицима да треба да допуне реченице из дијалога речима које недостају. Охрабрити их да покушају да за почетак не гледају у текст, а тек ако не могу да се сете, да одговоре пронађу у дијалогу.

Ученици слушају ЦД и проверавају одговоре. Објаснити значење to be off. Упутити се ка вратима и рећи: I’m leaving now. I’m off. Наставник проверава

да ли су ученици разумели тако што ће им поставити питање: When I say ‘I’m off now’, does it mean that I’m coming or going/leaving? Going/leaving.

Вежбање 3 ²1.09

Објаснити значења глагола greet и meet. Питати ученике: How do you greet your friends when you see them? Do you say ‘Hi!’ or ’Good afternoon’? What do you say when you meet someone for the first time?

Ученици уписују фразе из 2. вежбања у табелу, а након тога слушају и проверавају да ли су је правилно попунили.

Вежбање 4

Питати ученике шта могу да виде на сликама. Упутити их на шпанску заставу и на текст поред заставе. Проверити да ли знају реч flag. Look at this flag! What colour is it? Whose flag is it? What colour is our flag?

Нагласити да capital увек иде уз одређени члан. Madrid is the capital of Spain. Belgrade is the capital of Serbia.

Ученици гледају заставе, читају податке који су им дати и уписују речи које недостају. Berlin is the capital of which country…? Germany.

Када заврше, ученици прво проверавају одговоре у групама, а затим се заједно проверавају решења. If you are from Greece, what is your nationality? What is the capital of France? Еtc.

Вежбање 5 ***

Ученици читају питања и понуђене опције и заокружују тачне одговоре. Дозволити им да прво провере одговоре у паровима или у мањим групама.

Page 18: Иницијални тест - eduka.rs€¦  · Web viewThis word order is not good. Can you make a question? Where are you from? Када неко од ученика каже

ЗАВРШНИ ДЕО

Вежбање 6

Поделити цело одељење у групе од по три ученика. Ученици сви читају дијалог у исто време тако што замењују речи обележене зеленом бојом речима датим у 6. вежбању (Hans, German, Berlin, Germany). Након што прочитају дијалог једном, нека замене улоге и прочитају га други пут користећи речи из другог реда (Costas, Greece, Athens, Greek).

Уколико се ученицима допада ова активност, може се наставити тако што ће ученици сами изабрати име, земљу и националност новог ученика.

Домаћи задатак: Радна свеска, страна 10, вежбање 16.

Провера остварености исхода